data-srcset

Kowadło czyli jeden ze szczytów Korony Gór Polski w Górach Złotych. Opisy szlaków, porady, planowanie wycieczki.

Kowadło to graniczny szczyt w Sudetach Wschodnich w Górach Złotych, położony ponad wsią Bielice w woj. dolnośląskim. Wznosi się on na wysokość 988 m. n.p.m. i należy do Korony Gór Polski.


Szlaki na Kowadło

BieliceKowadło
Kolor szlaku
Długość szlakuokoło 2,5 km.
Czas przejściaokoło 1 godzina
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT4

Główny szlak z Bielic prowadzący na szczyt Kowadła.

Jest to najlepszy i w sumie jedyny szlak, który zaprowadzi was prosto na szczyt. Polecamy go wszystkim, którzy mają ochotę na krótką wycieczkę. Pokonanie szlaku w jedną stronę zajmuje około godzinę czasu, więc wliczając odpoczynki i czas spędzony na szczycie, cała wycieczka zajmuje około 2 – 2,5 godziny.

Poniżej przedstawiamy bardziej szczegółowy opis szlaku.

Aby rozpocząć przygodę ze zdobywaniem Kowadła musicie dojechać do wsi Bielice za Stroniem Śląskim. Na miejscu możecie zaparkować swój samochód na jednym z gminnych parkingów. Na mapach Google znajdziecie zapewne informację, że przy leśniczówce został postawiony szlaban i nie da się dojechać do parkingu przy samym wejściu na szlak, jednak został on już zdemontowany, chociaż znak zakazu nadal stoi.

Dlatego polecamy zostawić samochód na parkingu w tym miejscu (link do mapy google). Będziecie musieli dojść te kilkaset metrów do szlaku jednak można tam legalnie i w spokoju zaparkować samochód bez ryzykowania narażania się na mandat czy blokadę. Czy znak zakazu postawiony jest legalnie? Tego niestety nie wiadomo.

Wchodząc na szlak już na samym początku traficie na rozdroże. W jedną stronę szlak prowadzi na Kowadło a w drugą na Rudawiec. Podchodząc od strony Bielic aby dojść na Kowadło należy skręcić w lewo na żwirową drogę.

Zielony szlak poprowadzi was na wzniesienie nad Bielicami i dalej przez las. Jak widać na zdjęciu jest to dobrze utrzymana droga, która nie jest w żaden sposób trudna do pokonania. Po przejściu około 1 kilometra dotrzecie do miejsca, w którym szlak skręca między drzewa i zaczyna się wznosić do góry. Tutaj wiele osób, które wybierają się w góry z małymi dziećmi w wózkach postanawiają zostawić je przy znajdującej się tam tablicy informacyjnej by kontynuować swoją wędrówkę.

Wędrując dalej zielonym szlakiem będziecie cały czas znajdować się między drzewami i niestety nie ma żadnej możliwości aby zobaczyć jakiekolwiek widoki na otaczające góry. Po około 400 metrach wchodzenia tym szlakiem dotrzecie do punktu “Pod Kowadłem” na granicy państwowej. Przy granicy szlak biegnie po bardziej płaskim terenie i będziecie mogli nabrać sił przed kolejnym odcinkiem.

Od tego miejsca na szczyt dojdziecie w około 15 minut. Po drodze natraficie na rozwidlenie szlaków. W lewo odchodzi szlak zielony, łatwiejszy do pokonania a w prawo szlak żółty, bardziej skalisty i bardziej stromy. Jeżeli macie ochotę powspinać się trochę na skały to polecamy szlak żółty, jeżeli preferujecie mniej strome podejście to udajcie się w lewo zielonym szlakiem. Wybierając drogę w lewo będziecie mieli okazję nareszcie zobaczyć wspaniały widok na otaczające góry.

Po chwili wędrówki osiągniecie cel czyli szczyt Kowadła. Na miejscu znajdziecie z pewnością wielu turystów, gdyż jest to bardzo popularny cel wycieczek.

Pieczątka, którą potwierdzicie odbycie wycieczki i zdobycie szczytu w waszych książeczkach GOT i Korony Gór Polski znajdziecie w skrzyneczce przymocowanej do drogowskazu.


Jak się przygotować

  • Buty i ubranie

Przede wszystkim pamiętajcie, że wybieracie się w tereny górskie. Początkowo wędruje się przyjemnie, potem szlak staje się dość kamienisty dlatego dobre buty trekkingowe jak najbardziej są wskazane.

Pamiętajcie również że w górach pogoda potrafi nagle się zmienić . Wychodząc w góry w piękny słoneczny dzień możecie wrócić przemoczeni, gdy nagle zacznie padać, dlatego dodatkowa para skarpet, koszulka na zmianę czy kurtka przeciwdeszczowa jest zawsze dobrym pomysłem. Dużo nie waży a wracanie kilkadziesiąt czy kilkaset kilometrów w mokrym ubraniu nie jest przyjemnym doświadczeniem.

  • Jedzenie i picie

Na szlakach w Górach Złotych próżno szukać schroniska górskiego czy choćby pobliskiego sklepu w Bielicach. Warto zatem przygotować przynajmniej butelkę wody mineralnej czy napoju oraz parę kanapek wcześniej. Najbliższy sklep spożywczy znajdziecie dopiero w Stroniu Śląskim.


Dodatkowe informacje

  • Autobus do Bielic

Do Bielic możecie dostać się również środkami komunikacji zbiorowej, które kursują ze Stronia Śląskiego. W okresie 25 czerwca –  31 sierpnia 2018 w dniach poniedziałek – piątek kursują bezpłatne autobusy na linii Stronie Śląskie – Bielice i Stronie Śląskie – Bolesławów.

Kursy realizowane są według załączonego rozkładu jazdy i są BEZPŁATNE (przejazdy finansowane są przez Gminę Stronie Śląskie).

Więcej informacji znajdziecie tutaj: (link do rozkładu jazdy).

  • Parkingi

Tak jak już wspomnieliśmy wcześniej, parkingi w Bielicach są gminne. Możecie pozostawić samochód na parkingu przy przystanku autobusowym, lub próbować zaparkować samochód bliżej leśniczówki. Sytuacja ze znakiem zakazu ruchu w obu kierunkach jest dość niejasna, gdyż jest on prawdopodobnie postawiony przez właścicieli agroturystyki obok aby zarabiać dodatkowe pieniądze, udostępniając parking na terenie prywatnym odpłatnie.

Dlatego warto rozważyć pozostawienie swojego auta dalej od leśniczówki, tam parking jest zupełnie darmowy.


Jeżeli podobają się wam nasze artykuły to zapraszamy do polubienia naszej witryny na Facebooku. Możecie też nas znaleźć na Twitterze oraz Instagramie, linki znajdziecie poniżej:

Zapraszamy was również do naszej grupy dyskusyjnej na Facebooku, gdzie możecie dzielić się swoimi wrażeniami z waszych górskich wypraw (link do grupy – kliknij).


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.