data-srcset

Szlak do Doliny Kościeliskiej, przyjemny, łatwy i interesujący szlak czyli jak spędzić ciekawy dzień w Tatrach w rodzinnym gronie.

Dolina Kościeliska to druga co do wielkości (po Chochołowskiej) dolina w polskich Tatrach i jest najbardziej atrakcyjną pod względem ilości dostępnych jaskiń, wąwozów oraz historii. Dolina ta znajduje się w Tatrach Zachodnich i posiada liczne boczne odgałęzienia takie jak np. Dolina Miętusia, Dolina Pyszna czy Dolina Tomanowa.

Dolina Kościeliska to jedno z pierwszych miejsc, które było odwiedzane przez turystów w Tatrach. Pierwsi turyści pojawili się w niej w 1815 r. Dolina ta była wykorzystywana również jako miejsce wypasu owiec i bydła. Przez kilka wieków w dolinie wypasano około 3 tysiące owiec i kilkaset sztuk bydła. Wypas ten był źródłem utrzymania ludzi z Zakopanego, Wróblówki, Leśnicy i innych okolicznych miejscowości. Po utworzeniu Tatrzańskiego Parku Narodowego wypas zniesiono, z początkiem lat 90. XX wieku wprowadzono jednak ograniczony i podlegający kontroli wypas kulturowy.


Szlaki do Doliny Kościeliskiej

Do doliny prowadzi jeden główny szlak, od którego następnie można odbić w różne partie Tatr. Od głównego szlaku odchodzą również ścieżki prowadzące do znajdujących się tam jaskiń, które są dostępne dla zwiedzających. Szczegółowe informacje znajdziecie poniżej.

Dolina KościeliskaKiry
Kolor szlaku
Długość szlakuokoło 5.5 km
Czas przejściaokoło 1,5 godziny
Trudność szlakuBardzo łatwy
Punkty GOT8

Główny szlak rozpoczyna się w Kirach. Samochód możecie zostawić na jednym z parkingów, znajdujących się tuż obok wejścia do Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Szlak cały czas wiedzie dobrze utrzymaną gruntową drogą, wzdłuż potoku Kirowa Woda i nie powinien nikomu sprawić żadnych trudności. Szlak ten prowadzi aż do Schroniska PTTK na Hali Ornak przez Cudakową Polanę, Wiżnię Kirę Miętusią i Lodowe Źródło.

Zielony szlak do Doliny Chochołowskiej
Kapliczka Zbójnicka przy szlaku

Przy Lodowym źródle można zobaczyć na własne oczy, w jaki sposób woda wydostająca się ze szczelin skalnych zasila potok płynący obok szlaku.

Potok Kirowa Woda
Źródła zasilające potok

Jaskinie w Dolinie Kościeliskiej

Jaskinia MroźnaDolina Kościeliska
Kolor szlaku
Długość szlakuokoło 1,5 km.
Czas przejściaok. 1 godz. 15 min.
Stopień trudnościŚredni
Punkty GOT4

Wędrując dalej szlakiem zielonym, znajdziecie liczne odnogi prowadzące do jaskiń. Polecamy zobaczyć przynajmniej Jaskinię Mroźną. Przed wejściem należy zakupić bilet wstępu, którego koszt wynosi 5 zł.

Wrażenia są niesamowite, dlatego polecamy zboczyć na chwilę ze szlaku. Przy okazji zwiedzania cały czas posuwacie się naprzód względem głównego zielonego szlaku. Szlak ten jest dość kamienisty i należy zachować szczególną ostrożność przy wchodzeniu zwłaszcza po deszczu.

Warto wspomnieć, iż Jaskinia Mroźna jest niedostępna dla zwiedzających w okresie od 30 października do 25 kwietnia.

Poniżej przedstawiamy mapę z zaznaczoną trasą do Jaskini Mroźnej.

Szlak do Jaskini Mroźnej

Wewnątrz Jaskini jest dość zimno, dlatego zalecamy zabranie ze sobą ciepłej bluzy.

Jaskinia Mroźna
Wewnątrz Jaskini Mroźnej
Jaskinia MylnaDolina Kościeliska
Kolor szlaku
Długość szlakuokoło 0,7 km.
Czas przejściaokoło 1 godzina
Stopień trudnościTrudny
Punkty GOT4

Kolejna jaskinia warta polecenia to Jaskinia Mylna. Szlak prowadzący do Jaskini jest stromy i trudny do pokonania. Występują tam sztuczne ułatwienia w postaci łańcuchów. Po deszczu skały są bardzo śliskie, dlatego należy zachować maksimum ostrożności.

Zwiedzając jaskinię należy wziąć ze sobą latarkę lub inne źródło światła i mapę. Co jakiś czas przemierzając tę jaskinię, natraficie na szczeliny, z których rozciąga się piękny widok na zielony szlak i otaczające go góry. Należy szczególnie uważać w tych miejscach, ponieważ szczeliny nie są zabezpieczone.

Wąwóz KrakówPolana Pisana
Kolor szlaku
Długość szlakuokoło 1,3 km.
Czas przejściaokoło 30 min.
Stopień trudnościŚredni
Punkty GOT3

Wąwóz Kraków to jedno z ciekawszych miejsc, które można zwiedzić, zbaczając z głównego zielonego szlaku w Dolinie Kościeliskiej. Ruch turystyczny zorganizowany jest na zasadzie drogi jednokierunkowej. Wybierając się na ten szlak, cofniecie się odrobinę wstecz.

W wąwozie ustawiono sztuczne ułatwienia w postaci drabiny, którą trzeba pokonać, aby przebyć ten szlak w całości. Droga wiedzie cały czas po kamieniach, okresowo wąwóz ten jest zamykany w przypadku występowania zagrożeń.


Schodząc z głównego szlaku, można dostrzec piękno Doliny Kościeliskiej z innej perspektywy. Dlatego warto poświęcić chwilę czasu na zwiedzenie chociaż jednej ze znajdujących się tam jaskiń, aby zobaczyć dolinę w całej okazałości.

Kontynuując wędrówkę głównym szlakiem, dotrzecie do Schroniska PTTK na Hali Ornak, gdzie możecie zakończyć swoją wycieczkę.

Miejsce do odpoczynku przy potoku
Plac przy Schronisku PTTK na Hali Ornak

Dodatkowo możecie również cofnąć się odrobinę do Tomanowej Doliny i wejść na czarny szlak prowadzący na punkt widokowy przy Smreczyńskim Stawie. Warto się tam wybrać ze względu na piękne widoki i panującą tam spokojną atmosferę. Wędrówka nad Smreczyński Staw to dodatkowe 1,2 km. i około 30 min drogi.


Jak się przygotować

Cała wycieczka do Doliny Kościeliskiej, włączając w to punkt widokowy przy Smreczyńskim Stawie to około 13 km drogi, nie wliczając w to odpoczynku i zwiedzania jaskiń. Dlatego warto zarezerwować sobie na tą wyprawę cały dzień.

Zalecamy zabranie ze sobą odpowiedniej ilości napojów i jedzenia, aby nie zabrakło wam sił na szlaku. Warto pamiętać o tym, iż w Tatrach pogoda może zmienić się niespodziewanie, dlatego zabranie ze sobą peleryny przeciwdeszczowej i dodatkowej pary skarpet na zmiane jest zawsze dobrym pomysłem. Pamiętajcie również o odpowiednich butach, zwłaszcza jeżeli chcecie odwiedzić jaskinie. Przemoczone skarpety naprawdę przeszkadzają podczas podróżowania po górskich szlakach.

Informacje dodatkowe

Parkingi i dojazd

Samochód możecie zostawić na jednym z wielu parkingów, znajdujących się tuż obok wejścia na szlak do Doliny Kościeliskiej. Poniżej znajdziecie linki do kilku przykładowych parkingów na mapach google:

UWAGA! Podane parkingi są tylko przykładami. W okolicy można znaleźć parkingi, na których zaparkujecie samochód za 10 zł. Niestety nie ma ich na mapach google dlatego warto chwilę poszukać w promieniu 100 m. od podanych powyżej.

Możecie również dojechać na miejsce busami, kursującymi z Zakopanego. Szczegółowy rozkład jazdy znajdziecie tutaj: (kliknij)

Bilety wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego

Bilety wstępu możecie zakupić przy wejściu do Doliny Kościeliskiej bądź przez internet. Koszt biletu to:

  • bilet normalny 6,00 zł
  • bilet ulgowy 3,00 zł
  • bilet 7-dniowy normalny 30,00 zł
  • bilet 7-dniowy ulgowy 15,00 zł
  • bilet grupowy normalny (grupa do 10 osób) 54,00 zł
  • bilet grupowy ulgowy (grupa do 10 osób) 27,00  zł

Ponadto płatny jest wstęp do Jaskini Mroźnej. Opłata wynosi 5 zł – dzieci do lat sześciu są zwolnione z opłat.

Bilety online zakupicie tutaj: https://tpn.pl/zwiedzaj/e-bilety


Galeria zdjęć


Jeżeli macie ciekawe pomysły na wycieczkę w góry i chcielibyście się podzielić nimi z innymi, to zapraszamy was do polubienia naszej witryny na Facebooku oraz dołączenie do naszej grupy dyskusyjnej.

Link do strony na Facebooku znajdziecie tutaj: (kliknij)

Grupę dyskusyjną znajdziecie tutaj: (kliknij)

Zapraszamy również do bezpośredniego kontaktu z naszą witryną. Najciekawsze pomysły na wycieczki opiszemy na naszej stronie w dziele “Wasze pomysły”. Formularz kontaktowy znajdziecie tutaj: (kliknij)


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.