Główny Szlak Świętokrzyski

Większość szlaków w Górach Świętokrzyskich można przejść podczas jednodniowej wycieczki. Co jednak, gdy chcielibyśmy wędrować po tych pięknych górach dłużej? Tutaj z pomocą przychodzi Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego.

Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego to trasa, która świetnie sprawdzi się na początek przygody ze szlakami długodystansowymi. Jest to główny szlak turystyczny na terenie Gór Świętokrzyskich i jednocześnie jest on najdłuższym szlakiem tych gór – ma długość 105 km. Główny Szlak Świętokrzyski rozpoczyna się w miejscowości Gołoszyce i kończy we wsi Kuźniaki. Prowadzi on przez wszystkie najciekawsze miejsca regionu, czyli przez Jeleniowski Park Krajobrazowy, Świętokrzyski Park Narodowy, przez Łysiec, Łysicę i Radostową oraz przez lasy suchedniowskie i oblęgorskie. Po drodze czeka na was wiele ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych, takich jak m.in. sanktuarium na Świętym Krzyżu, Nowa Słupia, Święta Katarzyna czy Kakonin. Główny Szlak Świętokrzyski da się pokonać podczas jednej wycieczki. My proponujemy aby podzielić go sobie na 3 lub nawet 4 etapy. Pozwoli wam to na swobodne zwiedzanie wszystkich ciekawych miejsc, jakie będziecie mijać po drodze. Wycieczkę można rozpocząć zarówno w Gołoszycach jak i Kuźniakach, nie ma znaczenia, z której strony rozpoczniecie wędrówkę. Najważniejsze jest, abyście dobrze bawili się podczas wyprawy i przede wszystkim czerpali przyjemność z pokonywania kolejnych kilometrów tej wspaniałej trasy.

Mapa Głównego Szlaku Świętokrzyskiego

Odznaka Głównego Szlaku Świętokrzyskiego

Odznakę Głównego Szlaku Świętokrzyskiego zdobywa się za przejście odcinków Głównego Szlaku Świętokrzyskiego (GSŚ) im. Edmunda Massalskiego z Gołoszyc do Kuźniak. Szlak ten ma długość 105 km. Kierunek przejścia odcinków jak i całego szlak jest dowolny. Podczas wycieczki można zdobyć łącznie 108 punktów GOT. Odznakę GSŚ zdobywa się w dowolnym czasie.

  • Odznakę srebrną otrzymuje się po zdobyciu 50 punktów GOT PTKK na trasie Głównego Szlaku Świętokrzyskiego.  
  • Odznakę złotą otrzymuje się za przejście pozostałych nieprzebytych odcinków Głównego Szlaku Świętokrzyskiego.
Odznaka Głównego Szlaku Świętokrzyskiego
Odznaka Głównego Szlaku Świętokrzyskiego

Odcinki Głównego Szlaku Świętokrzyskiego

Jak zaplanować przejście Głównego Szlaku Świętokrzyskiego

Gołoborze Świętokrzyskie
Klasztor na Świętym krzyżu

Główny Szlak Świętokrzyski prowadzi od czerwonej kropki w Kuźniakach do czerwonej kropki w Gołoszycach. Tylko od was zależy, z której strony wyruszycie w drogę. Większość osób rozpoczyna swoją przygodę w Kuźniakach i najpierw przechodzi Pasmo Oblęgorskie obok Kielc. Powoduje to niejako “wchodzenie pod górę” gdyż im dalej od Kuźniaków tym wyżej względem morza. Drugą rzeczą przemawiającą za rozpoczęciem GSŚ w Kuźniakach jest fakt, że kończymy wycieczkę obok ruchliwej drogi prowadzącej do Kielc w Gołoszycach. Zanim jednak ruszycie na szlak, warto najpierw przemyśleć kilka rzeczy, oraz dobrze przygotować się do takiej wyprawy. Poniżej prezentujemy kilka ważnych naszym zdaniem aspektów, na które należy zwrócić uwagę szykując się do przejścia Głównego Szlaku Świętokrzyskiego:

  • Przymierzając się do pokonania Głównego Szlaku Świętokrzyskiego warto przede wszystkich dobrze ocenić własne możliwości kondycyjne.

Sami najlepiej znacie swój organizm i wiecie, jaką odległość dziennie jesteście w stanie przejść z obciążeniem. Pamiętajcie że przed wami kilka dni wędrówki dzień po dniu Pomimo, że szlak ten jest polecany dla osób rozpoczynających swoją przygodę ze szlakami długodystansowymi, to jednak suma podejść na niektórych odcinkach jest podobna do tych na Głównym Szlaku Sudeckim. Starajcie się planować długość każdego odcinka w taki sposób, aby kolejnego dnia wstać rano i ruszyć dalej. Warto również pomyśleć o różnych sytuacjach awaryjnych, jak bolesne pęcherze na stopach, ból kolan czy po prostu wyczerpanie organizmu. Jednym słowem, nie warto porywać się z motyką na słońce – jeżeli uważacie, że dziennie przejdziecie 20 km. to zaplanujcie sobie odcinki o takiej właśnie długości.

