data-srcset

Orlica czyli szczyt Korony Gór Polski znajdujący się po czeskiej stronie granicy. Opis szlaku, informacje na temat wycieczki oraz dlaczego Czesi mają lepiej.

Orlica to najwyższy szczyt polskiej części Gór Orlickich i Sudetów Środkowych, który wznosi się na wysokość 1084 m. n.p.m. Dawniej Orlica nazywana była “Międzywierchem”, Czesi nazywają ten szczyt Vrchmezí co na język polski tłumaczymy jako “Wierch Graniczny”.

Przed 1945 rokiem na szczycie Orlicy znajdowała się wieża widokowa z piękną panoramą na czeską stronę Gór Orlickich a pod szczytem znajdowało się schronisko górskie Hohe Mense-Baude. Niestety po II wojnie światowej schronisko nie wznowiło działalności i popadło w ruinę a następnie zostało spalone. Na szczycie znajduje się pomnik upamiętniający pobyt Cesarza Józefa II w 1779 roku.


Szlak na szczyt Orlicy

ZieleniecOrlica
Kolor szlaku
Długość szlakuokoło 2,1 km.
Czas przejściaokoło 1 godzina
Stopień trudnościBardzo łatwy
Punkty GOT3

Zielony szlak z Zieleńca to główny szlak prowadzący na szczyt Orlicy.

Jest to idealna trasa na krótką wycieczkę zarówno dla samotnie podróżujących turystów, rodzin z dziećmi, osób starszych jak i grup zorganizowanych. Szlak jest bardzo łatwy do pokonania, wznosi się równomiernie bez żadnych przeszkód terenowych. Każdy będzie czuł się na nim jak na spacerze, przy okazji mając okazję pooglądać wspaniałe widoki na okoliczne góry.


Szczegółowy opis szlaku

Opis zaczniemy oczywiście od miejsc parkingowych i dojazdu. Świetnym miejscem na rozpoczęcie wycieczki w sezonie letnim jest jeden z największych parkingów w Zieleńcu Duszniki-Zdrój który znajduje się przy Hotelu Zieleniec. Jest tam bardzo dużo wolnych miejsc a parking jest darmowy. W sezonie zimowym może być już trudniej ze znalezieniem miejsca, gdyż Zieleniec to jeden z najpopularniejszych celów turystyki narciarskiej w Polsce.

Kiedy pozostawicie już samochód na parkingu, aby dotrzeć do wejścia na zielony szlak musicie udać się poboczem drogi na północ, aż dotrzecie do pensjonatu “Przystanek Alaska Zieleniec“. Po drugiej stronie ulicy znajdziecie “Kamień Rubartscha”, przy którym rozpoczyna się leśna droga prowadząca na sam szczyt Orlicy.

Czy po drodze będziecie mogli zobaczyć jakieś fajne widoki? Oczywiście że tak. Przy ładnej pogodzie można podziwiać piękne panoramy na okoliczne szczyty.

Kiedy miniecie już Kamień Rubartscha znajdziecie się właściwej drodze, która zaprowadzi was na sam szczyt. Jest to przyjemna i łatwa trasa, podczas której można się zrelaksować ciesząc się ciszą i spokojem.

Widoki ze szlaku? A jakże są i to jakie. Udało nam się zrobić nawet całkiem przyzwoite zdjęcie 360 stopni. Zachęcamy do zobaczenia go na pełnym ekranie (kliknij w przycisk w prawym górnym rogu zdjęcia).

Po około 30 minutach wędrówki dotrzecie do granicy polsko-czeskiej, przy której znajduje się skrzyżowanie szlaków zielonego z czarnym. Na miejscu znajdziecie miejsce przeznaczone do odpoczynku w zacienionym miejscu.

Aby dostać się na szczyt musicie wejść na czarny szlak i podążyć w górę około 200 metrów aż dotrzecie do miejsca, w którym budowana jest nowa wieża widokowa. Między drzewami zobaczycie wąską ścieżkę, która zaprowadzi was na sam szczyt.

Po chwili dotrzecie na szczyt. Na miejscu znajdziecie pomnik oraz drogowskaz wskazujący punkt szczytu. Niestety nie ma tam możliwości zobaczyć żadnych ciekawych widoków ponieważ wokół rosną drzewa, dlatego trzeba poczekać na wieżę widokową.

Polecamy zejść czerwonym szlakiem na stronę czeską, aby zobaczyć pewną różnicę pomiędzy szlakami w Polsce a szlakami w Czechach. Właśnie o tym chcielibyśmy napisać w dalszej części tego artukułu.

Dlaczego Czesi mają lepiej?

Odkąd wędrujemy po górskich szlakach, ilekroć trafiamy na okazję aby wejść na szlaki w Czechach i zachodzimy czy to do schroniska czy na szlaku trafiamy na jakąś infrastrukturę turystyczną zawsze okazuje się, że te miejsca są o wiele lepiej przygotowane i utrzymane niż u nas.

Dobrym przykładem jest właśnie Orlica, gdzie na polskiej stronie mamy drewnianą ławeczkę do odpoczynku, gdzie na czerwonym szlaku tuż obok szczytu po stronie czeskiej postawiono altankę wraz z trójwymiarowymi mapami oraz książką odwiedziń, do której turyści mogą się wpisać po zdobyciu Orlicy. Kolejnym przykładem może być Schronisko Jelenka na szlaku na Śnieżkę, które jest o niebo lepiej zaopatrzone i utrzymane niż Schronisko Dom Śląski. Być może jest to tylko nasze subiektywne odczucie. Dajcie znać w komentarzach czy podzielacie nasze zdanie. Jak to wygląda u naszych sąsiadów możecie zobaczyć poniżej:

Ze strony czeskiej do Zieleńca wrócicie czerwonym szlakiem, który łączy się ponownie ze szlakiem zielonym już po polskiej stronie granicy i tą samą drogą, którą weszliście na szczyt zejdziecie na parking.

Podsumowując, szlak na Orlicę to przyjemna i bardzo łatwa wycieczka dla każdego, w naszym odczuciu trochę za krótka aby nacieszyć się górami. Dlatego warto połączyć ze sobą jednego dnia wejście na Orlicę oraz na przykład na Jagodną, do której możecie dojechać Autostradą Sudecką w około 20 minut.

Jeżeli interesuje was więcej szczegółów na temat wycieczki na Jagodną to opis szlaku znajdziecie w naszym artykule znajdującym się pod tym adresem:

https://gorskim-szlakiem.pl/jagodna/


Jeżeli podobają się wam nasze artykuły to zapraszamy do polubienia naszej witryny na Facebooku. Możecie też nas znaleźć na Twitterze oraz Instagramie, linki znajdziecie poniżej:

Zapraszamy was również do naszej grupy dyskusyjnej na Facebooku, gdzie możecie dzielić się swoimi wrażeniami z waszych górskich wypraw (link do grupy – kliknij).


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.