Góry Kamienne,  Góry Wałbrzyskie,  Projekt Górski,  Sudety

Drabina Wałbrzyska: dzień 2. Etap Schronisko PTTK Andrzejówka – Gorce.

Drugi dzień wędrówki po Drabinie Wałbrzyskiej rozpoczynamy w Schronisku PTTK Andrzejówka u stóp Gór Kamiennych. Drugiego dnia zmierzymy się z ponad 31 kilometrową trasą i odwiedzimy wiele imponujących i widokowych miejsc. Drugi dzień wycieczki będzie najbardziej intensywnym etapem Drabiny Wałbrzyskiej, podczas którego zmierzymy się ze licznymi stromymi podejściami i zdobędziemy kilkanaście większych i mniejszych szczytów. Tym razem trasa wycieczki będzie prowadzić was po znakowanych szlakach turystycznych, których większość przebiega przez las i górskie szczyty. Cała wycieczka kończy się noclegiem w hotelu u stóp jednego ze szczytów Korony Gór Polski. W tym artykule przygotowaliśmy dla was szczegółową relację z drugiego dnia wycieczki po Drabinie Wałbrzyskiej. Znajdziecie tu też wskazówki na temat miejsc, w których można uzupełnić zapasy, zjeść ciepły posiłek oraz opowiemy wam co nieco na temat dostępnych noclegów. Zapraszamy!

Drabina Wałbrzyska dzień 2 – trasa

Drugi dzień wycieczki na Drabinie Wałbrzyskiej rozpoczyna się przy schronisku PTTK Andrzejówka. Pod Andrzejówką wchodzimy na żółty szlak turystyczny, który prowadzi na szczyt Waligóry. Po zdobyciu Waligóry ruszamy w dalszą drogę w stronę szczytów Suchawa, Kostrzyna i Włostowa. Po wejściu na wszystkie trzy szczyty szlak zaprowadzi was dalej do Sokołowska, za którym czeka was podejście na Stożek Wielki. Następnie Drabina Wałbrzyska poprowadzi was dalej przez Unisław Śląski na szczyty Lesista Mała i Lesista Wielka. Po wejściu na Lesistą Wielką szlak poprowadzi was na szczyty Stachoń i Wysoka. Kolejnym etapem jest zaliczenie Dzikowca Wielkiego, przy którym odkryjecie rozległy punkt widokowy. Z Dzikowca Wielkiego ruszamy dalej do miasta Boguszów Gorce, za którym czeka was wspinaczka na Chełmiec. Cały marsz kończy się po zdobyciu szczytów Boreczna i Mniszek we wsi Gorce, gdzie poszukamy kolejnego noclegu.

Kolor szlakuszlak niebieski
Punkt startowySchronisko PTTK Andrzejówka
Odległość do celu
Długość całej trasyok. 31 km.
Czas przejściaok. 12 godzin.
Stopień trudnościDość trudny
Punkty GOT48

Wchodzimy na Waligórę w Górach Kamiennych

Drugi dzień wędrówki po Drabinie Wałbrzyskiej rozpoczynamy w przytulnym schronisku PTTK Andrzejówka. W Andrzejówce kończyliśmy nasz pierwszy dzień wyprawy, w którym pokonywaliśmy odcinek szlaku Drabiny Wałbrzyskiej z Wałbrzycha. Aby jak najlepiej rozpocząć nasz drugi dzień zmagań z tym długodystansowym szlakiem, na pierwszy ogień wjeżdża podejście na najwyższy szczyt Gór Kamiennych: Waligórę. Na szczyt Waligóry zaprowadzi was jeden z najbardziej stromych szlaków w Sudetach, czyli żółty szlak turystyczny. Całe podejście na Waligórę da się pokonać w około 15 minut ale spodziewajcie się tu sporego wysiłku. Waligóra nie jest niestety widokowa, dlatego też po dotarciu na szczyt i zrobieniu pamiątkowej fotki od razu ruszamy w dalszą drogę kierując się na Rozdroże pod Waligórą. Po dotarciu na rozdroże należy odnaleźć następnie oznaczenia niebieskiego szlaku, który poprowadzi was do wsi Sokołowsko przez szczyty Suchawa, Kostrzynę oraz Włostową. Od momentu wejścia na niebieski szlak zaczyna się też bardziej widokowa część drugiego dnia na Drabinie Wałbrzyskiej. Pierwsze ciekawsze panoramy zaczną pojawiać się już na zejściu z Suchawy. Jednak najciekawsze panoramy pooglądacie już z samego szczytu Kostrzyny, na którą prowadzi około 50-cio metrowe, strome podejście. Po zwiedzaniu wszystkich trzech wspomnianych szczytów niebieski szlak poprowadzi was następnie bardzo stromym zboczem prosto do wsi Sokołowsko, w której kryją się kolejne ciekawostki.

