Trzy Korony
Pieniny

Trzy Korony w Pieninach. Najłatwiejsze szlaki na szczyt. Opis wycieczki, mapy, trasy na Trzy Korony.

Trzy Korony to najbardziej rozpoznawalny i niezwykle popularny szczyt, który co roku odwiedzany jest przez całe tłumy turystów. Trzy Korony są najbardziej charakterystyczną górą w regionie i uznawane są za symbol całych Pienin. Na Trzy Korony można wybrać się bez względu na porę roku. Partię szczytową Trzech Koron stanowi pięć turni, z których najwyższa a Okrąglica wznosi się na wysokość 982 m. n.p.m. Na jej szczycie zamontowana jest platforma widokowa z barierkami, która może pomieścić do 30 osób. Z platformy tej rozciąga się przepiękna panorama na dolinę Dunajca, Beskid Sądecki, Gorce jak również Tatry. Przy dobrej pogodzie można nawet zobaczyć oddaloną o 63 km. Babią Górę. Trzy Korony najlepiej prezentują się z czerwonego szlaku, który prowadzi ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru na Słowacji oraz od strony leżącej nad Dunajcem wsi Sromowce Niżne. W tym wpisie znajdziecie przydatne wskazówki, które pozwolą wam zaplanować waszą wycieczkę na Trzy Korony. Serdecznie zapraszamy!

Szlaki na Trzy Korony

Przygotowaliśmy dla was zestawienie kilku tras wycieczkowych na Trzy Korony, każda rozpoczynająca się w innym miejscu, o różnych długościach i różnym stopniu trudności. Każdy turysta planujący zdobycie Trzech Korony, niezależnie czy jest to samotny wędrowiec, początkujący zdobywca szczytów czy też rodzina z dziećmi pragnąca spędzić wspólne chwile na szlaku znajdzie tu wycieczkę dla siebie. Proponowane przez nas trasy wycieczek na Trzy Korony znajdziecie poniżej:

Trasa z Krościenka nad Dunajcem
Czas: 3,5 godziny. Dystans: 7,8 km. Suma podejść: 618 m.

Trasa wycieczkowa na Trzy Korony z Krościenka nad Dunajcem. Jedna z łatwiejszych tras wycieczkowych na Trzy Korony. Szlak prowadzi z Krościenka nad Dunajcem przez Toporzysko, Bańków Gronik, Polanę Wyrobek i Przełęcz Szopka. Podejście jest w miarę łagodne, na trasie jest też wiele dogodnych miejsc na odpoczynek. Jest to jedna z najbardziej popularnych tras wycieczkowych, na której podczas ładnej pogody zawsze są ogromne tłumy turystów. Wejście na Trzy Korony z Krościenka zajmuje około 2,5 godziny, zejście zajmuje około godzinę czasu. Dodatkową atrakcją na tym szlaku jest możliwość zwiedzania ruin Twierdzy Pienińskiej na Zamkowej Górze.

Kolor szlakuszlak żółty
Punkt startowyKrościenko nad Dunajcem
Odległość do celuok. 3,9 km.
Długość całej trasyok. 7,8 km.
Czas przejściaok. 3,5 godziny
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT14

Trasa ze Sromowców Niżnych przez Wąwóz Szobczański
Czas: 3 godziny. Dystans: 8,3 km. Suma podejść: 574 m.

Trasa ze Sromowców Niżnych jest najłatwiejszym wariantem wycieczki na Trzy Korony, do tego obfituje we wspaniałe widoki na Trzy Korony. Szlak łagodnie wspina się do góry, nie ma tu żadnych większych przeszkód terenowych. Dodatkowo wycieczkę urozmaici wam przejście przez Wąwóz Szobczański. Sam wąwóz jest dość wąski, podczas wędrówki sprawia wrażenie że jest to raczej wąski kanion. Zimą tworzą się tu spore lodospady, latem zbocza pokryte są zieloną trawą. Szlak ten poprowadzi was wzdłuż Szopczańskiego Potoku do Przełęczy Szopka skąd niedaleka droga na platformę widokową na Trzech Koronach. Polecamy tą trasę zwłaszcza dla rodzin z dziećmi.

Kolor szlakuszlak żółty
Punkt startowySromowce Niżne
Odległość do celuok. 4,2 km.
Długość całej trasyok. 8,3 km.
Czas przejściaok. 3 godziny
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT13

Trasa ze Szczawnicy przez Sokolicę
Czas: 5,5 godziny. Dystans: 12,1 km. Suma podejść: 997 m.

Wybierając się na Trzy Korony istnieje możliwość jednoczesnego zdobycia szczytu Sokolicy. Trasa ta zakłada, iż najpierw zdobywamy Sokolicę, a następnie niebieskim szlakiem przez Czartezik przechodzimy do punktu Bańków Gronik. Aby dostać się na szlak prowadzący na Sokolicę należy w Szczawnicy przepłynąć przez Dunajec. W tym celu należy skorzystać z usług flisaków na Przeprawie przez Dunajec, która funkcjonuje niedaleko Schroniska PTTK „Orlica”. Po zdobyciu szczytu Sokolicy czeka was pełne wrażeń przejście eksponowanym szlakiem w stronę Czartezika i dalej na Trzy Korony. Trasa ta jest wymagająca i dość męcząca, zapewnia jednak fajny zastrzyk adrenaliny. Polecamy go osobom, które chcą za jednym zamachem zdobyć oba szczyty.

Kolor szlakuszlak niebieski
Punkt startowySzczawnica
Odległość do celuok. 7,7 km.
Długość całej trasyok. 12,1 km.
Czas przejściaok 5,5 godziny
Stopień trudnościDość trudna
Punkty GOT21

Parkingi na Trzy Korony

Najlepszą bazą wypadową na Trzy Korony jest leżąca nad Dunajcem Szczawnica. Jest to małe miasto uzdrowiskowe w woj. małopolskim w powiecie nowotarskim, leżące na pograniczu Beskidów Zachodnich oraz Pienin. Do Szczawnicy najłatwiej dojechać z rejonów Krakowa drogą S7 do Lubieni, a następnie drogą 968 przez Mszanę Dolną dotrzecie aż do samej Szczawnicy. Z Krakowa do Szczawnicy możecie również dojechać busem w cenie około 25 zł. Podróż z Krakowa zajmuje około 2,5 godziny. Jeżeli spędzacie czas w Zakopanem i chcecie wybrać się na Trzy Korony czas dojazdu samochodem to około 1,5 godziny. W zależności od wybranego wariantu trasy wycieczkowej na Trzy Korony będziecie mogli skorzystać z kilku parkingów znajdujących się na początku każdej trasy. Warto wziąć pod uwagę, iż w sezonie wakacyjnym parkingi te zapełniają się z samego rana. Poniżej przedstawiamy w punktach kilka propozycji parkingów, które będą dobrym miejscem do rozpoczęcia waszej wędrówki:

Trasa wycieczkowa z Krościenka nad Dunajcem:

Trasa wycieczkowa ze Sromowców Niżnych:

Trasa wycieczkowa ze Szczawnicy:

Bilety wstępu

Pieniński Park Narodowy nie pobiera opłat za wstęp. Opłaty pobierane są jedynie za udostępnianie niektórych obiektów i obszarów. Opłaty pobierane są wyłącznie w gotówce. Nie ma możliwości płatności kartą. W przypadku wycieczki na Trzy Korony opłaty pobierane są za wejście na galerie widokowe na szczycie Trzech Koron oraz Sokolicy. Zakupienie biletu wstępu uprawnia do wejścia na obie platformy widokowe jednego dnia na tym samym bilecie. Ceny biletów wahają się w zależności od sezonu:

Wyruszamy z Krościenka nad Dunajcem

Jedną z najczęściej wybieranych tras wycieczkowych na Trzy Korony jest trasa z Krościenka nad Dunajcem. Do Krościenka możecie dojechać samochodem lub jeżeli wypoczywacie w Szczawnicy skorzystać z kursujących między tymi miejscowościami busów. Wejście na szlak prowadzący na Trzy Korony znajduje się na końcu ul. Trzech Koron, szlak poprowadzi was na żwirową drogę, która zacznie powoli wspinać się ku górze. Nieco wyżej miniecie ustawiony przy drodze krzyż z przytwierdzoną tabliczka, na której znajduje się ciekawy napis, warto na chwilę stanąć i przyjrzeć się mu bliżej. Po minięciu krzyża ścieżka wyprowadzi was na niewielką polanę, z której rozpościera się fantastyczna panorama na całe Krościenko. Jest to świetne miejsce do zrobienia kilku fajnych fotek.

Studnia w Krościenku nad Dunajcem
Krościenko nad Dunajcem
Krościenko nad Dunajcem

Za polaną szlak wprowadzi was między drzewa i po chwili marszu dojdziecie do wejścia do Pienińskiego Parku Narodowego. Tak jak wspominaliśmy wejście do parku jest bezpłatne, opłaty pobierane są jedynie za wejście na niektóre obszary czy miejsca. Od tego miejsca dalsza część wycieczki upłynie wam na łatwym i spokojnym marszu. Ścieżka, którą będziecie podążać wiedzie wzdłuż pięknej zielonej polany w kierunku punktu Bańków Gronik i dalej do Przełęczy Szopka. Na tym odcinku nie napotkacie żadnych utrudnień na szlaku, dodatkowo na trasie przemarszu będzie na was czekało kilka miejsc na odpoczynek. Pracownicy Pienińskiego Parku Narodowego naprawdę dbają o infrastrukturę turystyczną, jest ona cały czas utrzymywana w świetnym stanie aby mogła służyć wam podczas zdobywania pienińskich szczytów. Mamy dla was jeszcze jedną przydatną informację. Pomiędzy punktami Bańków Gronik a Polaną Wyrobek na zakręcie znajduje się źródełko wody pitnej, z którego śmiało możecie zaczerpnąć świeżej zimnej górskiej wody. Jeżeli przypadkiem zapomnicie zabrać ze sobą coś do picia to tutaj będziecie mieli okazję ugasić pragnienie.

Szlak na Trzy Korony z Krościenka
Podejście na Przełęcz Szopka

Przełęcz Szopka i podejście na szczyt

Jednym z ciekawszych miejsc na trasie na Trzy Korony jest Przełęcz Szopka. Z Krościenka dotrzecie tu po około 1,5 godziny marszu. Ostatni odcinek podejścia do przełęczy jest bardzo charakterystyczny, ścieżka otoczona jest z dwóch stron płotkami wykonanymi z drewnianych bali. Na samej przełęczy przy dobrej pogodzie będziecie mogli w oddali zobaczyć piękną panoramę Tatr. Sama przełęcz jest punktem, w którym łączą się szlaki prowadzące na Trzy Korony ze Sromowców Wyżnich, Niżnych oraz z Krościenka dlatego zwykle są tu ogromne tłumy. Na miejscu jest kilka ławek, więc przy odrobinie szczęścia uda wam się znaleźć nieco miejsca na odpoczynek. Przestrzegamy przed schodzeniem ze szlaku w celu znalezienia miejsca na odpoczynek na polanie poniżej.

Przełęcz Szopka

Należy pamiętać iż cały czas znajdujemy się na terenie Pienińskiego Parku Narodowego i schodzenie ze szlaków jest zakazane. Część turystów niestety nie stosuje się do panujących zasad, przez co przyczyniają się do niszczenia występującej tu niepowtarzalnej flory. Z Przełęczy Szopka na Trzy Korony czeka was jeszcze około 45 minut wędrówki. Zaraz za Przełęczą Szopka szlak zacznie gwałtownie wspinać się do góry, podejście jest tu dość strome, kamieniste, do tego wędruje nim jednocześnie wielu turystów. Na szczęście odcinek ten nie jest długi, pokonanie go nie powinno sprawić wam wiele trudności. Ruch turystyczny na podejściu na Trzy Korony zmniejszy się w okolicy Polany Pieniny, tutaj też swój koniec ma tworząca się kolejka w której turyści oczekują na wejście na platformę widokową na Trzech Koronach.

W sezonie na Przełęczy Szopka jest zawsze tłoczno
Przełęcz Szopka

Platforma widokowa na Trzech Koronach

Aby ułatwić turystom wejście na szczyt Trzech Koron zbudowane zostało sztuczne podejście oraz platforma widokowa ulokowana na najwyższej turni, Trzech Korony, Okrąglicy. Jest to główna atrakcja całej wycieczki, w związku z tym czas oczekiwania w sezonie wakacyjnym na wejście na platformę może wynieść nawet ponad 2 godziny. Wejście na platformę widokową jest płatne. Po minięciu kasy biletowej wejdziecie na podejście na platformę widokową. Ruch na podejściu zorganizowany jest jednokierunkowo, z jednej strony wchodzimy, drugą stroną schodzimy. Wejście i zejście oddzielone są barierkami co pomaga usprawnić ruch turystyczny. Jeżeli chcecie uniknąć stania w długiej kolejce zalecamy wybrać się na wycieczkę jak najwcześniej. Z platformy widokowej rozpościerają się zapierające dech w piersiach widoki na Pieniny, Magurę Spiską, Sromowce, Dunajec a przy dobrej widoczności nawet Tatry. Jest to niezapomniane przeżycie, które zapada w pamięć na długi czas. Jeżeli chcecie mieć pamiątkę ze zdobywania Trzech Koron to polecamy wam zakupić książeczkę Górskiej Odznaki Turystycznej i wbić do niej pieczątkę Trzech Koron. Pieczątka znajduje się w kasie biletowej przy wejściu na platformę widokową.

