Adrspach
Sudety,  Warto zwiedzić

Adrspach Skalne Miasto. Cud natury w Czechach tuż za polską granicą. Dojazd, parking, ceny biletów, godziny zwiedzania.

W poszukiwaniu ciekawych miejsc do zwiedzania dotarliśmy do informacji o miejscu tuż za polską granicą, które potrafi zachwycić już od pierwszych chwil i które warto zobaczyć. Miejscem tym jest Skalne Miasto znajdujące się w miejscowości Adrspach w Czechach. Postanowiliśmy jak najszybciej zarezerwować czas na jego zwiedzanie w najbliższym dogodnym terminie. Co to w ogóle jest Skalne Miasto Adrspach? Co można tam zobaczyć? Jak tam dojechać i jakie są ceny biletów? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie właśnie w tym artykule. Zapraszamy!

Trochę o Adrspach

Adršpach to gmina w Czechach w kraju hradeckim, położona w Górach Stołowych, które noszą nazwę Adršpašskoteplické skály. Znajdują się one kilkanaście kilometrów od polskiej granicy. Cały teren masywu leży w granicach rezerwatu przyrody o nazwie Národní přírodní rezervace Adršpašskoteplické skály. Tereny te stanowią znaną atrakcję turystyczną. Zespoły skalnych ścian i turni znajdujące się w masywie są jednym z najbardziej znanych piaskowcowych terenów wspinaczkowych na świecie. Adrspaskie Skalne Miasto znajdują się w północno-zachodniej części masywu, w pobliżu wsi Adrspach. Tworzą je unikalne bloki piaskowcowe powstałe podobnie jak pasmo Gór Stołowych, w wyniku nierównej odporności skał na wietrzenie, które wymodelowała woda, mróz i wiatr. Na terenie Adrspaskich skał znajdują się dwa górskie jeziorka na różnych poziomach, przez które przepływa rzeka Metuje tworząc dwa wodospady. Całość porośnięta jest lasem z licznymi gatunkami górskiej i podgórskiej flory. Przez labirynt form skalnych przebiega płatna trasa turystyczna, nie wymagająca żadnej wprawy przy chodzeniu po górach, składająca się z wygodnych ścieżek, schodków z poręczami, drabin i miejscami sztucznie wybudowanych chodników i platform. Wiele znajdujących się w Skalnym Mieście skał posiada własne nazwy, jak: Głowa cukruKochankowie czy Starosta i Starościna. Cały obszar Skalnego Miasta został objęty ochroną jako rezerwat przyrody. Jest bardzo cenny nie tylko ze względów geologicznych i geomorfologicznych, lecz także pod względem różnorodności fauny i roślinności. Przez masyw Adršpašskoteplickich skál prowadzi kilka szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności, w większości bardzo łatwych, prowadzących przez oba skalne miasta do trudniejszych, z których część wyprowadza na szczyty najbardziej charakterystycznych iglic, do ruin zamków, punktów widokowych oraz mniejszych labiryntów skalnych i wąwozów. Niektóre z nich są nieco trudniejsze i nadają się dla bardziej wprawnych turystów.

Dojazd, parkingi, ceny biletów

Do Adrspach najlepiej wybrać się z Kudowy-Zdrój drogą krajową nr. 8 w stronę granicy polsko-czeskiej. Następnie po przekroczeniu granicy drogą 303 dojedziecie pod samo Skalne Miasto. Dojazd z Kudowy do Adrspach zajmuje około 45 minut. Poniżej zamieszczamy poglądową mapkę z zaznaczoną trasą dojazdu:

Na miejscu znajdują się dwa duże parkingi, na których będziecie mogli pozostawić wasze samochody. Parkingi są czynne w godzinach 8:00-18:00. Oba parkingi są płatne. Parkowanie kosztuje 150 KC (około 4 Euro) za cały dzień. Można płacić gotówką oraz kartą. Opłatę parkingową można umieścić w znajdujących się przy parkingach automatach. Miejsca parkingowe możecie również kupić w przedsprzedaży online na stronie internetowej (link dostępny tutaj – kliknij).

