Główny Szlak Świętokrzyski,  Świętokrzyskie

GSŚ Dzień 3. Etap: Święta Katarzyna – Paprocice. Świętokrzyski Park Narodowy.

Trzeci dzień na GSŚ to przejście odcinka czerwonego szlaku ze Świętej Katarzyny do Paprocic. Trasa, którą przejdziemy trzeciego dnia wędrówki ma długość 21 kilometrów i prowadzi przez kolejne z czterech pasm Gór Świętokrzyskich, przez Pasmo Łysogórskie. Wejdziemy na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego, przejdziemy przez unikatową Puszczę Jodłową i zwiedzimy szereg ciekawych atrakcji turystycznych. Oczywiście na trasie wycieczki nie zabraknie też pięknych widoków. Tak jak poprzedniego dnia, tak i dzisiaj zdobędziemy kilka niewysokich szczytów Gór Świętokrzyskich, podpowiemy wam, gdzie można zjeść coś ciepłego na szlaku i gdzie szukać miejsc, aby uzupełnić uszczuplone na trasie zapasy. W tym wpisie znajdziecie również garść wskazówek odnośnie miejsc noclegowych i ogólnych podpowiedzi, które mogą przydać wam się na szlaku. Zapraszamy!

GSŚ Dzień 3 – odcinek szlaku

Trasa Święta Katarzyna – Paprocice
Czas: 6 godz. 30 min. Dystans: 21 km. Suma podejść: 663 m.

Trzeci dzień na Głównym Szlaku Świętokrzyskim rozpoczynamy w Świętej Katarzynie na ul. Klasztornej. Wchodzimy tu ponownie na czerwony szlak turystyczny, który zaprowadzi nas w głąb Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Przejdziemy przez szczyty Łysica oraz Skała Agaty a następnie wejdziemy do Kakonina. Z Kakonina szlak poprowadzi nas przez wieś Podlesie, skąd wędrując brzegiem Świętokrzyskiego Parku Narodowego dotrzemy do wsi Huta Szklana. Tutaj czeka nas krótkie podejście na jeden z najbardziej znanych i popularnych szczytów Gór Świętokrzyskich – Łysą Górę. Zwiedzimy tu Klasztor Misjonarzy Oblatów oraz zobaczymy relikwie Krzyża Świętego. Następnie ruszymy dalej do wsi Trzcianka i na Kobylą Górę. Cały etap wycieczki zakończymy w Paprocicach.

Kolor szlakuszlak czerwony
Punkty startowyŚwięta Katarzyna, ul. Klasztorna
Odległość do celu
Długość całej trasyok. 21 km.
Czas przejściaok. 6 godz. 30 min.
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT25

Przydatne informacje

Tutaj znajdziecie zbiór informacji na temat wybranych przez nas noclegów, naszych wydatków oraz miejsc, gdzie jedliśmy i uzupełnialiśmy zapasy na trasie. Mamy nadzieje że wskazówki te pomogą wam w planowaniu waszego przejścia Głównego Szlaku Świętokrzyskiego na odcinku Święta Katarzyna – Paprocice. Oto skrót najważniejszych informacji, które mogą przydać wam się na szlaku:

Nasze noclegi:Święta Katarzyna: Schronisko Młodzieżowe (Tanie Spanie) [50 zł/noc/osobę]
Paprocice: Gospodarstwo Agroturystyczne „Maja” [50zł/noc/osobę]
Miejsca, gdzie można zjeść posiłek na szlaku:Święty Krzyż: Klasztor Misjonarzy Oblatów – stołówka
Miejsca, gdzie można zrobić zakupy przy szlaku:Święta Katarzyna: sklep spożywczo-przemysłowy Robert
W trakcie marszu: Święty Krzyż: Klasztor Misjonarzy Oblatów
Paprocice: Milanowska Wólka – Biedronka
Suma naszych wydatków na tym odcinku GSŚ:Noclegi: 50 zł
Posiłki: 25 zł
Uzupełnienie zapasów: 30 zł
Bilety wstępu: 26 zł
Suma: 131 zł

Ruszamy na Łysicę

Trzeci dzień pokonywania Głównego Szlaku Świętokrzyskiego rozpoczynamy w Świętej Katarzynie. Z Niepublicznego Schroniska Młodzieżowego „Tanie Spanie” wychodzimy około godziny 8 rano i ruszamy ulicami Świętej Katarzyny w stronę Zespołu Klasztornego Sióstr Bernardynek. Zaraz za budynkiem klasztoru znajduje się wejście na czerwony szlak turystyczny, który zaprowadzi nas w głąb Świętokrzyskiego Parku Narodowego i dalej prosto na Łysicę. Mijamy niewielki parking dla samochodów i po około 200 metrach przekraczamy granicę puszczy. Świętokrzyski Park Narodowy od razu wita nas ciekawymi atrakcjami. Po przejściu pierwszych kilkuset metrów ze Świętej Katarzyny przy szlaku znajdziecie Mogiły Pomordowanych w czasie II wojny światowej oraz Pomnik Stefana Żeromskiego. Szlak w tym miejscu został odremontowany i prowadzi dalej do bardzo popularnego i ciekawego miejsca w Górach Świętokrzyskich – do Źródełka św. Franciszka.

Kolejny piękny poranek na Głównym Szlaku Świętokrzyskim
Odremontowany szlak na Łysicę

Nieco dalej na odremontowanym szlaku natkniecie się na bardzo ciekawe miejsce – Źródło Św. Franciszka oraz Kapliczkę Św. Franciszka. Źródełko jest obudowane kwarcytową studnią i otoczone pięknymi, wysokimi jodłami. Woda w tym źródełku nigdy nie wysycha i nigdy nie zamarza i od czasu do czasu spod powierzchni wody wydobywają się pęcherzyki gazu. Woda ze źródełka jest zdatna do picia. Wiele osób przyjeżdża na Łysicę właśnie po tą wodę, możecie śmiało pić ją bez żadnych ograniczeń. Mijamy źródełko i ruszamy po drewnianych schodach w stronę szczytu Łysicy. W miarę zbliżania się do Łysicy na szlaku będzie pojawiało się coraz więcej dużych skalnych odłamków. Skały te tworzą w Górach Świętokrzyskich ogromne zwaliska nazywane Gołoborzami. Kilka takich gołoborzy będziecie mieli okazję zobaczyć podczas pokonywania tego odcinka Głównego Szlaku Świętokrzyskiego. Po około godzinie marszu ze Świętej Katarzyny docieramy na szczyt Łysicy (613 m. n.p.m.). Wbijamy pieczątkę do książeczki GOT, łapiemy drugi oddech i ruszamy w dalszą drogę w stronę Kakonina.

źródło św. Franciszka
Źródełko św. Franciszka, które ma moc leczenia oczu
Łysica
Szczyt Łysicy (614 m. n.p.m.)

Kakonin i szlak do Podgórza

Z Łysicy ruszamy w dalszą drogę w stronę najwyższego punktu Gór Świętokrzyskich, czyli na Skałę Agaty (614 m. n.p.m.). Mijając Skałę Agaty warto odbić na chwilkę ze szlaku, aby zobaczyć leżące tuż obok gołoborze. Po zwiedzaniu gołoborza kierujemy się już w stronę wsi Kakonin. Kakonin to miejscowość położona w powiecie kieleckim w gminie Bieliny. Wieś ta leży przy szlakach turystycznych biegnących skrajem puszczy świętokrzyskiej na południowych stokach pasma Łysogór. W Kakoninie czeka na was Chata Kaka, w której można zjeść pyszny posiłek na szlaku. Serwują tutaj regionalne dania kuchni świętokrzyskiej. Dania te są naprawdę smaczne, warto więc wykorzystać to miejsce na przykład na zjedzenie drugiego śniadania na trasie. W Chacie Kaka będzie również możliwość odpocząć przed kolejnym etapem wędrówki oraz będziecie mogli zobaczyć autentyczne zabudowania wsi kieleckiej z XIX wieku.

Chata Kaka w Kakoninie
Chata Kaka w Kakoninie

Z Kakonina ruszamy w dalszą drogę w stronę niewielkiej wsi Podlesie. Wychodząc z Kakonina na czerwony szlak prowadzący do wsi Podlesie, dalsza wędrówka przebiegać będzie niestety po asfaltowej drodze. Latem asfalt ten mocno się nagrzewa i maszerowanie w takich warunkach staje się nieprzyjemnie i dość męczące. Pamiętajcie zatem o zabraniu ze sobą odpowiedniej ilości wody i napojów do picia. My po dojściu do Podlesia byliśmy już nieźle przysmażeni i jedyne o czym marzyliśmy to ponownie zagłębić się w las, aby uciec od palącego słońca. Wadą wędrowania Głównym Szlakiem Świętokrzyskim w lecie jest właśnie to, że często będziecie maszerować po rozpalonym asfalcie. Zaletą są piękne widoki na otaczające drogi kwitnące łąki i świętokrzyskie pola pełne rosnących w słońcu zbóż. Dla nas była to wystarczająca rekompensata za trud i wysiłek włożony w przejście tego odcinka GSŚ.

Podczas wędrówki towarzyszą nam takie piękne widoki
Świętokrzyska przyroda w środku lata jest przepiękna

Świętokrzyska Puszcza Jodłowa

Po około godzinie marszu z Kakonina ponownie wkraczamy na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Świętokrzyski Park Narodowy to jeden z 23 parków narodowych na terenie Polski. Został on utworzony w 1950 r. i obejmuje pasmo Łysogór z najwyższym szczytem Łysicą i Łysą Górą, część Pasma Klonowskiego z górami Psarską i Miejską, Doliny Wilkowskiej i Doliny Dębniańskiej, a także Górę Chełmową, Las Serwis i Skarpę Zapusty. W roku 1920 powstał pierwszy w Górach Świętokrzyskich rezerwat na Chełmowej Górze. Cztery lata później utworzono kolejne dwa rezerwaty na najwyższych wzniesieniach: Łysicy i Łysej Górze. Jeszcze przed formalnym ustanowieniem parku powstał rezerwat „Mokry Bór”. Tuż za wsią Podlesie znajduje się również granica świętokrzyskiej Puszczy Jodłowej. W Świętokrzyskim Parku Narodowym występuje unikatowy w skali światowej zespół leśny jedliny polskiej, czyli bór jodłowo-bukowy. Określenie „Puszcza Jodłowa” zostało wprowadzone do literatury przez samego Stefana Żeromskiego. Dzisiaj lasy występujące na terenie ŚPN nazywane są właśnie Puszczą Jodłową.

świętokrzyski park narodowy
Ponownie wchodzimy na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego

Pamiętajcie, aby wchodząc na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego zawsze kupić bilet wstępu. Podczas naszej wędrówki natknęliśmy się na straż świętokrzyskiego parku. Strażnik sprawdził nasze bilety i po chwili przyjemnej rozmowy życzył nam powodzenia w pokonywaniu dalszej trasy. Gdybyśmy tych biletów nie mieli, rozmowa pewnie nie byłaby tak przyjemna. Zakupienie biletu zajmuje tylko kilka chwil, wystarczy założyć konto na stronie eparki.pl i po kilku kliknięciach, z pomocą BLIKA oraz innych metod płatności online będziecie już posiadaczami wejściówek do ŚPN na waszych telefonach. Pieniądze za zakupione bilety są przeznaczane na utrzymanie parku, więc naszym zdaniem warto poświęcić chwilę na ich zakup. Przejście Puszczy Jodłowej od Podlesia zajmuje jakąś godzinę czasu, a po wyjściu z lasu Główny Szlak Świętokrzyski poprowadzi was w stronę wsi Huta Szklana. Gdy wejdziecie ponownie między łany rosnącego na polach zboża, będziecie mieli piękny widok na Łysą Górę i znajdującą się na jej szczycie wieżę telewizyjną. Pora zatem na podejście na główną atrakcje tego etapu GSŚ, czyli na Łysą Górę inaczej zwaną Świętym Krzyżem.

GSŚ prowadzi nas do Huty Szklanej
Na horyzoncie widać już wieżę telewizyjną na szczycie Łysej Góry

Łysa Góra i Święty Krzyż

Na Łysą Górę wchodzimy od strony wsi Huta Szklana. Szlak z Huty Szklanej jest często wybierany jako droga podejścia na Święty Krzyż przez wycieczki szkolne, które przyjeżdżają na Łysą Górę z całego regionu. Wejście na szczyt odbywa się ciągiem Drogi Przewodników Świętokrzyskich. Na Łysą Górę przez cały czas podchodzi się tu asfaltową drogą. Po około 30 minutach spokojnego marszu docieramy na Łysą Górę na wysokość 594 m. n.p.m. Tutaj czeka na nas jedna z największych atrakcji Gór Świętokrzyskich – punkt widokowy na Gołoborze na Łysej Górze. Miejsce to jest wręcz kultowe, warto więc wnieść niewielką, dodatkową opłatę za zwiedzanie gołoborza i zobaczyć je na własne oczy (kupując bilet do parku możecie wybrać bilet łączony: wejście do ŚPN z jednoczesnym zwiedzaniem gołoborza – wtedy bilet jest nieco tańszy). Po zwiedzaniu gołoborza mijamy wieżę telewizyjną i ruszamy w stronę Klasztoru Misjonarzy Oblatów na Świętym Krzyżu, który jest kolejną szalenie popularną atrakcją turystyczną w Górach Świętokrzyskich.

Święty Krzyż
Święty Krzyż (Łysa Góra) w Górach Świętokrzyskich
Gołoborze świętokrzyskie
Jedna z największych atrakcji Gór Świętokrzyskich – Gołoborze

Klasztor Misjonarzy Oblatów na Świętym Krzyżu oraz Bazylika mniejsza pw. Trójcy Świętej i sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego to główne atrakcje Łysej Góry. Jest to zespół klasztorny założony przez benedyktynów, w którym przechowywane są relikwie Krzyża Świętego, od których opactwo i cała góra wzięły swoją nazwę. Od 1936 klasztor ten zamieszkuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Fundację opactwa przypisuje się Bolesławowi Chrobremu w 1006 roku. Początkowo opactwo było pw. Świętej Trójcy, a od XV wieku jest pw. Świętego Krzyża, po tym gdy w 1306 książę Władysław Łokietek przekazał łysogórskim benedyktynom relikwie drzewa Krzyża Świętego przechowywane od XVIII wieku w kaplicy Oleśnickich i wg legendy podarowane przez Emeryka, królewicza z Węgier. W klasztorze funkcjonuje kuchnia, w której można odpocząć i zjeść pyszny, ciepły posiłek. Po zwiedzaniu klasztoru polecamy wam również odwiedzić Wystawę Świętokrzyskiego Parku Narodowego, która znajduje się w białym budynku przed klasztorem. Wstęp na wystawę zawarty jest w cenie biletu do Świętokrzyskiego Parku Narodowego, nie musicie się więc obawiać żadnych dodatkowych kosztów.

Bazylika na Świętym Krzyżu
Bazylika na Świętym Krzyżu

Szlak do Paprocic

Po zwiedzaniu Łysej Góry ruszamy w dalszą drogę w stronę Paprocic. Z Łysej Góry schodzimy czerwonym szlakiem na Trzciankę i Kobylą Górę. Przejście tego odcinka nie powinno zająć wam więcej niż 40 minut. Jeżeli tak jak my zamierzacie nocować w Paprocicach, to będąc w Trzciance polecamy wam odbić nieco ze szlaku i udać się w lewo drogą 753 do jedynego w okolicy sklepu, jakim jest tu Biedronka. Tutaj będziecie mogli uzupełnić zapasy i kupić coś na kolację oraz pozwoli wam to zaoszczędzić sobie później pokonywania dodatkowych kilometrów z Paprocic, aby wrócić tu po jakieś zakupy. Po uzupełnieniu zapasów w Biedronce wracamy na Główny Szlak Świętokrzyski i ruszamy na ostatni już na tym odcinku GSŚ szczyt, czyli na Kobylą Górę. Kobyla Góra wznosi się na wysokość 399 m. n.p.m. więc podejście na nią będzie stosunkowo łatwe – wchodzi się na nią z wysokości około 350 m. n.p.m. Widoków z Kobylej Góry praktycznie nie ma, zostawiamy ją więc szybko za sobą i po chwili marszu wchodzimy do Paprocic.

Na Świętym Krzyżu wchodzimy na szlak prowadzący na Kobylą Górę
Początek podejścia na Kobylą Górę

W Paprocicach znajdziecie kilka agroturystyk, w których bez problemu będziecie mogli zatrzymać się na jedną noc. My zatrzymaliśmy się w Gospodarstwie Agroturystycznym „Maja”, które spełniło wszystkie nasze oczekiwania. Wygodne łóżka, gorąca woda pod prysznicem, stół bilardowy w sporej „sali kominkowej” i możliwość odpoczynku po dobrych 20 kilometrach pieszej wędrówki to aż nadto, czego potrzebowaliśmy do szczęścia. Możemy z całą pewnością polecić wam to miejsce jako punkt noclegowy na Głównym Szlaku Świętokrzyskim. Gospodarz zaoferował nam nawet podwózkę do Biedronki, gdyż podczas wycieczki całkowicie o niej zapomnieliśmy. Po kąpieli i usunięciu pęcherzy na stopach przyszedł czas na odpoczynek i relaks przed kolejnym, ostatnim już dniem pokonywania GSŚ. Tutaj zatem zakończymy dzisiejszy dzień na Głównym Szlaku Świętokrzyskim. Kolejny dzień to przejście przez Jeleniowski Park Krajobrazowy, ale o tym przeczytacie już w kolejnym wpisie dostępnym tutaj: GSŚ Dzień 4. Etap: Paprocice – Gołoszyce (dostępne wkrótce).

nocleg GSŚ dzień 3

Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z tego odcinka Głównego Szlaku Sudeckiego! Film możecie obejrzeć pod tym linkiem – Główny Szlak Świętokrzyski – Odcinek 3


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze