czarna góra szczyt
Masyw Śnieżnika,  Sudety

Czarna Góra w Sudetach. Miejsce na krótką wycieczkę w rodzinnym gronie. Opis szlaku, przydatne informacje.

Czarna Góra to szczyt w Masywie Śnieżnika znajdujący się w Ramieniu Żmijowca i wznoszący się na wysokość 1205 m. n.p.m. Czarna Góra jest doskonale widoczna z całej ziemi kłodzkiej, jest to wysoki i stromy szczyt, mocno kontrastujący z łagodną kopułą Śnieżnika. Góra ta widziana z większej odległości często jest mylona właśnie ze Śnieżnikiem ponieważ sprawia wrażenie, że jest od niego wyższa. Na północnym stoku Czarnej Góry znajduje się maszt nadajnika telewizyjnego, którego światła są świetnie widoczne w wielu kilometrów i stanowią doskonały punkt orientacyjny. Na północno-wschodnim zboczu Czarnej Góry znajduje się ośrodek narciarski o nazwie „Czarna Góra Resort”. Na samym szczycie od 2001 roku znajduje się drewniana wieża widokowa. Przez Czarną Górę przechodzą dwa szlaki turystyczne, zielony z Międzygórza do Stronia Śląskiego, oraz czerwony Główny Szlak Sudecki z Hali Pod Śnieżnikiem do Lądka Zdroju. W okolicach Czarnej Góry znajduje się również wiele tras rowerowych o różnym stopniu trudności, w tym 3 trasy do uprawiania kolarstwa zjazdowego, z czego jedna z nich zaliczana jest do najtrudniejszych tras w Polsce.

Szlaki na Czarną Górę

Trasa z Przełęczy Puchaczówka
Czas: 1,5 godziny. Dystans: 2,8 km. Suma podejść: 309 m.

Trasa z Przełęczy Puchaczówka na szczyt Czarnej Góry. Jest to bardzo łatwa i przyjemna trasa prowadząca praktycznie po prostej linii na sam szczyt Czarnej Góry. Szlak poprowadzi was w głąb lasu, las będzie wam towarzyszył aż do samego szczytu. Jest to trasa idealna na weekendową przechadzkę lub jako trasa na rozluźnienie mięśni po zdobywaniu szczytu Śnieżnika lub jako rozgrzewka przed dłuższymi trasami. Po zdobyciu szczytu Czarnej Góry, możecie udać się w dalszą drogę do Przełęczy pod Jaworową Kopą, gdzie krzyżują się szlaki zielony i czerwony. Szlak zielony zaprowadzi was do Schroniska na Iglicznej i do Międzygórza, a szlak czerwony na Żmijowiec i dalej do Schroniska PTTK na Śnieżniku.

Kolor szlakuszlak czerwony
Punkt startowyPrzełęcz Puchaczówka
Odległość do szczytuok. 1,4 km.
Długość całej trasyok. 2,8 km.
Czas przejściaok. 1,5 godziny
Stopień trudności Łatwy
Punkty GOT5

Wycieczka na Czarną Górę

Wycieczka na Czarną Górę w okresie letnim to świetna okazja do spędzenia chwili czasu na spokojnym marszu w gronie znajomych, przyjaciół lub rodziny. Cała wycieczka nie zajmie dużo czasu, do tego na Przełęczy Puchaczówka, gdzie rozpoczniecie swoją wędrówkę na szczyt znajduje się Bacówka Biała Woda, w której można zjeść ciepły posiłek czy uraczyć się górskim serem owczym. Wybierając się na Czarną Górę zimą warto rozważyć skorzystanie z oferty ośrodka „Czarna Góra Resort”, gdzie do waszej dyspozycji oddano wiele stoków narciarskich o różnym stopniu trudności. My wracamy jednak do opisywania wycieczki w sezonie letnim. Więcej szczegółów na temat zimowego szaleństwa na nartach przedstawia poniższa mapka z zaznaczonymi trasami narciarskimi:

Czarna Góra Resort mapa stoków

Dojazd i parking

Wycieczkę na Czarną Górę najlepiej rozpocząć z Przełęczy Puchaczówka. Znajdują się tam dwa parkingi, z czego jeden z nich zaznaczony jest na mapach Google. Drugi parking znajduje się tuż przy Bacówce Biała Woda, właściciele w sezonie letnim nie mają nic przeciwko pozostawianiu swoich samochodów obok ich bacówki na czas wchodzenia na szczyt. Do Przełęczy Puchaczówka dojedziecie drogą numer 392 ze Stronia Śląskiego lub Bystrzycy Kłodzkiej. Poniżej zamieszczamy podgląd na parking znajdujący się na przełęczy:

Droga na szczyt Czarnej Góry

Szlak prowadzący na szczyt Czarnej Góry wchodzi w głąb lasu tuż przy samej drodze i od razu przechodzi w typową leśną ścieżkę. Las ten jest dość gęsty i praktycznie na całej trasie na szczyt nie uświadczycie żadnych ciekawszych widoków. Jeżeli lubicie wędrować przez las i cenicie sobie panującą w nim ciszę to ten szlak jest właśnie dla was. Przy okazji przy samej ścieżce rosną ogromne ilości jagód, jeżeli traficie na sezon to będziecie mogli nazbierać cały słoiczek tych pysznych owoców. Na szlaku zdarza się spotkać czasami przewrócone drzewo, ale cała droga jest bardzo łatwa do pokonania. Droga wspina się ku górze równomiernie i łagodnie. Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć ze szlaku prowadzącego na Czarną Górę:

Szlak na Czarną Górę
Czarna Góra wejście

Szczyt Czarnej Góry

Przy samym szczycie ścieżka pokryta jest ogromną ilością korzeni, które tworzą swojego rodzaju schody prowadzące na Czarną Górę. Tuż za korzeniowymi schodami znajduje się niewielka polanka, na której krzaki jagód tworzą wspaniały zielony dywan. Całość sprawia fantastyczne wrażenie, a przy okazji w sezonie pozwala na napełnienie pustego brzucha pysznymi fioletowymi kulkami. Tuż za jagodową polanką znajduje się szczyt Czarnej Góry.

Na szlaku w niektórych miejscach rośnie mnóstwo korzeni

Na miejscu znajdziecie miejsce na ognisko, kilka ławeczek zrobionych z drewnianych bali, tablice informacyjną ścieżki edukacyjnej „Przełęcz Puchaczówka – Hala pod Śnieżnikiem” oraz wieżę widokową. Sam szczyt nie robi dużego wrażenia, dodatkowo podczas naszej wycieczki wieża widokowa była zamknięta z powodu jej złego stanu technicznego. Niestety nie mamy informacji czy jest ona ponownie udostępniona dla turystów.

Szczyt Czarnej Góry
Czarna Góra wieża widokowa

Jeżeli zależy wam na fajnych widokach, to warto ruszyć szlakiem dalej w stronę Przełęczy pod Jaworową Kopą. Jest tam więcej otwartej przestrzeni co pozwala nacieszyć oczy wspaniałymi widokami oraz na wykonanie kilku ciekawych zdjęć do rodzinnego albumu. Jeżeli macie czas i ochotę możecie też kontynuować waszą wędrówkę w stronę Śnieżnika lub Międzygórza. Cała wycieczka na Czarną Górę jest krótka, pozwala za to na odrobinę odpoczynku od spraw życia codziennego jak również jest świetną alternatywą dla często mocno zatłoczonych szlaków na Śnieżnik z Kletna czy Międzygórza.

czarna góra szczyt
Widoki z Czarnej Góry
czarna góra

Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze