Kopalnia Złota Złoty Stok
Dolnośląskie

Kopalnia Złota w Złotym Stoku i Sztolnia Ochrowa. Cennik, bilety, godziny otwarcia. Wycieczka do Złotego Stoku w Sudetach.

Kopalnia Złota w Złotym Stoku to jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych na Dolnym Śląsku. Jest to również jedna z największych tego typu atrakcji na terenie całej Polski. Złoty Stok to najstarszy ośrodek górniczo-hutniczy w Polsce, który działał już od czasów średniowiecznych. Szacuje się ze przez 700 lat eksploatowania kopalni wydobyto tu 16 ton czystego złota. Ostatnią kopalnie, w której wydobywano rudy arsenu zamknięto tu w 1961 roku. Od tego momentu miasto Złoty Stok straciło na znaczeniu jako ośrodek przemysłowy ale za to przekształciło się w ośrodek turystyczny. W 1966 roku na terenie dawnej kopalni złota otwarto dla zwiedzających Podziemną Trasę Turystyczną oraz Muzeum Górnictwa i Hutnictwa. Oprócz tego na terenie Kopalni Złota w Złotym Stoku znajduje się wiele innych ciekawych atrakcji, które zaciekawią zarówno najmłodszych zwiedzających jak i osoby dorosłe. W tym wpisie znajdziecie przydatne wskazówki na temat zwiedzania Kopalni Złota w Złotym Stoku. Przygotowaliśmy dla was informacje dotyczące dojazdu, parkingów, cen biletów wstępu i godzin otwarcia kopalni złota. Znajdziecie tu również krótkie opisy poszczególnych atrakcji. Zapraszamy!

Dojazd i parkingi przy Kopalni

Kopalnia Złota w Złotym Stoku znajduje się w południowo-zachodniej Polsce w woj. dolnośląskim, w powiecie ząbkowickim i gminie Złoty Stok. Najłatwiej na miejsce dojechać własnym samochodem, dojazd z okolic Wrocławia zajmuje około 2 godzin. Jeżeli nie macie możliwości wybrania się w podróż własnym autem, nic straconego, do Złotego Stoku regularnie kursują autobusy oraz prywatne busy, które za niewielką opłatą dowiozą was na miejsce. Informacji dotyczących połączeń autobusowych do Złotego Stoku z waszej okolicy najlepiej poszukać u waszych lokalnych przewoźników. Jeżeli wybieracie się w podróż własnym samochodem to na pewno chcecie się dowiedzieć coś na temat miejsc parkingowych. Dla turystów odwiedzających kopalnię przygotowano dwa duże parkingi, które są całkowicie darmowe. Z łatwością znajdziecie na nich wolne miejsce parkingowe nawet w środku sezonu. Poniżej znajdziecie linki do mapy Google z zaznaczonymi parkingami obok Kopalni Złota:

Godziny otwarcia Kopalni Złota

Kopalnię Złota w Złotym Stoku można zwiedzać codziennie. Należy przy tym pamiętać, iż w zależności od sezonu, w jakim wybieramy się na zwiedzanie godziny otwarcia Kopalni Złota będą nieco inne. Poniżej znajdziecie szczegółowe informacje na temat godzin otwarcia atrakcji w poszczególnych sezonach:

Ceny biletów wstępu do Kopalni Złota

Wstęp do Kopalni Złota w Złotym Stoku jest płatny. Ceny biletów wstępu podzielone są na trzy kategorie. W zależności od tego, ile czasu chcecie poświęcić na zwiedzanie całego kompleksu kopalni oraz jakie atrakcje macie ochotę zobaczyć do wyboru będziecie mieli takie oto opcje biletu wstępu:

Kopalnia Złota w Złotym Stoku oprócz zwiedzania wyżej wymienionych obiektów oferuje również szereg dodatkowych ciekawych atrakcji. Zwiedzanie kopalni urozmaicą wam takie atrakcje jak na przykład płukanie złota, odlewanie sztabki, wybijanie pamiątkowych złotych monet czy poszukiwania diamentów. Atrakcje te są świetną rozrywką dla najmłodszych i świetnie sprawdzą się jako wypełniacz czasu w oczekiwaniu na wejście na Podziemną Trasę Turystyczną, Sztolni Ochrowej czy Osady Średniowiecznej. Każda atrakcja jest dodatkowo płatna, cennik poszczególnych dodatkowych atrakcji zamieszczamy poniżej:

