Kościół Wang Karpacz
Dolnośląskie,  Karkonosze,  Sudety

Świątynia Wang – największa atrakcja Karpacza. Kościół Wang: zwiedzanie, godziny otwarcia, ceny biletów.

Świątynia Wang to unikatowa na skalę światową atrakcja turystyczna w Karpaczu. Kościół Wang w Karpaczu to ewangelicki kościół parafialny i jeden z najstarszych kościołów drewnianych w Polsce. Świątynia ta powstała w XII w odległej Norwegii i dzięki staraniom dawnych możnowładców z Bukowca została ona w całości przeniesiona w Karkonosze. Świątynia Wang w Karpaczu zachowana jest w idealnym stanie i każdego przyciąga do Karpacza ogromne tłumy turystów z całej Polski. Jako że Kościół Wang położony jest tuż obok wejścia do Karkonoskiego Parku Narodowego śmiało można połączyć zwiedzanie z wyprawą na podbój karkonoskich szczytów. W tym artykule przygotowaliśmy dla was wskazówki na temat zwiedzania Kościoła Wang w Karpaczu. Znajdziecie tu informacje na temat dojazdu do Świątyni Wang, parkingów w okolicy, godzin otwarcia oraz cen biletów wstępu na zwiedzanie Kościoła Wang. Zapraszamy!

Kościół Wang – dojazd i parkingi

Świątynia Wang znajduje się w Karpaczu pod adresem ul. Na Śnieżkę 8 przy niebieskim szlaku turystycznym. Do miasta Karpacz w Karkonoszach najlepiej jest dojechać własnym samochodem bądź autokarem (do Karpacza nie kursują jeszcze pociągi choć ma to się niedługo zmienić). Jeżeli na zwiedzanie Świątyni Wang wybieracie się samochodem to na czas jej zwiedzania polecamy wam zaparkować wasz pojazd na jednym z parkingów przy ul. Karkonoskiej lub przy ul. Spokojnej. Pod samym Kościołem Wang nie można ani parkować ani wjeżdżać autem. Parkingi w Karpaczu są płatne a ceny wahają się od 20 zł do 30 zł za cały dzień parkowania. Pod Kościół Wang w Karpaczu możecie również dojechać autobusem komunikacji miejskiej „KarpaczBus” lub prywatną kolejką miejską „Karpacz Express”. Autobusy oraz kolejka zatrzymują się na przystanku Wang tuż pod samą świątynią. Dla osób zmotoryzowanych poniżej zostawiamy linki z zaznaczoną lokalizacją parkingów nieopodal Kościoła Wang w Karpaczu:

Świątynia Wang – ceny biletów i godziny otwarcia

Zwiedzanie Świątyni Wang w Karpaczu jest częściowo płatne. Opłatę należy uiścić w przypadku chęci zwiedzania wnętrza Kościoła Wang oraz za robienie zdjęć wewnątrz świątyni. Cały teren wokół budynku kościoła udostępniony jest dla zwiedzających za darmo. Wejście do wnętrza Świątyni Wang odbywa się w turach a zwiedzanie odbywa się wyłącznie w asyście przewodnika. Bilety wstępu do wnętrza Kościoła Wang możecie zakupić na miejscu w kasie biletowej. Plac wokół Kościoła Wang, który zwiedza się bezpłatnie otwarty jest dla zwiedzających przez całą dobę. W soboty w związku z udzielanymi w Kościele Wang ślubami część kościoła może być dla turystów niedostępna. W niedziele i święta o godz. 10:00 w Świątyni Wang odprawiane są nabożeństwa – wstęp na zwiedzanie możliwy jest wtedy od godziny 11:30. Poniżej znajdziecie szczegółowe ceny biletów oraz godziny otwarcia Kościoła Wang w Karpaczu:

Świątynia Wang – ceny biletów

Zwiedzanie placu wokół Kościoła Wang jest bezpłatne.
Ceny biletów na zwiedzanie wnętrza Świątyni Wang:
Bilet normalny – 12 zł
Bilet ulgowy – 7 zł
Opłata za zdjęcia wnętrza kościoła – 5 zł

Świątynia Wang – godziny otwarcia

15 kwietnia 31 października – zwiedzanie od 9:00 do 18:00
1 listopada do 14 kwietnia – zwiedzanie od 9:00 do 17:00
Plac wokół Kościoła Wang otwarty jest przez całą dobę.

Świątynia Wang w Karpaczu – zwiedzanie

Zwiedzanie atrakcji Karpacza polecamy wam rozpocząć właśnie od Świątyni Wang. Kościół Wang zlokalizowany jest Karpaczu Górnym na wysokości 855 m. n.p.m. przy wejściu do Karkonoskiego Parku Narodowego. Jako że jest to największa atrakcja miasta to na terenie Karpacza znajdziecie mnóstwo drogowskazów, które bezbłędnie pokierują was do Świątyni Wang. Dojście do Kościoła Wang z ulicy Karkonoskiej w Karpaczu zajmuje około 10 minut i podchodzi się tu po lekko wznoszącej się, brukowanej drodze dojazdowej. Po dotarciu pod bramę kościoła wystarczy po prostu wejść na teren Świątyni Wang i możecie już rozpocząć zwiedzanie placu wokół kościoła. Jeżeli planujecie zwiedzić również wnętrze Świątyni Wang to koniecznie podejdźcie do kasy biletowej, zakupcie bilety wstępu i poczekajcie przy drzwiach kościoła na waszą kolej zwiedzania. Zwiedzanie wnętrza świątyni odbywa się w turach mniej więcej co 20-30 minut. Po chwili drzwi otworzą się wypuszczając poprzednią grupę i przewodnik zaprosi was na zwiedzanie. Wnętrze Kościoła Wang zwiedza się w niewielkich, kilkunastoosobowych grupach. Podczas zwiedzania przewodnik opowie wam wiele ciekawych historii związanych z Kościołem Wang. Dowiecie się też sporo ciekawostek na temat jego konstrukcji oraz związanych z nim legend.

Brama wejściowa na teren Świątyni Wang w Karpaczu

Budynek Świątyni Wang oryginalnie pochodzi z Norwegii. Został on wzniesiony w XII wieku w miejscowości Vang (stąd właśnie wzięła się nazwa kościoła) w okresie wczesnej chrystianizacji Skandynawii. Kościół Wang powstał z sosnowych bali pochodzących z norweskich lasów i był jednym z tysiąca norweskich kościołów klepkowych zbudowanych w tamtym okresie. Co ciekawe cała konstrukcja budynku Świątyni Wang powstała bez użycia ani jednego, metalowego gwoździa. Wszystkie połączenia między poszczególnymi elementami zostały wykonane przy użyciu tzw. złączy ciesielskich czyli odpowiednio współpracujących ze sobą elementów drewnianych. Wnętrze Świątyni Wang zdobią oryginalne rzeźby i wykończenia utrzymane w stylu drewnianym. Architektura kościoła łączy elementy sztuki romańskiej z ludową sztuką nordycką. Cały budynek Świątyni Wang został sprowadzony do Polski dzięki staraniom hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca a jego oficjalne poświecenie na terenie Karpacza odbyło się 28 lipca 1844 roku. Po zwiedzaniu wnętrza świątyni i wysłuchaniu wszystkich fascynujących historii od przewodnika polecamy wam jeszcze obejść cały teren Kościoła Wang gdyż kryje się tam mnóstwo ciekawostek i pięknych zabytków.

Kościół Wang – atrakcje i ciekawostki

Po zwiedzaniu wnętrza Świątyni Wang koniecznie pospacerujcie po placu wokół budynku kościoła. W alejkach na placu wokół Świątyni Wang czeka na was mnóstwo interesujących miejsc oraz zabytków historycznych. Zwiedzanie placu wokół Kościoła Wang polecamy wam rozpocząć od drewnianej rzeźby Łazarza. Rzeźba ta powstała z pnia dębowego i ustawiona jest w kamiennej nawie pod drzewkiem vis a vis wejścia do budynku kościoła. Tuż obok rzeźby Łazarza znajduje się pomnik przyrody w postaci zawsze zielonego Bluszczu Pospolitego. Na placu przed kościołem wzniesiono również piękną fontannę, z której woda wytryskuje praktycznie przez cały rok. Nieco dalej w rogu placu zlokalizowane jest epitafium i płyta pamiątkowa poświęcona hrabinie Fryderyce von Reden z Bukowca dzięki której dzisiaj możemy podziwiać Świątynię Wang w Karpaczu. Podczas spaceru natkniecie się też na punkt widokowy, z którego można podziwiać piękną panoramę Kotliny Jeleniogórskiej. Warto zajść też na przykościelny, zabytkowy cmentarz, z którego świetnie widać cały budynek Świątyni Wang. Na zabytkowym cmentarzu przy Kościele Wang w Karpaczu pochowane są znani Polacy jak Henryk Tomaszewski (twórca Wrocławskiego Teatru Pantomimy) czy Tadeusz Różewicz – poeta i pisarz, który był bardzo mocno związany z Karpaczem i Karkonoszami.

Kościół Wang to niekwestionowany faworyt wśród najciekawszych atrakcji Karpacza. Na terenie Świątyni Wang czeka na was mnóstwo zabytków i ciekawych miejsc oraz będziecie tu mieli możliwość poznać fascynującą historię tego kościoła. Na terenie Świątyni Wang postawiona jest również specjalna tablica drewniana, która została ufundowana przez Ambasadę Królestwa Norwegii. Tablica ta zawiera opisy innych kościołów podobnych do Kościoła Wang, które nadal znajdują się na terenie Norwegii. Naszym zdaniem Świątynia Wang to miejsce, które powinniście obowiązkowo odwiedzić odpoczywając w Karpaczu. Jest to piękny zabytek architektury drewnianej, bardzo bogaty w historię i pełny wspaniałych dzieł sztuki. Jako że znajduje się on tuż obok szlaku do KPN może być ona ciekawym dodatkiem do waszych planów wycieczki na Śnieżkę. Po zwiedzaniu Świątyni Wang warto wyruszyć też na zwiedzanie innych fascynujących zabytków i atrakcji Karpacza. Pełną listę polecanych przez nas miejsc i atrakcji w Karpaczu znajdziecie tutaj: Karpacz: atrakcje. Co warto zobaczyć w Karpaczu?


Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze