Świętokrzyskie

Zamek Królewski w Chęcinach – zwiedzanie, godziny otwarcia, ceny biletów. Atrakcje Gór Świętokrzyskich.

Zamek Królewski w Chęcinach to jedna z największych atrakcji turystycznych w woj. świętokrzyskim. Ruiny zamku Królewskiego w Chęcinach każdego roku odwiedzane są przez ogromne tłumy turystów z całej Polski. Na terenie Zamku Królewskiego w Chęcinach będziecie mieli okazję zwiedzić liczne pomieszczenia gospodarcze, dawne komnaty wojowników i szlachty oraz wejdziecie na wysokie wieże zamkowe, które służyły do obrony tej potężnej średniowiecznej twierdzy. W Zamku Królewskim w Chęcinach organizowane są też liczne festiwale i jarmarki, podczas których będziecie mogli poczuć się jak dawni mieszkańcy tej warowni. W tym artykule przygotowaliśmy dla was szczegółowy opis trasy zwiedzania Zamku Królewskiego w Chęcinach. Znajdziecie tu również wskazówki na temat dojazdu do Chęcin, parkingów pod zamkiem w Chęcinach oraz aktualne ceny biletów na zwiedzanie Zamku Królewskiego w Chęcinach. Zapraszamy!

Zamek Królewski w Chęcinach – dojazd i parkingi

Chęciny to niewielkie miasteczko położone około 15 kilometrów na południowy zachód od Kielc. Pod Zamek Królewski w Chęcinach dojedziecie drogą ekspresową S7 od strony Krakowa lub Radomia oraz drogą krajową 762 z Kielc przez miejscowość Nowiny. Jeżeli na Zamek Królewski w Chęcinach nie możecie dojechać własnym autem to na zamek w Chęcinach można dojechać autobusem ZTM Kielce linii 31 lub prywatnymi busami, które odjeżdżającą z ulicy Żytniej w Kielcach. Po dotarciu do Chęcin czeka was krótkie podejście na szczyt Góry Zamkowej, na której ulokowany jest Zamek Królewski w Chęcinach. Z centrum Chęcin skierujcie się na południowy zachód w stronę ul. Jędrzejowskiej skąd traktem królewskim dojdziecie do bramy wejściowej na zamek w Chęcinach. Przy Zamku Królewskim w Chęcinach znajduje się też kilka parkingów samochodowych, na których możecie pozostawić wasze pojazdy na czas wycieczki. Linki z zaznaczoną lokalizacją parkingów pod Zamkiem w Chęcinach znajdziecie poniżej:

Zamek Królewski w Chęcinach – ceny biletów (2023)

Zamek Królewski w Chęcinach można zwiedzać po uprzednim zakupieniu biletów wstępu. Zwiedzanie ruin zamku w Chęcinach odbywa się zwykle bez przewodnika, jednak istnieje możliwość wynajęcia przewodnika za dodatkową opłatą. Na Zamek Królewski w Chęcinach koniecznie zabierzcie ze sobą wasze smartfony, gdyż dla turystów zaprojektowano tu specjalną, wirtualną trasę turystyczną. Podczas zwiedzania terenu zamku znajdziecie liczne kody QR, które możecie zeskanować waszym telefonem. Dzięki temu będziecie mieli dostęp do wirtualnego przewodnika, który opowie wam wiele ciekawostek na temat Zamku Królewskiego w Chęcinach. Bilety wstępu na Zamek w Chęcinach zakupicie na miejscu w kasie biletowej. Ceny biletów wstępu na Zamek Królewski w Chęcinach na rok 2023 prezentują się następująco:

Zamek Królewski w Chęcinach
Ceny biletów (2023
)

Bilet normalny: 20 zł/os.
Bilet ulgowy: 16 zł/os.
Bilet grupowy: 15 zł/os. *
Bilet rodzinny: 62 zł **

* Grupa minimum 20 osobowa
** Rodzina 4-osobowa (2 dorosłe i 2 dzieci)

Bilet wspólny (Niemczówka + Zamek) (2023)

Bilet wspólny normalny: 27 zł/os.
Bilet wspólny ulgowy: 21 zł/os.
Bilet wspólny grupowy: 19 zł/os. *
Bilet wspólny rodzinny: 89 zł **

* Grupa minimum 20 osobowa
** Rodzina 4-osobowa (2 dorosłe i 2 dzieci)

Zamek Królewski w Chęcinach – godziny otwarcia

Zamek Królewski w Chęcinach można zwiedzać przez cały rok kalendarzowy. Godziny otwarcia zamku w Chęcinach różnią się nieco z zależności od pory roku. Wejście na zwiedzanie zamku możliwe jest do godziny otwarcia kas biletowych. Pamiętajcie że należy opuścić teren Zamku Królewskiego w Chęcinach najpóźniej 30 minut po zamknięciu kas biletowych. Poniżej znajdziecie nieco więcej szczegółów na temat godzin otwarcia Zamku Królewskiego w Chęcinach w poszczególnych miesiącach:

Godziny otwarcia Zamku Królewskiego w Chęcinach

Styczeń: codziennie w godz. 09:00 – 15:00
Luty: codziennie w godz. 09:00 – 16:00
Marzec: codziennie w godz. 09:00 – 17:00
Kwiecień – Sierpień: codziennie w godz. 09:00 – 19:00
Wrzesień: codziennie w godz. 09:00 – 18:00
Październik: codziennie w godz. 09:00 – 17:00
Listopad: codziennie w godz. 09:00 – 16:00
Grudzień: codziennie w godz. 09:00 – 15:00

Trasa zwiedzania zamku – oferta wycieczkowa

Podczas zwiedzania ruin Zamku Królewskiego w Chęcinach czeka na was mnóstwo szalenie ciekawych atrakcji. Zwiedzanie zamku w Chęcinach można zrealizować w ramach wycieczki indywidualnej, wycieczki szkolnej lub rodzinnego wyjazdu z dziećmi. Na terenie zamku w Chęcinach oprócz zwiedzania pomieszczeń, komnat, wież czy lochów czeka na was sporo dodatkowych atrakcji w postaci ciekawych festiwali. Jednym z nich jest na przykład możliwość spędzenia nocy na zamku w Chęcinach. Wiele osób wybiera Zamek Królewski w Chęcinach jako miejsce na swoje zaręczyny w królewskim stylu a nawet odbywają się tutaj śluby cywilne. Zamek Królewski w Chęcinach oferuje też specjalny wariant wycieczki dla rodzin z dziećmi. Jeżeli na wycieczkę wybieracie się w rodzinnym gronie to możecie wejść na zwiedzanie z zakupionym biletem dla dwóch osób dorosłych i dwójki dzieci. W cenie biletu wstępu zawarte jest m. in. zwiedzanie lochu i skarbca oraz możliwość przymierzenia replik średniowiecznego uzbrojenia jak np. hełmów czy metalowego napierśnika, co stanowi szczególnie ciekawą atrakcję dla najmłodszych. Poniżej zostawiamy wam schemat trasy zwiedzania Zamku Królewskiego w Chęcinach, na których zaznaczone są wszystkie najciekawsze miejsca warte odwiedzenia:

Plan zwiedzania zamku w Chęcinach

Zwiedzanie Zamku Królewskiego w Chęcinach

Zwiedzanie Zamku Królewskiego w Chęcinach rozpoczynamy na parkingu pod zamkową Górą. Z terenu parkingu czeka was króciutka wspinaczka na szczyt zamkowej góry. Ścieżka, którą będziecie podążać z parkingu zaprowadzi was prosto do bramy Zamku Królewskiego w Chęcinach, gdzie zlokalizowana jest kasa biletowa. Po zakupieniu biletów wystarczy że przejdziecie przez bramę i będziecie mogli już rozpocząć odkrywanie tajemnic tej średniowiecznej twierdzy. Zwiedzanie zamku polecamy wam zacząć od lochów oraz zachodniej baszty, która jest jednocześnie punktem widokowym. Ze szczytu baszty będziecie mogli zobaczyć fantastyczną panoramę Gór Świętokrzyskich oraz będziecie mieli też świetne widoki na całą okolic a przede wszystkim na Chęciny. Po zejściu z punktu widokowego udajcie się następnie na duży dziedziniec, gdzie znajdują się liczne atrakcje związane z rycerzami oraz ich uzbrojeniem czy miejsca opowiadające o dawnym życiu na zamku. Na dziedzińcu czekają na was oraz wasze dzieci takie atrakcje jak zakucie w dyby czy zamknięcie w średniowiecznej klatce. Będziecie też mogli postrzelać tu z łuku, założyć na głowę rycerski hełm czy potrzymacie w ręku prawdziwe średniowieczne miecze.

