data-srcset

Świątynia Wang w Karpaczu, atrakcja turystyczna w Karpaczu, którą warto zwiedzić.

Kościół Górski Naszego Zbawiciela znany również jako Świątynia Wang to ewangelicki kościół parafialny w Karpaczu. Kościół ten został przeniesiony w 1842 z miejscowości Vang w południowej Norwegii, w której został zbudowany na przełomie XII i XIII wieku. Powstał jako jeden z około tysiąca norweskich kościołów klepkowych i uważany jest za najstarszy drewniany kościół w Polsce.

Kościół zbudowano bez użycia gwoździ, całą konstrukcję połączono przy pomocy drewnianych złączy ciesielskich. Został on wzniesiony na wzór najlepszych przykładów skandynawskiego drewnianego budownictwa sakralnego i stanowi bezcenne dzieło dawnej sztuki nordyckiej. Świątynia wykonana jest z sosny norweskiej, która, nasycona żywicą, wykazuje niezwykłą trwałość.Wnętrze świątyni ozdobione jest oryginalnymi zdobieniami i rzeźbami. Dobudowano też wysoką kamienną dzwonnicę, która chroni drewnianą świątynię przed wiatrem znad Śnieżki. Kościół posiada 3 dzwony: Owieczka Boża, Ojcze Nasz i Chwała Chrystusowi.

Świątynia Wang to jedno z obowiązkowych miejsc, które trzeba zwiedzić będąc w Karpaczu.


Gdzie znaleźć Świątynie Wang

Świątynia znajduje się przy ulicy “Na Śnieżkę” w Karpaczu w woj. dolnośląskim tuż obok Hotelu “Gołębiewski” zaraz obok wejścia do Karkonoskiego Parku Narodowego. Poniżej przedstawiamy mapę z zaznaczoną Świątynią Wang:


Zwiedzanie kościoła i cennik

15 kwietnia – 31 października
od godz. 9.00 do 18.00

1 listopada – 14 kwietnia
od godz . 9.00 do 17.00

W niedziele i święta o godz. 10.00 odprawia się nabożeństwa. Zwiedzanie kościoła jest wtedy możliwe po godz. 11.30.

Dorośli – 10,00 zł
Dzieci (od 6 lat) – 5,00 zł
Uczniowie, studenci do 26 lat – 5,00zł
Foto, kamera – 5,00 zł
Wstęp tylko na plac – 2,00 zł


Warto zwiedzić przynajmniej plac kościoła, na którym znajduje się kilka ciekawych rzeźb, piękny ogród i punkty widokowe, z których przez lunety możecie podziwiać Karpacz oraz Karkonosze. Znajdziecie tam na przykład rzeźbę Wskrzeszenie Łazarza czy Epitafium hrabiny von Reden.


Polskie góry 2020

Jeżeli podobają się wam nasze artykuły to zapraszamy do polubienia naszej witryny na Facebooku. Możecie też nas znaleźć na Twitterze oraz Instagramie, linki znajdziecie poniżej:

Zapraszamy was również do naszej grupy dyskusyjnej na Facebooku, gdzie możecie dzielić się swoimi wrażeniami z waszych górskich wypraw (link do grupy – kliknij).


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.