Grześ w Tatrach
Tatry,  Tatry Zachodnie

Grześ: łatwy szczyt w Tatrach z pięknymi widokami. Szlak na Grzesia przez Dolinę Chochołowską.

Grześ (1653 m. n.p.m.) to łatwo dostępny szczyt w Tatrach Zachodnich, który polecamy wam odwiedzić w ramach wycieczki do Doliny Chochołowskiej. Grześ wart jest polecenia ze względu na rozciągające się z jego szczytu wspaniałe widoki na Tatry Wysokie. Wejście na Grzesia to świetny dodatek do wycieczki do Doliny Chochołowskiej. To właśnie z Polany Chochołowskiej wychodzi szlak turystyczny, który zaprowadzi was prosto na ten fantastyczny szczyt. Grześ jest łatwo dostępny i wchodzi się na niego całkiem przyjemnie. Wejście na Grzesia polecamy przede wszystkim osobom, które po dojściu na Polanę Chochołowską czują niedosyt górskiej wędrówki i chcieliby zwiedzić coś dodatkowego. Samo podejście na Grzesia będzie już atrakcją samą w sobie, a po dotarciu na szczyt będzie okazja ruszyć na zwiedzanie kolejnych, wspaniałych tatrzańskie szczytów. W tym wpisie pokażemy wam jakie szlaki prowadzą na Grzesia z Polany Chochołowskiej, co czeka na was na trasie na Grzesia oraz jakie widoki będziecie mogli pooglądać ze szczytu. Zapraszamy!

Dojazd i parkingi

Aby rozpocząć wycieczkę na Grzesia, najpierw należy wyruszyć do Doliny Chochołowskiej. Zacznijmy zatem od wskazówek dojazdu do Siwej Polany obok Chochołowa, gdzie rozpoczynają się szlaki prowadzące do Doliny Chochołowskiej i dalej na Grzesia. Do Siwej Polany można dojechać albo z pomocą kursujących z Zakopanego busów, albo własnym samochodem. Jeżeli spędzacie czas w Zakopanem to polecamy wam korzystać właśnie z busów. Busy te wyjeżdżają na Siwą Polanę z Dworca Autobusowego Zakopane (obecnie dworca tymczasowego na Alei 3-Maja) i zawiozą was prosto na Siwą Polanę. Koszt takiego przejazdu w jedną stronę to ok. 10 zł/osobę. Jeżeli na wycieczkę wyruszacie większą grupą, to opcja dojazdu samochodem wydaje się być bardziej opłacalna. Opłaty za parking na Siwej Polanie wynoszą około 15-20 zł za cały dzień parkowania. Dojazd na Siwą Polanę z centrum Zakopanego zajmie wam około 20-25 min w zależności od natężenia ruchu. Dla zmotoryzowanych zostawiamy linki z zaznaczonymi parkingami przy Siwej Polanie (mała podpowiedź – na końcu drogi są najtańsze parkingi):

Szlaki na Grzesia

Trasa na Grzesia przez Dolinę Chochołowską
Czas: 7,5 godziny. Dystans: 20,10 km. Suma podejść: 869 m.

Trasa na Grzesia przez Dolinę Chochołowską rozpoczyna się na Siwej Polanie, do której można dojechać własnym autem lub busem z Zakopanego. Następnie czeka was około siedem kilometrów marszu bardzo łatwym do pokonania zielonym szlakiem turystycznym, który zaprowadzi was prosto na Polanę Chochołowską. Właściwe podejście na Grzesia rozpoczyna się przy Schronisku PTTK Na Polanie Chochołowskiej. Przy schronisku rozpoczyna się żółty szlak turystyczny, który zaprowadzi was na rozejście szlaków pod Bobrowiecką Przełęczą i dalej na sam szczyt Grzesia. Trasa ta jest dość łatwa do pokonania ale wymaga ona trochę wysiłku. Bardziej szczegółowy opis całej wycieczki znajdziecie w dalszej cześci wpisu.

Kolor szlakuszlak zielonyszlak żółty
Punkt startowySiwa Polana
Odległość do celuok. 10,10 km.
Długość całej trasyok. 20,10 km.
Czas przejściaok. 7 godz. 30 min.
Stopień trudnościDość łatwy
Punkty GOT30

Szlak przez Dolinę Chochołowską

Podejście na Grzesia to opcjonalny dodatek do wycieczki do Doliny Chochołowskiej. Dolina Chochołowska to jedna z najpiękniejszych dolin w polskich Tatrach, która znajduje się na skraju Tatr Zachodnich. Jest ona bardzo chętnie odwiedzana przez całe tłumy turystów, którzy przyjeżdżają tu zarówno latem jak i zimą. Przez Dolinę Chochołowską wędruje się bardzo łatwym do pokonania zielonym szlakiem turystycznym, który rozpoczyna się na Siwej Polanie. Nie będziemy się tu zbytnio rozpisywać na temat samej Doliny Chochołowskiej, gdyż opisaliśmy ją już w innym naszym wpisie. Jeżeli więc interesuje was tylko i wyłącznie wycieczka na Polanę Chochołowską, to wszystkie szczegóły na jej temat znajdziecie tutaj: Dolina Chochołowska. Opis szlaku z Siwej Polany. Szybkim skrótem: przejście zielonego szlaku z Siwej Polany na Polanę Chochołowską zajmie wam około 2 godziny. Aby rozpocząć wycieczkę na Grzesia wystarczy że dotrzecie do Schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej, od którego odbija żółty szlak turystyczny. Szlak ten zaprowadzi was na sam szczyt Grzesia. Pora zatem rozpocząć niezbyt długie, za to pełne przepięknych widoków podejście, podczas którego będziecie mogli cieszyć się bliskością cudownej tatrzańskiej przyrody.

Polana Chochołowska

Zostawiamy zatem Polanę Chochołowską za sobą i wchodzimy na żółty szlak turystyczny, który zaprowadzi was prosto na Grzesia. Od razu uprzedzamy, że szlak ten nie nadaje się na wędrówkę z małymi dziećmi czy z wózkiem dziecięcym. Zaraz po pokonaniu pierwszych kilkudziesięciu metrów wychodząca spod schroniska szeroka ścieżka zmienia się w całkiem strome, wąskie podejście. Ścieżka ta usiana jest wystającymi korzeniami i dużą ilością kamieni i odłamków skalnych. Nieco wyżej wędruje się już po nieco szerszym szlaku, nadal jednak będzie dość stromo, nie są to więc warunki do pchania wózka z dzieckiem. Jeżeli planujecie wejście na Grzesia przy okazji wycieczki na Polanę Chochołowską z małymi dziećmi, to najlepszym wyjściem będzie zabranie ze sobą nosidełka albo chusty dla dziecka. Wiele osób na wycieczkę do Doliny Chochołowskiej wybiera się również rowerem. Jeżeli chcecie wspinać się na Grzesia to polecamy zostawić rower przy schronisku i pokonać żółty szlak pieszo. Przy schronisku PTTK na Polanie Chochołowskiej udało nam się znaleźć tylko jeden stojak na rowery i nie bardzo było gdzie przypiąć rower w innym miejscu. Na Polanie Chochołowskiej funkcjonuje również wypożyczalnia rowerów, jednak niestety nie wiemy czy można tam pozostawić swój własny sprzęt na czas wyjścia w góry.

Żółty szlak z Polany Chochołowskiej na Grzesia
Podejście na Grzesia żółtym szlakiem

Podejście na Grzesia

Podejście na szczyt Grzesia z Polany Chochołowskiej zajmuje około dwie godziny czasu. Do pokonania będziecie mieli około 2,70 kilometra żółtego szlaku i 505 metrów przewyższenia. Jak już wspomnieliśmy, żółty szlak wspina się tu dość ostro w górę, przygotujcie się więć na sporą dawkę wysiłku. Nagrodą za cały wasz trud będzie możliwość oglądania ze szlaku wspaniałych widoków na Polanę Chochołowską oraz wysokie tatrzańskie szczyty. Najbardziej wymagający fragment szlaku to odcinek na samym początku podejścia spod Schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej oraz odcinek przed samym szczytem Grzesia. Nieco łatwiej robi się po minięciu odejścia na Bobrowiecką Przełęcz, gdzie żółty szlak spotyka się ze szlakiem niebieskim. Kiedy zobaczycie na drzewach oznaczenia niebieskiego szlaku będzie to oznaczało, że jesteście już prawie w połowie drogi na szczyt. Dla osób, które regularnie chodzą po górach podejście na Grzesia będzie fajnym i przyjemnym spacerkiem, ale dla początkujących turystów szlak ten w naszej ocenie będzie jednak małym wyzwaniem. Dlatego też jeżeli wychodzicie w góry po raz pierwszy i myślicie o wejściu na Grzesia, pamiętajcie o zabraniu ze sobą czegoś do jedzenia i picia. Uwaga! Żółty szlak turystyczny z Polany Chochołowskiej na Grzesia w okresie 01.03 – 15.05 jest zamykany z uwagi na ochronę przyrody.

Żółty szlak za odejściem na Bobrowiecką Przełęcz
Tatrzańska przyroda na szlaku prowadzącym na Grzesia
Fantastyczne widoki na Tatry ze szlaku na Grzesia

Grześ: szczyt z widokami

Najciekawsze miejsca i widoki czekają na was tuż pod samym szczytem oraz oczywiście na samym Grzesiu. Na Grzesia docieramy po około czterech godzinach spokojnego marszu. Pierwsze piękne widoki będziecie mogli oglądać już po wejściu na wysokość około 1500 metrów n.p.m. Łączony szlak żółto-niebieski poprowadzi was zboczem Grzesia, które latem porośnięte jest zieloną trawą i ogromną ilością fioletowych kwiatów. Będziecie mieli tu okazję, aby przysiąść na chwilę na zboczu góry i nieco się zrelaksować, napawając się panującym na szlaku spokojem i pięknymi widokami. Na ostatnim odcinku szlaku pod Grzesiem świetnie widać takie szczyty jak: Czerwony Wierch (1766 m. n.p.m.), Rakoń oraz Wołowiec czy Jarząbczy Wierch (2137 m. n.p.m.) i Kończysty Wierch (2002 m. n.p.m.). Kiedy nacieszycie już oczy wspaniałymi widokami pora wejść na szczyt Grzesia. Na szczycie znajdziecie drewniany krzyż, słupek z tabliczką wyznaczającą punkt szczytowy oraz słupki graniczne – przez Grzesia przebiega granica polsko-słowacka. Najbardziej efektowne widoki z Grzesia można oglądać późną jesienią, gdy jego zbocza zabarwiają się na kolor rdzawo-czerwony. Dzieje się to za pomocą rosnącej na zboczach góry wyjątkowej rośliny wysokogórskiej zwanej sit skucina, której liście czerwienieją na jesień. Dzięki temu zjawisku Grześ późnym latem zmienia kolor z zielonego na rdzawo-czerwony.

Widoki na Tatry Słowackie z niebiesko-żółtego szlaku
Latem na Grzesiu jest cudownie
Szczyt Grześ (1653 m. n.p.m.)

Co dalej po Grzesiu?

Grześ to nie jedyny szczyt, który możecie odwiedzić podczas całej wycieczki. Jeżeli po zdobyciu szczytu Grzesia nadal będziecie czuli niedosyt górskich wędrówek to możecie ruszyć w dalszą drogę niebieskim szlakiem w stronę Rakonia (1879 m. n.p.m.) i na Wołowiec (2064 m. n.p.m). Zarówno na Rakoń jak i Wołowiec wędruje się Długim Upłazem – granią, po której przebiega granica polsko-słowacka. Zachodnie stoki Długiego Upłazu opadają do słowackiej Doliny Zachodniej Łatanej. Po polskiej stronie wschodnie stoki Długiego Upłazu opadają do Doliny Chochołowskiej Wyżniej. Przejście z Grzesia na Rakoń i dalej na Wołowiec zajmie wam dodatkowe dwie godziny czasu. Po zdobyciu Wołowca wystarczy cofnąć się nieco na skrzyżowanie pod Wołowcem i zielonym szlakiem będziecie mogli zejść przez Wyżnią Chochołowską Dolinę z powrotem na Polanę Chochołowską. Jest to wariant wycieczki na cały dzień. Wejście na Grzesia i zdobywanie Rakonia i Wołowca zajmuje około 11 godzin, a do przejścia jest ponad 26 kilometrów. Ten wariant wycieczki polecamy osobom z dobrym przygotowaniem kondycyjnym, którym niestraszne jest długie wędrowanie po górach. Ze szczytu Grzesia można ruszyć również w Tatry Słowackie, ale jest to już temat na osobny artykuł. Jeżeli wybieracie się do Doliny Chochołowskiej, to pomyślcie nad dodaniem Grzesia do swoich planów zwiedzania. Gwarantujemy, że będziecie zachwyceni widokami i będzie to niesamowita przygoda.

Szlak na Rakoń i Wołowiec z Grzesia

Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze