chata kaka
Świętokrzyskie

Chata Kaka w Kakoninie. Ciekawe miejsce z regionalną kuchnią Gór Świętokrzyskich. Godziny otwarcia, dojazd, parking.

Podczas naszych wędrówek po Górach Świętokrzyskich natknęliśmy się na bardzo ciekawe miejsce, którym dzisiaj chcielibyśmy się z wami podzielić. Jest to Zagroda Chłopska w Kakoninie, w której znajduje się znana w regionie Chata Kaka. Jest to okazja aby zobaczyć jak dawniej żyli ludzie na terenach dzisiejszego województwa świętokrzyskiego. Oprócz walorów historycznych miejsce to charakteryzuje pyszna regionalna kuchnia. Zapraszamy was na wspólne zwiedzanie Zagrody Chłopskiej w Kakoninie.

Zagroda Chłopska w Kakoninie

Zagroda Chłopska to charakterystyczny dla wsi świętokrzyskich budynek mieszkalny, który został wybudowany w 1820 roku i znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie szlaku prowadzącego na Łysicę. Niegdyś znajdowały się tutaj autentyczne rekwizyty etnograficzne przedstawiające życie rodziny chłopskiej z przełomu XIX i XX wieku, obecnie samorząd gminy prowadzi działania zmierzające do odtworzenia tego miejsca i wyposażenia je w dawne eksponaty i rekwizyty. Cały obiekt został niedawno rozbudowany i do znajdującej się tam oryginalnie chałupy chłopskiej z XIX wieku, która jest jednym z eksponatów Muzeum Wsi Kieleckiej dobudowano stodołę, wozownie oraz portiernię, dodano też bramę wjazdową oraz stworzono parking samochodowy. Wszystkie budynki wykonane są z drewna i pokryte charakterystycznym gontem, z dachami czterospadowymi, ogrodzone drewnianym płotem. Poprzez ciekawe rozwiązania obiekt nawiązuje tematycznie do autentycznej zagrody świętokrzyskiej wsi sprzed kilkuset lat i stanowią ciekawą atrakcję turystyczną regionu. Jest to też świetny punkt wypadowy na szlaki turystyczne prowadzące przez pasmo Łysogór oraz miejsce, w którym możecie odpocząć i smacznie zjeść po górskich przygodach.

Kakonin
Wejście do Kakonina ze szlaku
chata kaka w kakoninie
Chata Kaka w Kakoninie

Dojazd, parking i godziny otwarcia

Kakonin to miejscowość położona w powiecie kieleckim w gminie Bieliny i najłatwiej dojechać tam własnym samochodem. Wieś ta leży przy szlakach turystycznych biegnących skrajem puszczy świętokrzyskiej na południowych stokach pasma Łysogór. Najłatwiej na miejsce dojechać wybierając się z rejonów miasta Kielce przez Cedzynę drogą krajową 74, dojazd z okolic Kielc do Kakonina zajmuje około 30 minut.

Na miejscu przed Zagrodą Chłopską znajduje się niewielki parking, który został niedawno dobudowany, spokojnie zmieści się na nim około 10 samochodów. Wybierając się tam w weekend warto rozważyć wyjazd o wczesnych godzinach porannych, przy pięknej pogodzie wolne miejsca parkingowe kończą się bardzo szybko. Co do godzin otwarcia to Zagrodę Chłopską oraz Chatę Kaka można zwiedzać codziennie w godzinach od 10:00 do 18:00.

Chata Kaka parking
Parking w Kakoninie przy Chacie Kaka

Chata Kaka

Z Chatą Kaka związana jest ciekawa legenda o Zbóju Kaku, który grasował w rejonach Gór Świętokrzyskich. „Pod samą Łysicą w świętokrzyskim lesie, łoj zbój Kak grasowoł. Z biednemi sie casem dzieleł, bogatych rabowoł, a w taki chałupie jodoł i teńcowoł.” Miał on łupić karawany kupieckie ciągnące w kierunku Krakowa, Sandomierza i Kielc a zrabowane dobra miał rozdawać mieszkańcom okolicznych wiosek. Cechowała go duża siła fizyczna, sprawność bojowa oraz budzące grozę spojrzenie. Założył on wieś, która była poprzedniczką dzisiejszego Kakonina.

chata w kakoninie

Zbój Kak przez wiele lat pozostawał nieuchwytny do czasu, gdy porwał piękną siostrzenicę biskupa krakowskiego. Oboje zakochali się w sobie, jednak porwanie ściągnęło na Kaka gniew wuja dziewczyny. Wkrótce zbójnik został wytropiony i okrążony. Kiedy odparł pierwsze ataki, tropiący zaczęli strzelać do niego z łuków. Wtedy to dziewczyna miała zasłonić ukochanego własnym ciałem, a sama zginąć. Oszalały Kak rzucił się na napastników, ostatecznie jednak został pojmany. Skazany na karę śmierci, został powieszony w Krakowie. Przed śmiercią śpiewał ponoć piosenkę, która miała wskazać miejsce ukrycia zrabowanych przez niego skarbów. Miał je odnaleźć miejscowy szklarz, który tę piosenkę usłyszał. Nie wiedząc, co począć z tak wielkim majątkiem, za radą miejscowego proboszcza, postanowił ufundować kościół na wzgórzu nad Bielinami. Do jego budowy nie doszło, gdyż był on nocami niszczony przez złe moce, kościół powstał więc w Kakoninie.

Wnętrze Chaty Kaka w Kakoninie

Oferta Chaty Kaka, kuchnia regionalna

W Chacie Kaka funkcjonuje restauracja, w której możecie spróbować dań regionalnej kuchni świętokrzyskiej. Kuchnia serwuje takie specjały jak zalewajka, chleb z własnego wypieku ze smalcem, różnego rodzaju pierogi czy kociołek czarownicy czyli bigos z dużą ilością mięsa. O aktualne menu danego dnia należy pytać podczas odwiedzin w lokalu. Na terenie obiektu znajdują się dwa budynki oraz miejsce na ognisko z zadaszoną wiatą i ławkami a cały obiekt można wynająć pod organizację niewielkiego przyjęcia takiego jak na przykład komunia, bierzmowanie czy spotkania firmowe. W Chacie Kaka w sali dla gości zmieści się około 30-40 osób, miejsce jest klimatyczne i przytulne. Na zewnątrz w dużej stodole jest dość miejsca do urządzenia hucznych uroczystości. Miejsce to z uwagi na swoje położenie blisko szlaków turystycznych jest świetne na odpoczynek po wędrówkach po Górach Świętokrzyskich. My odwiedzaliśmy je przy okazji wycieczki na Łysicę i zjedliśmy tam pyszny kociołek czarownicy oraz zakupiliśmy regionalne piwa, które również są w ofercie. Poniżej znajdziecie kilka fotek z wnętrza Chaty Kaka:


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
systemy parkingowe
Gość
1 rok temu

Bywam w tych rejonach u rodziny. Przy najbliższej okazji zajrze i posmakuje specjłów kuchni lokalnej 🙂