Droga Pod Reglami
Tatry

Droga Pod Reglami w Tatrach. Trasa spacerowa z Zakopanego.

Droga Pod Reglami to jeden z najłatwiejszych szlaków w polskich Tatrach. Jest to szlak, który rozpoczyna się w Zakopanem przy Wielkiej Krokwi i kończy we wsi Kiry przy wejściu do Doliny Kościeliskiej. Droga pod Reglami to idealny szlak na łatwy spacer z dziećmi, romantyczny spacer we dwoje oraz szlak na górską wycieczkę rowerową. Droga Pod Reglami jest dostępna dla turystów zarówno latem jak i zimą. Wędrując nią można dodatkowo zwiedzić kilka bardzo ciekawych dolin, które będą świetnym urozmaiceniem całej wycieczki. W tym wpisie dowiecie się gdzie najlepiej rozpocząć całą wycieczkę, jak dojechać na miejsce oraz gdzie szukać miejsc parkingowych. Pokażemy wam, jak zaplanować ciekawą trasę wycieczkową, co czeka na was na szlaku oraz jakie dodatkowe atrakcje możecie zwiedzić pokonując szlak na Drodze pod Reglami. Zapraszamy!

Dojazd i parkingi przy Drodze pod Reglami

Droga pod Reglami rozpoczyna się w Zakopanem przy Krupówkach i kończy w Kirach przy wejściu do Doliny Kościeliskiej. Jeżeli wycieczkę chcecie rozpocząć w Zakopanem, to możecie dojechać w rejon Wielkiej Krokwi samochodem lub korzystając z lokalnej komunikacji zbiorowej (busy). Busami dojedziecie w okolice Ronda Jana Pawła II, skąd czeka was krótki spacer ul. Bronisława Czecha aż pod Wielką Krokiew. Jeżeli wolicie dojechać własnym autem, to również kierujcie się na ul. Bronisława Czecha, gdzie czeka na was sporo miejsc parkingowych na parkingu miejskim. Jeżeli wolicie rozpocząć marsz z Doliny Kościeliskiej, to możecie złapać busa z dworca głównego w Zakopanem (obecnie z dworca tymczasowego) do Kościeliska – koszt to ok. 7 zł za osobę. Poniżej znajdziecie proponowane przez nas parkingi, gdzie możecie pozostawić wasze auto na czas wycieczki:

Droga pod Reglami biegnie tuż przy granicy lasu

Droga Pod Reglami – szlaki

Na wycieczkę możecie wybrać się albo z Zakopanego, albo z Kościeliska. Przez Drogę Pod Reglami prowadzi czarny szlak turystyczny, który łączy wejście do Doliny Kościeliskiej z Wielką Krokwią. Szlak ten jest bardzo łatwy do pokonania i będzie idealny na wycieczkę z dziećmi, krótką przejażdżkę rowerową, a nawet spacer z wózkiem dziecięcym, o ile jest on przystosowany do jazdy terenowej. Poniżej znajdziecie proponowane przez nas trasy wycieczkowe:

Droga Pod Reglami z Zakopanego
Czas: 4 godz. 30 min. Dystans: 16 km. Suma podejść: 613 m.

Trasa Droga pod Reglami z Zakopanego to propozycja na dłuższy spacer z Zakopanego do Kościeliska. Wycieczka rozpoczyna się w Zakopanem przy Wielkiej Krokwi, gdzie należy odnaleźć wejście na czarny szlak turystyczny. Szlak ten poprowadzony jest wzdłuż granicy Tatrzańskiego Parku Narodowego, nie ma więc konieczności zakupu biletu wstępu do parku. Podczas spaceru Drogą Pod Reglami będziecie mijać kilka tatrzańskich dolin – Dolinę Białego, Dolinę Ku Dziurze, Dolinę Strążyską, Dolinę Za Bramką i wiele innych. Będzie to świetna okazja, aby podczas spaceru dodatkowo zwiedzić kilka z nich. Spacer kończy się w Kościelisku – Kiry przy wejściu do Doliny Kościeliskiej. Powrót odbywa się albo po własnych śladach, albo możecie wrócić busami, które kursują stąd do Zakopanego.

Kolor szlakuczarny
Punkt startowyZakopane, Wielka Krokiew
Odległość do celu
Długość całej trasyok. 16 km.
Czas przejściaok. 4 godz. 30 min.
Stopień trudnościBardzo łatwa
Punkty GOT20

Trasa z Kościeliska Kiry przez doliny
Czas: 3 godz. 45 min. Dystans: 11.50 km. Suma podejść: 523 m.

Trasa z Kościeliska Kiry połączona jest ze zwiedzaniem dwóch dolin, których wejścia znajdują się przy Drodze Pod Reglami. Wycieczka rozpoczyna się w Kościelisku, skąd należy ruszyć na czarny szlak turystyczny w stronę Gronika. Gdy przejdziecie już przez Gronik, w odległości około kilometra znajdziecie wejście do pierwszej z dwóch dolin na tej trasie – do Doliny Za Bramką. Zwiedzanie tej doliny zajmuje około godzinę czasu, po czym wracamy na Drogę Pod Reglami i udajemy się do kolejnej doliny na tej trasie – do Doliny Ku Dziurze. Są to dodatkowe 2 kilometry spaceru, za to nagrodą będzie okazja do zwiedzania unikatowej jaskini w Dolinie Ku Dziurze. Wycieczka kończy się w Zakopanem po około 4 godzinach marszu.

Kolor szlakuczarny
Punkt startowyKościelisko, Kiry
Odległość do celu
Długość całej trasyok. 11,50 km.
Czas przejściaok. 3 godziny 45 min.
Stopień trudnościBardzo łatwy
Punkty GOT14

Wycieczka Drogą pod Reglami

Naszą wycieczkę Drogą Pod Reglami rozpoczynamy w Zakopanem. Podczas naszego pobytu w Zakopanem zawsze wybieramy się na Drogę Pod Reglami, gdy mamy ochotę na łagodny spacer. Wielokrotnie też wykorzystywaliśmy Drogę Pod Reglami jako szlak na powroty do Zakopanego z tatrzańskich wojaży. Droga Pod Reglami to szlak turystyki pieszej, rowerowej i narciarskiej, który biegnie u podnóża Tatr na wysokości 900 – 940 m. n.p.m. Jest to bardzo łatwy do pokonania szlak, który jest chętnie wybierany jako trasa na lekki spacer z dziećmi czy jako szlak na wspólną wędrówkę we dwoje. Poprowadzony jest tu czarny szlak turystyczny, który rozpoczyna się w Zakopanem przy Wielkiej Krokwi i kończy w Kościelisku – Kiry przy wejściu do Doliny Kościeliskiej. Z Drogi Pod Reglami rozpościerają się fantastyczne widoki na Butorowy Wierch oraz Gubałówkę. Spacer czarnym szlakiem odbywa się w otoczeniu tatrzańskiej przyrody. Z jednej strony towarzyszy wam las, z drugiej malownicze łąki, na których nierzadko pasą się całe stada owiec. Czy spacer Drogą Pod Reglami wymaga jakiegoś szczególnego przygotowania? Absolutnie nie! A o tym co czeka na was na tym szlaku dowiecie się w dalszej części wpisu.

Wędrowanie drogą pod Reglami to sama przyjemność
Przy okazji można oglądać wspaniałe widoki
Łąki i polany przy Drodze pod Reglami

Co czeka na was na szlaku

Na Drodze Pod Reglami czeka na was kilka ciekawych miejsc, które będą świetnym urozmaiceniem całej wycieczki. Podczas wycieczki przejdziecie nad licznymi potokami, które spływają z Tatr do Zakopianki i dalej do Białego Dunajca. Na Drodze Pod Reglami natkniecie się zatem na liczne mostki, które są w lepszym i gorszym stanie. Przejście niektórymi z nich będzie dość ciekawym doświadczeniem, ale Tatrzański Park Narodowy oraz władze gminy Zakopane starają się utrzymywać je w jak najlepszej kondycji. Oprócz licznych mostów, na trasie wycieczki będziecie mijać wejścia do różnych dolin. Warto na chwilę zejść z Drogi Pod Reglami i wejść do niektórych z nich. O dolinach tych opowiemy wam w dalszej części wpisu. Na Drodze Pod Reglami natkniecie się też na piękne drewniane rzeźby jak np. Kapliczka słupowa z Chrystusem Frasobliwym czy Pomnik Bartusia Obrochta. Wszystkie te atrakcje będziecie zwiedzać w otoczeniu wspaniałej tatrzańskiej przyrody z dodatkiem fantastycznych widoków na Gubałówkę.

Most na szlaku na Drodze pod Reglami
Spokojnie – da się bezpiecznie przejść na drugą stronę

W dawnych czasach Droga Pod Reglami nazywana była Żelazną Drogą. Od XVIII wieku droga ta była wykorzystywana do przewożenia rud metali, węgla i półfabrykatów pomiędzy ośrodkami hutniczymi w Dolinie Kościeliskiej i w Kuźnicach. Droga ta przed długi czas utrzymywana była przez dwór i stanowiła ważny szlak wymiany towarowej w całej okolicy. Pod koniec XX wieku powstał spór pomiędzy Tatrzańskim Parkiem Narodowym a samorządem zakopiańskim o prawo dysponowania przebiegającym tu szlakiem. Spór o Żelazną Drogę został zakończony w sądzie na korzyść samorządu zakopiańskiego. Dzisiaj przemierzając Drogę Pod Reglami można odnaleźć pozostałości historyczne Żelaznej Drogi – na przykład w postaci umieszczonej przy drodze pamiątkowej tablicy z 1988 roku.

Żelazna Droga na Ścieżce pod Reglami

Co warto zwiedzić podczas wędrówki

Podczas wycieczki Drogą Pod Reglami będziecie mieli okazję zwiedzić kilka przepięknych tatrzańskich dolin. Od czarnego szlaku odbijają liczne ścieżki, które zaprowadzą was w wiele ciekawych miejsc: w tym do Doliny Małej Łąki, Doliny za Bramką, Doliny Strążyskiej czy Doliny Ku Dziurze. Bliżej Zakopanego znajdziecie też wejście do Doliny Białego. Jeżeli macie więcej czasu, warto wejść do Doliny Strążyskiej czy do Doliny Małej Łąki. Jeżeli zależy wam na nieco krótszej wędrówce to polecamy zwiedzanie Doliny Za Bramką oraz Doliny Ku Dziurze. Te dwie doliny sprawdzą się świetnie, gdy na wycieczkę wybieracie się z dziećmi. Po zwiedzaniu dolin, w ciągu czarnego szlaku na Drodze Pod Reglami natkniecie się na liczne punkty gastronomiczne oraz stoiska, na których będziecie mogli zakupić pyszne oscypki. Atrakcji więc na pewno wam tutaj nie zabraknie.

Droga pod Reglami prowadzi do wielu ciekawych miejsc
Jak na przykład Dolina ku Dziurze

Czy warto wybrać się na spacer Drogą Pod Reglami? Naszym zdaniem zdecydowanie tak! I nie ma znaczenia czy wybierzecie Drogę Pod Reglami jako cel na całodniową wycieczkę z Zakopanego do Kościeliska, czy po prostu posłuży wam ona jako szlak powrotny z wyższych partii Tatr. Gwarantujemy wam, że na pewno będzie wam się tutaj podobało i nie zabraknie wam ciekawych atrakcji. Tutaj zakończymy naszą wspólną wycieczkę na Drogę Pod Reglami. Dziękujemy wam za uwagę i zachęcamy was do zapoznania się z naszymi innymi wpisami na temat Tatr. Do zobaczenia na szlaku!


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

5 1 Głosuj
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze