butorowy wierch wyciąg
Małopolskie,  Tatry

Butorowy Wierch – piesza wycieczka z Zakopanego i Kościeliska. Kolej krzesełkowa Butorowy Wierch.

Butorowy Wierch to najwyższe wzniesienie pasma Gubałowskiego, które znajduje się tuż obok jednego z najbardziej popularnych miejsc w Zakopanym – Gubałówki. Na szczyt Butorowego Wierchu prowadzi malowniczy szlak turystyczny, który jest chętnie wybierany przez turystów w ramach odpoczynku od trudniejszych tatrzańskich szlaków. Butorowy Wierch leży na Pogórzu Gubałowskim pomiędzy Palenicą Kościeliską a Gubałówką i wznosi się na wysokość 1160 m. n.p.m. Szczyt ten dumnie góruje się nad miejscowością Kościelisko, przez którą przechodzi widokowy odcinek Szlaku Papieskiego. Oprócz pieszej wycieczki na Butorowy Wierch możecie dostać się uruchomioną w 1978 roku koleją krzesełkową „Butorowy Wierch”, która jest jedną z większych atrakcji w okolicy. Zarówno podczas marszu jak i podczas wjazdu wyciągiem krzesełkowym będziecie mieli okazję podziwiać wspaniałą panoramę Tatr, Zakopanego oraz Kościeliska. W tym wpisie umieściliśmy wiele przydatnych wskazówek, które pozwolą wam zaplanować waszą wycieczkę na Butorowy Wierch. Zawarliśmy tu informacje na temat dojazdu pod Butorowy Wierch oraz znajdujących się w okolicy parkingów. Opisaliśmy również piesze trasy wycieczkowe na szczyt oraz poruszyliśmy temat wyciągu krzesełkowego „Butorowy Wierch”. Zapraszamy zatem do lektury!

Szlaki na Butorowy Wierch

Trasa z Zakopanego
Czas: 2,5 godziny. Dystans: 7,3 km. Suma podejść: 368 m.

Trasa z Zakopanego to jedna z najczęściej wybieranych pieszych tras wycieczkowych, która prowadzi zarówno na Butorowy Wierch jak i na Gubałówkę. Wycieczka rozpoczyna się przy dolnej stacji kolejki PKL Gubałówka, skąd wchodzimy pieszo lub wjeżdżamy kolejką na Gubałówkę a następnie ruszamy deptakiem w stronę Butorowego Wierchu. Najtrudniejszym odcinkiem do pokonania na tej trasie jest podejście na Gubałówkę (o ile zdecydujecie się na wariant pieszy). Po dotarciu na szczyt aby dojść na Butorowy Wierch skręćcie w lewi i kierujcie się za oznaczeniami czerwono-czarnego szlaku turystycznego aż do skrzyżowania pod Butorowym Wierchem. Gdy dotrzecie do skrzyżowania wejdźcie na zielony szlak prowadzący pod wyciąg krzesełkowy „Butorowy Wierch”. Cała wycieczka jest bardzo łatwa i świetnie nadaje się na spokojny spacer w rodzinnym gronie.

Kolor szlakuczarny
Punkt startowyDolna stacja kolejki Gubałówka
Czas przejściaok. 2,5 godziny
Odległość do celuok. 3,6 km.
Długość całej trasyok. 7,3 km.
Stopień trudnościŁatwa
Punkty GOT13

Trasa z Kościeliska
Czas: 3 godziny. Dystans: 9,4 km. Suma podejść: 344 m.

Trasa z Kościeliska to naszym zdaniem najciekawszy wariant wycieczki na Butorowy Wierch. Wędrówkę rozpoczynamy w Kościelisku – Kiry, gdzie wchodzimy na zielony szlak turystyczny i udajemy się w stronę Kościeliska-Budzówki i Szeligówki. Następnie zielony szlak poprowadzi was asfaltową drogą w górę w stronę Prędówki i Butorowa. Tutaj na szlaku zaczną również pojawiać się pierwsze ciekawsze widoki. Oprócz otaczających was klimatycznych górskich domków ze szlaku będziecie mieli świetne widoki na całe pasmo Tatr. Po dotarciu w okolice Butorowa szlak wyprowadzi was na rozległą, zieloną polanę. Warto zatrzymać się tu na chwilę, aby nacieszyć oczy pięknymi widokami i nieco się zrelaksować. Bardziej szczegółowy opis tej trasy znajdziecie w dalszej części wpisu.

Kolor szlakuszlak zielony
Punkt startowyKościelisko – Kiry
Czas przejściaok. 3 godziny
Odległość do celuok. 5,7 km.
Długość całej trasyok. 9,4 km.
Stopień trudnościŁatwa
Punkty GOT12

Dojazd i parkingi na Butorowy Wierch

Na Butorowy Wierch można dojść wyłącznie pieszo. Jeżeli nie lubicie zbytnio pieszych wędrówek to istnieje jednak możliwość dojazdu samochodem w jego okolice. Aby dojechać w okolicę Gubałówki lub Butorowego Wierchu, oprócz własnego auta możecie również skorzystać z lokalnej komunikacji zbiorowej kursującej z Zakopanego. Zacznijmy najpierw od wskazówek dotyczących dojazdu komunikacją zbiorową. Z Zakopanego do Kościeliska regularnie kursują prywatne busy, które odjeżdżają z zakopiańskiego dworca autobusowego. Jeżeli chcecie wybrać się na wycieczkę z Kościeliska to polecamy wam dojechać do Kościeliska-Szeligówka (koszt przejazdu 5 zł/os). Tam wejdziecie na zielony szlak o dojdziecie już pieszo do Budzówki i dalej na Butorowy Wierch. Jeżeli wolicie jechać samochodem to najdalej możecie dojechać autem do skrzyżowania „Kościelisko-Butorowy”, które zaznaczyliśmy dla was na poniższej mapce. Tam musicie pozostawić wasz pojazd na jednym z prywatnych parkingów. Wjazd nieco dalej w głąb drogi naraża was na mandat karny, gdyż obowiązuje obustronny zakaz ruchu po drodze prowadzącej przez Gubałówkę. Poniżej zostawiamy listę parkingów przy skrzyżowaniu „Kościelisko – Butorowy” na których możecie zaparkować wasz pojazd na czas wycieczki.

Wyruszamy z Kościeliska

Na wycieczkę na Butorowy Wierch postanowiliśmy wybrać się z terenu Kościeliska. Była to nasza druga wycieczka na ten szczyt, poprzednim razem wchodziliśmy tu od strony Gubałówki. Tym razem mieliśmy ochotę na relaksujący spacer, który jednocześnie sprawdziłby się jako wycieczka na rozruszanie mięśni po całym dniu radosnego leniuchowania. Wytyczyliśmy zatem trasę prowadzącą z Kościeliska – Kiry, do Kir dojechaliśmy lokalnym busem z Zakopanego i rozpoczęliśmy wędrówkę zielonym szlakiem, który zaprowadził nas prosto na sam szczyt Butorowego Wierchu. Jeżeli szukacie wycieczki, podczas której nie będziecie musieli martwić się upływającym czasem, nie będzie ona męcząca i podczas której będziecie mogli swobodnie wypić piwko czy usiąść wygodnie w knajpce i rozkoszować się wybornymi daniami góralskiej kuchni to wycieczka na Butorowy Wierch jest właśnie dla was. Wyruszając na szlak z Kościeliska przez pierwsze 3 kilometry będziecie wędrować chodnikiem wzdłuż asfaltowej drogi. Następnie zielony szlak poprowadzi was przez las szeroką leśną drogą w stronę wsi Prędówka i Butorów. W drodze na szczyt czeka na was kilka ciekawostek, o których opowiemy wam w dalszej części wpisu.

zielony szlak na butorowy wierch
Podejście na Butorowy Wierch w Kościelisku – Budzówka
Zielony szlak przechodzi z asfaltu w leśną gruntową drogę

Ciekawostki na szlaku na Butorowy Wierch

Podczas waszej wędrówki na Butorowy Wierch czeka na was kilka ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. Pierwszą ciekawostką, jaką spotkacie podczas wędrówki zielonym szlakiem jest Ośrodek Biathlonowy Kościelisko-Kiry. Jest to otwarty dla turystów kompleks sportowy, na którym w dawnych latach jego świetności odbywały się liczne imprezy sportowe. Na 3 kilometrowej pętli medale zdobywali m.in. Tomasz Sikora, Agata Suszka czy Aleksander Tichonow. Amatorzy sportów zimowych mogą obecnie korzystać z dostępnego szlaku narciarskiego, gdyż na stadionie nie odbywają się już żadne zawody. W planach była modernizacja i rozbudowa całego kompleksu, jednak po wycofaniu się z inwestycji miasta Kraków temat ucichł a obiekt stoi nieużytkowany. Dziś Ośrodek Biathlonowy Kościelisko-Kiry stanowi ciekawą atrakcję turystyczną, można tam wejść i zobaczyć jak trenowali niegdyś biathloniści. Kolejna ciekawa atrakcja czeka na was mniej więcej w połowie drogi na Butorowy Wierch i jest to Kaplica pw. Nawiedzenia NMP na Prędówce. Miejsce to cieszy się sporą popularnością wśród turystów, a to za sprawą rozpościerających się stąd fantastycznych widoków na Tatry, Kościelisko i Zakopane. Kaplica ta powstała w 1909 roku z inicjatywy Andrzeja i Agnieszki Prędowskich i była pierwszą kaplicą mszalną na terenie Kościeliska. W środku kaplicy umieszczono drewniany ołtarz z płaskorzeźbą pt. „Nawiedzenie Najświętszej Marii Panny”. Cała konstrukcja kaplicy wyłożona jest kamieniami, pokryta gontem i udekorowana pięknymi góralskimi zdobieniami. Na przeciwko kaplicy ustawiony się drewniany krzyż i kamienny ołtarz, oraz znajduje się tam niewielka ławeczka. Jest to wręcz idealne miejsce na chwilę relaksu i odpoczynku, podczas którego będziecie mogli dodatkowo raczyć się pięknymi widokami.

Ołtarz przy kaplicy w Prędówce
Widoki na pasmo Tatr ze szlaku w Prędówce
Kaplica pw. Nawiedzenia NMP na Prędówce

Polana nad Butorowem

Po odpoczynku przy kaplicy ruszamy dalej zielonym szlakiem w stronę polany nad Butorowem. Butorów to niewielka wioska, która jest częścią wsi Kościelisko i która leży u stóp Butorowego Wierchu. Miejsce to otoczone jest przepiękną, malowniczą polaną, na której turyści wręcz uwielbiają odpoczywać. W lecie polanę tę porasta zielona trasa oraz kwitnie na niej mnóstwo kwiatów. Jest to wymarzone miejsce na relaks i odpoczynek od głośnych i zwykle zatłoczonych zakopiańskich deptaków. Warto również wspomnieć iż zielony szlak z Kir nie jest zbyt popularny wśród turystów odwiedzających Zakopane. Jeżeli szukacie więc miejsca, gdzie będziecie mogli w ciszy i spokoju pospacerować w otoczeniu zielonych łąk i polan to koniecznie wybierzcie się na tą wycieczkę trasą z Kościeliska. Kiedy będziecie już na polanie nad Butorowem zwracajcie szczególną uwagę na oznaczenia szlaku. Zielony szlak turystyczny prowadzący na Butorowy Wierch w połowie polany odbija w prawo i prowadzi dalej wąską ścieżką w stronę lasu. Polecamy wam dokładnie sprawdzić miejsce skrętu na załączonej na początku wpisu mapie, abyście nie zgubili drogi podczas waszej wycieczki. Kiedy miniecie już drewniane domki w Butorowie i wejdziecie między drzewa, na szczyt Butorowego Wierchu pozostanie wam już do pokonania jedynie 800 metrów.

Piękna zielona polana pod Butorowym Wierchem
Tędy prowadzi wąska ścieżka, którą dojdziecie na Butorowy Wierch

Docieramy na Butorowy Wierch

Szlak przechodzący przez Butorów wyprowadzi was na szczyt Butorowego Wierchu niejako „od tyłu”. Po pokonaniu krótkiej ścieżki prowadzącej przez las wyjdziecie na niewielką, skąpaną w kwiatach polankę pod Butorowym Wierchem. W momencie gdy między drzewami zobaczycie górną stacje wyciągu krzesełkowego „Butorowy Wierch” będzie to znak, że zakończyliście pierwszy etap całej wycieczki. Teraz przyjdzie czas na decyzję: czy ruszacie dalej na zwiedzanie Gubałówki czy kończycie całą wycieczkę i zjeżdżacie na dół wyciągiem krzesełkowym do Kościeliska. My polecamy wam wybrać się na zwiedzanie Gubałówki, która będzie świetnym uzupełnieniem całej wycieczki. Na Gubałówce będzie okazja odpocząć w jednej z lokalnych góralskich knajpek oraz przejść się pięknym deptakiem i pooglądać sporo wspaniałych widoków. Po zwiedzaniu Gubałówki możecie wrócić pieszo na Butorowy Wierch i skorzystać z wyciągu krzesełkowego. Możecie również zejść z Gubałówki czarnym szlakiem turystycznym do Zakopanego i tam udać się na dalsze zwiedzanie. Możliwości będziecie mieli całkiem sporo, w dalszej części wpisu umieściliśmy wskazówki dotyczące zwiedzania Gubałówki oraz garść informacji na temat samego wyciągu krzesełkowego „Butorowy Wierch”, także jeżeli interesuje was kontynuowanie wycieczki po Gubałówce to zapraszamy do dalszej lektury.

Szlak wyprowadzi was prosto na wyciąg na Butorowym Wierchu
butorowy wierch
Górna stacja wyciągu krzesełkowego „Butorowy Wierch”

Kolej krzesełkowa PKL Butorowy Wierch

Kolej krzesełkowa „Butorowy Wierch” to całoroczna kolej krzesełkowa z Kościeliska pod szczyt Butorowego Wierchu. Kolej ta została uruchomiona w 1978 roku i w latach 1978-1995 stanowiła element infrastruktury ośrodka narciarskiego Butorowy Wierch. Kiedy ośrodek ten zaprzestał działalności a dostępna niegdyś trasa narciarska nie jest już możliwa do pokonania z uwagi na pojawiające się na trasie narciarskiej liczne ogrodzenia prywatnych działek. Długość trasy kolejki krzesełkowej na Butorowy Wierch wynosi 1619 m., wjazd na sam szczyt zajmuje około 20 minut. Dolna stacja kolejki znajduje się w Kościelisku niedaleko ul. Powstańców Śląskich i Czajki na wysokości 886 m. n.p.m. a górna stacja leży na wysokości 1158 m. n.p.m. Kolejka jest w stanie przewieźć około 700 osób w ciągu godziny na 200 2-osobowych krzesełkach. Jest ona bardzo popularną atrakcją turystyczną, z której korzystają liczni turyści udający się na zwiedzanie zarówno Butorowego Wierchu jak i Gubałówki. Warto wspomnieć że jest to świetna alternatywa dla sporo droższej kolejki szynowej kursującej z Zakopanego na Gubałówkę. Ceny biletów na kolej krzesełkową „Butorowy Wierch” na rok 2022 wynoszą:

  • Bilet normalny w jedną stronę – 15 zł
  • Bilet normalny w dwie strony – 18 zł
  • Bilet ulgowy w jedną stronę – 12 zł
  • Bilet ulgowy w dwie strony – 15 zł

Bardziej szczegółowy cennik oraz godziny otwarcia atrakcji znajdziecie na stronie głównej Polskich Kolei Linowych pod tym linkiem – kliknij.

butorowy wierch wyciąg
Wyciąg krzesełkowy „Butorowy Wierch” z Zakopanego
wyciąg na butorowy wierch
Takimi krzesełkami wjedziecie na szczyt Butorowego Wierchu

Na koniec wycieczki polecamy wam wybrać się jeszcze na zwiedzanie Gubałówki. Jest to bardzo popularne miejsce, które przyciąga ogromne tłumy turystów z całej okolicy. Na naszej stronie znajdziecie pełny artykuł na temat wycieczki na Gubałówkę, nie będziemy więc rozpisywać się tutaj na ten temat. Wpis na temat Gubałówki znajdziecie pod tym linkiem – Gubałówka Zakopane. Kolejka na Gubałówkę. Wycieczka na Gubałówkę. Szlaki piesze, cennik. Tutaj zakończymy zatem naszą wspólną wędrówkę na Butorowy Wierch. Mamy nadzieje że wpis wam się podobał i znaleźliście tu przydatne wskazówki, które pomogą wam zaplanować waszą wycieczkę na ten szczyt. Dziękujemy wam za uwagę i jak zwykle do zobaczenia na szlaku!

gubałówka

Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

5 1 Głosuj
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze