Znam Góry Sowie

„Znam Góry Sowie” to ciekawy projekt górski, dzięki któremu zwiedzicie ponad 40 ciekawych pod względem turystycznym miejsc w Górach Sowich. Przy okazji będziecie mogli również zdobyć piękne odznaki turystyczne PTTK STGGS Znam Góry Sowie.

Odznaka Turystyczna „Znam Góry Sowie” powstała dzięki Stowarzyszeniu Turystycznemu Gmin Gór Sowich oraz Oddziałowi PTTK Ząbkowice Śląskie. Inicjatywa ta ma na celu propagowanie turystyki górskiej i krajoznawczej, a w szczególności zachęcić was do odwiedzenia i wędrowania po Górach Sowich. Podczas zdobywania odznaki turystycznej „Znam Góry Sowie” odwiedzicie 44 ciekawe miejsca w Górach Sowich oraz w okolicznych miejscowościach. Rejon Gór Sowich znany jest z łatwych szlaków turystycznych, przepięknych widoków oraz wielu atrakcji turystycznych, które każdego roku przyciągają tu ogromne tłumy turystów. Na tej stronie znajdziecie garść przydatnych informacji na temat odznak turystycznych projektu „Znam Góry Sowie”. Dowiecie się tu również, gdzie zakupić książeczkę projektu oraz jakie miejsca trzeba odwiedzić, aby zdobyć wszystkie stopnie odznaki. Zawarliśmy tu też przydatne informacje na temat weryfikacji książeczki oraz odnośniki do naszych wpisów na temat atrakcji w Górach Sowich.

Odznaki projektu Znam Góry Sowie

W projekcie „Znam Góry Sowie” do zdobycia są wspaniałe odznaki turystyczne, które zostały przygotowane przez Stowarzyszenie Turystyczne Gmin Gór Sowich. Odznaka turystyczna „Znam Góry Sowie” występuje w trzech wariantach: Mała, Duża i Wielka. Aby zdobyć pierwszy stopień odznaki: „Mały” należy zwiedzić i potwierdzić w książeczce 12 z 44 wyznaczonych w tym projekcie miejsc w Górach Sowich. Na kolejny stopień odznaki: „Duży” należy zwiedzić kolejne 14 miejsc z wykazu. Aby zdobyć najnowszą odznakę: „Wielką”, w waszej książeczce musi pojawić się pozostałe 16 miejsc z wykazu projektu Znam Góry Sowie. W dalszej części wpisu dowiecie się jakie to miejsca oraz w jaki sposób potwierdzać odwiedzone w Górach Sowich atrakcje.

Odznaka Mała
Znam Góry Sowie
Odznaka Duża
Znam Góry Sowie
Odznaka Wielka
Znam Góry Sowie

Książeczka projektu Znam Góry Sowie

Podstawą do weryfikacji odwiedzonych w Górach Sowich miejsc z wykazu jest książeczka Odznaki Turystycznej „Znam Góry Sowie”. Książeczkę tą można zakupić w Schronisku PTTK „Zygmuntówka” w Górach Sowich lub u przodownika górskiego Mirosława Gontkowskiego w Bielawie. Polecamy skontaktować się bezpośrednio z oddziałem PTTK Ząbkowice Śląskie w celu omówienia szczegółów zakupu tej książeczki. Koszt zakupu książeczki na rok 2023 to 6 zł. Można również stworzyć własną kronikę do potwierdzania odwiedzonych miejsc w Górach Sowich. Aby potwierdzić, że odwiedziliście dane miejsce w Górach Sowich, w książeczce należy wbić pieczątkę turystyczną, wkleić zdjęcie, na którym będziecie widoczni wy na tle miejsca w Górach Sowich, czy zweryfikować się za pomocą zakupionego biletu wstępu. Potwierdzeniem zaliczenia pobytu lub zwiedzenia obiektu jest także poświadczenie przez: Przodownika Turystyki Kwalifikowanej, Instruktora Krajoznawstwa, Przewodnika Turystycznego.

Książeczka Odznaki Turystycznej „Znam Góry Sowie”

Weryfikacja książeczki

Kiedy zbierzecie już odpowiednią ilość potwierdzeń do danej odznaki i chcecie ją zweryfikować, wystarczy złożyć ją do weryfikacji w Oddziale PTTK Ząbkowice Śląskie. Książeczkę możecie wysłać pocztą na adres: Oddział PTTK Ząbkowice Śląskie, pl. Jana Pawła II 1, 57-200 Ząbkowice Śląskie. Możecie również wysłać ją bezpośrednio do przodownika na adres: Mirosław Gontkowski, ul. Bolesława Chrobrego 32/1, 58-260 Bielawa. Przy wysyłce należy pokryć opłatę za przesyłkę zwrotną w wysokości 8 zł oraz koszt odznak – Małej i Dużej: 12 zł a dla Wielkiej: 13 zł. Następnie czekamy na odpowiedź z Oddziału PTTK. Wpłaty należy dokonać na konto podane w regulaminie odznaki PTTK. Na obecną chwilę jest to numer: 45 9533 0004 2001 0000 0518 0001. Wpłatę należy uiścić z dopiskiem „za odznakę – imię i nazwisko”. Opłatę można również uiścić osobiście w Oddziale PTTK Ząbkowice Śląskie. Szczegółowy regulamin odznaki „Znam Góry Sowie” znajdziecie pod tym linkiem – kliknij.

Mapa punktów do odznaki Znam Góry Sowie

Poniżej zamieszczamy szczegółową mapę z zaznaczonymi 44 ciekawymi miejscami w Górach Sowich, które możecie odwiedzić w celu zdobycia poszczególnych odznak „Znam Góry Sowie”. Miejsca te znajdują się nie tylko w samych górach, ale również w okolicznych miejscowościach jak Dzierżoniów, Bielawa, Pieszyce czy Zagórze Śląskie. Dzięki temu będziecie mogli zaplanować szereg ciekawych wycieczek o różnym stopniu trudności. Mapę tą możecie swobodnie pobrać i wydrukować. Dla osób, które wolą korzystać z mapy elektronicznej, przygotowaliśmy wersję Map Google, którą możecie pobrać na swoich telefonach. Link do mapy Google znajdziecie tutaj: Mapa Google Znam Góry Sowie (dostępne wkrótce).

Nasze treści o Górach Sowich

Jeżeli interesuje was zdobywanie odznaki turystycznej „Znam Góry Sowie” to polecamy wam przejrzeć kilka z naszych artykułów o tematyce Gór Sowich. Znajdziecie w nich wiele przydatnych informacji na temat tras wycieczkowych po Górach Sowich, zdjęć, oraz wskazówek na temat dojazdu czy parkingów. Oprócz wpisów znajdziecie tu również linki do naszych filmów z wycieczek po Górach Sowich. Serdecznie zapraszamy do lektury naszych wpisów, oglądania filmów oraz subskrybowania naszego kanału. Życzymy wam powodzenia w zdobywaniu odznaki turystycznej „Znam Góry Sowie” i mamy nadzieję do zobaczenia na jednym z sowiogórskich szlaków!