Sudety


Polskie Sudety. Co możemy tam znaleźć? Co warto zwiedzić?

Nasze artykuły na temat Sudetów

Sudety to łańcuch górski znajdujący się w południowo – zachodniej Polsce i północnych Czechach. Najwyższym szczytem Sudetów jest Śnieżka wznosząca się na 1603 m. n.p.m. Sudety to nie tylko góry ale także piękne miasteczka, majestatyczne zamki i wiele atrakcji turystycznych. Jakie miejsca trzeba zobaczyć w Sudetach. Przedstawiamy najciekawsze miejsca i informacje dotyczące tego pasma górskiego.

Podstawowy podział Sudetów:
  • Sudety Zachodnie – najwyższy szczyt: Śnieżka (1603 m. n.p.m)
  • Sudety Środkowe – najwyższy szczyt: Orlica (1084 m. n.p.m) po stronie polskiej.
  • Sudety Wschodnie – najwyższy szczyt: Śnieżnik (1426m. n.p.m) po stronie polskiej.
  • Przedgórze Sudeckie – najwyższy szczyt: Ślęża (718m. n.p.m)
Najwyższe szczyty Sudetów:
SzczytWysokość n.p.mPrzynależność
Śnieżnik1425 m.POL/CZE
Kocioł1435 m.CZE
Mały Szyszak1439 m.POL/CZE
Petrovy Kameny1446 m.CZE
Vysoká Hole1465 m.CZE
Łabski Szczyt1471 m.POL/CZE
Smogornia1489 m.POL
Pradziad1491 m.CZE
Wielki Szyszak1509 m.POL/CZE
Studzienna Góra1554 m.CZE
Łączna Góra1555 m.CZE
Śnieżka1603 m.POL/CZE
Kilka najciekawszych atrakcji Sudetów:
  1. Śnieżka – najwyższy szczyt Sudetów.

Śnieżka to najwyższy szczyt Sudetów i jeden z najpopularniejszych celów wycieczek. Nazwa szczytu wzięła się od długo zalegającego śniegu, który potrafi nawet leżeć od października do maja. Na szczyt wiedzie długa na ok. 30 km Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej. Śnieżka cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów z całej Polski.

Śnieżka
Widok ze szlaku na Śnieżkę
  1. Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie.

Jest to najdłuższa jaskinia w Sudetach i jedna z najdłuższych i najgłębszych jaskiń w Polsce. Jej długość wynosi około 5 km. Dla turystów udostępniona jest niezwykle atrakcyjna trasa turystyczna z niepowtarzalną i dobrze zachowaną szatą naciekową oraz dużą ilością kości zwierząt epoki lodowcowej. Stąd wzięła się też nazwa jaskini – od znalezionych tam kości niedźwiedzia jaskiniowego.

Wejście do Jaskini Niedźwiedziej
fot. Shutterstock
  1. Zamek Książ w Wałbrzychu

XII wieczny zespół warowny, jeden z największych zamków w Europie. Dla turystów udostępniono do zwiedzania wnętrze zamku, wieżę widokową, dziedziniec, ogrody, zabytkowy park, palmiarnię oraz od niedawna podziemia. Podczas zwiedzania można poznać tajemnicę podziemi oraz wiele legend związanych z zamkiem.

fot. Shutterstock

Zamek Książ

  1. Kudowa-Zdrój

Miasto uzdrowiskowe w Polsce, położone w woj. dolnośląskim na pograniczu Gór Stołowych i Pogórza Orlickiego, słynące z wód uzdrowiskowych i przyciągające mnóstwo turystów i kuracjuszy z całego kraju. Na miejscu znajduje się park zdrojowy z pijalnią wód mineralnych, a jedną z atrakcji jest Kaplica Czaszek zbudowana z ponad 3 tysięcy ludzkich czaszek i kości.

fot. Shuttestock
Park Zdrojowy Kudowa-Zdrój