  • Zdecyduj czy śpisz pod dachem czy w namiocie.

Kwestia niby banalna, aczkolwiek bardzo ważna przy planowaniu kilkudniowej wędrówki. Jeżeli decydujesz się na spanie pod dachem, czy to w agroturystyce, hostelu, pensjonacie czy hotelu zawsze warto zadzwonić nieco wcześniej i upewnić się, że będzie dla Ciebie wolne miejsce. Podczas planowania naszej wyprawy spotkaliśmy się z sytuacją, że pensjonat nie chciał udzielić nam noclegu bo “na jedną noc to się nie opłaca”. Drugą sprawą jest koszt takiego noclegu, który może się wahać od 50 zł do nawet 200 zł za jedną noc. Problem ten znika, gdy zabieramy ze sobą namiot, wtedy mamy albo możliwość spać tam, gdzie doniosą nas nogi, albo korzystając ze specjalnie przygotowanych pól namiotowych. Wtedy cena za taki nocleg jest o wiele niższa i waha się w granicach ok. 25 zł za noc za osobę. Oprócz namiotu trzeba jednak ze sobą zabrać dodatkowo jakąś karimatę czy materac dmuchany no i śpiwór. Jest to zatem dodatkowy ciężar, który będziecie musieli dźwigać ze sobą przez całą wędrówkę.

  • Zadbaj o wyżywienie na szlaku.

Aby mieć siłę na pokonywanie kolejnych kilometrów górskich szlaków musimy jeść. Drugą ważną rzeczą, zaraz po planowaniu miejsc noclegowych jest wyznaczenie miejsc, gdzie będziemy mogli zjeść ciepły posiłek oraz uzupełnić zapasy wody i żywności na szlaku. Należy wziąć pod uwagę, czy będziemy korzystać tylko z ofert restauracji czy tylko i wyłącznie z własnego prowiantu. Wiąże się to oczywiście też z wysokością kosztów. Zanim ruszycie na szlak, przejrzyjcie mapy w poszukiwaniu sklepów oraz punktów gastronomicznych. Wędrowanie o pustym żołądku nie jest najprzyjemniejsze. Pokonując Główny Szlak Świętokrzyski czasami ciężko o otwarty sklep spożywczy i większość zapasów będziecie dźwigać na własnych plecach. Warto wcześniej przejrzeć dokładnie mapy w Internecie i zapisać sobie punkty, gdzie będziecie mogli zrobić zakupy przed lub po dotarciu na nocleg.

  • Miej przy sobie odpowiednią ilość gotówki.

Nie będziemy ukrywać, że wyjście na Główny Szlak Świętokrzyski wiąże się z pewnymi wydatkami. Nie są one jednak wysokie, gdyż po drodze nie ma dużo miejsc, gdzie można by skorzystać np. z oferty schroniskowej. Warto mieć przy sobie nie tylko kartę płatniczą ale i niewielką ilość gotówki (200-300 zł). Nie ma też oczywiście sensu zabierać ze sobą jakichś większych ilości gotówki na szlak, gdyż w czasie wędrówki przez Góry Świętokrzyskie będzie kilka okazji aby podejść do bankomatu i po prostu ją wypłacić. Właściciele pensjonatów w świętokrzyskim wolą jednak przyjmować płatność za nocleg w gotówce, uzbrójcie się więc w odpowiedni jej zapas, aby nie było po drodze przykrych niespodzianek.

Potwierdzenie przejścia Głównego Szlaku Świętokrzyskiego

Każdy przebyty odcinek Głównego Szlaku Świętokrzyskiego należy odpowiednio udokumentować. Pozwoli wam to później uzyskać specjalną odznakę za przebycie GSŚ, która będzie pamiątką na całe życie. Potwierdzenia zbiera się w książeczce GOT PTTK, którą możecie zakupić w punktach terenowych PTTK, schroniskach górskich lub zamówić w Internecie. Forma potwierdzenia jest dowolna – najwygodniej jest wbijać pieczątki z rejonu, w którym się obecnie znajdujecie. Wasze zdjęcie przy rozpoznawalnym punkcie orientacyjnym również świetnie nada się do potwierdzenia przebycia danego etapu – może to być drogowskaz czy wieża widokowa itp. Oprócz pieczątek należy wpisać w odpowiednie tabele szczegóły dotyczące przebytych odcinków Głównego Szlaku Świętokrzyskiego wraz z wyliczonymi punktami. Więcej na temat zdobywania punktów GOT PTTK i wpisywania wycieczek do książeczki możecie przeczytaj w innym naszym artykule – jest on dostępny tutaj „Górska Odznaka Turystyczna PTTK” – kliknij.

książeczka GOT PTTK