Tatry


Co to są Tatry? Jakie są atrakcje w Tatrach? Co zwiedzać? Tutaj znajdziecie zbiór informacji o Tatrach.

Nasze artykuły na temat Tatr

Trochę o Tatrach

Tatry znajdują się w województwie Małopolskim, na terenie Powiatu Tatrzańskiego, na granicy polsko – słowackiej. Są częścią łańcucha górskiego Karpat i stanowią jego najwyższe pasmo. Góry te są jednym z najciekawszych i najchętniej odwiedzanych zakątków Polski, każdego roku przyjeżdżają tam dziesiątki tysięcy polskich jak i zagranicznych turystów. W Tatrach znajdziecie nie tylko malownicze szlaki, piękne widoki i możliwość obcowania z naturą, ale również unikalny podhalański folklor oraz wiele atrakcji w podtatrzańskich miejscowościach – zarówno muzea, zabytki, targi regionalne, jak i nowoczesne baseny i parki wodne czy luksusowe hotele SPA. Znajdziecie tam również świetnie rozwiniętą bazę noclegową oraz zaplecze gastronomiczne. Tatry dzielą się na Tatry Zachodnie oraz na Tatry Wschodnie. W Tatrach Wschodnich wyróżniamy Tatry Wysokie z najwyższym szczytem – Gerlach (2655 m. n.p.m), po stronie polskiej – Rysy (2499 m. n.p.m) oraz Tatry Bielskie z najwyższym szczytem Hawrań (2152 m. n.p.m). Po polskiej stronie znajduje się ok. 22% powierzchni Tatr – pozostała część należy do Słowacji. Polskie Tatry objęte są ścisłą ochroną w postaci Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Tatrzański Park Narodowy

Tatrzański Park Narodowy

Tatrzański Park Narodowy (TPN) – jeden z 23 parków narodowych na terenie Polski. Utworzony 1 stycznia 1955 roku przez rozporządzenie Rady Ministrów z 30 października 1954 r. Jego odpowiednikiem po stronie słowackiej jest TANAP. W 1868 Wysoki Sejm Galicyjski uchwalił ustawę „względem zakazu łapania, wytępiania i sprzedawania zwierząt alpejskich, właściwym Tatrom, świstaka i dzikich kóz”. Ustawa należała do pierwszych tego rodzaju norm w Europie. Do jej egzekwowania utworzono straż myśliwską w osobach dawnych kłusowników: Jędrzeja Wali i Macieja Sieczki, którzy porzucili kłusownictwo i stali się zagorzałymi strażnikami przyrody tatrzańskiej. W 1954 utworzono Tatrzański Park Narodowy (TPN). Na utworzenie parku narodowego polskie Tatry musiały czekać sześć lat dłużej niż Tatry Słowackie. W chwili utworzenia parku Tatry były zdewastowane, liczebność dzikich ssaków była niska, a drzewostan był w opłakanym stanie. TPN obejmuje całe polskie Tatry oraz niewielkie części Pogórza Bukowińskiego i Rowu Podtatrzańskiego, zarówno te przylegające do obszaru parku, jak i enklawy takie jak np. Polana Rogoźniczańska, Wyskówki, Harenda, Bafiów Bór.

Przykładowe atrakcje turystyczne w Tatrach

Morskie Oko w Tatrach

morskie oko

Największe jezioro w Tatrach, położone w Dolinie Rybiego Potoku u stóp Mięguszowieckich Szczytów, na wysokości 1395 m n.p.m. Jest to jedna z najbardziej znanych tatrzańskich atrakcji turystycznych, która co roku przyciąga dziesiątki tysięcy turystów z całego świata.

Gubałówka

Gubałówka

Na Gubałówkę prowadzi kolej linowo – terenowa z Zakopanego. Góra ta jest bardzo popularna wśród turystów odwiedzających Zakopane. Z jej grzbietu roztacza się panorama całych polskich Tatr i Zakopanego oraz Podhala, Pienin, Gorców i Beskidu Żywieckiego. Z Gubałówki prowadzi spacerowy Szlak Papieski na Butorowy Wierch, z którego można zjechać kolejką krzesełkową do Kościeliska. 

Wielka Krokiew – Skocznia narciarska

wielka krokiew

Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza – skocznia narciarska o punkcie konstrukcyjnym K125, zlokalizowana na północnym stoku góry Krokiew w Zakopanem. Wchodzi w skład Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem. Na Wielką Krokiew można wjechać wyciągiem krzesełkowym bądź wejść pieszo.

Ulica Krupówki w Zakopanem

krupówki

Krupówki są reprezentacyjną ulicą w Zakopanem położoną w centrum miasta. Zaczynają się na skrzyżowaniu z Nowotarską i ciągną ponad kilometrowym deptakiem na południe. Są przedłużeniem ulicy Zamoyskiego. Wzdłuż nich znajduje się wiele sklepów, restauracji. Można tam skorzystać z takich atrakcji jak przejażdżka dorożką, zdjęcie z misiem. Swoją nazwę zawdzięcza polanie, na miejscu której powstały. W połowie ulicy Krupówki rozciąga się widok na Giewont.

Więcej informacji na temat szlaków i atrakcji turystycznych w Tatrach znajdziecie w naszych artykułach. Odnośniki do nich znajdują się na początku strony.