data-srcset

Stokówka, ciekawa atrakcja przyrodnicza oraz świetne miejsce do wspinaczki w Chęcińsko – Kieleckim Parku Krajobrazowym.

Góra Stokówka to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Chęcińsko – Kieleckim Parku Krajobrazowym i znajduje się zachodniej części Pasma Zelejowskiego Gór Skibskich. Stokówka to nieczynne już wyrobisko, które przecina Górę Stokówkę i tworzy charakterystyczną szparę. Stokówka to popularne miejsce treningów wspinaczkowych, znajdują się tam trasy wspinaczkowy o różnym stopniu trudności oraz jest to bardzo ciekawy punkt wycieczki na trasie Świętokrzyskiego Szlaku Archeologicznego.


Góra Stokówka i zlokalizowany tam kamieniołom znajduje się niedaleko Jaskini Piekło obok miejscowości Gałęzice w województwie świętokrzyskim. Niedaleko znajduje się również Zamek Królewski w Chęcinach. Szczegółową lokalizację znajdziecie na poniższej mapie:

Na miejscu znajdziecie leśny parking tuż przy drodze prowadzącej do samej Stokówki. Często na miejscu można spotkać wspinaczy, którzy przyjeżdżają w to miejsce trenować, ale na parkingu zwykle nie ma problemu ze znalezieniem wolnego miejsca.

Z parkingu na Stokówkę dotrzecie bardzo szybko, od parkingu to tylko 400 metrów. Po chwili wędrówki przez las zobaczycie piękny widok na Stokówkę oraz szparę powstałą w wyniku wydobycia złóż żyły kalcytowej.

Jeżeli chcecie zobaczyć Stokówkę w całej okazałości, polecamy obejście szczeliny i wejście na samą górę, skąd roztaczają się wspaniałe widoki na okolicę Chęciny oraz Wzgórza Łopuszańskie. Znajdziecie tam również wyznaczone miejsce na ognisko, więc można spędzić miło czas z całą rodziną.

Stokówka to świetne miejsce do rozpoczęcia przygody ze wspinaczką, ciekawa atrakcja turystyczna oraz idealne miejsce do spędzenia dnia w rodzinnym gronie. Tuż obok Stokówki możecie również zobaczyć na własne oczy w jaki sposób odbywa się wydobycie w Kamieniołomie Ostrówka, który znajduje się tuż obok Stokówki. Warto zobaczyć to na własne oczy, gdyż zdjęcie nie oddaje skali, w jakiej prowadzone jest to wydobycie.


Jeżeli interesują was trasy wspinaczkowe w Stokówce to więcej informacji na ten temat znajdziecie na stronie http://www.ska.org.pl/topo/stokowka.html. Są tam szczegółowo opisane trasy wspinaczkowe oraz wiele przydatnych informacji.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.