data-srcset

Świątynia Wang w Karpaczu, atrakcja turystyczna w Karpaczu, którą warto zwiedzić.

Kościół Górski Naszego Zbawiciela znany również jako Świątynia Wang to ewangelicki kościół parafialny w Karpaczu. Kościół ten został przeniesiony w 1842 z miejscowości Vang w południowej Norwegii, w której został zbudowany na przełomie XII i XIII wieku. Powstał jako jeden z około tysiąca norweskich kościołów klepkowych i uważany jest za najstarszy drewniany kościół w Polsce.

Kościół zbudowano bez użycia gwoździ, całą konstrukcję połączono przy pomocy drewnianych złączy ciesielskich. Został on wzniesiony na wzór najlepszych przykładów skandynawskiego drewnianego budownictwa sakralnego i stanowi bezcenne dzieło dawnej sztuki nordyckiej. Świątynia wykonana jest z sosny norweskiej, która, nasycona żywicą, wykazuje niezwykłą trwałość.Wnętrze świątyni ozdobione jest oryginalnymi zdobieniami i rzeźbami. Dobudowano też wysoką kamienną dzwonnicę, która chroni drewnianą świątynię przed wiatrem znad Śnieżki. Kościół posiada 3 dzwony: Owieczka Boża, Ojcze Nasz i Chwała Chrystusowi.

Świątynia Wang to jedno z obowiązkowych miejsc, które trzeba zwiedzić będąc w Karpaczu.


Gdzie znaleźć Świątynie Wang

Świątynia znajduje się przy ulicy “Na Śnieżkę” w Karpaczu w woj. dolnośląskim tuż obok Hotelu “Gołębiewski” zaraz obok wejścia do Karkonoskiego Parku Narodowego. Poniżej przedstawiamy mapę z zaznaczoną Świątynią Wang:


Zwiedzanie kościoła i cennik

15 kwietnia – 31 października
od godz. 9.00 do 18.00

1 listopada – 14 kwietnia
od godz . 9.00 do 17.00

W niedziele i święta o godz. 10.00 odprawia się nabożeństwa. Zwiedzanie kościoła jest wtedy możliwe po godz. 11.30.

Dorośli – 10,00 zł
Dzieci (od 6 lat) – 5,00 zł
Uczniowie, studenci do 26 lat – 5,00zł
Foto, kamera – 5,00 zł
Wstęp tylko na plac – 2,00 zł


Warto zwiedzić przynajmniej plac kościoła, na którym znajduje się kilka ciekawych rzeźb, piękny ogród i punkty widokowe, z których przez lunety możecie podziwiać Karpacz oraz Karkonosze. Znajdziecie tam na przykład rzeźbę Wskrzeszenie Łazarza czy Epitafium hrabiny von Reden.

Rzeźba Bluszczu Pospolitego
Epitafium hrabiny von Reden
Świątynia Wang – widok z ogrodu

Polskie góry 2020

Jeżeli podobają się wam nasze artykuły to zapraszamy do polubienia naszej witryny na Facebooku. Możecie też nas znaleźć na Twitterze oraz Instagramie, linki znajdziecie poniżej:

Zapraszamy was również do naszej grupy dyskusyjnej na Facebooku, gdzie możecie dzielić się swoimi wrażeniami z waszych górskich wypraw (link do grupy – kliknij).


Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.