Tatry

Tatry znajdują się w województwie Małopolskim, na terenie Powiatu Tatrzańskiego, na granicy polsko – słowackiej. Są częścią łańcucha górskiego Karpat i stanowią jego najwyższe pasmo. Góry te są jednym z najciekawszych i najchętniej odwiedzanych zakątków Polski, każdego roku przyjeżdżają tam dziesiątki tysięcy polskich jak i zagranicznych turystów. W Tatrach znajdziecie nie tylko malownicze szlaki, piękne widoki i możliwość obcowania z naturą, ale również unikalny podhalański folklor oraz wiele atrakcji w podtatrzańskich miejscowościach – zarówno muzea, zabytki, targi regionalne, jak i nowoczesne baseny i parki wodne czy luksusowe hotele SPA. Znajdziecie tam również świetnie rozwiniętą bazę noclegową oraz zaplecze gastronomiczne. Tatry dzielą się na Tatry Zachodnie oraz na Tatry Wschodnie. W Tatrach Wschodnich wyróżniamy Tatry Wysokie z najwyższym szczytem – Gerlach (2655 m. n.p.m), po stronie polskiej – Rysy (2499 m. n.p.m) oraz Tatry Bielskie z najwyższym szczytem Hawrań (2152 m. n.p.m). Po polskiej stronie znajduje się ok. 22% powierzchni Tatr – pozostała część należy do Słowacji. Polskie Tatry objęte są ścisłą ochroną w postaci Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Widok na Morskie Oko z Czarnego Stawu
Dolina Chochołowska

W chwili utworzenia parku Tatry były zdewastowane, liczebność dzikich ssaków była niska, a drzewostan był w opłakanym stanie. TPN obejmuje całe polskie Tatry oraz niewielkie części Pogórza Bukowińskiego i Rowu Podtatrzańskiego, zarówno te przylegające do obszaru parku, jak i enklawy takie jak np. Polana Rogoźniczańska, Wyskówki, Harenda, Bafiów Bór.

Tatrzański Park Narodowy

Tatrzański Park Narodowy

Tatrzańskie Park Narodowy

Tatrzański Park Narodowy (TPN) to jeden z 23 parków narodowych na terenie Polski. Utworzony został 1 stycznia 1955 roku. Jego odpowiednikiem po stronie słowackiej jest TANAP. W 1868 Wysoki Sejm Galicyjski uchwalił ustawę „względem zakazu łapania, wytępiania i sprzedawania zwierząt alpejskich, właściwym Tatrom, świstaka i dzikich kóz”. Ustawa należała do pierwszych tego rodzaju norm w Europie. Do jej egzekwowania utworzono straż myśliwską w osobach dawnych kłusowników: Jędrzeja Wali i Macieja Sieczki, którzy porzucili kłusownictwo i stali się zagorzałymi strażnikami przyrody tatrzańskiej. W 1954 utworzono Tatrzański Park Narodowy (TPN). Na utworzenie parku narodowego polskie Tatry musiały czekać sześć lat dłużej niż Tatry Słowackie.

Szlaki Turystyczne w Tatrach

Poniżej zamieściliśmy odnośniki do naszych artykułów, które dotyczą szczytów, szlaków turystycznych oraz ciekawych atrakcji w Tatrach. Wystarczy że klikniecie w interesujący was region i zostaniecie przekierowani do odpowiednich artykułów. Zapraszamy!

Atrakcje turystyczne w Tatrach