data-srcset

Łysa Góra, droga na szczyt Łysej Góry czyli jak się nie zmęczyć i zobaczyć miejsce sabatu czarownic.

Łysa Góra to szczyt o wysokości 594 m. n.p.m położony w Górach Świętokrzyskich we wschodniej części Łysogór w Nowej Słupi. Jest to drugi po Łysicy najwyższy szczyt. Łysa Góra stanowi węzeł szlaków turystycznych w regionie. Rozpoczyna się tu niebieski szlak turystyczny prowadzący do Pętkowic oraz Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego.

W czasach średniowiecza Łysa Góra stanowiła prawdopodobnie ośrodek kultu religii słowiańskiej. Można tam znaleźć pozostałości tego kultu w postaci wałów usypanych około X – XI wieku. Do dzisiaj krążą również legendy o odbywającym się na szczycie sabacie czarownic.

Obecnie na szczycie znajduje się pobenedyktyńskie Sanktuarium Świętego Krzyża, które według legendy zostało założone przez Bolesława Chrobrego w 1006 r. Nazwa pochodzi od przechowywanej tam relikwii Świętego Krzyża. Jest to jedno z najważniejszych sanktuariów i jest celem wielu pielgrzymek.

Relikwia Świętego Krzyża
Tablica informacyjna nt. Relikwii Świętego Krzyża

Główne szlaki wiodące na szczyt:

Droga Królewska Nowa Słupia
Kolor szlaku
Długość szlaku2 km.
Czas przejściaok. 1 godzina
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT4

Droga Królewska na Święty Krzyż to najstarsza droga, która od wieków zapewniała dojście do klasztoru na szczycie. Szlak rozpoczyna się w Nowej Słupi. Przy samym wejściu do lasu znajduje się parking, na którym zostawicie swój samochód (parking jest płatny). Szlak ten możemy spokojnie polecić wszystkim turystom. Nie jest on trudny do pokonania, jednak jeżeli chcemy wybrać się na spacer z wózkiem dziecięcym to nie będzie to najlepszy wybór, gdyż szlak ten nie jest do tego przystosowany.

Droga na Święty KrzyżHuta Szklana
Kolor szlaku
Długość szlaku2,2 km.
Czas przejściaok. 45 min.
Stopień trudnościBardzo łatwy
Punkty GOT3

Droga na Święty Krzyż to drugi szlak wiodący na szczyt Łysej Góry. Cała trasa jest asfaltowa i jest najczęściej wybierana jako główna droga na szczyt przez wycieczki szkolne oraz osoby z wózkami dziecięcymi. Szlak rozpoczyna się w miejscowości Huta Szklana. Na miejscu znajduje się duży parking samochodowy, kilka straganów handlowych oraz Park Rozrywki w Hucie. Polecamy ten szlak, jeżeli chcecie wybrać się na spokojny rodzinny spacer i nie chcecie napotkać żadnych trudności przy wchodzeniu na szczyt.

Posąg Emeryka przy wejściu do Parku w Nowej Słupi
Drogowskaz na Drodze Królewskiej

Parkingi, ceny biletów

Wchodząc na szczyt Drogą Królewską z Nowej Słupi, samochód możecie zostawić na parkingu przy wejściu do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Koszt całodniowego parkowania wynosi ok. 10 zł. Obok parkingu znajduje się karczma oraz kilka stoisk z pamiątkami.

Aby wejść na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego należy zakupić bilet wstępu. Na obecną chwilę ceny biletów to 8 zł za bilet normalny, 4 zł za bilet ulgowy oraz 30 zł za bilet wielokrotnego wstępu, ważny do końca roku kalendarzowego.

Jeżeli wybieracie się na szczyt od strony Huty Szklanej szlakiem czerwonym, to koszt parkowania pojazdu wynosi ok. 6 zł, przy czym jeżeli zakupicie bilet na zwiedzanie pobliskiej osady średniowiecznej, to opłata parkingowa zostaje wliczona w cenę biletów i wychodzicie na “zero”.

Aktualne informacje dotyczące cen biletów znajdziecie tutaj:

https://www.swietokrzyskipn.org.pl/turystyka/bilety/

Na szczycie Łysej Góry

Samo wejście na szczyt to nie koniec atrakcji. Na górze znajduje się Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, dostępny dla zwiedzających. Aby wejść na teren klasztoru nie musimy ponosić dodatkowych kosztów. Polecamy zwiedzić to miejsce, gdyż wewnątrz Klasztoru znajduję się relikwia Krzyża Świętego, od której nazwano cały region, oraz krypta, w której pochowano zmarłych mnichów. W krypcie tej znajduje się również domniemana mumia Księcia Jeremiego Wiśniowieckiego.

Zachęcamy również do spróbowania lokalnej kuchni a zwłaszcza wytwarzanego przez mnichów Oblatów miejscowego wina z dodatkiem ziół. Jego smak jest niepowtarzalny i możecie go spróbować tylko na miejscu.

Droga Królewska na Święty Krzyż
Wnętrze Klasztoru na Świętym Krzyżu

Na szczycie warto również wejść na punkt widokowy na Gołoborze, jednak wiąże się to z dodatkową opłatą. Wejście na punkt widokowy znajduję tuż obok wieży nadawczej. Z tarasu widokowego rozpościera się wspaniały widok na Płaskowyż Suchedniowski i Przedgórze Iłżeckie.

Gołoborze
Widok na Płaskowyż Suchedniowski

Jak się przygotować

Wejście na Łysą Górę nie jest wymagające pod żadnym względem, dlatego wystarczy zabrać ze sobą trochę gotówki, ubrać się jak na zwykły spacer i cieszyć się widokami oraz dostępnymi na miejscu atrakcjami. Jeżeli wybieracie się na szczyt Drogą Królewska od Nowej Słupi to zalecamy wygodne buty, które pozwolą swobodnie wędrować bo dość kamienistym szlaku. Wybierając się na szczyt od Huty Szklanej czerwonym szlakiem, warto założyć obuwie dostosowane do zwykłego marszu po asfaltowej drodze. W górach świętokrzyskich pogoda jest przewidywalna, dlatego wystarczy sprawdzić prognozę pogody i tak dobrać ubiór, aby zapewnić sobie komfortowy marsz na szczyt.

Galeria zdjęć

Dodatkowe informacje

Strona internetowa z informacjami dot. Klasztoru na Świętym Krzyżu: (kliknij tutaj)

Witryna informacyjna Świętokrzyskiego Parku Narodowego: (kliknij tutaj)


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.