Kolejka do wejścia na platformę widokową na Trzech Koronach
wejście na trzy korony
Schodki na platformę widokową
widok z trzech koron

Zamkowa Góra – ruiny Pienińskiej Twierdzy

Dodatkową atrakcją, którą polecamy wam odwiedzić w drodze powrotnej z Trzech Koron jest Zamkowa Góra i znajdujące się tam ruiny dawnej Pienińskiej Twierdzy. Aby dotrzeć na miejsce musicie po zejściu z platformy widokowej udać się w prawo i wejść na niebieski szlak, który poprowadzi was w dół po drewnianych stopniach na Polanę Kosarzyską i na Zamkową Górę. Zejście zajmie wam około 15 minut a po zwiedzeniu ruin możecie śmiało podążyć dalej tym szlakiem z powrotem do Krościenka, nie będziecie musieli nadkładać drogi jeżeli rozpoczęliście wycieczkę właśnie w Krościenku. Strome urwiska Zamkowej Góry nadawały się idealnie pod budowę obronnej twierdzy, która powstała w XIII w. z inicjatywy Bolesława Wstydliwego i jego żony św. Kingi. Według zapisów historycznych Kinga ukrywała się w tej twierdzy w 1287 roku chroniąc się przez najazdami tatarskimi. Legenda głosi że swoimi modlitwami sprowadziła okropną burzę, która odpędziła najeźdźców. Po tym wydarzeniu zamek został opuszczony i popadł w ruinę, a następnie uległ całkowitemu zniszczeniu w XV wieku podczas najazdu króla Zygmunta Luksemburskiego. Jedną z atrakcji na Zamkowej Górze jest Grota św. Kingi, w której w roku 1904 umieszczono naturalnej wielkości posąg świętej.

Góra Zamkowa trzy korony
Ruiny zamku na Zamkowej Górze

Inne trasy wycieczkowe na Trzy Korony

Na zakończenie wspomnimy jeszcze o dwóch innych trasach wycieczkowych, którymi możecie zdobyć Trzy Korony. Jedną z nich jest najłatwiejszy naszym zdaniem szlak ze Sromowców Niżnych, prowadzący przez Schronisko PTTK „Trzy Korony” i dalej przez Wąwóz Szobczański na Przełęcz Szopka. Polecamy ten wariant dla osób z małymi dziećmi, które szukają pomysłu na łagodną rodzinną wycieczkę, na której maluchy będą się dobrze bawiły i jednocześnie nie odczują zbytnio trudów wędrówki. Samo przejście przez wąwóz będzie ciekawą atrakcją, do tego jest to trasa z najpiękniejszymi widokami na Trzy Korony a szlak biegnie wzdłuż Szopczańskiego potoku, więc na pewno nie będziecie się nudzić. Cała wycieczka nie powinna zająć wam więcej niż 3 godziny co pozwoli wam na dalsze zwiedzanie okolicy po odbytej wycieczce na Trzy Korony.

Schronisko PTTK Trzy Korony
Schronisko Trzy Korony w Pieninach
wąwóz szopczański

Wybierając się do Pienińskiego Parku Narodowego wycieczka na Trzy Korony powinny stać się obowiązkowym punktem w planach zwiedzania każdego turysty. Dzięki wielu wariantom tras wycieczkowych oraz dzięki świetnie przystosowanym szlakom turystycznym o różnym stopniu trudności każdy znajdzie tu coś dla siebie. Różne dodatkowe atrakcje, takie jak Wąwóz Szobczański, ruiny Twierdzy Pienińskiej czy eksponowany szlak na Trzy Korony z Sokolicy sprawiają, że wycieczka na pewno nie będzie monotonna i przyniesie wam wiele radości i pięknych wspomnień.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

5 2 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze