data-srcset

Symboliczny Cmentarz Ofiar Tatr – miejsce, które uczy pokory w górach. Słowackie Tatry.

Symboliczny Cmentarz Ofiar Tatr (Symbolický cintorín pri Popradskom plese) to symboliczny cmentarz znajdujący się na zachodnich stokach Ostrewy w Tatrach Wysokich obok Popradzkiego Stawu (Popradské pleso). Jest to nietypowe miejsce, do którego udają się turyści aby w ciszy i spokoju przeżywać tragedie ludzi, którzy wyruszyli w góry i nigdy z nich nie powrócili.

Cmentarz powstał w 1934 roku z inicjatywy czeskiego taternika Otakara Štáfla. Pierwsze tabliczki poświęcone ofiarom Tatr zaczęły się pojawiać na początku XX wieku w różnych miejscach, w ten sposób rodziny ofiar chciały uczcić pamięć swoich bliskich, jednak wpływały one negatywnie na psychikę innych turystów, dlatego też Tatrzańska Komisja Klubu Czechosłowackich Turystów przyjęła propozycję Otakara Śtafla, aby pomniki i tablice ofiar Tatr skupić w jednym miejscu – w limbowym zagajniku pod Osterwą w Dolinie Mięguszowieckiej.

Prace budowlane rozpoczęto w 1936 roku. Stanęła wtedy cmentarna kapliczka oraz wytyczono część ścieżek. Osadzono również pierwsze, ręcznie zdobione krzyże, wyrzeźbione przez Jozefa Fekiać-Śumny z Detvy.

Obecnie na cmentarzu znajduje się około 300 tablic upamiętniające ponad 400 osób, które poniosły śmierć w Tatrach. Wśród nich znajdują się również Polacy. Tablice upamiętniają m.in. Klemensa Bachledę, Mieczysława Karłowicza, Wiesława Stanisławskiego, Witolda Wojnara, Tadeusza Strumiłłę, Jana Długosza, braci Jerzego i Wojciecha Biedermanów, a także ratowników TOPR Janusza Kubicę i Stanisława Mateję Torbiarza oraz pilotów „Sokoła” Bogusława Arendarczyka i Janusza Rybickiego, którzy zginęli w katastrofie lotniczej w Dolinie Olczyskiej.

Opis szlaku

Symbolický cintorínPopradské pleso
Kolor szlaku
Długość szlakuokoło 1,3 km.
Czas przejściaokoło 30 minut
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT2

Szlak na Symboliczny Cmentarz Ofiar Tatr odbija od niebieskiego szlaku prowadzącego do Horskiego Hotelu Popradské pleso na drodze na Rysy.

Szlak prowadzi przez Cmentarz by następnie podążyć brzegiem Popradzkiego Stawu pod sam Hotel Popradské pleso. Warto zejść na moment z głównego szlaku prowadzącego na Rysy aby zobaczyć to miejsce na własne oczy. Jeżeli wybieracie się na Rysy to odwiedzenie Symbolicznego Cmentarza Ofiar Tatr doda wam około 15 minut do całkowitego czasu wędrówki.

Wejście na szlak prowadzący na cmentarz znajduje się na Popradzkiej Polanie, aby go nie przegapić postawiono tam drogowskaz, gdyż szlak wchodzi pomiędzy zarośla i łatwo go przegapić. Przy wejściu na szlak znajduje się tablica informacyjna, z której możecie dowiedzieć się nieco więcej o historii tego niezwykłego miejsca.

Droga prowadząca na Symboliczny Cmentarz Ofiar Tatr z Popradzkiej Polany to zwykła leśna ścieżka, która nie powinna nikomu sprawić żadnych większych trudności. Po chwili wędrówki dojdziecie do mostu przechodzącego nad strumieniem Krupa i zobaczycie tabliczkę informującą o dotarciu do cmentarza. Od tego miejsca zaczyna się lekka wspinaczka w górę szlaku, ale tu też raczej nie napotkacie żadnych przeszkód.

Za mostem rozpoczyna się teren cmentarza. Wchodząc wyżej żółtym szlakiem natkniecie się na duży rzeźbiony i malowany krzyż oraz płaskorzeźbę wyryta w skale. Przy szlaku zaczną pojawiać się również coraz liczniej mniejsze rzeźbione i malowane krzyże. Szlak cały czas będzie wznosił się delikatnie w górę, prowadząc was w głąb cmentarza.

Już od samego początku, gdy miniecie pierwsze krzyże, zobaczycie na skałach dziesiątki tabliczek upamiętniające osoby, które w tragiczny sposób zginęły w Tatrach. Ilość tych tablic jest zatrważająca, zwłaszcza że są one zebrane w jednym miejscu, co pokazuje że góry są piękne ale również niebezpieczne. Wśród tablic znajdziecie wiele polskich nazwisk.

Podążając w górę żółtym szlakiem dojdziecie do Kapliczki, w której odprawiane są msze święte za duszę osób, które straciły w górach życie. Na cmentarzu znajduje się również tablica poświęcona pamięci 24 pasażerów samolotu, który w 1944 rozbił się na Zadnim Gerlachu. Na pokładzie maszyny znajdowali się Słowacy i Rosjanie, którzy lecieli na pomoc słowackiemu powstaniu narodowemu. Tablicę uzupełnia kawałek ze śmigła rozbitego samolotu.

Po zwiedzeniu cmentarza możecie podążyć dalej żółtym szlakiem, który zaprowadzi was brzegiem Popradzkiego Stawu do Hotelu Górskiego Popradzkie Pleso i będziecie mogli ponownie wejść na główny szlak prowadzący na Rysy.

Symboliczny Cmentarz Ofiar Tatr to miejsce, które naprawdę polecamy odwiedzić. Miejsce to uczy pokory i może sprawić, że przyczyni się do większego dbania o własne bezpieczeństwo podczas górskich wędrówek. Jest to również przepiękne zabytkowe miejsce, w którym można się wyciszyć i pozwolić sobię na chwilę zadumy nad losem tych, którzy zginęli tragicznie podczas swoich górskich wypraw. Zwiedzanie cmentarza to dodatkowe 15 minut, które należy doliczyć do czasu wycieczki, szkoda jednak mijać tak ciekawe miejsce zwłaszcza jeżeli znajduje się na trasie waszej wędrówki.


Jeżeli podobają się wam nasze artykuły to zapraszamy do polubienia naszej witryny na Facebooku. Możecie też nas znaleźć na Twitterze oraz Instagramie, linki znajdziecie poniżej:

Zapraszamy was również do naszej grupy dyskusyjnej na Facebooku, gdzie możecie dzielić się swoimi wrażeniami z waszych górskich wypraw (link do grupy – kliknij).


3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.