data-srcset

Kaplica w Jaszczurówce – szlakiem architektury drewnianej stylu zakopiańskiego.

Kaplica w Jaszczurówce to najsłynniejszy obiekt sakralny w stylu zakopiańskim. Znajduje się ona przy drodze Oswalda Balzera, która prowadzi do Morskiego Oka. Nazwa Jaszczurówka wzięła się od licznie występujących kiedyś w tej okolicy salamander plamistych zwanych przez górali “jaszczurami”. W rejonie Jaszczurówki znajdowały się również baseny cieplicowe, powstałe na ciepłych źródłach w Dolinie Olczyskiej – obecnie znajduje się tu wydzielony Ośrodek Czynnej Ochrony Płazów i Gadów.

Kaplica pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa została wzniesiona w latach 1904-1908 według projektu Stanisława Witkiewicza. Budynek jest przykładem stylu zakopiańskiego i jednocześnie jednym z najpiękniejszych drewnianych kościołów w Polsce. Drewniana świątynia osadzona jest na wysokiej kamiennej podmurówce, posiada strzelisty dwuspadowy dach pokryty gontami, a nad głównym wejściem w oddzielnej kapliczce znajduje się rzeźbiona figurka Chrystusa Frasobliwego autorstwa Janosa z Dębna.

Główny ołtarz swoją konstrukcją przypomina góralską chatę a po obu jego stronach znajdują się kolorowe witraże z herbami Polski i Litwy wykonane według projektu Stanisława Witkiewicza. W latach 50-tych XX wieku do kaplicy dodano dwa boczne ołtarze: Matki Bożej i św. Józefa. W kaplicy można również podziwiać stacje drogi krzyżowej namalowane na szkle przez Jana Jachimiaka. Dodatkowo miejscowi górale wyrzeźbili w drewnie dębowym wiszący w kaplicy żyrandol.

Kaplica w Jaszczurówce wspaniale wpisuje się w tatrzański krajobraz. Pieczę nad nią sprawują księża Marianie z Toporowej Cyrhli. Jest to miejsce, które warto odwiedzić, gdyż budowla ta jest unikatowa w skali całego kraju i jest ważnym elementem lokalnej kultury. Drugą kaplicę wybudowana w stylu zakopiańskim i zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza, można zobaczyć na Kalatówkach.


Informacje dodatkowe:


Jeżeli podobają się wam nasze artykuły to zapraszamy do polubienia naszej witryny na Facebooku. Możecie też nas znaleźć na Twitterze oraz Instagramie, linki znajdziecie poniżej:

Zapraszamy was również do naszej grupy dyskusyjnej na Facebooku, gdzie możecie dzielić się swoimi wrażeniami z waszych górskich wypraw (link do grupy – kliknij).


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.