Karpaty

Karpaty to łańcuch górski znajdujący się w środkowej Europie, który ciągnie się przez terytorium ośmiu krajów. Są to Austria, Czechy, Polska, Słowacja, Węgry, Ukraina, Rumunia oraz Serbia. Sama nazwa „Karpat” pochodzi od nazwy dackiego plemienia Karpów, którzy mieszkali na terenie Karpat Wschodnich w pierwszym tysiącleciu nasze ery. Nazwa ta być może wywodzi się również od indoeuropejskiego słowa „Korpata”, które oznacza górę lub skałę. W Polsce po raz pierwszy nazwy tej użył Stanisław Staszic w XIX wieku w dziele pt. „O ziemiorództwie Karpatów i innych gór i równin Polski”. Najwyższym pasmem Karpat są Tatry, a w szczególności ich słowacka część. To w nich położone są ich najwyższe szczyty: – Gerlach (2655 m. n.p.m.), Łomnica (2632 m. n.p.m.), Lodowy Szczyt (2628 m. n.p.m.) oraz Durny Szczyt (2623 m. n.p.m.).

Przełęcz Szopka
Czerwone Wierchy

W Polsce Karpaty zajmują 19 600 km2, co stanowi około 6% ogólnej powierzchni kraju. 88% terytorium Karpat Polskich należy do Karpat Zachodnich, pozostała część (obszar na wschód od Przełęczy Łupkowskiej) to Karpaty Wschodnie. Ze względu na kryterium geologiczno-morfologiczne wyróżnia się Karpaty Wewnętrzne oraz Karpaty Zewnętrzne. Ponadto Karpaty dzieli się na część wschodnią i zachodnią. Podział Karpat na Zewnętrzne, Wewnętrzne oraz Wschodnie i Zachodnie również jest powszechnie przyjmowany za poprawny. Wśród nich wyróżniamy Zewnętrzne Karpaty Zachodnie, Centralne Karpaty Zachodnie, Wewnętrzne Karpaty Zachodnie, Wewnętrzne i Zewnętrzne Karpaty Wschodnie oraz Karpaty Transylwańskie i Góry Zachodniorumuńskie.

Mapa podziału Karpat w Polsce

mapa karpat

Parki Narodowe w Karpatach

Babiogórski park narodowy

Babiogórski Park Narodowy

W granicach Babiogórskiego Parku Narodowego znajduje się najwyższe, poza Tatrami, wzniesienie w Polsce – Babia Góra, o wysokości 1725 m n.p.m. Babia Góra słynie z raptownych zmian pogody, zarówno latem, jak i zimą. Zawsze należy być przygotowanym na pogorszenie pogody. Zimą wejście na Babią Górę jest odradzane, w tej chwili na przykład panują trudne warunki, partie szczytowe są oblodzone.

Gorczański Park Narodowy

Gorczański Park narodowy

Gorczański Park Narodowy wyróżnia się występowaniem wielu hal reglowych, które swoje istnienie zawdzięczają tradycyjnej gospodarce pasterskiej w jego obszarze, szałasom i salamandrom. Salamandrę, będącą symbolem tego parku, najczęściej można zobaczyć po deszczu, a jej gwarowa nazwa to „deszczowa jaszczurka”. Żeby ją zobaczyć musicie wybrać się w do Gorczańskiego Parku Narodowego wiosną, latem lub wczesną jesienią. Zwierzęta te znajdują się pod ochroną.

Pieniński Park Narodowy

Pieniński Park Narodowy

Pieniński Park Narodowy zajmuje najcenniejsze pod względem krajobrazowym i przyrodniczym obszary Pienin Właściwych: Masyw Trzech Koron, Pieniny Czorsztyńskie, Pieninki, Pieniński Przełom Dunajca. Dla turystów udostępniono 35 km szlaków. Zalicza się do nich również stanowiący atrakcję na skalę europejską spływ tratwami przełomem Dunajca. Dla turystów przygotowano galerie widokowe na Trzech Koronach i Sokolicy. W Pieninach rośnie jedno z najbardziej znanych drzew w Polsce – karłowata sosna nad przepaścią na szczycie Sokolicy.

Magurski Park Narodowy

Magurski Park Narodowy

Magurski Park Narodowy leży na granicy województw małopolskiego i podkarpackiego w samym sercu Beskidu Niskiego. Tereny parku pełnią kluczową rolę ekologiczną, stanowiąc pomost pomiędzy innymi chronionymi obszarami polskich Karpat Zachodnich i Karpat Wschodnich. Jest to rzadziej odwiedzany najmłodszy karpacki park narodowy, ma zaledwie 20 lat. Położony jest w najniższej części Beskidów, tj. w Beskidzie Niskim, słynie z dzikiej przyrody i licznych siedlisk rysia i żbika.

Bieszczadzki Park Narodowy

Bieszczadzki Park Narodowy

Bieszczadzki Park Narodowy zajmuje południowo-wschodnią część województwa podkarpackiego. Na jego obszarze leży także najbardziej na południe wysunięty punkt Polski, położony przy granicy z Ukrainą, szczyt Opołonek (1028 m n.p.m.). Park ten jest jednym z najbardziej znanych w Polsce, a to ze względu na występujące tylko tam charakterystyczne piętro połonin, czyli naturalnych wysokogórskich łąk. Jest to też najdzikszy teren w Polsce, licznie zasiedlany przez gatunki, które uznawane są za zagrożone w innych częściach Europy takich jak niedźwiedzie, wilki, rysie i żbiki.

Tatrzański Park Narodowy

Tatrzański Park Narodowy

Tatrzański Park Narodowy – najbardziej znany i najbardziej popularny park narodowy w Polsce. Jest to jedyny w Polsce obszar o charakterze wysokogórskim, powstały w orogenezie alpejskiej. Na jego terenie znajduje się najwyższy szczyt  Polski – Rysy o wysokości 2499 m n.p.m. Do charakterystycznych gatunków fauny Tatr należą: kozice, niedźwiedzie, rysie, wilki, żbiki oraz świstaki.

Szlaki turystyczne w Karpatach

Poniżej zamieściliśmy odnośniki do naszych artykułów, które dotyczą szczytów, szlaków turystycznych oraz ciekawych atrakcji w Karpatach. Wystarczy że klikniecie w interesujący was region i zostaniecie przekierowani do odpowiednich artykułów. Zapraszamy!

Atrakcje turystyczne w Karpatach