Wejście do Skalnego Miasta znajduje się około 100 metrów od parkingu. Wstęp do Skalnego Miasta jest płatny. W kasie Skalnego Miasta można płacić złotówkami, koronami oraz kartą płatniczą. Warto wcześniej pomyśleć o wymianie złotówek na korony, gdyż kurs wymiany walut w kasach jest wyjątkowo niekorzystny. Jeżeli zapomnicie wymienić walutę przed przyjazdem na miejsce to przy parkingu znajdziecie kantor. W godzinach wczesno porannych może być jednak zamknięty.

Adrspach Skalne Miasto czynne jest w godzinach 8:00 – 18:00 od Kwietnia do Października oraz w godzinach 8:00 – 16:00 od Listopada do Marca. Bilety wstępu można zakupić w kasie parku lub online na tej stronie: link do biletów online – kliknij. Ceny biletów wstępu do Skalnego Miasta prezentują się następująco:

Skalne Miasto można również zwiedzać z przewodnikiem. Niestety, nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji przewodnika. Po przyjeździe należy zapytać przy kasach, czy któryś z przewodników jest wolny. Zwiedzanie z przewodnikiem jest dostępne w języku czeskim, polskim i niemieckim. Na terenie parku można również poruszać się z psem. Wejście z psem jest dodatkowo płatne 40 KC. Na terenie całego narodowego rezerwatu przyrody pies musi być na smyczy.

Trasa zwiedzania

Na zwiedzanie Adrspach Skalnego Miasta warto zarezerwować sobie przynajmniej 3 godziny. Na terenie Skalnego Miasta wytyczono kilka tras spacerowych o łącznej długości około 3,5 kilometra. Poniżej znajdziecie mapy z zaznaczonymi trasami spacerowymi na terenie Skalnego Miasta:

Jezioro Piskovna

Trasa wokół malowniczego Jeziora Piskovna.

Bardzo łatwa trasa prowadząca wokół Jeziora Piskovna. Jest to pierwsza trasa w Skalnym Mieście, na którą wejdziecie po przekroczeniu bram kas biletowych. Jest to piękne górskie jezioro, przy którym turyści uwielbiają robić wiele zdjęć. Szlak poprowadzi was brzegiem wokół całego jeziora, miejscami wychodząc na półki skalne, z których widać będzie całe jezioro w pełnej okazałości.

Kolor szlakuszlak niebieski
Punkt startowyKasa biletowa
Długość szlakuok. 1,2 km
Czas przejściaok. 30 minut
Stopień trudności Bardzo łatwy
Punkty GOT2

Gotycka Brama

Trasa przez Bramę Gotycką prowadząca na Plac Słonia.

Po obejściu Jeziora Piskovna, trasa poprowadzi was zielonym szlakiem przez największe atrakcje Skalnego Miasta. Ścieżka poprowadzi was obok iglic skalnych czyli Orlego Gniazda, Głowy Cukru, czy Dzbana. Następnie przejdziecie przez Bramę Gotycką na Plac Słonia. Szlak ten w dalszej części łączy się ze szlakiem żółtym, który prowadzi do następnej dużej atrakcji Skalnego Miasta.

Kolor szlaku
Punkt startowyJezioro Piskovna
Długość szlakuok. 1,1 km.
Czas przejściaok. 20 minut
Stopień trudnościBardzo łatwy
Punkty GOT1

Rejs łódką po Adrspackim Jeziorku

Trasa prowadząca do Adrspackiego Jeziorka.

Jedną z ciekawszych atrakcji na terenie Skalnego Miasta jest rejs po Adrspackim Jeziorku z czeskimi flisakami. Gdy dojdziecie zielonym szlakiem do punktu “U Krasnala” należy skręcić na żółty szlak i wędrować nim, aż dojdziecie do skalnych stopni prowadzących na przystań. Rejs łódką jest płatny 50 KC, warto wydać dodatkowe pieniądze na tą atrakcję, flisacy są bardzo dowcipni a rejs łódką dostarcza wspaniałych wrażeń.

Kolor szlakuszlak żółty
Punkt startowyU Trpaslíka
Długość szlakuok. 800 metrów
Czas przejściaok. 20 minut
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT1

Wielka Panorama i Mysia Dziura

Odcinek trasy prowadzący na Wielką Panoramę, Mysią Dziurę i do wyjścia ze Skalnego Miasta.

Po zakończonym rejsie łódką należy wrócić na zielony szlak i podążyć dalej w stronę Wielkiej Panoramy. Po drodze będzie na was czekało jeszcze kilka ciekawych formacji skalnych, punkt widokowy oraz wąskie przesmyki między skałami. Wielka Panorama to punkt widokowy, z którego świetnie widać całe Skalne Miasto. Z Wielkiej Panoramy szlak poprowadzi was przez wąskie przejścia w skałach aż do Mysiej Dziury. Jest to przejście między skałami, które w najwęższym punkcie ma 50 cm szerokości. Następnie zielony szlak poprowadzi was dalej na piękną zieloną polanę. Gdy wyjdziecie na polanę będzie to oznaczało że zbliżacie się do końca wycieczki.

Kolor szlaku
Punkt startowyU trpaslíka
Długość szlakuok. 1,8 km.
Czas przejściaok 40 minut
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT2

Wycieczka do Adrspach

Początek wycieczki

Początek wycieczki do Adrspach Skalnego Miasta najlepiej zaplanować na wczesne godziny poranne. Dojazd z Kudowy – Zdrój zajmuje około 40-50 minut, do tego należy doliczyć czas na znalezienie miejsca parkingowego i dojście do wejścia do parku. Na miejsce można również dojechać pociągiem z Wrocławia, Wałbrzycha czy Jeleniej Góry. Połączenie to funkcjonuje w okresie maj-wrzesień. Po dotarciu do wejścia przygotujcie się na dłuższą chwilę oczekiwania w kolejce, gdyż w sezonie wakacyjnym są tam ogromne tłumy.

Wokół Jeziora Piskovna

Tuż za wejściem do parku znajduje się pierwsza atrakcja Skalnego Miasta, Jezioro Piskovna. Jest to pięknie położone górskie jezioro o barwie zielono-niebieskiej, wokół którego przebiega niebieski szlak turystyczny. Ścieżka wokół jeziora poprowadzi was przy samym jego brzegu, miejscami wychodząc na półki skalne, z których będziecie mieli okazję podziwiać jezioro w całej okazałości. Obejście całego jeziora nie powinno zająć wam więcej niż 30 minut.

Po obejściu całego jeziora trasa poprowadzi was dalej w głąb Skalnego Miasta zielonym szlakiem. Tutaj już na pewno napotkacie tłumy turystów. Szlak poprowadzi was obok ciekawych iglic skalnych takich jak Dzban czy Orle Gniazdo. Wyjątkowy wygląd skał sprawia niesamowite wrażenie i pozwala na zrobienie bardzo ciekawych zdjęć do rodzinnego albumu. Dokładniejsze opisy formacji skalnych znajdziecie na tabliczkach znajdujących się na trasie wycieczki.

Kiedy my wędrowaliśmy ścieżkami Skalnego Miasta nie mogliśmy oprzeć się wrażeniu, że niektóre ze skał za chwile przewrócą się na bok. Jednym z takich przykładów jest najbardziej rozpoznawalna formacja skalna nazwana “Głowa Cukru”. Wygląda ona jakby mogła się przewrócić po delikatnym popchnięciu. Prawdopodobnie dla żartu turyści ustawiają drobne patyczki pod skałą, które mają pomóc w jej podparciu i zapobiec jej ewentualnemu przewróceniu się.

Brama Gotycka i Plac Słonia

W dalszej części wycieczki zielony szlak poprowadzi was przez kolejną wielką atrakcję Skalnego Miasta, czyli Bramę Gotycką. Brama ta wyznacza symboliczny początek Skalnego Miasta. Jest to bardzo widowiskowe miejsce przywodzące na myśl fantastyczne krainy znane z filmów. Z uwagi na tłumy turystów ciężko zrobić w tym miejscu dobre zdjęcie. Po przekroczeniu Bramy Gotyckiej szlak poprowadzi was dalej w stronę Placu Słonia drewnianą kładką.

Za Bramą Gotycką będziecie mieli okazję wędrować wąskimi przejściami skalnymi, jak również będziecie mogli podziwiać coraz to wyższe szczyty wąskich formacji skalnych. Na wielu z nich rosną pojedyncze drzewa co pozwala na porównanie wysokości skał występujących w Skalnym Mieście. Tutaj łatwiej zrozumieć, dlaczego okoliczni mieszkańcy wykorzystywali ten labirynt skalny w celu ochrony swojego życia i dobytku w dawnych czasach.

Rejs po Adrspackim Jeziorku i Wielka Panorama

Kolejna ciekawa atrakcja w Skalnym Mieście to rejs łódką z flisakami po Adrspackim Jeziorku. Warto zarezerwować sobie dodatkowy czas na tą atrakcję. Dlaczego warto? Ano dlatego że jest to możliwość obejrzenia Skalnego Miasta z zupełnie innej perspektywy. Wstęp na przystań kosztuje 50 KC. Rejs łódką a zwłaszcza flisacy, którzy żartobliwie opowiadają wiele legend i historii związanych z Adrspach Skalnym Miastem w całości zrekompensują wam poniesiony dodatkowy koszt.

Rejs po Adrspackim Jeziorku trwa około 20-30 minut, a łódka przybija do przystani po drugiej stronie jeziorka. Stamtąd ruszycie ponownie żółtym szlakiem w drogę powrotną i dalej w stronę Wielkiej Panoramy i Skalnego Labiryntu. Po drodze czeka na was jeszcze wiele ciekawych atrakcji, łącznie z Mysią Dziurą, czy prześlizgiwaniem się przez wąskie przełęcze. Niektóre z nich są szerokie jedynie na 50cm co dla niektórych turystów może być nie lada wyzwaniem. Na ostatnim odcinku trasy dość często będziecie podchodzić pod różnego rodzaju schody czy wzniesienia więc spodziewajcie się wystąpienia odrobiny potu na waszych czołach.

Końcówka wycieczki

Końcowy odcinek zielonego szlaku wyprowadzi was na piękną zieloną polanę tuż przy granicy Skalnego Miasta. Możecie wrócić na parking zewnętrzną ścieżką lub wrócić do Skalnego Miasta w okolicę Głowy Cukru i przez kasy biletowe wyjść na parking lub do stacji kolejowej. Po drodze miniecie wiele straganów i sklepików oferujących pamiątki i różnego rodzaju lokalne smakołyki.

Podsumowanie

Wycieczka do Adrspach Skalnego Miasta to wyprawa na cały dzień. Samo zwiedzanie Skalnego Miasta zajmuje około 3-4 godziny. Mnogość atrakcji turystyczny sprawia, że każdy turysta znajdzie tam coś interesującego. Szlaki są świetnie utrzymane, miejscami zbudowano drewniane kładki pozwalające na komfortowe zwiedzanie. Jeżeli wybieracie się z małymi dziećmi lub niemowlakami, warto zaopatrzyć się w nosidełko, gdyż korzystając z wózka dziecięcego miejscami trudno będzie wam pokonać niektóre odcinki szlaków zwłaszcza w drugiej części zielonego szlaku. Przebywając w okolicy Kudowy Zdroju, Adrspach Skalne Miasto powinno obowiązkowo znaleźć się w waszych planach zwiedzania okolicy. Trasy Skalnego Miasta są świetnie przystosowane zarówno dla dzieci jak i dla osób starszych. Ze swojej strony serdecznie polecamy tą atrakcję.


Chcecie być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy was do polubienia naszej witryny na Facebooku. Jesteśmy również dostępni na Instagramie oraz Twitterze.

Jeżeli spodobał się wam nasz artykuł, zachęcamy was do komentowania i dzielenia się naszym artykułem z waszymi znajomymi.

Zapraszamy was również do naszej grupy na Facebooku, gdzie możecie dzielić się swoimi wrażeniami i zdjęciami z waszych górskich wypraw (link do grupy – kliknij).


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.