Velo Czorsztyn
Małopolskie,  Pieniny

Velo Czorsztyn: Rowerem wokół Jeziora Czorsztyńskiego. Mapa, dojazd, trasa wycieczki rowerowej.

Pieniny można zwiedzać nie tylko pieszo, do odkrywania nowych ciekawych miejsc w Pieninach świetnie sprawdzi się również rower. Jedną z wycieczek rowerowych, które chcemy wam polecić jest wycieczka rowerem wokół Jeziora Czorsztyńskiego. Projekt ten o wdzięcznej nazwie Velo-Czorsztyn, Velo-Dunajec został oddany do użytku dość niedawno bo w 2019 roku. Od tego momentu przyciąga całe tłumy turystów i rowerzystów z całej Polski. Trasa ta doskonale sprawdzi się na wspólną wycieczkę rowerową z całą rodziną oraz jako świetna odskocznia od pieszych wycieczek po pienińskich szlakach. Możecie być pewni że podczas wycieczki czeka na was mnóstwo pozytywnych wrażeń oraz wiele wspaniałych widoków. Zapraszamy was zatem do zapoznania się z naszym artykułem, w którym przedstawiamy różne warianty tras wycieczkowych wokół Jeziora Czorsztyńskiego, przybliżymy wam trochę wyzwania, które tu na was czekają oraz dorzucimy do tego garść porad i wskazówek, które mogą przydać wam się w trasie. Zapraszamy!

Trasy wycieczkowe

W zależności od tego jak bardzo lubicie jeździć na rowerze mamy dla was kilka propozycji tras wycieczkowych do wyboru. Poniżej przedstawiamy krótkie opisy najczęściej wybieranych tras wycieczki wokół Jeziora Czorsztyńskiego, które możecie oczywiście dostosować do własnych potrzeb i możliwości. Jedną dodatkową trasę nie ujętą w tym zestawieniu, którą warto rozważyć zawarliśmy dalej w szczegółowym opisie wycieczki. Proponujemy zatem takie oto trasy wycieczki rowerowej wokół jeziora Czorsztyńskiego:

Trasa rowerowa z Niedzicy
Czas: 2 godziny. Dystans: 28,4 km. Trudność: Łatwa

Trasa rowerowa wokół Jeziora Czorsztyńskiego spod Zamku Dunajec w Niedzicy. Jedna z najłatwiejszych i najczęściej wybieranych tras wycieczki rowerowej wokół jeziora. Trasa ta jest często wybierana przez początkujących turystów, osoby z dziećmi oraz osoby, które chciałyby spróbować swoich sił jako turyści rowerowi. Charakteryzuje się ona niewielką odległością do przejechania oraz tym, że po dojechaniu na drugą stronę jeziora do Zamku Czorsztyńskiego możecie wrócić do Niedzicy wraz z rowerami korzystając z przeprawy promowej. Koszt przeprawy promem przez jezioro to około 20-30 zł za osobę. Przeprawa promem nadaje całej wycieczce dodatkowego smaczku i jest ciekawą atrakcją zwłaszcza dla najmłodszych.

Kolor szlaku
Punkt startowyZamek Dunajec
Czas przejazduok. 2 godziny
Długość całej trasyok. 28,4 km.
Stopień trudnościŁatwa

Trasa rowerowa ze Sromowców
Czas:3,5 godziny. Dystans: 53,2 km. Trudność: Dość łatwa

Trasa rowerowa wokół Jeziora Czorsztyńskiego ze Sromowców Wyżnych. Jedna z dłuższych tras wycieczkowych, którą zdecydowanie polecamy osobom poszukującym wrażeń, pięknych widoków i przede wszystkim lubiącym jeździć na rowerach. Wycieczkę rozpoczynamy przy kładce na granicy polsko-słowackiej w Sromowcach, skąd ruszamy w stronę Niedzicy. Przejazd ze Sromowców odbywa się częściowo po drogach publicznych. Po dotarciu do Niedzicy wjeżdżamy na trasę Velo-Czorsztyn, która poprowadzi was dalej wokół Jeziora Czorsztyńskiego. Wycieczka ta zajmie wam praktycznie cały dzień, pamiętajcie zatem aby odpowiednio przygotować się do drogi.