Pełny cennik biletów i atrakcji

Zwiedzanie Kopalni Złota

Zwiedzanie Kopalni Złota w Złotym Stoku rozpoczyna się praktycznie zaraz tuż obok parkingu. Przechodząc w stronę kas biletowych pierwszym obiektem, który rzuca się w oczy jest restauracja „Stara Kruszarnia” obok której na betonowych podporach umieszczono wagoniki kolejki. Kolejką tą w okresie funkcjonowania kopalni wywożono urobek do dalszego przetworzenia i odzyskania z nich cennych surowców. Obecnie służą one jako symbol kopalni w Złotym Stoku. Nieco dalej na dużym placu znajdującym się zaraz za parkingiem czekają na was pierwsze atrakcje. Oprócz wspomnianych wagoników wypełnionych złotym kruszcem znajdziecie tu strumień, w którym wypłukuje się złoto czy miejsce do poszukiwań diamentów. Na placu jest mnóstwo straganów z pamiątkami oraz kilka barów z jedzeniem i napojami. Kasy biletowe znajdują się po drugiej stronie placu w czerwonym budynku z dwoma białymi kominami i to tu zakupicie bilety na zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej, Sztolni Ochrowej oraz Średniowiecznej Osady Górniczej.

Wagoniki kopalni Złota w Złotym Stoku
Główny budynek Kopalni Złoty Stok

W drodze do kasy biletowej miniecie jedno z ciekawszych miejsc na terenie Kopalni Złota – Wystawę Minerałów. Na wystawie tej zaprezentowany został jeden z największych zbiorów minerałów w Polsce. Minerały, które tu zgromadzono mają fascynujący wygląd, piękne barwy i niezwykłe formy. Można tu zobaczyć różne metale takie jak złoto, srebro, platyna, miedź, kruszce różnych metali takie jak piryt, argentyt czy cynober, rudy metali jak hematyt i wiele wiele innych ciekawych znalezisk. W zbiorach wystawy znajdującą się również kamienie ozdobne jak na przykład bursztyny, agaty, ametysty czy kryształy górskie. Dużą ciekawostką jest wystawione w jednej z gablot szkło uranowe oraz minerały zawierające domieszki uranu. W ciemności szkło uranowe oraz minerały emitują mocne zielone światło. Warto ujrzeć to na własne oczy, zachęcamy was zatem do odwiedzenia Wystawy Minerałów jeszcze przed zwiedzaniem głównych atrakcji kopalni.

Wystawa Minerałów Złoty Stok
Wystawa Minerałów w Złotym Stoku
Na wystawie znajduje się ogromna kolekcja minerałów

Podziemna Trasa Turystyczna

Główną atrakcją na terenie Kopalni Złota w Złotym Stoku jest zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej. Trasa zwiedzania obejmuje dwie udostępnione do zwiedzania sztolnie Kopalni Złota. Pierwszą z nich jest sztolnia „Gertruda”, w której możecie zobaczyć unikatową kolekcję dawnych map górniczych, narzędzia górnicze wykorzystywane dawniej do wydobywania złotonośnej rudy, piec muflowy, w którym wytapiano złoto oraz wiele wiele więcej. Dodatkowo będziecie mieli okazję zobaczyć chodnik śmierci, w którym pozostawiano na śmierć górników podejrzanych o kradzież złota. Wejście do kopalni odbywa się wyłącznie w towarzystwie przewodnika. Pamiętajcie również o tym że w kopalni panuje dużo niższa temperatura niż na zewnątrz (jest to kilka stopni Celsjusza) więc nie zapomnijcie zabrać ze sobą bluzy lub polaru. Niestandardową atrakcją, która nie jest wliczona w podstawową cenę zwiedzania sztolni „Gertruda” jest podziemny spływ łodzią o nazwie „Titanic”. Spływ odbywa się na odcinku 200 metrów. Jeżeli macie ochotę popływać pod ziemią długą łodzią to zapytajcie o tą atrakcję w kasie biletowej.

Wejście do Kopalni Złota w Złotym Stoku
Tunele sztolni kopalni złota

Druga sztolnia udostępniona dla zwiedzających w Podziemnej Trasie Turystycznej nazywa się „Czarna”. Oferuje ona zwiedzanie ręcznie kutych wyrobisk i komór, gdzie ukryta była złotonośna ruda. Znajduje się tu również jedyny w Polsce podziemny wodospad. Woda spada tu z 10 metrów w niewielkiej komorze. Turyści są zwykle zachwyceni tym miejscem, a to dlatego iż można swobodnie podejść bardzo blisko wodospadu co często kończy się ochlapaniem. Wędrując korytarzami sztolni „Czarna” będziecie mieli okazję poznać historię kopalni, zjechać ze znajdującej się tu zjeżdżalni, zwiedzić muzeum przestróg, uwag i apeli czyli kolekcję tabliczek BHP z najróżniejszymi instrukcjami i ostrzeżeniami. Na zakończenie wyjedziecie z kopalni jedyną w swoim rodzaju pomarańczową kolejką. Wejście na Podziemną Trasę Turystyczną odbywa się co 45 minut, czas zwiedzania obu sztolni to około 1,5 godziny. W cenie biletu zawarty jest przewodnik, zwiedzanie muzeum Minerałów i Izby Górnictwa. Jednorazowo do kopalni może wejść do 50 osób.

Kopalnia Złota Złoty Stok

Sztolnia Ochrowa

Kolejną atrakcją, którą warto odwiedzić na terenie Kopalni Złota w Złotym Stoku jest Sztolnia Ochrowa. Jest to kręty i dość ciasny 130 metrowy tunel zdobiony piękną naturalną pomarańczowo-żółtą ochrą, bogatą w związki żelaza. Podczas zwiedzania sztolni zapoznacie się z ciężką pracą górników i trudnymi warunkami, jakie panowały podczas wydobycia. Chodnik drążony był za pomocą ognia a na ścianach nadal widać ślady po używaniu tej metody drążenia jeszcze w czasach średniowiecznych. Dodatkową atrakcją w sztolni jest źródło wody arsenowo – żelazowej, które uznane zostało za źródło wody leczniczej. Przyśpiesza ona gojenie się ran, oraz poprawia stan zdrowia przy anemii. Historia Sztolni Ochrowa spisana jest na tablicach, które znajdziecie na trasie zwiedzania. Wejście do sztolni odbywa się co 30 minut. Czas zwiedzania wynosi około 45 minut. W cenie biletu zawarty jest przewodnik, zwiedzający otrzymują również kask ochronny, który należy założyć przed rozpoczęciem zwiedzania.

Sztolnia Ochrowa
Wejście do Sztolni Ochrowej

Średniowieczna Osada Górnicza

Trzecią główną atrakcją w Kopalni Złota w Złotym Stoku jest Średniowieczna Osada Górnicza. W osadzie tej możecie przenieść się w czasie i zobaczyć jak wyglądała praca górników w okresie średniowiecza. Na terenie obiektu znajduje się wiele budynków i urządzeń, które odwzorowane są w skali 1:1. Powstały ona na podstawie rycin Georgiusa Agricoli, niemieckiego górnika, metalurga i mineraloga. Każda ze średniowiecznych maszyn znajdujących się na terenie osady jest w pełni interaktywna, co oznacza że możecie ich dotknąć, poruszyć nimi i zobaczyć jak działają. Ciekawostką jest tu połączenie dobrej zabawy z nauką zasad fizyki. Na terenie Osady Górniczej będziecie mieli okazję w ciekawy sposób poznać proste prawa fizyki wykorzystywane do uruchamiania i pracy poszczególnych maszyn. Oprócz wymienionych atrakcji znajdziecie tu również Ścieżkę Strachu – tajemniczy i mroczny labirynt, który znajduje się w Domu Strachów. Odnajdziecie tam drogę do średniowiecza przemierzając wirujący labirynt pełen świateł i dźwięków. Średniowieczna Osada Górnicza świetnie sprawdzi się jako ciekawa atrakcja dla najmłodszych zwiedzających, ale dorośli również będą się tutaj świetnie bawić. Osada w okresie letnim czynna jest w godzinach od 10:15 do 18:00. Wejście odbywa się co 15 minut. Czas zwiedzania osady to około 60 minut. W cenie biletu jest oprowadzenie przez przewodnika, wejście na Ścieżkę Strachu oraz spotkanie z katem.

Średniowieczna Osada Górnicza
Średniowieczna Osada Górnicza w Złotym Stoku

Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Piotrek
Gość
Piotrek
7 miesięcy temu

Jak dla mnie ta sztolnia jest nieco przereklamowana, natomiast dzieci pewnie wniebowzięte.