data-srcset

Nosal czyli świetny cel wędrówki na rozpoczęcie przygody w Tatrach i rozgrzewkę przed kolejnymi szczytami.

Nosal to szczyt reglowy nad Kuźnicami w Tatrach Zachodnich, wznoszący się na wysokość 1206 m. n.p.m między Doliną Bystrej a Doliną Olczyską. Jest to popularny cel wycieczek turystów oraz narciarzy, na północnym stoku Nosala znajduje się centrum narciarskie z kilkoma wyciągami oraz nartostrada przez Nosalową Przełęcz do Kuźnic.

Nosal to idealny szczyt aby rozpocząć swoją przygodę z Tatrami, można go potraktować jako rozgrzewkę przed dłuższymi wycieczkami. Nosal można zdobyć na dwa sposoby, jeden to szlak z Kuźnic, drugi to szlak z Jaszczurówki. Poniżej znajdziecie opisy obu proponowanych przez nas szlaków.

NosalKuźnice
Kolor szlaku
Długość szlakuokoło 2,7 km.
Czas przejściaokoło 1,5 godziny
Stopień trudnościŚredni
Punkty GOT6

Zielony szlak z Kuźnic, który jest świetny na rozgrzewkę i rozpoczęcie przygody z Tatrami.

Początkowo szlak ten dość mocno wspina się w górę i miejscami trzeba pomagać sobie rękami jednak nie jest on szczególnie trudny do pokonania. Przy okazji wchodzenia tym szlakiem możecie podziwiać wspaniałe widoki na Tatry.

Szlak ten polecamy dla osób, które mają ochotę na troche wysiłku. Po deszczu skały są śliskie i należy zachować ostrożność przy wchodzeniu.

Szlak rozpoczyna się przy drodze do Kuźnic na Kuźnickiej Polanie. Prowadzi on przez potok Bystra obok tamy, następnie zaczyna wznosić się w górę. Po minięciu potoku wejdziecie na szlak, który jest zabezpieczony barierkami i poprowadzi was na sam szczyt.

Wspinając się zielonym szlakiem będziecie mogli podziwiać wspaniałe widoki na Zakopane oraz otaczające go Tatry. Na szlaku znajdziecie kilka miejsc, w których możecie zatrzymać się na odpoczynek. Odcinek stromego podejścia ma około 500 metrów, potem szlak rozszerza się i pozwala na złapanie drugiego oddechu do dalszej wspinaczki na szczyt.

Po pokonaniu stromego podejścia od Kuźnic, wyjdziecie na skaliste zbocze, które jest już o wiele łagodniejsze i nie jest trudne do pokonania. Należy tam zachować ostrożność, ponieważ nie ma tam żadnych barierek oddzielających was od przepaści. Jest to idealne miejsce do zrobienia wielu wspaniałych zdjęć Tatr i Zakopanego.

W drodze na szczyt będziecie mijać ciekawe formacje skalne. Jedna z nich przypomina psa chociaż każdy widzi tam coś innego. Po przebyciu jeszcze kilkuset metrów dotrzecie na sam szczyt Nosala.

Ze szczytu zejdziecie w kierunku Nosalowej Przełęczy i dalej nad potok Bystra do pięknego stawiku, przy którym zakończycie waszą wycieczkę zielonym szlakiem. Trasa kończy się tuż przy stacji kolejki linowej na Kasprowy Wierch w Kuźnicach, skąd możecie wrócić pieszo do Zakopanego bądź skorzystać z busów czekających na parkingu w Kuźnicach.


JaszczurówkaNosal
Kolor szlaku
Długość szlakuokoło 5,5 km.
Czas przejściaokoło 2,5 godziny
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT10

Alternatywny szlak zielony z Jaszczurówki na szczyt Nosala.

Jest to dużo łagodniejszy szlak, który prowadzi z Jaszczurówki na Nosalową Przełęcz i na Nosal. Podejście jest dużo łagodniejsze niż na szlaku z Kuźnic, dlatego polecamy do przede wszystkim dla turystów, którzy rozpoczynają swoją przygodę z górami, dla rodzin z dziećmi oraz dla osób, które nie chcą się zbytnio zmęczyć przy wchodzeniu na szczyt.

Po zdobyciu szczytu można zejść tą samą trasą żółtym szlakiem na Olczyską Polanę i do Jaszczurówki lub skręcić na zielony szlak do Kuźnic nad potok Bystra.


Jak się przygotować

Wybierając się na Nosal pamiętajcie przede wszystkim o dobrym obuwiu trekkingowym dostosowanym do chodzenia po skałach. Po deszczu skały są wyjątkowo śliskie, ponadto w wyższych partiach nie ma żadnych zabezpieczeń przy przepaściach. Dodatkowo polecamy zabranie ze sobą kijków do wspinaczki, które znacznie ułatwiają chodzenie po stromych szlakach i śliskich skałach.

Warto zabrać ze sobą coś przeciwdeszczowego oraz dodatkową bluzę. W Tatrach pogoda zmienia się niespodziewanie. Ponadto należy obowiązkowo sprawdzić prognozę pogody i radar burzowy. Nosal podczas burzy jest miejscem szczególnie niebezpiecznym i w razie pojawienia się pierwszych symptomów nadchodzącego załamania pogody należy natychmiast zejść ze szczytu. Jest to miejsce w Tatrach, w które bardzo często uderzają pioruny stwarzając ogromne zagrożenie dla przebywających tam turystów.


Parkingi i bilety wstępu

W zależności od wybranego szlaku samochody możecie pozostawić na jednym z podanych niżej parkingów. Do samych Kuźnic obowiązuje zakaz wjazdu dla samochodów. Jeżeli nie chcecie wybierać się własnym autem możecie skorzystać z miejscowego transportu zbiorowego, który kursuje do Kuźnic (link znajdziecie tutaj).

Bilety wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego to koszt: 3 zł za bilet ulgowy i 6 zł za bilet normalny. Bilety możecie zakupić w kasie TPN lub na stronie internetowej (link znajdziecie tutaj).


Polskie góry 2020

Jeżeli podobają się wam nasze artykuły to zapraszamy do polubienia naszej witryny na Facebooku. Możecie też nas znaleźć na Twitterze oraz Instagramie, linki znajdziecie poniżej:

Zapraszamy was również do naszej grupy dyskusyjnej na Facebooku, gdzie możecie dzielić się swoimi wrażeniami z waszych górskich wypraw (link do grupy – kliknij).


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.