Góry Świętokrzyskie

„Góry Świętokrzyskie? To gdzieś koło Kielc nie? Coś słyszałem ale nigdy nie byłem….”

Słyszeliśmy to już tak wiele razy że postanowiliśmy stworzyć zbiór artykułów na temat atrakcji Gór Świętokrzyskich. Mało kto zna takie miejsca jak „Jaskinia Raj” czy „Krzemionki Opatowskie”, dlatego postaramy się tutaj przybliżyć wam ten region Polski. Góry Świętokrzyskie to łańcuch górski położony w centralnej części Wyżyny Kieleckiej. Najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n.p.m) w paśmie Łysogór. Góry te są najstarszymi obok Sudetów górami w Polsce. Charakterystyczne dla krajobrazu najwyższych partii Gór Świętokrzyskich są strome stoki, głęboko wcięte doliny i gołoborza. Są one porośnięte lasami jodłowymi (Puszcza Jodłowa) i bukowymi. Gospodarczym i turystycznym centrum regionu są Kielce. Do ważniejszych ośrodków turystycznych należą Święta Katarzyna i Nowa Słupia.

łysica szczyt
Sanktuarium Kałków-Godów

Góry Świętokrzyskie objęte są ochroną w postaci Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Region ten kojarzony jest z czarownicami, które obok Stefana Żeromskiego i Scyzoryka są najbardziej rozpoznawalnym symbolem tych gór. Istnieje również wiele legend związanych z górami świętokrzyskimi. Przez wiele lat były one tajemnicze i trudno dostępne, co pobudzało wyobraźnie gawędziarzy i miejscowej ludności. Wizytówką Gór Świętokrzyskich jest opactwo z Relikwiami Świętego Krzyża od których nazwę wzięły zarówno góry jak i całe województwo. W opactwie znajduje się muzeum oraz krypta, w której złożono ciało księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Na szczyt można dostać się z Nowej Słupi szlakiem zwanym Traktem Królewskim.

Mapa Gór Świętokrzyskich

Świętokrzyski Park Narodowy

Świętokrzyski Park Narodowy

Świętokrzyski Park Narodowy

Świętokrzyski Park Narodowy to jeden z 23 parków narodowych na terenie Polski. Został on utworzony w 1950 r. i jest położony w centralnej części Gór Świętokrzyskich. Park ten obejmuje pasmo Łysogór z najwyższym szczytem Łysicą i Łysą Górą, część Pasma Klonowskiego z górami Psarską i Miejską, Doliny Wilkowskiej i Doliny Dębniańskiej, a także Górę Chełmową, Las Serwis i Skarpę Zapusty. W roku 1920 powstał pierwszy w Górach Świętokrzyskich rezerwat na Chełmowej Górze. Cztery lata później utworzono kolejne dwa rezerwaty na najwyższych wzniesieniach: Łysicy i Łysej Górze. Jeszcze przed formalnym ustanowieniem parku powstał rezerwat „Mokry Bór”. Z chwilą powstania parku wszystkie istniejące wcześniej rezerwaty oraz obszar położony w Dolinie Czarnej Wody między Miejską Górą a Łysicą nazwany „Czarny Las”, stały się rezerwatami ścisłymi w granicach parku. Od wejścia w życie ustawy o ochronie przyrody z 1991 r. są one zwane obszarami ochrony ścisłej.

Szlaki i atrakcje Gór Świętokrzyskich

Poniżej zamieściliśmy odnośniki do naszych artykułów, które dotyczą szczytów, szlaków turystycznych oraz ciekawych atrakcji w Górach Świętokrzyskich. Wystarczy że klikniecie w interesujący was region i zostaniecie przekierowani do odpowiednich artykułów. Zapraszamy!