Szczyt Waligóra – najwyższy szczyt Gór Kamiennych
Z Waligóry ruszamy szlakiem w stronę Suchawy, Kostrzyny i Włostowej
Podejście na Kostrzynę, na której znajdziecie punkt widokowy na Sudety Wałbrzyskie
Punkt widokowy na szczycie Kostrzyny na Góry Wałbrzyskie i całą okolicę

Sokołowsko i Lesista Wielka

Po zdobyciu Suchawy, Kostrzyny i Włostowej niebieski szlak zaprowadzi was prosto do wsi Sokołowsko. Sokołowsko to niewielka wieś położona w sercu Gór Kamiennych, która zasłynęła niegdyś jako światowej klasy uzdrowisko. W Sokołowsku bowiem w XIX wieku powstał pierwszy na świecie specjalistyczny ośrodek leczenia gruźlicy i chorób płuc. Ośrodek ten w połączeniu z uzdrowiskiem spowodowały rozkwit miasteczka, które zaczęło przyciągać do siebie tłumy turystów i kuracjuszy z całej Europy. Obecnie Sokołowsko jest już niestety tylko cieniem swojej dawnej świetności. Znajdziecie tu teraz kilka kawiarni i restauracji oraz dwa sklepy spożywcze, w których uzupełnicie zapasy na dalszą drogę. Z Sokołowska szlak Drabiny Wałbrzyskiej prowadzi dalej na szczyt Stożek Wielki, na którym czeka na was sporo pięknych widoków. Ze Stożka Wielkiego schodzimy następnie do wsi Unisław Śląski, za którą rozpoczyna się podejście na Lesistą Małą i Lesistą Wielką. W drodze na Lesistą Wielką przy szlaku czeka na was jeszcze dziewicze źródełko, z którego wytryskuje lodowata woda górska. Jest to idealne miejsce na schłodzenie się podczas upalnego dnia czy uzupełnienie zapasów wody. Wspinaczka na Lesistą Wielką z Unisława Śląskiego nie jest jakimś wielkim wyzwaniem i powinniście pokonać to podejście w około godzinę czasu.

Drabina Wałbrzyska przeprowadzi was przez Sokołowsko
Podejście na Stożek Wielki od strony Sokołowska
Wejście Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich za Unisławem Śląskim
Na Drabinie Wałbrzyskiej nie mogło zabraknąć wspinaczki po drabinie
Szczyt Lesista Wielka w połowie trasy drugiego dnia na Drabinie Wałbrzyskiej

Szlak Dzika na Stachoń, Wysoką i Dzikowiec

Po zdobyciu Lesistej Wielkiej na trasie w końcu zacznie pojawiać się coraz więcej wspaniałych widoków. Za Lesistą Wielką ponownie wchodzimy na szlak niebieski, na którym czeka was pokonanie kilku wyjątkowo stromych podejść. Szlak ten nosi od jakiegoś czasu nazwę „Szlaku Dzika” i powstał z inicjatywy miasta Mieroszów. Projekt ten zakładał wybudowanie siedmiu nowych wiat turystycznych i wyznaczenie nowego, prawie 60-cio kilometrowego szlaku spacerowego w okolicach gminy Mieroszów. Zadanie to zostało wykonane perfekcyjnie i dzisiaj wędrując po Drabinie Wałbrzyskiej na trasie na Stachoń, Wysoką i Dzikowiec można korzystać z nowiutkiej infrastruktury turystycznej na Szlaku Dzika. Warto też wspomnieć, że w ciągu niebieskiego szlaku znajdziecie tabliczkę kierującą na wieżę widokową na Dzikowcu Wielkim. Jeżeli będziecie czuli się na siłach to warto na chwilę odbić z Drabiny Wałbrzyskiej i zwiedzić to ultra ciekawe miejsce, zwłaszcza że do wieży widokowej ze szlaku jest około 10 minut. Za Dzikowcem Wielkim ścieżka zacznie już powoli sprowadzać was w dół w stronę miasta Boguszów-Gorce. Boguszów Gorce to sporej wielkości miasteczko, które jest świetnym miejscem na uzupełnienie zapasów, zjedzenie obiadu i świetnie sprawdzi się na dłuższy odpoczynek. W Boguszowie-Gorcach rozpoczyna się też przedostatnie podejście na drugim dniu wyprawy, podczas którego zdobędziecie kolejny szczyt Korony Gór Polski.

Droga na Stachoń i dalej na Dzikowiec Wielki
Im bliżej szczytu Dzikowca, tym piękniejsze widoki na szlaku Drabiny Wałbrzyskiej
Drugiego dnia na Drabinie Wałbrzyskiej co chwilę pokonuje się strome podejścia
Ze szlaku świetnie widać ostatnie szczyty do zaliczenia tego dnia – Chełmiec, Mniszek i Boreczną

Przez Boguszów Gorce na Chełmiec

Po zdobyciu Dzikowca Wielkiego niebieski szlak Drabiny Wałbrzyskiej zaprowadzi was prosto do miasta Boguszów Gorce. Boguszów Gorce to spora miejscowość położona u stóp jednego z najwyższych szczytów Gór Wałbrzyskich: Chełmca. Szlak Drabiny Wałbrzyskiej wchodzi na teren miasta od południa i poprowadzi was prosto na miejski Rynek. Po drodze miniecie kilka sklepów, w tym dużą Biedronkę oraz kilka restauracji, w których można zjeść coś dobrego i odpocząć przed dalszym marszem. Po wyjściu z Boguszowa Gorce czeka was następnie wspinaczka na szczyt Chełmiec oraz zdobywanie kilku pomniejszych szczytów w okolicy. Podejście na Chełmiec nie jest trudne i spokojna da się je zrobić w około 30 minut. Dodatkową ciekawostką na podejściu na Chełmiec są znajdujące się przy szlaku stacje Drogi Krzyżowej Górniczego Trudu. Na szczycie Chełmca czeka na was metalowy krzyż, wieża radiowo-telewizyjna i kawiarnia z wieżą widokową, która niestety przez większość czasu jest zamknięta. Szczegółowy opis samej wycieczki na Chełmiec znajdziecie w innym naszym artykule, który podlinkowaliśmy dla was powyżej. Po zdobyciu szczytu Chełmca czas zmierzyć się z ostatnimi szczytami na trasie czyli Mniszkiem i Boreczną. Po wejściu na oba szczyty szlak sprowadzi was już do wsi Gorce, gdzie zaczynamy szukać miejsca na spędzenie drugiej nocy na Drabinie Wałbrzyskiej.

Trasa Drabiny Wałbrzyskiej prowadzi przez miasto Boguszów-Gorce
Droga Krzyżowa Górniczego Trudu, którą wchodzi się na szczyt Chełmiec
Szlak na Chełmiec pozwala złapać chwilę oddechu przed kolejnymi stromiznami
Chełmiec w Górach Wałbrzyskich – szczyt należący do Korony Gór Polski
Na koniec dnia trzeba zmierzyć się z ostrym podejściem na Mniszek i Boreczną

Drabina Wałbrzyska dzień 2: Nocleg w Gorcach

Z Mniszka i Borecznej pora ruszyć na poszukiwania noclegu w Gorcach. Jednym z ciekawszych i bardzo komfortowych miejsc noclegowych w tym rejonie jest hotel Piotr. Naszym zdaniem jest to jedna z najlepszych opcji do wyboru w okolicach Boguszowa-Gorc, zwłaszcza jeżeli zdecydujecie się pokonać całą proponowaną przez nas 31 kilometrową trasę z Andrzejówki. Nocleg w hotelu Piotr można zamówić przez znane portale rezerwacyjne lub dzwoniąc bezpośrednio do obiektu. Pokoje są przytulne, łóżka wygodne, a co najważniejsze hotel ten ulokowany jest bezpośrednio przy samym szlaku. Możecie wierzyć lub nie, ale po pokonaniu ponad 31 kilometrów trasy Drabiny Wałbrzyskiej lokalizacja tego hotelu jest jego ogromnym atutem. Tuż obok hotelu Piotr w Gorcach znajduje się restauracja, która otwarta jest aż do godziny 21:00. W restauracji tej można zjeść bardzo dobry i co najważniejsze gorący posiłek, który pomoże wam zregenerować siły po całym dniu marszu. I tym hotelowo-restauracyjnym akcentem kończymy drugi dzień na Drabinie Wałbrzyskiej. W trzecim dniu zostaje nam już do pokonania kilkanaście kilometrów szlaku, ale nie znaczy to że będzie to łatwy spacerek i nie ma tam nic ciekawego do zobaczenia! Relację z trzeciego dnia na Drabinie Wałbrzyskiej znajdziecie tutaj: (dostępne wkrótce).

Hotel Piotr w Gorcach to dobre miejsce na zakończenie drugiego dnia Drabiny Wałbrzyskiej
Pokoje hotelowe są bardzo przytulne i w przystępnej cenie
Obok hotelu znajduje się restauracja, w której można zjeść dobry obiad nawet późnym wieczorem

Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze