Małopolskie,  Pieniny

Rezerwat Biała Woda w Pieninach. Piękny park krajobrazowy idealny na krótką relaksującą wycieczkę. Opis szlaku, mapy, dojazd.

Pieniny słyną ze swoich górskich szczytów, pięknych tras rowerowych i ciekawych atrakcji turystycznych. Znajdziecie tam też wiele rezerwatów przyrody. Jednym z takich rezerwatów jest krajobrazowy rezerwat Biała Woda w Jaworkach w gminie Szczawnica. Jest to jeden z wąwozów Pienin, który świetnie nadaje się na krótką i łatwą wycieczkę. Trasa prowadząca przez rezerwat Biała Woda świetnie sprawdzi się na wycieczkę pieszą, rowerową oraz jako miejsce na spacer z wózkiem dziecięcym. Rezerwat Przyrody Biała Woda został utworzony w 1963 roku i obejmuje obszar o powierzchni 28 ha. Składa się on z czterech oddzielnych fragmentów oddzielonych od siebie pastwiskami i polami uprawnym i położony jest w dolinie potoku Biała Woda. Celem jego utworzenia była ochrona cennego i pięknego krajobrazu oraz licznych elementów przyrody nieożywionej jak skały wapienne i turnie, czy kamieniste koryto potoku z licznymi kaskadami oraz interesującej flory rzadkich naskalnych roślin. Rezerwat ten jest często pomijany przez turystów odwiedzających Pieniny, a szkoda bo króluje tu cisza, spokój i piękne widoki. Dzisiaj zabierzemy was więc na wspólne zwiedzanie rezerwatu Biała Woda. Zapraszamy!

Szlaki do Rezerwatu Biała Woda

Przez teren rezerwatu przyrody Biała Woda przebiega żółty szlak turystyczny z Jaworek. Jest to najłatwiejszy i w sumie jedyny szlak przebiegający przez rezerwat. Sprawdzi się on idealnie jeżeli chcecie wybrać się na krótką wycieczkę. Istnieje również inna opcja wejścia do rezerwatu a mianowicie przez Przełęcz Rozdziela. Jeżeli zdobywacie szczyt Wysoka to zamiast wracać po własnych śladach możecie zejść do Jaworek właśnie przez rezerwat Biała Woda. Ale o tym innym razem, na razie garść informacji o trasie z Jaworek:

Trasa z Jaworek
Czas: 1,5 godziny. Dystans: 4,7 km. Suma podejść: 164 m.

Najłatwiejsza, najpiękniejsza i w sumie jedyna trasa przechodząca przez rezerwat, którą zwiedzicie wszystko co jest do zobaczenia. Szlak prowadzi po szerokiej drodze przeciwpożarowej, która miejscami ustępuje miejsca betonowym płytom tworzącym przejazdy przez potok. Trasa prowadzi z parkingu znajdującego się niedaleko pensjonatu „Pod Wiązami” wzdłuż potoku Biała Woda i prowadzi obok wielu formacji skalnych znajdujących się na terenie rezerwatu. Oprócz skał po drodze czeka na was kilka ciekawych miejsc jak gazdówka czy liczne bacówki. Szlak jest bardzo łatwy do pokonania, trasa prowadzi po płaskim terenie więc nie powinniście mieć żadnego problemu z jej pokonaniem np. z wózkiem dziecięcym. Więcej na temat tej trasy dowiecie się w dalszej części wpisu.

Kolor szlakuszlak żółty
Punkt startowyParking „Pod Wiązem”
Odległość do celu
Długość całej trasyok. 4,7 km
Czas przejściaok. 1,5 godziny
Stopień trudnościBardzo łatwy
Punkty GOT5

Parkingi i ceny biletów do Rezerwatu Biała Woda

Do Jaworek, gdzie rozpoczyna się szlak prowadzący przez rezerwat Biała Woda najłatwiej dojechać własnym samochodem. Jaworki położone są jakieś 6,5 kilometra od Szczawnicy czyli ok 12 minut drogi autem. Dla osób, które nie podróżują własnym samochodem mamy dobre wieści, na terenie Szczawnicy regularnie kursują prywatne busy, które za niewielką opłatą przewiozą was do Jaworek. Informacje dotyczące godzin kursowania możecie znaleźć na przystankach autobusowych w samej Szczawnicy.

Biała Woda Pieniny parking

Na miejscu znajdziecie duży parking (płatny 4 zł za każdą rozpoczętą godzinę), ulokowany niedaleko wejścia do Rezerwatu Biała Woda. Co do cen biletów wstępu do rezerwatu to tu niespodzianka: wstęp jest darmowy. Poniżej zamieszczamy mapkę z zaznaczonym miejscem, do którego możecie dojechać samochodem:

Wyruszamy z Jaworek

Wycieczkę do Rezerwatu Białej Wody odbyliśmy pod koniec naszego pobytu w Pieninach. Zostawiliśmy ją na koniec, gdyż trasa prowadząca przez rezerwat jest jedną z najłatwiejszych w całej okolicy i świetnie nadaje się na spokojną wycieczkę w ramach „odpoczynku” od innych pienińskich szlaków. Wrażenia z wycieczki były wspaniałe, krajobrazy są cudowne no i po zwiedzaniu rezerwatu zostaje jeszcze mnóstwo czasu na inne atrakcje. Po prostu „cud, miód i malina”. Przekonajcie się zresztą sami. Z parkingu ruszamy w stronę rezerwatu asfaltową drogą, która prowadzi koło kapliczki Matki Boskiej i Gościnnej Chaty. Od parkingu do wejścia do rezerwatu Białej Wody będzie dzielić was około 650 metrów, które pokonacie w mniej więcej 10 minut. Pierwszą oznaką że zbliżacie się do wejścia do rezerwatu będzie widok drogowskazu, który kieruje do pensjonat Jasielnik. Tuż obok drogowskazu znajduje się niewielki parking na maksymalnie 3 samochody oraz brama wejściowa do rezerwatu. Widnieje na niej napis „Witamy w Białej Wodzie”. Pod dachem bramy znajdziecie kilka tablic informacyjnych z opisami występującej tu fauny i flory oraz kilka słów o samym rezerwacie. Warto na chwilę przystanąć i zapoznać się bliżej z historią tego miejsca. Tuż za wejściem do rezerwatu czekają na was pierwsze atrakcje.

Jedną z głównych atrakcji w rezerwacie Biała Woda są skały bazaltowe, które powstały około 100 mln lat temu, gdy niewielkie ilości rozpalonej magmy przedostały się na powierzchnie a następnie zastygły. Pierwszą skałą, którą napotkacie na swojej drodze jest skała Czubata. Tuż obok niej po prawej stronie znajduje się druga, znacznie wyższa Smolegowa Skała. Uroku temu miejscu dodaje wartko płynący potok Biała Woda, który miejscami spływa bardzo szybko i tworzy małe głośne kaskady. Całość robi fantastyczne wrażenie, zwłaszcza w promieniach południowego słońca skały te prezentują się wspaniale. Wędrując dalej w głąb rezerwatu natraficie na miejsca, gdzie potok Biała Woda przetnie wam drogę. Nie martwcie się, że będziecie musieli zamoczyć sobie buty żeby przejść na drugą stronę, zostało to rozwiązane w dość ciekawy sposób. Nad każdym takim miejscem zbudowano drewniany most, po którym będziecie mogli przejść suchą stopą. Betonowe płyty, po których płyną wody potoku służą jako przejazd samochodowy dla lokalnych baców, którzy prowadzą na terenie rezerwatu wypas owiec.

Skały Bazaltowe w Rezerwacie Biała Woda

Gazdówka i bacówki

Kolejnym ciekawym miejscem, na które natkniecie się przemierzając rezerwat jest znajdująca się mniej więcej w połowie drogi Gazdówka w Rezerwacie Biała Woda. Jest to magiczne miejsce, w którym możecie na przykład wynająć miejsce noclegowe. Oprócz noclegu w ofercie gazdówki znajdują się takie atrakcje jak wieczorki przy ognisku, biesiady przy góralskiej kapeli, oraz sprzedają tu góralskie sery. Gdybyście przypadkiem trafili że Gazdówka będzie zamknięta, to kilka metrów dalej przy szlaku znajdziecie drewniane schodki prowadzące do położonej na małym wzgórzu bacówki. Oprócz wspomnianej Gazdówki na terenie rezerwatu Biała Woda rozlokowanych jest jeszcze kilka innych bacówek, w których zakupicie oscypka i inne lokalne serowe przysmaki. Na trasie wycieczki przez rezerwat Białej Wody okazji do zjedzenia serowego górskiego przysmaku na pewno wam nie zabraknie.

Gazdówka Biała Woda
Gazdówka w Rezerwacie Biała Woda
Przy Gazdówce wypasają się krowy i owce

Potok Brysztoński i Czerwona Skała

Jak już wspomnieliśmy, wycieczka do rezerwatu Biała Woda jest nie tylko bardzo łatwa ale i niestety bardzo krótka. Po minięciu Gazdówki szlak poprowadzi was dalej wzdłuż potoku Brysztońskiego, który łączy się z potokiem Białej Wody. Tuż obok miejsca, w którym łączą się oba potoki znajduje się Czerwona Skałka, która kształtem przypomina nieco sfinksa przez co zwana jest także Skałą Sfinks. Nieco dalej znajduje się kolejna ciekawa formacja skalna – Kociubylska Skała. Jej południowe i wschodnie ściany są bardzo strome, w większości nagie i częściowo porośnięte małymi drzewkami. W okolicy tych skał znajdziecie jeszcze kilka bacówek i tak w sumie dotarliśmy do końca rezerwatu Białej Wody. Za Kociubylską Skałą szlak przekracza potok i zaczyna wspinać się do góry w stronę Przełęczy Rozdziela skąd odchodzi niebieski szlak w stronę szczytu Wysokiej. Jedyną atrakcją, którą możecie jeszcze zahaczyć w tej okolicy jest bacówka, więc jeżeli omijaliście inne serowe ostroje to tutaj macie ostatnią szansę na zakup oscypka. Drugą ciekawą opcją, którą możecie tu wybrać jest podążenie odchodzącą nieco w prawo ścieżką, która zaprowadzi was na Brysztańskie Skały. Jest to kilka wapiennych skał znajdujących się w górnej części doliny Biała Woda. Jeżeli pragniecie pooglądać jakieś fajne widoki to polecamy udać się nieco dalej nad Brysztańskie Skały, ze wzgórza rozpościera się piękna panorama na cały rezerwat Białej Wody. Tutaj kończy się nasza wycieczka. Aby wyjść z rezerwatu wracamy po własnych śladach na parking do Jaworek.

Czerwona Skała przy Brysztońskim Potoku
Potok Biała Woda
Rezerwat Biała Woda

Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze