Karpaty


Karpaty w Polsce. Co zwiedzać? Jakie są ciekawe miejsca w Karpatach? Tutaj znajdziecie zbiór informacji o Karpatach.

Nasze artykuły na temat Karpat

Trochę o Karpatach

Karpaty to łańcuch górski znajdujący się w środkowej Europie, ciągnący się przez terytorium ośmiu krajów, Austrii, Czech, Polski, Słowacji, Węgier, Ukrainy, Rumunii i Serbii. Najwyższym szczytem jest Gerlach wznoszący się na wysokość 2655 m. n.p.m a najwyższym pasmem są Tatry. Nazwa “Karpaty” pochodzi najprawdopodobniej od nazwy dackiego plemienia Karpów, mieszkających w pierwszym tysiącleciu naszej ery na terenie Karpat Wschodnich. Być może nazwa ta wywodzi się od indoeuropejskiego słowa korpata, które oznacza “górę” lub “skałę. W Polsce po raz pierwszy użył nazwy “Karpaty” Stanisław Staszic w XIX wieku w dziele O ziemiorództwie Karpatów i innych gór i równin Polski. Najwyższym pasmem Karpat są Tatry, w szczególności ich słowacka część, w której położone są Gerlach (2655 m n.p.m.), Łomnica (2632 m n.p.m.), Lodowy Szczyt (2628 m n.p.m.) i Durny Szczyt (2623 m n.p.m.).

Podział Karpat

W Polsce Karpaty zajmują 19 600 km2, co stanowi około 6% ogólnej powierzchni kraju. 88% terytorium Karpat Polskich należy do Karpat Zachodnich, pozostała część (obszar na wschód od Przełęczy Łupkowskiej) to Karpaty Wschodnie. Ze względu na kryterium geologiczno-morfologiczne wyróżnia się Karpaty Wewnętrzne oraz Karpaty Zewnętrzne. Ponadto dzieli się Karpaty na część wschodnią i zachodnią. Podział Karpat na Zewnętrzne, Wewnętrzne oraz Wschodnie i Zachodnie jest powszechnie przyjmowany. Wśród nich wyróżniamy Zewnętrzne Karpaty Zachodnie, Centralne Karpaty Zachodnie, Wewnętrzne Karpaty Zachodnie, Wewnętrzne i Zewnętrzne Karpaty Wschodnie oraz Karpaty Transylwańskie i Góry Zachodniorumuńskie.

Mapa podziału Karpat w Polsce (kliknij):

Parki Narodowe w polskiej części Karpat

W Karpatach znajduje się sześć parków narodowych Polski: Babiogórski, Gorczański, Pieniński, Tatrzański, Magurski i Bieszczadzki. Obejmują one wiele pasm górskich – od Beskidu Żywieckiego na zachodzie, przez Gorce, Tatry, Beskid Niski, aż po Bieszczady na wschodzie.

Babiogórski Park Narodowy

Babiogórski park narodowy

W granicach Babiogórskiego Parku Narodowego znajduje się najwyższe, poza Tatrami, wzniesienie w Polsce – Babia Góra, o wysokości 1725 m n.p.m. Babia Góra słynie z raptownych zmian pogody, zarówno latem, jak i zimą. Zawsze należy być przygotowanym na pogorszenie pogody. Zimą wejście na Babią Górę jest odradzane, w tej chwili na przykład panują trudne warunki, partie szczytowe są oblodzone.

Gorczański Park Narodowy

Gorczański Park Narodowy

Gorczański Park Narodowy wyróżnia się występowaniem wielu hal reglowych, które swoje istnienie zawdzięczają tradycyjnej gospodarce pasterskiej w jego obszarze, szałasom i salamandrom. Salamandrę, będącą symbolem tego parku, najczęściej można zobaczyć po deszczu, a jej gwarowa nazwa to „deszczowa jaszczurka”. Żeby ją zobaczyć musicie wybrać się w do Gorczańskiego Parku Narodowego wiosną, latem lub wczesną jesienią. Zwierzęta te znajdują się pod ochroną.

Pieniński Park Narodowy

Pieniński Park Narodowy

Pieniński Park Narodowy zajmuje najcenniejsze pod względem krajobrazowym i przyrodniczym obszary Pienin Właściwych: Masyw Trzech Koron, Pieniny Czorsztyńskie, Pieninki, Pieniński Przełom Dunajca. Dla turystów udostępniono 35 km szlaków. Zalicza się do nich również stanowiący atrakcję na skalę europejską spływ tratwami przełomem Dunajca. Dla turystów przygotowano galerie widokowe na Trzech Koronach i Sokolicy. W Pieninach rośnie jedno z najbardziej znanych drzew w Polsce – karłowata sosna nad przepaścią na szczycie Sokolicy.

Magurski Park Narodowy

Magurski Park Narodowy

Magurski Park Narodowy leży na granicy województw małopolskiego i podkarpackiego w samym sercu Beskidu Niskiego. Tereny parku pełnią kluczową rolę ekologiczną, stanowiąc pomost pomiędzy innymi chronionymi obszarami polskich Karpat Zachodnich i Karpat Wschodnich. Jest to rzadziej odwiedzany najmłodszy karpacki park narodowy, ma zaledwie 20 lat. Położony jest w najniższej części Beskidów, tj. w Beskidzie Niskim, słynie z dzikiej przyrody i licznych siedlisk rysia i żbika.

Bieszczadzki Park Narodowy

Bieszczadzki Park Narodowy

Bieszczadzki Park Narodowy zajmuje południowo-wschodnią część województwa podkarpackiego. Na jego obszarze leży także najbardziej na południe wysunięty punkt Polski, położony przy granicy z Ukrainą, szczyt Opołonek (1028 m n.p.m.). 

Park ten jest jednym z najbardziej znanych w Polsce, a to ze względu na występujące tylko tam charakterystyczne piętro połonin, czyli naturalnych wysokogórskich łąk. Jest to też najdzikszy teren w Polsce, licznie zasiedlany przez gatunki, które uznawane są za zagrożone w innych częściach Europy takich jak niedźwiedzie, wilki, rysie i żbiki.

Tatrzański Park Narodowy

Tatrzański Park Narodowy

Tatrzański Park Narodowy – najbardziej znany i najbardziej popularny park narodowy w Polsce. Jest to jedyny w Polsce obszar o charakterze wysokogórskim, powstały w orogenezie alpejskiej. Na jego terenie znajduje się najwyższy szczyt  Polski – Rysy o wysokości 2499 m n.p.m. Do charakterystycznych gatunków fauny Tatr należą: kozice, niedźwiedzie, rysie, wilki, żbiki oraz świstaki.

Przykładowe atrakcje turystyczne Karpat

Pieniny – spływ Dunajcem

dunajec

Spływ Dunajcem to niewątpliwie największa atrakcja Pienin. Dunajec na odcinku spływu tworzy malowniczy przełom, który objęty jest ochroną przez Pieniński Park Narodowy. Najdłuższa trasa rozpoczyna się w Sromowcach Kąty i ma dystans ok. 23 km, na jej przepłynięcie potrzebujemy około 3 godzin i kończy się w Krościenku. Krótsza trasa kończy się natomiast w Szczawnicy, ma 18 km, a spływ trwa 2 godz. 15 min.

Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe

drezyny

Jedna z największych ostatnio powstałych atrakcji w Bieszczadach – Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe. Na trasie można podziwiać fantastyczne widoki. Drezyny są 4 osobowe, kolumna drezyn obsługiwana jest przez przewodników, którzy dbają o bezpieczeństwo podczas przejazdów.

Trzy Korony

trzy korony

Trzy Korony – najwyższy szczyt Pienin Środkowych należący do Masywu Trzech Koron. Od pozostałych szczytów oddzielony przełęczą Wyżni Łazek. Jest to jedno z najatrakcyjniejszych turystycznie miejsc w Pieninach. Z platformy widokowej na Okrąglicy jest doskonały widok na przełom Dunajca i obszar Pienińskiego Parku Narodowego, a także na Tatry, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki i Magurę Spiską. Przy dobrej pogodzie widać odległą o 63 km Babią Górę.

Więcej informacji na temat szlaków i atrakcji turystycznych w Karpatach znajdziecie w naszych artykułach. Odnośniki do nich znajdują się na początku strony.