Na zamku w Chęcinach czeka na was dużo więcej ciekawych miejsc i atrakcji. Po zwiedzaniu dziedzińca koniecznie wejdźcie na dwie wieże strażnicze, na których znajdziecie kolejny punkt widokowy. Sporą ciekawostką są zawieszone na murach Zamku Królewskiego w Chęcinach rycerskie herby polskich rodów z czasów średniowiecznych. Warto sprawdzić, czy być może wasza rodzina nie ma jakichś szlacheckich powiązań z tutejszym zamkiem! Podczas zwiedzania ruin zamku w Chęcinach odwiedzicie też dawne lochy, w których trzymano skazańców czy królewski skarbiec pełen złotych monet. Jedną z ciekawszych atrakcji, z których warto skorzystać po zwiedzaniu terenu zamku w Chęcinach jest zejście z zamkowej góry tzw. „Aleją Lipową”. Podczas spaceru będzie wam towarzyszyło aż 16 rzeźb, które przedstawiają królowe i królów polskich niegdyś rezydujących w chęcińskiej warowni. Zamek Królewski w Chęcinach oferuje również tzw. „Lekcje Historii na Żywo”, dzięki której możecie przenieść się w czasy panowania największych królów polskich. Przy akompaniamencie muzyki średniowiecznej zwiedzicie ruiny zamku oraz przymierzycie repliki uzbrojenia. Dalszą częścią „Lekcji na Żywo” jest zwiedzanie Zabytkowej Kamienicy „Niemczówka” wraz ze zbrojownią wyposażoną w repliki uzbrojenia rycerzy z przekroju od X do XVIII w. Następnie przejdziecie do wielkiej sali z zabytkową belką stropową z XVII stulecia oraz klimatycznymi podziemiami. W ich wnętrzu podziwiać można eksponaty niedawno powstałej Muzealnej Izby Pana Wołodyjowskiego.

Zamek Królewski w Chęcinach – festiwale

Wspominaliśmy o różnych ciekawych festiwalach, które odbywają się na Zamku Królewskim w Chęcinach. Przykładem takiego festiwalu niech będzie „Noc na Zamku w Chęcinach”. Noc na Zamku to wyjątkowa i niecodzienna impreza cykliczna ze starannie dobranymi elementami artystycznymi. Uczestnicy wydarzenia mają okazję w oryginalny sposób poznać historię oraz legendy związane z warownią przy widowiskowych pokazach ognia oraz różnorakich zabawach. Dodatkowymi atrakcjami są spotkania z Białą Damą, pokazy dawnych tańców oraz potyczki szlacheckie. Ponadto będziecie mogli wziąć udział w licznych konkursach i zabawach. Na koniec imprezy odbywa się wspólne bajdurzenie przy ognisku, na które można przynieść swoje własne kiełbaski do upieczenia nad ogniem. Noc na Zamku jest to jedno z najciekawszych wydarzeń organizowanych w Zamku w Chęcinach. Podobnych festiwali organizuje się tu dużo więcej, warto więc sprawdzać kalendarz imprez aby wziąć w nich udział. Zamek Królewski w Chęcinach to niewątpliwie prestiżowa atrakcja turystyczna na mapie regionu świętokrzyskiego, którą polecamy wam odwiedzić. Ruiny Zamku Królewskiego w Chęcinach posiadają bogatą historię oraz kryją w sobie wiele tajemnic dzięki czemu są idealnym miejscem na spędzenie dnia poza domem lub na odpoczynek po wyczerpujących górskich wycieczkach.


Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Sz3epan
Gość
Sz3epan
3 lat temu

Super artykuł! Z pewnością się tam wybiorę z rodziną.