data-srcset

Skalnik, szczyt Korony Gór Polski w Sudetach Zachodnich. Opis szlaków, ciekawe miejsca.

Skalnik to szczyt znajdujący się w Sudetach Zachodnich w Rudawach Janowickich. Jest to szczyt należący do Korony Gór Polski i wznosi się na wysokość 944 m. n.p.m. Skalnik to wzniesienie o kopulastym kształcie, który posiada dwa wierzchołki, wyższy jest wysunięty na północny-wschód, jest dość trudny do zlokalizowania i niższy południowo-zachodni, na którym znajdziecie punkt widokowy Ostra Mała. Na południowo-zachodnim zboczu można także zobaczyć rumowisko skalne czyli gołoborze.

W lesie poniżej skałek znajduje się węzeł szlaków turystycznych. Z punktu widokowego na Ostrej Małej rozpościera się widok na panoramę Karkonoszy wraz z północnym fragmentem Lasockiego Grzbietu, Kotliny Jeleniogórskiej, Pogórza Izerskiego, Gór Wałbrzyskich, Gór Kamiennych, Gór Kaczawskich, oraz Rudaw Janowickich z Górami Sokolimi. Przy dobrej widoczności widoczna jest Ślęża.


Szlaki na szczyt Skalnika

Czarnów-CzartakSkalnik
Kolor szlaku
Długość szlakuokoło 2,3 km.
Czas przejściaokoło 1 godzina
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT5

Niebiesko-zielony szlak ze Schroniska Czartak to jeden z łatwiejszych szlaków prowadzących na szczyt Skalnika.

Szlak ten charakteryzuje się zmiennym stopniem trudności. Początkowo wiedzie on leśną drogą, by następnie gwałtownie skręcić między drzewa i po przejściu odcinka ponownie wejść na leśną drogę. Wybierając tą trasę trzeba dobrze zwracać uwagę na oznaczenia szlaku, aby się na nim nie zgubić.

“Schronisko” Czartak
Wejście na niebiesko-zielony szlak

Szlak ten polecamy wszystkim, którzy chcą zdobyć Skalnik zbytnio się nie męcząc. Jest on idealny zarówno dla początkujących turystów, dla rodzin z dziećmi oraz dla zorganizowanych grup wycieczkowych. Jak już wspomnieliśmy powyżej, szlak ten wiedzie chwilami drogami leśnymi, by następnie nagle skręcać między drzewa, dlatego trzeba bacznie przyglądać się drogowskazom. Taką sytuację możecie zobaczyć na poniższych obrazkach.

Szlak prowadzi leśną drogą
By nagle skręcić między drzewa
Drogowskaz na leśnej drodze
Zejście ze szlaku “ukryte” między drzewami

Niemniej jednak szlak ten jest łatwy do pokonania i wiedzie aż do skrzyżowania szlaków pod Ostrą Małą, skąd już niedaleko na szczyt Skalnika oraz na punkt widokowy.


Rozdroże nad BobrzakiemSkalnik
Kolor szlaku
Długość szlakuokoło 2,6 km.
Czas przejściaokoło 1 godzina
Stopień trudnościŚredni
Punkty GOT4

Alternatywny szlak czerwono-żółty z Rozdroża nad Bobrzakiem, to ciekawa propozycja dla tych, którzy lubią spacery po bardziej kamienistych szlakach.

Trasa ta wymaga trochę więcej wysiłku, jednak przy okazji zbliżania się do szczytu można podziwiać ciekawe formacje skalne i poczuć “klimat” Skalnika. Trasa ta w naszym odczuciu jest ciekawsza niż szlak spod Schroniska Czartak.

Wędrówkę szlakiem czerwono-żółtym rozpoczniecie przy malowniczej łące, na której znajduję się drewniana wiata, służąca jako miejsce do odpoczynku dla turystów. Początkowo szlak ten prowadzi dobrze utrzymaną leśną drogą i nie napotkacie tam żadnych przeszkód czy trudności.

Początek szlaku czerwono-żółtego
Wiata dla turystów na łące

W dalszej części szlaku na wysokości Przełęczy pod Bobrzakiem szlak zaczyna się wznosić, by następnie skręcić w las. Od tego momentu szlak staje się trochę bardziej kamienisty, na trasie znajduje się sporo wystających korzeni.

Szlak czerwono-żółty
Zejście z leśnej drogi
Kontynuacja czerwonego szlaku
Szlak w połowie drogi na szczyt

Pokonanie tego szlaku nie jest trudne i warto wybrać ten szlak z uwagi na występujące na nim ciekawe formacje skalne, których nie zobaczycie wchodząc szlakiem ze Schroniska “Czartak”. Wyglądają one niesamowicie i warto zobaczyć je na własne oczy.


Co dalej na szczycie

Najważniejsza i największa atrakcja na Skalniku, którą musicie zobaczyć to punkt widokowy “Ostra Mała”. Dostaniecie się na niego odchodząc ze skrzyżowania szlaków “Pod Ostrą Małą”. Wielu turystów wchodzi na skały znajdujące się zaraz przy skrzyżowaniu, by podziwiać wspaniałe widoki, jednak należy przejść ścieżką nieco dalej, aby dojść do kamiennych schodów wiodących na punkt widokowy.

Droga na punkt widokowy
To nie jest punkt widokowy
Ścieżka na właściwy punkt widokowy
Kamienne schody na “Ostrą Małą”

Z Ostrej Małej rozciąga się wspaniała panorama Karkonoszy, Kotliny Jeleniogórskiej, Pogórza Izerskiego, Gór Wałbrzyskich, Gór Kamiennych, Gór Kaczawskich, oraz Rudaw Janowickich z Górami Sokolimi.

Spod Ostrej Małej już tylko jakieś 600 metrów na szczyt Skalnika. Z punktu widokowego musicie wrócić na skrzyżowanie szlaków i niebieskim udać się w stronę szczytu. Jest on schowany wśród drzew. Znajdziecie tam również skrzynkę z pieczątką, którą możecie wbić do waszych książeczek GOT i Korony Gór Polski. Skrzynka jest “schowana” po lewej stronie od słupka znaczącego szczyt.

Szczyt Skalnika
Droga do skrzynki z pieczątką
Skrzynka z pieczątką

Dodatkowe informacje


Parkingi

Tutaj możecie zostawić swoje samochody, w zależności od wybranego szlaku, którym będziecie wchodzić na Skalnik:

Parking na czerwono-żółty szlak jest trochę dziki, niestety w okolicy ciężko jest znaleźć inne dogodne miejsce do zaparkowania auta. Dla szlaku ze Schroniska “Czartak” wystarczy podjechać drogą odrobinę za Schronisko, aby za zakrętem znaleźć dobre miejsce do zaparkowania.

Parking – szlak czerwono-żółty
Parking – szlak niebiesko-zielony Czartak

Jak się przygotować

Na pewno zalecamy zabranie ze sobą napojów i jedzenia, w okolicy ciężko jest znaleźć sklep. Pomimo że cała wycieczka zajmuje około 3 godzin to warto mieć na uwadze, że ani w pobliżu przedstawionych szlaków, ani na szczycie nie ma dobrego miejsca aby coś kupić.

W kwestii ubioru, na tą wycieczkę wystarczą dobre wygodne buty trekkingowe oraz odzież dostosowana do panującej pory roku i pogody. Pogoda w tych partiach Sudetów raczej nie zmienia się gwałtownie, jedynie na punkcie widokowym możecie doświadczyć lekkiego wiatru. Zawsze dobrze jest mieć zapasową bluzę i coś przeciwdeszczowego na nieprzewidziane zmiany pogody.


Galeria zdjęć


Polskie góry 2020

Jeżeli podobają się wam nasze artykuły to zapraszamy do polubienia naszej witryny na Facebooku. Możecie też nas znaleźć na Twitterze oraz Instagramie, linki znajdziecie poniżej:

Zapraszamy was również do naszej grupy dyskusyjnej na Facebooku, gdzie możecie dzielić się swoimi wrażeniami z waszych górskich wypraw (link do grupy – kliknij).


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.