Główny Szlak Sudecki

W góry można wybrać się na jeden dzień na krótką i przyjemną wycieczkę. Istnieją również szlaki, które pokonuje się przez kilkanaście dni z rzędu. Jednym z takich szlaków jest Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza.

Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza (GSS) to szlak turystyczny w Sudetach, prowadzący ze Świeradowa-Zdroju do Prudnika. Szlak ten oznaczony jest kolorem czerwonym a jego długość wynosi 440 kilometrów. Pomysłodawcą wytyczenia takiego szlaku był Mieczysław Orłowicz – działacz turystyczny i założyciel Akademickiego Klubu Turystycznego we Lwowie, Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego i Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Przebieg Głównego Szlaku Sudeckiego wiele razy był modyfikowany i w obecnej formie prowadzi przez najpiękniejsze rejony Sudetów. Szlak ten pokonuje się w kilkunastu etapach, a szacowany łączny czas potrzebny na jego pokonanie wynosi około 120 godzin. Warto wspomnieć że nie ma znaczenia, w którą stronę przechodzi się Główny Szlak Sudecki. Wycieczkę można rozpocząć zarówno w Świeradowie-Zdroju jak i w Prudniku. Jest to wspaniały projekt, do którego wiele osób przygotowuje się miesiącami. Przejście całego szlaku daje mnóstwo satysfakcji i jest świetną okazją do sprawdzenia własnych możliwości. A przede wszystkim jest wspaniałą przygodą, którą pamięta się do końca życia.

śnieżka z karpacza szlaki

Mapa Głównego Szlaku Sudeckiego

Odznaka Głównego Szlaku Sudeckiego

Główny Szlak Sudecki można pokonać w ramach 18- dniowej wycieczki, lub pokonując każdy odcinek osobno w różnych terminach. Podczas całej wycieczki można zdobyć łącznie 576 punktów GOT. Odznaka Głównego Szlaku Sudeckiego jest 4 stopniowa. 

  • Stopień brązowy – otrzymuje się za zdobycie minimum 150 punktów GOT PTTK na trasie Głównego Szlaku Sudeckiego. Punkty można zdobywać w dowolnym czasie i w ramach dowolnej liczby wycieczek.
  • Stopień srebrny – otrzymuje się za zdobycie kolejnych 150 punktów GOT PTTK na trasie Głównego Szlaku Sudeckiego.
  • Stopień złoty – przyznawany jest za przejście dotychczas nieprzebytych odcinków Głównego Szlaku Sudeckiego.
  • Najwyższy stopień – diamentowy  otrzymuje się za przejście Głównego Szlaku Sudeckiego w czasie nie dłuższym niż 18 dni w ramach jednej wycieczki.
Odznaka Głównego Szlaku Sudeckiego
Odznaki Głównego Szlaku Sudeckiego

Odcinki Głównego Szlaku Sudeckiego

Główny Szlak Sudecki podzieliliśmy na kilkanaście etapów. Każdy z nich dostosowaliśmy do naszych własnych możliwości kondycyjnych, tak aby mieć siłę kontynuować wycieczkę kolejnego dnia. Poniżej znajdziecie odnośniki do poszczególnych odcinków szlaku. Znajdziecie w nich szczegółowe opisy każdego etapu wraz z obszernymi opisami, zdjęciami, przydatnymi wskazówkami i krótkim podsumowaniem. Zapraszamy was do zapoznania się z poszczególnymi wpisami, klikając w interesujący was odcinek Głównego Szlaku Sudeckiego poniżej:

DZIEŃ 7

Dostępne wkrótce

Czytaj więcej

DZIEŃ 8

Dostępne wkrótce

Czytaj więcej

DZIEŃ 9

Dostępne wkrótce

Czytaj więcej

DZIEŃ 10

Dostępne wkrótce

Czytaj więcej

DZIEŃ 11

Dostępne wkrótce

Czytaj więcej

DZIEŃ 12

Dostępne wkrótce

Czytaj więcej

DZIEŃ 13

Dostępne wkrótce

Czytaj więcej

DZIEŃ 14

Dostępne wkrótce

Czytaj więcej

DZIEŃ 15

Dostępne wkrótce

Czytaj więcej

DZIEŃ 16

Dostępne wkrótce

Czytaj więcej

Jak zaplanować przejście Głównego Szlaku Sudeckiego

Widoki ze szczelińca
Szczeliniec Wielki

Główny Szlak Sudecki prowadzi od czerwonej kropki w Świeradowie Zdroju do czerwonej kropki w Prudniku. Tylko od was zależy, z której strony wyruszycie w drogę. Większość osób rozpoczyna swoją przygodę w Świeradowie Zdrój i idzie na wschód, niejako “schodząc w dół”. Powoduje to, że na początek będziecie przechodzić najwyżej położone pasma jak Góry Izerskie czy Karkonosze, a “im dalej w las” tym coraz niżej. Zanim jednak ruszycie na szlak, warto najpierw przemyśleć kilka rzeczy, oraz dobrze przygotować się do takiej wyprawy. Poniżej prezentujemy kilka ważnych naszym zdaniem aspektów, na które należy zwrócić uwagę szykując się do przejścia Głównego Szlaku Sudeckiego:

  • Przymierzając się do pokonania Głównego Szlaku Sudeckiego warto przede wszystkich dobrze ocenić własne możliwości kondycyjne.

Sami najlepiej znacie swój organizm i wiecie, jaką odległość dziennie jesteście w stanie przejść z obciążeniem. Pamiętajcie że przed wami kilkanaście dni wędrówki dzień po dniu. Starajcie się planować długość każdego odcinka w taki sposób, aby kolejnego dnia wstać rano i ruszyć dalej. Warto również pomyśleć o różnych sytuacjach awaryjnych, jak bolesne pęcherze na stopach, ból kolan czy po prostu wyczerpanie organizmu. Jednym słowem, nie warto porywać się z motyką na słońce – jeżeli uważacie, że dziennie przejdziecie 20 km. to zaplanujcie sobie odcinki o takiej właśnie długości.

  • Zdecyduj czy śpisz pod dachem czy w namiocie.

Kwestia niby banalna, aczkolwiek bardzo ważna przy planowaniu kilkunastodniowej wędrówki. Jeżeli decydujesz się na spanie pod dachem, czy to w agroturystyce, hostelu, pensjonacie czy hotelu zawsze warto zadzwonić nieco wcześniej i upewnić się, że będzie dla Ciebie wolne miejsce. Podczas planowania naszej wyprawy spotkaliśmy się z sytuacją, że pensjonat nie chciał udzielić nam noclegu bo “na jedną noc to się nie opłaca”. Drugą sprawą jest koszt takiego noclegu, który może się wahać od 50 zł do nawet 200 zł za jedną noc. Problem ten znika, gdy zabieramy ze sobą namiot, wtedy mamy albo możliwość spać tam, gdzie doniosą nas nogi, albo korzystając ze specjalnie przygotowanych pól namiotowych. Wtedy cena za taki nocleg jest o wiele niższa i waha się w granicach ok. 25 zł za noc za osobę. Oprócz namiotu trzeba jednak ze sobą zabrać dodatkowo jakąś karimatę czy materac dmuchany no i śpiwór. Jest to zatem dodatkowy ciężar, który będziecie musieli dźwigać ze sobą przez całą wędrówkę.

  • Zadbaj o wyżywienie na szlaku.

Aby mieć siłę na pokonywanie kolejnych kilometrów górskich szlaków musimy jeść. Drugą ważną rzeczą, zaraz po planowaniu miejsc noclegowych jest wyznaczenie miejsc, gdzie będziemy mogli zjeść ciepły posiłek oraz uzupełnić zapasy wody i żywności na szlaku. Należy wziąć pod uwagę, czy będziemy korzystać tylko z ofert restauracji czy tylko i wyłącznie z własnego prowiantu. Wiąże się to oczywiście też z wysokością kosztów. Zanim ruszycie na szlak, przejrzyjcie mapy w poszukiwaniu sklepów oraz punktów gastronomicznych. Wędrowanie o pustym żołądku nie jest najprzyjemniejsze. W Sudetach z uzupełnieniem zapasów nie powinno być większych problemów, ale warto zawczasu przygotować sobie mapkę sklepów blisko szlaku, aby w trakcie wędrówki nie musieć nagle odbijać np. 3 kilometry od Głównego Szlaku Sudeckiego bo skończyła nam się akurat woda. Są to dodatkowe, niepotrzebnie przebyte kilometry, które można by wykorzystać na zwiedzanie atrakcji w okolicy szlaku.

  • Miej przy sobie odpowiednią ilość gotówki.

Nie będziemy ukrywać, że wyjście na Główny Szlak Sudecki wiąże się z pewnymi wydatkami. W schroniskach górskich często można płacić tylko gotówką zarówno za noclegi jak i za posiłki. Warto zatem mieć przy sobie nie tylko kartę płatniczą ale i niewielką ilość gotówki (200-300 zł). Nie będziecie mieli wtedy problemu z zapłaceniem, gdyby na miejscu nie było terminala. Nie ma też oczywiście sensu zabierać ze sobą jakichś większych ilości gotówki na szlak, gdyż w czasie wędrówki przez Sudety będzie wiele okazji aby podejść do bankomatu i po prostu ją wypłacić.

Potwierdzenie przejścia GSS

Każdy przebyty odcinek Głównego Szlaku Sudeckiego należy odpowiednio udokumentować. Pozwoli wam to później uzyskać specjalną odznakę za przebycie GSS, która będzie pamiątką na całe życie. Potwierdzenia zbiera się w książeczce GOT PTTK, którą możecie zakupić w punktach terenowych PTTK, schroniskach górskich lub zamówić w Internecie. Forma potwierdzenia jest dowolna – najwygodniej jest wbijać pieczątki z rejonu, w którym się obecnie znajdujecie. Wasze zdjęcie przy rozpoznawalnym punkcie orientacyjnym również świetnie nada się do potwierdzenia przebycia danego etapu – może to być drogowskaz czy wieża widokowa itp. Oprócz pieczątek należy wpisać w odpowiednie tabele szczegóły dotyczące przebytych odcinków Głównego Szlaku Sudeckiego wraz z wyliczonymi punktami. Więcej na temat zdobywania punktów GOT PTTK i wpisywania wycieczek do książeczki możecie przeczytaj w innym naszym artykule – jest on dostępny tutaj “Górska Odznaka Turystyczna PTTK” – kliknij.

książeczka GOT PTTK
Książeczka GOT PTTK