łysa góra
Góry Świętokrzyskie,  Świętokrzyskie

Łysa Góra, wycieczka na Święty Krzyż. Opis szlaku, atrakcje, co warto zwiedzić.

Łysa Góra lub inaczej Święty Krzyż, Święty Łysiec czy Łysiec to szczyt w górach świętokrzyskich położony we wschodniej części pasma Łysogór i wznoszący się na wysokość 594 m. n.p.m. Jest to drugi po Łysicy najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich. Łysa Góra stanowi węzeł szlaków turystycznych w regionie. Na Łysej Górze swój początek ma niebieski szlak turystyczny prowadzący do Pętkowic. Przez górę przechodzi również Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego z Gołoszyc do Kuźniaków. Łysa Góra w czasach wczesnego średniowiecza stanowiła ośrodek kultu religii Słowian. Z tego okresu zachowały się ślady dawnego kultu w postaci pozostałości wałów kultowych, które otaczają partię szczytową wzniesieni oraz wejście do wnętrza wału przy drodze z Nowej Słupi. Kult ten został wypleniony około X i XI w. wraz z nadejściem chrześcijaństwa. Ze szczytem Łysej Góry związane jest również wiele legend. Dawniej wierzono że na Łysej Górze odbywają się sabaty czarownic (czarownica jest obecnie logiem woj. świętokrzyskiego). W tym wpisie zabierzemy was w podróż na Łysą Górę szlakiem królewskich z Nowej Słupi. Znajdziecie tu również przydatne wskazówki dotyczące dojazdu, parkingów czy atrakcji na szczycie. Zapraszamy!

Szlaki turystyczne na Łysą Górę

Na szczyt Łysej Góry prowadzi kilka ciekawych tras wycieczkowych o różnym stopniu trudności. Większość z prezentowanych przez nas tras nadaje się na krótką jednodniową wycieczkę. Trasy te nie wymagają przygotowania kondycyjnego i sprawdzą się idealnie zarówno dla początkujących turystów jak i na weekendową rodzinną wycieczkę. A oto nasze propozycje:

Droga Królewska z Nowej Słupi
Czas: 1,5 godziny, Dystans: 4,2 km. Suma podejść: 250 m.

Trasa z Nowej Słupi czyli niebieski szlak na szczyt Łysej Góry nazywany też „Drogą Królewską”. Ponoć nazwa tego szlaku pochodzi od licznych pielgrzymek królów polskich, zmierzających tędy do relikwii Krzyża Świętego. Pokonując ten szlak warto pamiętać, że szli tędy przed nami m.in. Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk, Jan Olbracht, Zygmunt Stary wraz z królową Boną, Zygmunt III, Władysław IV, Jan Kazimierz, czy Michał Korybut Wiśniowiecki. Przy wejściu na szlak w Nowej Słupi znajduje się kamienna figura pielgrzyma zwana Emerykiem. Ta trasa jest idealna na krótki rodzinny weekendowy spacer, jest popularnym celem wycieczek lokalnych mieszkańców i corocznie jest odwiedzana przez tłumy turystów.

Kolor szlakuszlak niebieski
Punkt startowyNowa Słupia
Odległość do szczytu2.1 km.
Długość całej trasy4.2 km.
Czas przejściaok. 1 godzina 30 min.
Stopień trudnościŁatwa
Punkty GOT6

Trasa z Przełęczy Huckiej
Czas: 1,5 godziny, Dystans: 4,3 km. Suma podejść: 155 m.

Jest to trasa, która prowadzi z terenów Huty Szklanej asfaltową drogą na Święty Krzyż i jest najłatwiejszą trasą wiodącą na szczyt. Na początku trasy znajduje się parking dla autokarów wycieczkowych oraz kilka straganów z pamiątkami. Trasa ta jest najczęściej wybierana jako cel wycieczek szkolnych dla dzieci i młodzieży z uwagi na bardzo niski stopień trudności i dobre połączenia komunikacyjne z lokalnych miejscowości. Polecamy tą trasę na spokojny krótki spacer, jest to idealna trasa np. dla wózków dziecięcych.

Kolor szlakuszlak czerwony
Punkt startowyPrzełęcz Hucka
Odległość od szczytu2,15 km.
Długość całej trasy4.3 km.
Czas przejścia1,5 godziny
Stopień trudnościBardzo łatwy
Punkty GOT5

Trasa z Trzcianki
Czas: 1 godz. 40 min. Dystans: 5 km. Suma podejść: 217 m.

Jest to bardziej kameralna trasa biegnąca przez leśne ostępy. Na tej trasie nie spotkacie zbyt wielu turystów, dlatego jeżeli szukacie możliwości wędrówki w ciszy i spokoju to właśnie ona będzie dla was idealna. Trasa ta jest częścią Ścieżki Edukacyjnej Świętokrzyskiego Parku Narodowego, jest idealna na krótkie wycieczki we dwoje, spokojnie można również wybrać się na nią z dziećmi. Jest to trasa alternatywna, jeżeli nie przebyliście dwóch poprzednich polecamy zostawić ją sobie na sam koniec.

Kolor szlakuszlak czerwony
Punkt startowyTrzcianka
Odległość od szczytu2,5 km.
Długość całej trasy5 km.
Czas przejściaok. 1 godz. 40 min.
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT6

Startujemy w Nowej Słupi

Aby rozpocząć wycieczkę z Nowej Słupi, dojeżdżamy samochodem do parkingu przy ul. Świętokrzyskiej – parking po prawej stronie płatny 10zł, po lewej bezpłatny. W sezonie wakacyjnym parking bezpłatny zwykle jest już w całości zajęty od samego rana dlatego przygotujcie sobie trochę gotówki. Lokalizację parkingu na mapach znajdziecie tutaj – link do mapy google. Przy parkingu znajduje się restauracja oraz kilka straganów z pamiątkami. Znajduje się tam również figura pielgrzyma o imieniu „Emeryk” – związana jest z nią ciekawa legenda, która opowiada o tym, że gdy posąg pielgrzyma dotrze do klasztoru na szczycie Łysej Góry nastąpi koniec świata. Tuż obok posągu pielgrzyma znajduje się wejście do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Wstęp do parku jest płatny – szczegółowe ceny znajdziecie tutaj –link do cennika. Po zakupieniu biletów wchodzimy na niebieski szlak prowadzący na Święty Krzyż czyli na „Drogę Królewską”.

Emeryk
Posąg Emeryka w Nowej Słupi

Droga Królewska na Święty Krzyż

Wędrówka niebieskim szlakiem na szczyt Łysej Góry nie jest trudna, nie jest jednak też zbyt emocjonująca. Cała trasa przebiega przez las więc jakiekolwiek ciekawe widoki będą niestety dopiero na szczycie. Szlak miejscami jest bardzo łatwy, jest to taka zwykła leśna ścieżka, po której wędruje się naprawdę przyjemnie, a w innych miejscach staje się całkowicie pokryty odłamkami skał. Zalecamy założenie porządnych butów trekkingowych przystosowanych do górskich wędrówek, na tym szlaku sprawdzą się idealnie. My wędrowaliśmy z całą rodziną, spędzaliśmy czas na rozmowie i cieszyliśmy się wspólnie spędzonym czasem. Akurat mieliśmy to szczęście że na trasie nie było dużych tłumów i nie musieliśmy się przeciskać z innymi turystami przy zwężeniach ścieżki. Jak wyglądają fragmenty niebieskiego szlaku możecie zobaczyć na poniższych zdjęciach:

Droga Królewska z Nowej Słupi
niebieski szlak 2

Po drodze natknęliśmy się na jedną z atrakcji tego szlaku a mianowicie „Buk Jagiełły”. To pod tym właśnie bukiem król Jagiełło miał wypoczywać podczas pielgrzymek na Święty Krzyż. Według legendy drzewo ma ponad 600 lat. Specjaliści oceniali jednak jego wiek na niecałe 400. Niestety obecnie Buk przegrał z siłami natury i przewrócił się. Pozostanie na miejscu aby stać się domem dla nowych organizmów (na terenach parków narodowych nie ingeruje się w taki stan rzeczy).

Buk Jagiełly
Buk Jagiełły

Po krótkiej wędrówce wśród drzew wyszliśmy na polanę przed murami Klasztoru na Świętym Krzyżu. Tutaj również znajduje się kilka atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć na własne oczy: Pierwszą z nich jest Grota Matki Bożej – jest to duża kapliczka zbudowana z kamienia pochodzącego z terenów Łysej Góry i stoi ona po lewej stronie polany poprzedzającej wejście na teren klasztoru. W jej wnęce znajduje się biała figura Maryi. Obok stoi kamień z płaskorzeźbą i napisem: „Ubogim ewangelię. O.o. Oblaci”.

Grota Matki Bożej
Grota Matki Bożej

W niewielkiej odległości od Groty znajdują się Dąb Papieski wyhodowany z żołędzia najstarszego w Polsce dębu „Chrobry” i poświęconego przez papieża Jana Pawła II. Dęby takie sadzone były dla uczczenia pontyfikatu papieża i dla uczczenia świętokrzyskiego millenium. Zaraz obok dębu znajdują się Krzyże Pokutne i tuż za nimi jest wejście na teren Klasztoru na Świętym Krzyżu.

Dąb Papieski
Dąb Papieski

Klasztor na Świętym Krzyżu

Klasztor Misjonarzy Oblatów na Świętym Krzyżu oraz Bazylika mniejsza pw. Trójcy Świętej i sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego to główne atrakcje Łysej Góry. Jest to zespół klasztorny założony przez benedyktynów, w którym przechowywane są relikwie Krzyża Świętego, od których opactwo i wzgórze wzięło swoją nazwę. Od 1936 klasztor zamieszkuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Data założenia opactwa benedyktynów na Łysej Górze nie jest znana. Fundację opactwa przypisuje się Bolesławowi Chrobremu w 1006 roku. Pewnym jest, że klasztor i romański kościół ufundowane zostały pomiędzy latami 1102-1138 przez Bolesława Krzywoustego. Początkowo opactwo było pw. Świętej Trójcy, a od XV wieku jest pw. Świętego Krzyża, po tym gdy w 1306 książę Władysław Łokietek przekazał łysogórskim benedyktynom relikwie drzewa Krzyża Świętego przechowywane od XVIII wieku w kaplicy Oleśnickich i wg legendy podarowane przez Emeryka, królewicza z Węgier.

Klasztor na Św. Krzyżu
Brama wejściowa na Święty Krzyż

Klasztor jest otwarty codziennie w godzinach 9.00 – 17.00. Istnieje możliwość, oprowadzania z przewodnikiem klasztornym. W niedziele i święta oprowadzanie odbywa się po sumie. Oprowadzanie po Wystawie Misyjnej od pon. do sob. w godz. 9.00 – 17.00, w niedziele, Uroczystości i Święta po sumie do 17.00. Więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj – link do strony. Na terenie klasztoru można również skorzystać z oferty działającej tam kuchni. Koniecznie musicie spróbować lokalnych potraw oraz lokalnego grzanego wina z dodatkiem ziół hodowanych przez Oblatów. Serwowane tam dania są świetne a smak wina niepowtarzalny. Jest ono dostępne do próbowania wyłącznie na miejscu i nie jest dostępne w sprzedaży na wynos w większych ilościach. Zachęcamy was do spróbowania, naprawdę warto!

Wnętrze klasztoru
Relikwie Krzyża Świętego
Relikwia Krzyża Św.

Dodatkową atrakcją, którą można zwiedzić jest Krypta Kaplicy Oleśnickich i domniemana mumia Księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Domniemana gdyż badania przeprowadzone w 1980 roku jednoznacznie nie zaprzeczyły ani nie potwierdziły tożsamości mumii, która jest uznawana obecnie za ciało Księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Ciało ubrane jest pełny strój szlachecki złożony z czapki, żupana, delii i butów oraz buławy, szabli, pasa metalowego i krzyżyka. Warto samemu zobaczyć to miejsce na własne oczy.

Mauzoleum

Wieża widokowa i punkt widokowy na Gołoborze

Dla wszystkich tych, którzy uwielbiają podziwiać wspaniałe widoki z dużej wysokości udostępniono jedną z wież klasztoru, z której można zobaczyć panoramę całych gór świętokrzyskich. Przy dobrej pogodzie z wieży roztacza się widok na Płaskowyż Suchedniowski, Przedgórze Iłżeckie oraz Wyżynę Sandomierską. My jesteśmy stałymi jej bywalcami, gdyż uwielbiamy takie miejsca. Tuż za Klasztorem od strony szlaku z Huty Szklanej znajduje się kolejna atrakcja widokowa, czyli Platforma Widokowa na Gołoborzu. Wejście na platformę jest dodatkowo płatne (4 zł). Jesteśmy zdania że dodatkowa opłata po tym jak płacimy za bilet wstępu do Świętokrzyskiego Parku Narodowego jest trochę nie na miejscu, ale jest to jedna z tych atrakcji, której ominięcie byłoby wielkim błędem.

Punkt widokowy na dachu klasztoru

Z platformy rozpościera się wspaniały widok na Gołoborze Świętokrzyskie, oraz bardzo dobry widok na Płaskowyż Suchedniowski. Platforma wykonana jest z metalowych kratownic i jest na niej dość miejsca aby pomieścić kilkanaście osób. Dla tych, którzy nie wiedzą co to jest gołoborze zamieszczamy krótkie objaśnienie: Gołoborza to rumowiska skalne złożone jedynie z grubej frakcji skalnej, czyli nie zawierającej żwiru ani piasku. Głównym czynnikiem powstania gołoborzy były procesy zamarzania i rozmarzania podłoża powodujące rozpad skał. Nazwa gołoborze jest terminem ludowym nadanym przez miejscową ludność. Określa ona obszary bezleśne (gołe od boru) znajdujące się na stokach pasm górskich. A tak wygląda Gołoborze Świętokrzyskie:

Gołoborze w Górach Świętokrzyskich

Łysa Góra to jedno z najciekawszych miejsc Gór Świętokrzyskich, które naszym zdaniem powinno stać się celem wycieczki każdego turysty. Obfituje ona w dużą ilość ciekawych atrakcji turystycznych i każdy na pewno znajdzie tam coś co go zainteresuje. Trzy dostępne trasy turystyczne są bardzo łatwe do pokonania, idealnie nadają się na krótki spacer w rodzinnym gronie, w sezonie letnim są one oblegane przez tłumy turystów. Na szczycie oprócz zwiedzania Klasztoru możecie też spróbować regionalnej kuchni i wspaniałego wina. Z naszej strony serdecznie polecamy tą wycieczkę – za każdym razem gdy wyjeżdżamy w rodzinne strony do woj. świętokrzyskiego wybieramy się na Święty Krzyż czy to we dwoje, czy wraz z całą rodziną. Jest to magiczne miejsce naprawdę warte odwiedzenia.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

5 1 Głosuj
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Anonimowo
Gość
Anonimowo
1 rok temu

Bardzo piękne miejsce. Trasa z Nowej Słupi przepiękna i łatwa do pokonania. Nawet dla niedzielnych turystów.