Kolor szlaku
Punkt startowySromowce Wyżnie
Czas przejazduok 3,5 godziny
Długość całej trasyok. 53,2 km.
Stopień trudnościDość łatwy

Startujemy ze Szczawnicy

Jako punkt początkowy całej wycieczki przyjmijmy okolicę Szczawnicy w Pieninach. Wyruszając rowerem ze Szczawnicy mamy możliwość łatwo i szybko dostać się Drogą Pienińską do Czerwonego Klasztoru, gdzie można zwiedzić dawny kompleks klasztorny. Więcej na ten temat możecie przeczytać w naszym artykule dostępnym pod tym adresem: „Czerwony Klasztor w Pieninach” – kliknij. Sam przejazd rowerem ze Szczawnicy do Sromowców oraz zwiedzanie Czerwonego Klasztoru zajmuje około 2 godziny. Podczas jazdy Drogą Pienińską Przełomem Dunajca będą czekały na was fantastyczne widoki. Przed samym Czerwonym Klasztorem znajduje się punkt, z którego w całej swojej okazałości widać Trzy Korony. Jeżeli czujecie się na siłach na przejechanie tych dodatkowych kilkunastu kilometrów ze Szczawnicy do Sromowców to zachęcamy was do wybrania właśnie tej opcji wycieczki rowerowej. Aby mieć wystarczająco dużo czasu na przejechanie całej trasy wybierzcie się na wycieczkę z samego rana.

Początek wycieczki rowerowej ze Szczawnicy

Jeżeli nie posiadacie własnych rowerów nic nie szkodzi, nadal możecie wybrać się na przejażdżkę wokół jeziora. Zarówno na terenie Szczawnicy jak i Sromowców działa wiele wypożyczalni sprzętu rowerowego. Można tam śmiało wypożyczyć rower na cały dzień w cenie około 40-50 zł. Jeżeli nie chcecie wyruszać ze Szczawnicy, nic nie szkodzi! W Sromowcach swój początek ma druga z proponowanych przez nas tras rowerowych wokół Jeziora Czorsztyńskiego. Tutaj znajduje się również ścieżka rowerowa, którą pojedziecie w stronę Niedzicy i dalej nad Jezioro Czorsztyńskie. Warto wspomnieć że niestety nie cała trasa rowerowa ze Sromowców prowadzi po ścieżkach rowerowych. W niektórych miejscach szlak wymaga poruszania się po drogach publicznych, więc chcąc nie chcąc będziecie musieli włączać się do ruchu i pokonywać niektóre odcinki w towarzystwie samochodów. Odcinki te są na szczęście krótkie i po chwili znów ponownie znajdziecie się na ścieżce dla rowerów. Po dotarciu do Niedzicy kierujcie się w stronę Zamku Dunajec i dalej nad Przystań Wodną – Zamek Niedzica. Na przystani wodnej szlak rowerowy wprowadzi was na specjalnie przygotowaną trasę rowerową o wdzięcznej nazwie „Rowerem Wokół Jeziora Czorsztyńskiego”.

Szlak rowerowy do Niedzicy

Od tego momentu rozpoczyna się właściwa wycieczka dookoła jeziora. Przejazd całej trasy zajmie wam kilka godzin ale na pewno nie będziecie się przez ten czas nudzili. Jeżeli zastanawiacie się czy są na trasie jakieś miejsca, gdzie można by zatrzymać się na odpoczynek to odpowiadamy – tak! Nazywają się one MOR czyli Miejsce Obsługi Rowerzystów. Na trasie będziecie mijali kilka takich miejsc, można tam postawić rower na stojaku, usiąść i odpocząć. Na MOR-ach nie ma żadnych barów ani sklepików, to po prostu przystanki przy trasie, gdzie możecie bezpiecznie zatrzymać się, usiąść i odpocząć. Zapytacie pewnie „to w ogóle jest tam możliwość coś kupić czy zjeść?” Tak, przy trasie znajdziecie wiele miejsc gdzie będziecie mogli dobrze zjeść i uzupełnić zapasy ale o tym za chwilę.

Brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego

Pierwszym wyjątkowo ciekawym i pięknym miejscem na trasie wycieczki rowerowej dookoła Jeziora Czorsztyńskiego jest duża polana leżąca nieopodal Zielonych Skałek przy Falsztynie. Aby dostać się na polanę czeka was najpierw zjazd ścieżką rowerową wzdłuż brzegu a potem krótki podjazd pod górę, który dla nas osobiście był za stromy. Odcinek ten pokonaliśmy podchodząc pod gorę pieszo pchając rowery. Cały wysiłek włożony w pokonywanie wzniesienia zostanie jednak nagrodzony wspaniałymi widokami zarówno na Jezioro Czorsztyńskie jak i na malowniczą polanę pełną letnich kwiatów (oczywiście o ile na wycieczkę wybieracie się w okresie letnim). Wielu turystów zatrzymuje się tutaj na dłuższy odpoczynek na łonie natury, my również skorzystaliśmy z okazji aby poleżeć trochę na łące i powygrzewać się w letnim słońcu. Przy okazji zrobiliśmy kilkanaście pięknych zdjęć. Po nacieszeniu oczu pięknymi widokami ruszamy w dalszą trasę, z polany szlak rowerowy prowadzi dalej w stronę Falsztyna, gdzie będzie już nieco łatwiej.

Widoki ze szlaku rowerowego na Jezioro Czorsztyńskie
Polana przy Velo – Czorsztyn

Właściwa trasa przez Falsztyn przebiega między domami ul. Dworską a następnie zakręca w prawo w stronę Velo – Domki Falsztyn. Tutaj rozpoczyna się dość stromy zjazd w dół, miejscami na ścieżce rowerowej występują ostre zakręty zachowajcie więc ostrożność podczas zjeżdzania. Velo-Domki Falsztyn ciągnie się od Falsztyna aż do Przystani Wodnej Frydman a trasa rowerowa biegnie tutaj tuż przy brzegu jeziora. Po drodze znajdują się dwa dogodne punkty do odpoczynku, MOR Falsztyn oraz Velo Grill, w którym możecie zjeść coś ciepłego, kupić coś do picia i odpocząć na leżaczkach z widokiem na Jezioro Czorsztyńskie. Od Velo-Domki Falsztyn aż do miejscowości Frydman będziecie cały czas jechali brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego. Widoki są tutaj cudowne, bardzo dobrze widać osiedla domków po drugiej stronie jeziora, cudowne wrażenie robią również odbijające się w tafli wody chmury. Przejeżdżając brzegiem jeziora natkniecie się na Przystań Wodną i Camping Frydman. Tutaj znajduje się kolejny bar, w którym serwowane są ciepłe posiłki, jest więc to świetne miejsce na dłuższy odpoczynek czy szybki obiad w trasie. Kolejnym punktem, w którym będziecie mogli odpocząć jest MOR Frydman, za którym wjedziecie na zaporę oddzielają miejscowość Frydman od Jeziora Czorsztyńskiego. Ruch rowerowy na zaporze jest dość duży jednak nie powinno być większego problemu aby zatrzymać się na chwilę i porobić fajne zdjęcia. Kontynuujemy podróż po zaporze aż do samego jej końca, gdzie zjedziecie ze ścieżki rowerowej na drogę publiczną prowadzącą do Dębna.

Druga część Jeziora Czorsztyńskiego
Jedziemy na Velo- Domki Falsztyn

Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie

Wspominaliśmy wcześniej że na trasie wokół Jeziora Czorsztyńskiego czeka na was kilka ciekawych miejsc do zwiedzania. Jednym z takich miejsc jest znajdujący się w miejscowości Dębno Kościół św. Michała Archanioła. Jest to drewniany kościół parafialny w stylu gotyckim, który wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Naszym zdaniem jest to obowiązkowe miejsce do zwiedzenia na trasie wycieczki wokół Jeziora Czorsztyńskiego. Pierwszy kościół w Dębnie wzniesiono prawdopodobnie w XIII wieku a obecny wybudowany został w II połowie XV w. Jest to jeden z najlepiej zachowanych gotyckich drewnianych kościołów i jeden z najbardziej znanych polskich zabytków zarówno w kraju jak i za granicą. Kościół ten znajduje się tuż obok trasy rowerowej, warto więc na chwilę zboczyć z trasy i podjechać na miejsce, zwłaszcza że od głównego szlaku kościół dzieli jakieś 500 metrów. Szkoda więc nie podjechać i nie zobaczyć go na własne oczy.

Po zwiedzaniu Kościoła św. Michała Archanioła w Dębnie wracamy na trasę rowerową i przejeżdżamy przez most kierując się na północ. Po przejechaniu mostu wracamy na ścieżkę rowerową Velo-Czorsztyn i zjeżdżamy na dół na MOR Hubka i do Przystani Wodnej Cicha Woda. Ścieżka rowerowa, którą będziecie jechać po tej stronie jeziora również biegnie tuż przy samym brzegu. Przez większość czasu będziecie tutaj jechać po płaskim terenie, gdzieniegdzie tylko szlak wznosi się do góry ale są to niewielkie podjazdy, które bez problemu pokonacie. Trasa po drugiej stronie jeziora liczy sobie około 12 kilometrów a czas potrzebny na jej pokonanie spokojnym tempem to od 40 minut do 1 godziny. Czy czeka na was jeszcze coś ciekawego po drodze? Oczywiście że tak! Z ciekawszych miejsc są to Zatoka w Maniowach, Plaża Maniowy, czy Plaża nad Jeziorem Czorsztyńskim w Kluszkowcach. Po tej stronie jeziora wycieczka będzie więc łatwa i przyjemna, uważajcie tylko na pieszych, gdyż tutaj ścieżka rowerowa jest jednocześnie szlakiem pieszym i często można tu spotkać rodziny z dziećmi na spacerze.

Szlak tuż przy wodach Jeziora Czorsztyńskiego

Dojeżdżamy do Zamku Czorsztyn

Ostatni odcinek trasy rowerowej wokół Jeziora Czorsztyńskiego prowadzi z Plaży nad Jeziorem Czorsztyńskim w Kluszkowcach do Przystani Wodnej Żegluga i Turystyka – Jezioro Czorsztyńskie. Zanim dojedziecie na miejsce czeka na was dość stromy podjazd pod wzniesienie przy ul. Przedszkolaków. Po prawej stronie będziecie mieli świetny widok na zatokę, w której często zacumowane są żaglówki a po lewej stronie w oddali będzie widać Zamek Czorsztyn. Będzie to znak że zbliżacie się do końca trasy wycieczkowej. Jeżeli będąc tutaj zostaną wam siły i czas to przy okazji możecie wybrać się na zwiedzanie Zamku Czorsztyn. Więcej informacji na temat zwiedzania tej atrakcji znajdziecie w innym naszym artykule dostępnym tutaj: „Zamek Czorsztyn (dostępne wkrótce)”.

Zamek Czorsztyn widoczny w oddali

Główna trasa rowerowa wokół Jeziora Czorsztyńskiego kończy się w momencie dojechania do Czorsztyna. Jak to mówią „wszystko co dobre szybko się kończy” nadszedł więc czas aby poruszyć kwestię powrotu do miejsca, w którym rozpoczęliśmy wycieczkę. W zależności od wybranego wariantu wycieczki będziecie mieli kilka opcji drogi powrotnej do wyboru. Zacznijmy więc od najkrótszego wariantu trasy. Jeżeli wycieczkę rozpoczęliście w Niedzicy to sugerujemy wam skorzystanie z kursujących po jeziorze promów, które przewiozą was wraz z rowerami z Czorsztyna z powrotem do Niedzicy. Koszt takiego rejsu oscyluje w okolicach 20-30 zł za osobę, o aktualne ceny należy pytać na Przystani Żegluga i Turystyka – Jezioro Czorsztyńskie. Samo przepłynięcie Jeziora Czorsztyńskiego jest nie lada atrakcją i będzie świetnym dodatkiem i zakończeniem całej wycieczki.

Jeżeli wycieczkę rozpoczęliście w Sromowcach możecie tak jak wyżej skorzystać z promu aby przepłynąć do Niedzicy i stamtąd po własnych śladach wrócić do Sromowców lub przejechać przez Czorsztyn ul. Zamkową i wjechać na ul. Flisacką, którą będziecie cały czas zjeżdżać aż do samych Sromowców. Jedynym minusem tej opcji jest fakt, iż podjazd pod ulicę Zamkową jest długi i stromy, większość osób pokonuje go więc pieszo. Jeżeli wycieczkę rozpoczęliście w Szczawnicy to powrót odbywa się podobnie jak w przypadku powrotu do Sromowców, z tą różnicą że po wjechaniu na szczyt ul. Zamkowej kierujecie się ul. Flisacką w przeciwnym kierunku w stronę Krościenka nad Dunajcem. Tutaj również cały czas będziecie zjeżdżać w dół, należy jednak zachować szczególną ostrożność, gdyż będziecie się poruszać po głównej trasie dojazdowej do Krościenka. Ruch samochodowy jest tutaj spory a nachylenie drogi jest na tyle duże że że cały czas trzeba kontrolować prędkość zjazdu. Z Krościenka do Szczawnicy jest około 3 kilometry drogi a przy okazji w samym Krościenku możecie zatrzymać się na odpoczynek oraz obiad.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze