data-srcset

Kolej linowa na Kasprowy Wierch, jedna z najbardziej popularnych atrakcji w Zakopanem.

Kolej linowa na Kasprowy Wierch to dostępna przez cały rok kolej linowa z Kuźnic, która w całości przebiega przez teren Tatrzańskiego Parku Narodowego. Operatorem kolei są Polskie Koleje Linowe S.A (PKL S.A).

Budowę kolejki linowej rozpoczęto w 1935 roku i wywołała ona żywą dyskusję społeczną. Przeciwko budowie kolei protestowali działacze na rzecz ochrony przyrody oraz 94 towarzystwa i instytucje naukowe i turystyczne. Budowa została rozpoczęta wbrew panującemu w tym okresie prawu, co pociągnęło za sobą dymisję całej ówczesnej Państwowej Rady Ochrony Przyrody.

Kolejka składa się z dwóch niezależnych od siebie odcinków: z Kuźnic na Myślenickie Turnie oraz z Myślenickich Turni na Kasprowy Wierch. Na każdym odcinku zawieszono dla wagoniki, jeden porusza się w dół, a drugi w tym samym czasie do góry. Długość trasy pokonywanej to 4252,81m a prędkość jazdy to 8 m/s. Kolej jednorazowo przewozi do 60 osób i w zależności od pory roku jest w stanie przewieźć dziennie nawet 3 tysiące osób.


Dojazd do Stacji Kolejki Linowej

Dolna Stacja Kolei Linowej na Kasprowy Wierch znajduje się w Kuźnicach. Do Kuźnic obowiązuje zakaz wjazdu samochodami osobowymi. Mogą tam wjeżdżać tylko upoważnione pojazdy komunikacji zbiorowej oraz fiakrzy na dorożkach konnych, dlatego nie ryzykujcie wjazdu samochodem bo zostanie on odholowany na wasz koszt. Poniżej przedstawiamy mapę z zaznaczoną Dolną Stacją Kolejki Linowej.

Samochód możecie zostawić na jednym z płatnych parkingów w pobliżu Kuźnic. Poniżej znajdziecie linki do proponowanych parkingów:

Do samej stacji kolejki dojdziecie pieszo, ewentualnie możecie również skorzystać z transportu zbiorowego czy busa, jednak naszym zdaniem nie warto wydawać dodatkowych pieniędzy na dojazd busem. Po drodze czekają na was wspaniałe widoki na okoliczne góry.


Bilety, cennik i czas oczekiwania

Ten temat prawdopodobnie interesuje was najbardziej, zaczniemy więc od tematu czasu oczekiwania i zakupu biletów. Są dwie możliwości zakupu biletu na przejazd koleją linową na Kasprowy Wierch.

  • Zakup biletu w kasie w Kuźnicach

Z zakupem biletu w kasie w Kuźnicach wiąże się niższa cena biletu ale za to będziecie stać w kolejce do kasy. Kolejka do kasy w sezonie urlopowym potrafi ciągnąć się aż do połowy drogi do Kuźnic a czas oczekiwania na wjazd może przekraczać nawet 3 godziny.

  • Zakup biletu online lub w elektronicznym kiosku

Jest to świetna alternatywa jeżeli nie chcecie stać w długiej kolejce. Bilet zakupiony online uprawnia was do skorzystania z drugiego wejścia na stację Kolejki Linowej na Kasprowy Wierch dla osób z biletem zakupionym online omijając całą kolejkę osób czekających do kasy. Wiąże się to jednak z wyższą ceną zakupu biletu. Bilet online możecie kupić na konkretny dzień i godzinę przejazdu.

Ceny biletów

Sezon wysoki 11.06.2019 – 30.09.2020

Kasa biletowa stacja w Kuźnicach

NormalnyUlgowy
góra/dół89 zł75 zł
jedna strona75 zł65 zł

Bilety online / biletomat

NormalnyUlgowy
góra/dół119 zł99 zł
jedna strona99 zł79 zł

Sezon niski 11.05.2020 – 10.06.2020

Kasa biletowa stacja w Kuźnicach

NormalnyUlgowy
góra/dół79 zł69 zł
jedna strona65 zł55 zł

Bilety online / biletomat

NormalnyUlgowy
góra/dół79 zł69 zł
jedna strona65 zł55 zł

Szczegółowe informacje na temat zakupu biletów i cen znajdziecie na stronie głównej Polskich Kolei Linowych (link do strony znajdziecie tutaj – kliknij)


Dlaczego warto wjechać kolejką?

Przede wszystkim dla widoków i samej frajdy jazdy takim środkiem transportu na szczyt Kasprowego Wierchu. Wjazd wraz z przesiadką na Myślenickich Turniach to bardzo ciekawe przeżycie. Pomimo wysokiej ceny biletów naprawdę warto. Poniżej prezentujemy jak to wygląda z wnętrza wagonika.

Jeżeli planujecie zdobyć Czerwone Wierchy to wjazd na Kasprowy Wierch również może być świetnym pomysłem. Oszczędzacie wtedy siły i jest to świetna alternatywa dla wspinaczki na Kasprowy Wierch. My skorzystaliśmy z tej opcji i wcale nie żałowaliśmy.


Polskie góry 2020

Jeżeli podobają się wam nasze artykuły to zapraszamy do polubienia naszej witryny na Facebooku. Możecie też nas znaleźć na Twitterze oraz Instagramie, linki znajdziecie poniżej:

Zapraszamy was również do naszej grupy dyskusyjnej na Facebooku, gdzie możecie dzielić się swoimi wrażeniami z waszych górskich wypraw (link do grupy – kliknij).


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.