Świątynia Wang
Dolnośląskie

Świątynia Wang w Karpaczu. Unikatowy zabytek architektury sakralnej. Opis atrakcji, bilety, parking, przydatne informacje.

Wybierając się w Karkonosze a zwłaszcza do Karpacza warto uwzględnić w swoich planach zwiedzanie Świątyni Wang. Jest to unikatowe miejsce i jedna z największych atrakcji Karpacza. Świątynia znajduje się tuż obok wejścia do Karkonoskiego Parku Narodowego, nie będziecie więc nadkładać dodatkowej drogi wybierając się na przykład na Śnieżkę. Według nas jest to obowiązkowy punkt wycieczki podczas zwiedzania Karpacza. Chcecie dowiedzieć się czegoś więcej? To zapraszamy!

Trochę o Świątyni Wang

Świątynia Wang lub inaczej Kościół Górski Naszego Zbawiciela to ewangelicki kościół parafialny w Karpaczu. Kościół znajduje się w Karpaczu Górnym na wysokości 855 m. n.p.m. tuż przy niebieskim szlaku na Śnieżkę. Jest to jeden z najstarszych kościołów drewnianych w Polsce. Nazwa „Wang” pochodzi od miasteczka w Norwegii, z którego ta świątynia pochodzi. Kościół został zbudowany w XII w. w miejscowości Vang w południowej Norwegii na początku okresu chrystianizacji Skandynawii. Skonstruowany został z sosnowych bali jako jeden z tysiąca norweskich kościołów klepkowych (tzw. stavkirke). Cała konstrukcja kościoła powstała bez użycia ani jednego gwoździa. Wszystkie połączenia zrealizowano przy użyciu tzw. „złączy ciesielskich” czyli odpowiednio współpracujących ze sobą elementów drewnianych.

Kamień Wang

Wnętrze świątyni zdobią oryginalne rzeźby a wykończenia i ozdoby utrzymane są w stylu drewnianym. Architektura Świątyni Wang łączy elementy sztuki romańskiej z ludową sztuką nordycką. Podczas prac konserwatorskich obiekt został znacznie rozbudowany, dobudowano np. wysoką kamienną dzwonnicę, która chroni drewnianą świątynię przed wiatrem znad Śnieżki. Świątynia ma też oczywiście dzwony i to aż trzy. Nazywają się one: Owieczka Boża, Ojcze Nasz i Chwała Chrystusowi. Na terenie świątyni znajduje się przykościelny cmentarz. Zostali tam pochowani zostali zarówno wierni z miejscowej parafii oraz ich duszpasterze, jak i osoby, które zginęły w górach. 29 kwietnia 2014 roku na cmentarzu przy świątyni Wang został pochowany Tadeusz Różewicz.

Świątynia Wang

Dojazd i parkingi

Świątynia Wang znajduje się w Karpaczu przy ul. Na Śnieżkę 8 tuż obok niebieskiego szlaku, który prowadzi na Śnieżkę. Na miejsce możecie dojechać albo własnym samochodem albo korzystając z komunikacji miejskiej. Wybierając się własnym samochodem możecie pozostawić go na jednym w wielu okolicznych parkingów przy ul. Karkonoskiej lub ul. Spokojnej. Parkingi są płatne ok. 20 zł i znajdują się około 500 metrów od Świątyni. Polecamy przejrzeć opinie na mapach Google aby wybrać odpowiedni parking. Nie ma możliwości podjechania samochodem pod sam kościół! Jeżeli chcecie wybrać się na miejsce autobusem, to oczywiście jest taka możliwość. Autobusy jadą do Karpacza Górnego i zatrzymują się poniżej Kościoła na przystanku Wang.

Godziny otwarcia

Świątynie Wang można zwiedzać codziennie. Tereny wokół świątyni można zwiedzać samodzielnie. Zwiedzanie wnętrza kościoła odbywa się z przewodnikiem. W Kościele nadal odprawiane są nabożeństwa. Na teren Świątyni jak i do samego kościoła obowiązują bilety wstępu.

  • Od 15 kwietnia do 31 października – zwiedzanie od 9:00 do 18:00
  • Od 1 listopada do 14 kwietnia – zwiedzanie od 9:00 do 17:00

W soboty możliwe jest wyłączenie części kościoła ze zwiedzania z powodu udzielanych ślubów. W niedziele i święta o godz. 10.00 odprawiane są nabożeństwa. Zwiedzanie kościoła jest wtedy możliwe po godz. 11.30. Udział w nich gości z poza kościoła jest mile widziany. Po rozpoczęciu nabożeństwa spóźnionych gości nie wpuszcza się do Kościoła.

Ceny biletów wstępu do Świątyni Wang

Opłatę za zwiedzanie kościoła Wang można uiścić gotówką lub kartą VISA, MASTERCARD w kasie w dniu zwiedzania. Fotografowanie wewnątrz Świątyni jest dodatkowo płatne.

Zwiedzanie Świątyni Wang

Pierwszym ciekawym miejscem, które rzuca się w oczy zaraz po wejściu na teren Świątyni Wang jest „Rzeźba Łazarza”, przedstawiająca wskrzeszenie Łazarza. Została ona wykonana z jednego pnia dębowego w 1994 roku. Tuż obok rzeźby znajduje się pomnik przyrody i jest nim „Zawsze Zielony Bluszcz”.

Wiecznie zielony bluszcz

Tuż obok znajduje się piękna fontanna, która tryska wodą przez cały rok. Turyści często wrzucają do niej monety na pamiątkę pobytu na terenie Świątyni. Nieco dalej znajdziecie kolejne bardzo ciekawe miejsce a mianowicie „Epitafium i płytę pamiątkową poświęconą Hrabinie von Reden”. Hrabina przyczyniła się do sprowadzenia Świątyni Wang do Karpacza. Król Wilhelm IV postawił to Epitafium dla upamiętnienia tego wydarzenia i samej Hrabiny.

Epitafium Świątynia Wang

W dalszej części Świątyni będziecie mieli okazję podziwiać wspaniałe widoki na Kotlinę Jeleniogórską, gdyż zbudowano tam punkt widokowy. Widać z niego na przykład Pałac Królów Pruskich w Mysłakowicach, z którego król Wilhelm IV obserwował Świątynie Wang. Warto zobaczyć też przykościelny cmentarz, z którego bardzo dobrze widać Absydę. Absyda to półkolista przybudówka otwarta na wnętrze Świątyni. Kopuła Absydy wykonana jest na wzór hełmu wikinga, a szczyty dachowe zdobią sterczyny czyli wypusty o kształcie otwartych smoczych paszczy. Na samym cmentarzu znajduje się grób Tadeusza Różewicza – wybitnego polskiego poety, dramaturga, prozaika i scenarzysty oraz grób Henryka Tomaszewskiego – twórcy Wrocławskiego Teatru Pantomimy.

Świątynia Wang
Świątynia Wang w Karpaczu
Cmentarz Wang

Tuż przy wyjściu znajduje się ciekawa tablica ufundowana przez Ambasadę Królestwa Norwegii. Zawiera ona opis konstrukcji kościołów typu STAV. Rzeźby na tablicy wykonane zostały przez Ryszarda Zająca i inspirowane są portalami z Kościoła Wang. Odzwierciedlają one mitologię, religię i sztukę Wikingów. Naszym zdaniem Świątynia Wang to miejsce, które powinniście obowiązkowo odwiedzić będąc w Karpaczu. Jest to piękny zabytek architektury drewnianej, bardzo bogaty w historię i pełny wspaniałych dzieł sztuki. Jako że znajduje się on tuż obok szlaku, może być ciekawym dodatkiem do waszych planów wycieczki na Śnieżkę. Polecamy!

Tablica Wang

Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Alicja S.
Gość
2 lat temu

Uwielbiam Karpacz i w ogóle Karkonosze, już za nimi tęsknię, mimo, że byłam w lutym 😉