data-srcset

Czarny Staw pod Rysami czyli piękne widoki na Morskie Oko oraz początek szlaku na Rysy. Opis szlaku znad Morskiego Oka.


Czarny Staw pod Rysami lub Czarny Staw nad Morskim Okiem to jezioro w Tatrach znajdujące się w kotle polodowcowym w Dolinie Rybiego Potoku. Jezioro położone jest na wysokości 1583 m. n.p.m a bezpośrednio nad nim wznoszą się ściany Kazalnicy.

Jest to bardzo popularny cel wycieczek turystów, którzy wybierają się nad Morskie Oko. Ze szlaku nad Czarny Staw rozpościera się wspaniały widok na całe Morskie Oko i okoliczne szczyty. Szczegółowy opis szlaku do Czarnego Stawu pod Rysami znajdziecie poniżej.


Szlak do Czarnego Stawu Pod Rysami

Morskie OkoCzarny Staw Pod Rysami
Kolor szlaku
Długość szlakuokoło 1,7 km.
Czas przejściaokoło 1 godzina
Stopień trudnościŚredni
Punkty GOT3

Główny szlak prowadzący na Czarny Staw pod Rysami z Morskiego Oka.

Jest to najłatwiejszy szlak, którym możecie dostać się nad Czarny Staw. Wiedzie on wokół Morskiego spod Schroniska PTTK “Morskie Oko”. Nie jest to szlak wymagający jakiegoś specjalnego przygotowania kondycyjnego, choć po wędrówce pieszej z Palenicy Białczańskiej może was kosztować odrobinę wysiłku.

Polecamy ten szlak wszystkim, którzy chcą zobaczyć wspaniałe widoki i czują niedosyt górskiej wędrówki po dotarciu nad Morskie Oko.


Szczegółowy opis szlaku

Po dotarciu nad Morskie Oko, aby wejść na szlak prowadzący nad Czarny Staw pod Rysami, trzeba zejść na dół po schodkach na brzeg Morskiego Oka i wybrać jeden z dwóch możliwych kierunków aby obejść Morskie Oko. My polecamy wybrać się w lewo, z uwagi na to że trasa ta jest krótsza a zawsze pozostaje możliwość wrócić pod Schronisko PTTK “Morskie Oko” drugą stroną.

Szlak przy brzegu Morskiego Oka jest bardzo łatwy do pokonania, dopiero od punktu “Pod Czarnym Stawem” zaczyna wspinać się w górę. Jakie widoki na was czekają i jak wygląda szlak znad Morskiego Oka możecie zobaczyć na poniższym filmiku:

Po dotarciu do punktu “Pod Czarnym Stawem” zaczyna się cała zabawa ze wspinaczką w górę. Szlak początkowo wznosi się dość regularnie by w w późniejszym etapie prowadzić po skałach, które są dość śliskie na niektórych odcinkach, dlatego zalecamy ostrożność podczas pokonywania trasy.

Początek podejścia czerwonym szlakiem

Od mniej więcej połowy drogi szlak zacznie prowadzić was po skalnych stopniach. Jest to dość męczący etap, dlatego trzeba dobrze rozłożyć siły na pokonanie dalszej trasy. Dla pocieszenia zaznaczmy że im wyżej uda wam się wejść, tym piękniejsze widoki będziecie mogli zobaczyć. Ze szlaku rozciąga się piękny widok na całe Morskie Oko oraz na pobliski wodospad Czarnostawiańskiej Silkawy.

Widoki na Morskie Oko ze szlaku na Czarny Staw

Jak to wygląda na żywo i jak turyści radzą sobie na tym szlaku możecie obejrzeć na tym krótkim filmiku:

Zaznaczamy że jest to dodatkowa trasa do przejścia a szlak jest dość stromy dlatego wymaga trochę dodatkowego wysiłku.

Cały trud wynagrodzi wam się po dotarciu na miejsce. Widoki są wspaniałe zarówno na Morskie Oko, Czarny Staw jak i na Rysy. Jeżeli będziecie mieli szczęście, zobaczycie jeszcze pokrywy śniegu, które zalegają na zboczu w Długim Piargu.

Widok na Morskie Oko znad Czarnego Stawu
Czarny Staw pod Rysami z widocznym zalegającym śniegiem

Z Czarnego Stawu prowadzi szlak na Rysy oraz na Mięguszowiecką Przełęcz Pod Chłopkiem. Jeżeli chcecie wybrać się na Rysy od polskiej strony będziecie wchodzić właśnie szlakiem na Czarny Staw ale to już temat na osobny artykuł.

Schodząc znad Czarnego Stawu proponujemy obejść całe Morskie Oko dookoła. Będziecie mieli okazję zobaczyć je z zupełnie innej perspektywy. Nam cała wycieczka nad Morskie Oko wraz z wejściem na Czarny Staw zajęła około 9 godzin wliczając w to wszystkie odpoczynki i pobyt w Schronisku PTTK “Morskie Oko” dlatego warto pomyśleć wcześniej czy macie ochotę na tak długą wycieczkę w Tatry. Według nas naprawdę warto odwiedzić to wspaniałe miejsce.

Jeżeli interesuje was również wycieczka na Morskie Oko to zapraszamy was do zapoznania się z naszym artykułem opisującym drogę na Morskie Oko (link do artykułu – kliknij).


Jeżeli podobają się wam nasze artykuły to zapraszamy do polubienia naszej witryny na Facebooku. Możecie też nas znaleźć na Twitterze oraz Instagramie, linki znajdziecie poniżej:

Zapraszamy was również do naszej grupy dyskusyjnej na Facebooku, gdzie możecie dzielić się swoimi wrażeniami z waszych górskich wypraw (link do grupy – kliknij).


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.