okna pawlikowskiego jaskinia mylna
Tatry,  Tatry Zachodnie

Dolina Kościeliska w Tatrach: szlak, dojazd, parkingi. Łatwa wycieczka dla każdego.

Dolina Kościeliska w Tatrach to jedna z najpiękniejszy tatrzańskich dolin, którą warto odwiedzić będąc w Zakopanem. Dolina Kościeliska to druga co do wielkości dolina w polskich Tatrach i każdego roku odwiedzana jest przez ogromne tłumy turystów z całego świata. Przez Dolinę Kościeliską wędruje się bardzo łatwym szlakiem turystycznym, który prowadzi do schroniska górskiego na końcu doliny. Wyprawa do Doliny Kościeliskiej to nie tylko okazja na łatwy spacer – dzięki znajdującym się tu licznym jaskiniom, które udostępniono dla turystów będziecie mogli poczuć się jak prawdziwi odkrywcy. W Dolinie Kościeliskiej będzie też okazja na zastrzyk adrenaliny, który możecie poczuć podczas zwiedzania przepięknego wąwozu i wspinaczki po drabince i łańcuchach. W tym wpisie przygotowaliśmy dla was szczegółowy opis wycieczki do Doliny Kościeliskiej. Nie zabraknie tu również wielu przydatnych wskazówek na temat dojazdu do doliny, parkingów w okolicy czy ceny biletów wstępu. Zapraszamy!

Dolina Kościeliska dojazd

Na początek zacznijmy od opcji dojazdu do Doliny Kościeliskiej. Dojazd do Doliny Kościeliskiej z Zakopanego można zrealizować własnym autem lub korzystając z kursujących z Zakopanego prywatnych busów. Według nas najlepszą opcją jest właśnie wybranie się na wycieczkę do Doliny Kościeliskiej busem. Koszt przejazdu w jedną stronę na trasie Zakopane – Dolina Kościeliska wynosi około 7-10 zł za osobę. Biorąc pod uwagę fakt, iż parkowanie przy Dolinie Kościeliskiej może kosztować nawet ponad 40 zł za dzień, dojazd busem wydaje się być całkiem dobrą opcją, aby przyoszczędzić trochę grosza. Busy do Doliny Kościeliskiej odjeżdżają z Dworca Autobusowego w Zakopanem a następnie przejeżdżają przez całe Kościelisko zbierając po drodze turystów czekających na przystankach. Busy te kursują regularnie od rana do wieczora mniej więcej co 15-20 minut. Szczegółowy rozkład jazdy znajdziecie na przystankach autobusowych na dworcu autobusowym w Zakopanem oraz w Kościelisku.

Przystanek busów w Kościelisku Kiry

Dolina Kościeliska parkingi

Druga opcja dojazdu do Doliny Kościeliskiej to oczywiście dojazd własnym samochodem. Dojazd samochodem do Doliny Kościeliskiej z Zakopanego zajmuje około 15 minut. Droga poprowadzi was do Kiry Leśnickiej przez Gronik i Nędzówkę. Na miejscu w Kirach będziecie mogli skorzystać z licznych prywatnych parkingów, które zlokalizowane są zaraz przy wejściu do Doliny Kościeliskiej. Tutaj taka mała rada: nie wjeżdżajcie od razu w pierwszy lepszy parking. Na drodze będą czekali na was naganiacze, którzy potrafią nawet wejść na jezdnię aby zmusić was do wjechania na ich parking. Parkingi najbliżej wejścia są zwykle najdroższe (osoby obsługujące parking potrafią zawołać nawet 40-50 zł za dzień). Poniżej zostawiamy dla was linki z zaznaczonymi dużo tańszymi parkingami w okolicy. Różnica w cenie jest czasami ponad dwukrotna a do przejścia nie będziecie mieli dodatkowo więcej niż 100-200 metrów.

Jeden z parkingów samochodowych obok Doliny Kościeliskiej

Dolina Kościeliska bilety

Wybierając się na wycieczkę do Doliny Kościeliskiej będziecie musieli wykupić bilety wstępu. Dolina Kościeliska znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego dlatego też aby wybrać się na jej zwiedzanie wymagane jest uiszczenie odpowiedniej opłaty. Ceny biletów nie są zbyt wygórowane i na obecną chwilę (2023 rok) wynoszą one: bilet normalny TPN – 9 zł, bilet ulgowy TPN – 4,50 zł, bilet normalny 7 dniowy TPN – 45 zł, bilet ulgowy 7 dniowy – 22,50 zł. Bilety możecie zakupić na miejscu w budce przy wejściu do Doliny Kościeliskiej lub przez Internet na stronie e-bilety TPN. Budka stacjonarna przy wejściu do Doliny Kościeliskiej jest czynna mniej więcej do godziny 17:00. Jeżeli zależy wam na czasie to warto kupić bilety wcześniej w wersji elektronicznej i podczas wchodzenia do Doliny Kościeliskiej pokażecie tylko specjalny kod QR na waszych telefonach przy kasie.

Wejście do Doliny Kościeliskiej – kasa biletowa

Szlak do Doliny Kościeliskiej

Trasa do Doliny Kościeliskiej z Kiry
Czas: 3 godziny. Dystans: 11,10 km. Suma podejść: 273 m.

Do Doliny Kościeliskiej prowadzi zielony szlak turystyczny z Kiry. Jest to najlepsza opcja na całodniową wycieczkę do Doliny Kościeliskiej. Wędrówkę rozpoczynamy tu w Kościelisku – Kiry, skąd do Doliny Kościeliskiej prowadzi szeroka ubita droga gruntowa. Po przejściu przez kasę biletową czeka was bardzo łatwy spacer Wyżnią Kirą Miętusią i Cudakową Polaną. Nie ma tu praktycznie żadnych trudności terenowych i przez cały czas spaceruje się tu po w miarę płaskim terenie. Na trasie wycieczki przez Dolinę Kościeliską czeka na was mnóstwo interesujących miejsc takich jak Kapliczka Zbójnicka czy Lodowe Źródła. Cały zielony szlak turystyczny nadaje się do przejścia z wózkiem dziecięcym. Dla osób szukających większych wrażeń Dolina Kościeliska ma do zaoferowania liczne, bardziej ekstremalne atrakcje, o których opowiemy wam w dalszej części wpisu.

Kolor szlakuszlak zielony
Punkt startowyKościelisko – Kiry
Odległość do celuok. 5,60 km.
Długość całej trasyok. 11,10 km.
Czas przejściaok. 3 godziny
Stopień trudnościBardzo łatwy
Punkty GOT14

Wycieczka do Doliny Kościeliskiej

Naszą wycieczkę do Doliny Kościeliskiej rozpoczynamy w Kościelisku – Kiry. My dotarliśmy tutaj jednym z busów, które regularnie kursują do Doliny Kościeliskiej z Zakopanego. Z przystanku autobusowego udajemy się do wejścia do doliny, w kasie biletowej kupujemy bilety wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego i wchodzimy na zielony szlak turystyczny. Wędrowanie po Dolinie Kościeliskiej to sama przyjemność. Nie ma tu praktycznie żadnych stromych podejść i przez cały czas spaceruje się tu szeroką drogą gruntową. Wycieczka do Doliny Kościeliskiej będzie zatem idealna dla rodzin z małymi dziećmi. Spokojnie możecie tu również zabrać wózek dziecięcy. Zaraz za kasą biletową czeka na was Brama Kantaka, która strzeże wejścia na Wyżnią Kirę Miętusią. Tutaj też czekają na was pierwsze piękne widoki na wysokie tatrzańskie szczyty. Na Wyżniej Kirze Miętusiej znajduje się bacówka, w której możecie zakupić prawdziwe, oryginalne oscypki. Kolejne atrakcje na szlaku czekają na was około półtora kilometra dalej – przy ścieżce natkniecie się na przepiękną kapliczkę zbójnicką oraz ruiny huty kościeleckiej z XVIII wieku. Zobaczycie też Lodowe Źródła: miejsce, gdzie ze skał wytryskuje krystalicznie czysta górska woda. Dolina Kościeliska to jednak nie tylko miejsce na spokojny spacer. Przygotowano tu dla was dodatkowe trasy, które pozwolą wam stać się na chwilę odkrywcami czy pozwolą poczuć spory zastrzyk adrenaliny.

Wyżnia Kira Miętusia w Dolinie Kościeliskiej
Bacówka w Dolinie Kościeliskiej – można tu kupić prawdziwe oscypki
Kapliczka Zbójnicka w Dolinie Kościeliskiej

Dolina Kościeliska – Jaskinia Mroźna

Jedną z pierwszych dodatkowych atrakcji, które polecamy wam zobaczyć w Dolinie Kościeliskiej jest Jaskinia Mroźna. Zwiedzanie Jaskini Mroźnej będzie idealne na waszą pierwszą przygodę z jaskiniami. Jaskinia Mroźna to jedna z najlepiej przygotowanych do zwiedzania jaskiń dla turystów. Wejście do Jaskini Mroźnej zlokalizowane jest na końcu czarnego szlaku turystycznego, który odchodzi od głównej trasy przez Dolinę Kościeliską tuż przed Lodowymi Źródłami. Aby dojść do Jaskini Mroźnej trzeba przejść przez drewniany most nad Potokiem Kościeliskim i ruszyć pod górę czarnym szlakiem. Szlak ten nie nadaje się niestety na wędrówkę z wózkiem dziecięcym. Wejście do Jaskini Mroźnej jest dodatkowo płatne. Cena biletu wstępu to około 5 zł za osobę. Przejście całej przygotowanej trasy przez Jaskinię Mroźną zajmuję około 30 minut i rozpoczyna się od przejścia sztucznie przebitym otworem i żelbetowym tunelem. Tunel ten zaprowadzi was do właściwego, naturalnego korytarza jaskini. Szlak prowadzący do Jaskini Mroźnej jest jednokierunkowy i po przejściu całej długości korytarza jaskini wyprowadzi was on na platformę widokową. Następnie czeka was krótkie zejście schodkami w dół z powrotem na główny, zielony szlak turystyczny.

Wejście na szlak prowadzący do Jaskini Mroźnej
Zejście z Jaskini Mroźnej prowadzi z powrotem na zielony szlak

Wąwóz Kraków

Kolejną wielką atrakcją Doliny Kościeliskiej jest majestatyczny Wąwóz Kraków. Do Wąwozu Kraków prowadzi żółty szlak turystyczny, który odbija od głównego, zielonego szlaku na Polanie Pisanej. Wąwóz Kraków to najpiękniejszy wąwóz w Tatrach Zachodnich, który koniecznie musicie zobaczyć podczas wycieczki przez Dolinę Kościeliską. Najniższa, udostępniona turystycznie część Wąwozu Kraków to wycięty w skałach skalny kanion o pionowych ścianach i dnie zarzuconym kamieniami. Dalsza, znacznie większa część Wąwozu Kraków objęta jest ochroną ścisłą i jest niedostępna dla turystów. Największą atrakcją w Wąwozie Kraków jest metalowa drabinka, która prowadzi na strome podejście w skałach ubezpieczone łańcuchami. Aby przejść cały Wąwóz Kraków żółtym szlakiem będziecie musieli pokonać tą drabinkę oraz łańcuchy. Jeżeli nie czujecie się na siłach, aby wspinać się po łańcuchach nie ma oczywiście żadnych przeszkód aby zobaczyć tylko część Wąwozu Kraków i po dotarciu do drabinki zawrócić po własnych śladach z powrotem na główny szlak przez Dolinę Kościeliską. Przejście Wąwozu Kraków to nie tylko ciekawe doświadczenia ale i wspaniała zabawa. Niestety nie zawsze jest on otwarty dla zwiedzających, zwłaszcza po ulewnych deszczach lub wichurach jest on często zamykany ze względów bezpieczeństwa.

Wejście do Wąwozu Kraków w Dolinie Kościeliskiej
Wąwóz Kraków w Dolinie Kościeliskiej
Słynna drabinka w Wąwozie Kraków
Dalsza część wycieczki przez Wąwóz Kraków odbywa się po łańcuchach
Przejście przez Wąwóz Kraków daje niezły zastrzyk adrenaliny

Dolina Kościeliska – Jaskinia Mylna i Raptawicka

Kolejnymi jaskiniami, które możecie odwiedzić podczas wycieczki do Doliny Kościeliskiej są Jaskinia Raptawicka oraz Jaskinia Mylna. Szlak prowadzący do obu tych jaskiń znajdziecie około 300 metrów od wejścia do Wąwozu Kraków. Tutaj również umieszczone są łańcuchy, ale tylko na początkowym odcinku czerwonego szlaku. Warto wziąć po uwagę że całe podejście do Jaskini Mylnej i Jaskini Raptawickiej jest jednak dość strome. Wchodzi się tutaj po nierównych kamiennych stopniach a całe podejście do obu jaskiń w zależności od waszej kondycji może zająć około 15-20 minut. Jeżeli planujecie zwiedzanie Jaskini Mylnej lub Raptawickiej to polacamy wam założyć na wycieczkę do Doliny Kościeliskiej nieco lepsze buty niż sandały czy klapki. Uwaga – ważne! Zwiedzanie obu jaskiń polecamy osobom, które nie mają lęku wysokości oraz nie odczuwają strachu przed ciasnymi wnętrzami (nie mają klaustrofobii). Wymagane jest również posiadanie porządnego źródła światła w postaci latarki czołowej. Zwłaszcza zwiedzanie dalszych korytarzy Jaskini Mylnej może być niebezpieczne, jeżeli nie będziecie do tego odpowiednio przygotowani.

Wejście na szlak prowadzący do Jaskini Mylnej i Jaskini Raptawickiej
Na tym szlaku również czeka was wspinaczka po łańcuchach

Jeżeli zdecydujecie się na zwiedzanie obu jaskiń to najpierw polecamy wam zobaczyć Jaskinię Raptawicką. Jaskinia Raptawicka wraz z Jaskinią Mylną i Jaskinią Obłazkową stanowi system Jaskiń Pawlikowskiego. Aby odnaleźć wejście do Jaskini Raptawickiej będziecie musieli mniej więcej w połowie drogi do Jaskini Mylnej odbić z czerwonego szlaku i wejść na szlak czarny. Szlak ten prowadzi po stromym, kamienistym zboczu do prawie pionowej ściany uzbrojonej w łańcuchy. To właśnie po tych łańcuchach będzie trzeba się wspiąć, aby odnaleźć ukryty w skałach otwór wejściowy do Jaskini Raptawickiej. Na dno jaskini schodzi się po metalowej drabince. Zalecamy tu zachowanie szczególnej ostrożności podczas wchodzenia po łańcuchu oraz schodzeniu po drabince. Wnętrze Jaskini Raptawickiej to jedna duża komora, od której odchodzą liczne korytarze. Niektóre z nich zostały sztucznie zasypane w trosce o bezpieczeństwo turystów. My zwiedziliśmy tu główną sale i ruszyliśmy w drogę powrotną, gdyż przed nami było jeszcze zwiedzanie jednej z największych atrakcji Doliny Kościeliskiej – Jaskini Mylnej.

Czarny szlak prowadzący do Jaskini Raptawickiej w Dolinie Kościeliskiej
Wejście do Jaskini Raptawickiej – wchodzimy tu po łańcuchach i drabince

Po zwiedzaniu Jaskini Raptawickiej schodzimy zatem z powrotem na czerwony szlak i udajemy się do wejścia do Jaskini Mylnej. Wejście do Jaskini Mylnej jest oznaczone specjalną tabliczką i na pewno go nie przeoczycie. Jeżeli nie macie ze sobą latarek ani żadnego innego źródła światła oprócz waszych telefonów komórkowych to zalecamy wam wejść tylko do pierwszej komory jaskini, aby zobaczyć Okna Pawlikowskiego. Okna Pawlikowskiego to ogromne szczeliny skalne, które pozwalają oglądać wspaniałą panoramę Doliny Kościeliskiej. Po oglądaniu pięknych widoków możecie wrócić po własnych śladach i zejść z powrotem na główny, zielony szlak w Dolinie Kościeliskiej. Dla osób zdecydowanych przejść całą Jaskinię Mylną mamy kilka wskazówek: Trasa turystyczna prowadząca przez Jaskinię Mylną jest jednokierunkowa. Jest tam wiele wąskich i niskich przejść, pokonanie ich będzie wymagało czołgania się po mokrych kamieniach i kałużach wody. Dla turystów została udostępniona trasa o długości około 300 metrów oznakowana czerwonymi symbolami w kształcie strzałek i prostokątów. Z Jaskini Mylnej wychodzi się otworem północnym po czym czeka was jeszcze 300-metrowe zejście czerwonym szlakiem z powrotem na główną trasę.

Wejście do Jaskini Mylnej w Dolinie Kościeliskiej
Okno Pawlikowskiego w Jaskini Mylnej
Widoki na Dolinę Kościeliską z Jaskini Mylnej
Dalsze zwiedzanie Jaskini Mylnej odbywa się wyłącznie z latarkami

Schronisko górskie na Hali Ornak

Po zwiedzaniu wszystkich jaskiń oraz Wąwozu Kraków czas udać się w dalszą drogę do celu naszej wycieczki, czyli do schroniska górskiego na Hali Ornak. Hala Ornak jest to niewielka polana w centrum Doliny Kościeliskiej, na której niegdyś prowadzony był wypas owiec. Początkowo Hala Ornak stanowiła własność górali z Cichego, później w wyniku dziedziczenia stała się własnością mieszkańców wielu wsi podhalańskich. Obecnie na Hali Ornak znajduje się przepiękne schronisko, które chętnie odwiedzane jest przez ogromne tłumy turystów. W parterowej części schroniska znajduje się drewniana hala jadalna, recepcja oraz bufet. Kiedy dotrzecie na miejsce, będziecie mogli odpocząć zarówno na zewnątrz schroniska siadając przy jednym z licznych stolików ustawionych na zewnątrz budynku. Polecamy wam również wejść do środka, aby przybić pieczątkę do książeczki i spróbować poszukać wolnego miejsca wewnątrz budynku w sali kominkowej. Schronisko na Hali Ornak oferuje obecnie 48 miejsc noclegowych w części hotelowej, która znajduje się na piętrze. My jeszcze nie mieliśmy okazji spędzić tu nocy ale wszystko wskazuje na to że warto zatrzymać się tu na noc. Z Hali Ornak wychodzą szlaki prowadzące do Doliny Tomanowej i dalej na Czerwone Wierchy oraz do Doliny Iwaniackiej, z której następnie można dostać się do Doliny Chochołowskiej.

Schronisko PTTK na Hali Ornak w Dolinie Kościeliskiej
We wnętrzu jest sporo miejsca na odpoczynek

Wycieczka do Doliny Kościeliskiej sprawdzi się zatem idealnie zarówno dla turystów szukających bardzo łatwej trasy wycieczkowej w Tatry na spacer z dziećmi, jak i osób szukających w górach mocniejszych wrażeń. Wycieczka do Doliny Kościeliskiej to prawdziwa przygoda, po której będziecie mieli wspaniałe wspomnienia. My Dolinę Kościeliską odwiedziliśmy już kilkukrotnie i za każdym razem odkrywamy ją całkowicie na nowo. Jeżeli chcielibyście zobaczyć jeszcze bardziej szczegółową relację z wycieczki do Doliny Kościeliskiej to zapraszamy was do obejrzenia filmu, który dostępny jest na naszym kanale Youtube. Link do filmu wrzucamy tutaj: DOLINA KOŚCIELISKA: Wąwóz Kraków – Jaskinia Mylna | Łatwa wycieczka w Tatry Zachodnie. Życzymy wam udanej wędrówki i wielu wspaniałych wrażeń podczas waszej wycieczki do Doliny Kościeliskiej!


Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze