data-srcset

Droga na Morskie Oko – opis szlaku, przydatne informacje, propozycja wycieczki.

Czy jest ktokolwiek w Polsce, kto nie słyszał o Morskim Oku? Jest to jeden z najbardziej popularnych szlaków w polskich Tatrach, na który rocznie wybierają się dziesiątki tysięcy turystów. Dla tych, którzy jeszcze nie mieli okazji się tam wybrać przygotowaliśmy szczegółowy artykuł poświęcony drodze na Morskie Oko. Znajdziecie tutaj wszystkie niezbędne informacje, aby przygotować się na wycieczkę i przeżyć niezapomnianą przygodę.

Szlak prowadzący na Morskie Oko:

Droga Oswalda BalzeraPalenica Białczańska
Kolor szlaku
Długość szlaku7.7 km
Czas przejściaok. 2,5 godziny
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT12

Palenica Białczańska – Morskie Oko

Jest to szlak prowadzący od parkingu na Palenicy Białczańskiej aż do Morskiego oka. Prowadzi on asfaltową drogą więc nie napotkacie tam żadnych trudności. Dodatkowo do Morskiego Oka możecie dojechać konnymi bryczkami za odpowiednią opłatą. Droga do Morskiego Oka zajmuje około 3 godziny i około 2 godziny zajmuje powrót. Na wycieczkę na Morskie Oko należy zarezerwować cały dzień.


Jak dojechać:

  1. Dojazd własnym samochodem.

Droga z Zakopanego zajmuje około 30 minut i najlepiej dojechać drogą przez Jaszczurówkę (link do mapy ). Na miejscu możecie zaparkować samochód na parkingach w Palenicy. Weźcie pod uwagę, że parkingi zapełniają się już o godzinie 8 rano, dlatego dobrze wybrać się w podróż jak najwcześniej. Parking jest płatny 20 zł za całą dobę. Dla wycieczek zorganizowanych i szkół wyodrębniono osobny parking dla autokarów.

Nie polecamy parkowania samochodu na drodze dojazdowej do wejścia do parku! Ryzykujecie odholowaniem pojazdu.

UWAGA! Miejsce parkingowe należy zarezerwować online z wyprzedzeniem! Bez uprzedniej rezerwacji nie ma możliwości zaparkowania samochodu!

  1. Dojazd busem.

Do Palenicy dojedziecie również busami, które regularnie kursują na trasie Zakopane – Palenica Białczańska i spowrotem. Jest to naprawdę dobra alternatywa dla samochodu z uwagi na szybko zapełniające się parkingi. Busy kursują w odstępach 10 minutowych aż do godziny 21:00 dlatego nie trzeba się martwić o długi czas oczekiwania.

Więcej informacji o kursowaniu busów znajdziecie tutaj: https://transit.podhale.pl/

Palenica Białczańska – początek szlaku na Morskie Oko
Palenica Białczańska – Most na Słowację

Ceny biletów:

Bilety wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego można zakupić zarówno na miejscu w kasie biletowej jak i przez internet. Ceny biletów to 6 zł za bilet normalny i 3 zł za bilet ulgowy.

Bilety przez internet dostępne są tutaj: https://tpn.pl/zwiedzaj/e-bilety

Jak się przygotować:

Zabierzcie ze sobą odpowiednią ilość wody i przekąsek. Droga pomimo asfaltowej nawierzchni potrafi zmęczyć, zwłaszcza w upalne letnie dni. Dlatego zabranie przynajmniej dużej butelki wody mineralnej jest jak najbardziej wskazane. Zapasy można uzupełnić w Schronisku PTTK nad Morskim Okiem, pamiętajcie jednak że w sezonie są tam ogromne kolejki i czas oczekiwania w kolejce jest bardzo długi.

Odpowiednie ubranie to podstawa. W Tatrach pogoda potrafi zmienić się bardzo szybko, dlatego należy zabrać ze sobą ubranie przeciwdeszczowe oraz dodatkową parę skarpet na wypadek, gdyby nagle załamała się pogoda. Przemoczone ubranie potrafi skutecznie zniszczyć całą wycieczkę.

Pamiętajcie o odpowiednim obuwiu. Nie raz spotkaliśmy na szlaku turystów, którzy nie byli w stanie kontynuować wędrówki z powodu nieodpowiedniego obuwia. Uwierzcie że nie jest to przyjemna sprawa, kiedy pozostało dwie godziny marszu do celu a wasze stopy są poobcierane. Zalecamy założyć wygodne buty, które zapewnią odpowiedni komfort marszu. Klapki czy sandały nie są najlepszym pomysłem w górach, zwłaszcza jeżeli po dotarciu na Morskie Oko chcecie kontynuować wędrówkę.

Droga na Morskie Oko
Miejsce do odpoczynku na drodze do Morskiego Oka

Mapa z zaznaczonym szlakiem na Morskie Oko:

Czy można kontynuować wędrówkę z Morskiego Oka?

Jak najbardziej!

Z Morskiego Oka szlak możecie wejść na Czarny Staw pod Rysami i dalej aż na Rysy. Wejście na Czarny Staw pod Rysami oferuje wspaniałe widoki na Morskie Oko, jednak nie jest to już łatwa trasa. Szlak wiedzie po kamiennych stopniach i należy zachować ostrożność zarówno przy wchodzeniu jak i schodzeniu. Nagrodą za wasz wysiłek będą wspaniałe widoki.

Szlak na Czarny Staw pod Rysami
Widoki ze szlaku na Czarny Staw
Widok na Morskie Oko
Czarny Staw pod Rysami

Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem na temat ciekawego miejsca na szlaku na Morskie Oko jakim jest Dolina Roztoki, którą warto odwiedzić!

Link do artykułu: (kliknij tutaj)

Mamy nadzieję, że znaleźliście w naszym artykule wiele przydatnych informacji. Jeżeli chcecie zaproponować nam jakieś zmiany, lub macie własne propozycje ciekawych górskich szlaków to zachęcamy do skontaktowania się z nami poprzez formularz, który znajdziecie w sekcji Współpraca.

Życzymy wam przyjemnej wędrówki i wspaniałych przeżyć.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.