Główny Szlak Sudecki

W góry można wybrać się na jeden dzień na krótką i przyjemną wycieczkę. Istnieją również szlaki, które pokonuje się przez kilkanaście dni z rzędu. Jednym z takich szlaków jest Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza.

Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza (GSS) to szlak turystyczny w Sudetach, prowadzący ze Świeradowa-Zdroju do Prudnika. Szlak ten oznaczony jest kolorem czerwonym a jego długość wynosi 440 kilometrów. Pomysłodawcą wytyczenia takiego szlaku był Mieczysław Orłowicz – działacz turystyczny i założyciel Akademickiego Klubu Turystycznego we Lwowie, Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego i Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Przebieg Głównego Szlaku Sudeckiego wiele razy był modyfikowany i w obecnej formie prowadzi przez najpiękniejsze rejony Sudetów. Szlak ten pokonuje się w kilkunastu etapach, a szacowany łączny czas potrzebny na jego pokonanie wynosi około 120 godzin. Warto wspomnieć że nie ma znaczenia, w którą stronę przechodzi się Główny Szlak Sudecki. Wycieczkę można rozpocząć zarówno w Świeradowie-Zdroju jak i w Prudniku. Jest to wspaniały projekt, do którego wiele osób przygotowuje się miesiącami. Przejście całego szlaku daje mnóstwo satysfakcji i jest świetną okazją do sprawdzenia własnych możliwości. A przede wszystkim jest wspaniałą przygodą, którą pamięta się do końca życia.

GSS prowadzi przez Karkonosze
Idziemy przez Rudawy Janowickie

Potwierdzenie przejścia GSS

Każdy przebyty odcinek Głównego Szlaku Sudeckiego należy odpowiednio udokumentować. Pozwoli wam to później uzyskać specjalną odznakę za przebycie GSS, która będzie pamiątką na całe życie. Potwierdzenia zbiera się w książeczce GOT PTTK, którą możecie zakupić w punktach terenowych PTTK, schroniskach górskich lub zamówić w Internecie. Forma potwierdzenia jest dowolna – najwygodniej jest wbijać pieczątki z rejonu, w którym się obecnie znajdujecie. Wasze zdjęcie przy rozpoznawalnym punkcie orientacyjnym również świetnie nada się do potwierdzenia przebycia danego etapu – może to być drogowskaz czy wieża widokowa itp. Oprócz pieczątek należy wpisać w odpowiednie tabele szczegóły dotyczące przebytych odcinków Głównego Szlaku Sudeckiego wraz z wyliczonymi punktami. Więcej na temat zdobywania punktów GOT PTTK i wpisywania wycieczek do książeczki możecie przeczytaj w innym naszym artykule – jest on dostępny tutaj „Górska Odznaka Turystyczna PTTK” – kliknij.

książeczka GOT PTTK
Książeczka GOT PTTK

Odznaka Głównego Szlaku Sudeckiego

Główny Szlak Sudecki można pokonać w ramach 18- dniowej wycieczki, lub pokonując każdy odcinek osobno w różnych terminach. Podczas całej wycieczki można zdobyć łącznie 576 punktów GOT. Odznaka Głównego Szlaku Sudeckiego jest 4 stopniowa. Stopień brązowy – otrzymuje się za zdobycie minimum 150 punktów GOT PTTK na trasie Głównego Szlaku Sudeckiego. Punkty można zdobywać w dowolnym czasie i w ramach dowolnej liczby wycieczek. Stopień srebrny – otrzymuje się za zdobycie kolejnych 150 punktów GOT PTTK na trasie Głównego Szlaku Sudeckiego. Stopień złoty – przyznawany jest za przejście dotychczas nieprzebytych odcinków Głównego Szlaku Sudeckiego. Najwyższy stopień – diamentowy  otrzymuje się za przejście Głównego Szlaku Sudeckiego w czasie nie dłuższym niż 18 dni w ramach jednej wycieczki.

Odznaka Głównego Szlaku Sudeckiego
Odznaki Głównego Szlaku Sudeckiego

Mapa Głównego Szlaku Sudeckiego

Etapy Głównego Szlaku Sudeckiego