Jaszczurówka
Małopolskie,  Tatry

Jaszczurówka w Zakopanem. Szlak architektury drewnianej stylu zakopiańskiego. Atrakcja turystyczna w Tatrach.

W Zakopanem znajduje się wiele ciekawych miejsc, które są bardzo atrakcyjne pod względem turystycznym. Jednym z takich miejsc jest Jaszczurówka, część Zakopanego położona przy drodze Oswalda Balzera prowadzącej do Łysej Polany i Morskiego Oka. Jest to miejsce, które będzie świetnym urozmaiceniem wyjazdu do Zakopanego, jest to również doskonały punkt do wyjścia na krótką wycieczkę w Tatry. Nazwa Jaszczurówka wzięła się od słowa „jaszczur”, gdyż często można tu spotkać jaszczurki – salamandry plamiste. Wycieczka do Jaszczurówki to nie tylko salamandry, tatrzańskie szlaki i piękne widoki ale również okazja do zobaczenia budowli architektury drewnianej w stylu zakopiańskim oraz zapoznanie się z historią występujących tu cieplic czyli źródeł termalnych. Zapraszamy!

Dojazd i parkingi w Jaszczurówce

Do Jaszczurówki można dotrzeć pieszo, własnym samochodem oraz komunikacją miejską. Na miejsce dotrzecie drogą Oswalda Balzera. Dojście piechotą z centrum Zakopanego zajmuje około godzinę czasu. Jeżeli wolicie dojechać własnym samochodem to droga do Jaszczurówki z centrum Zakopanego zajmuje około 10 minut. Trzecia opcja, którą najbardziej polecamy to dojazd zakopiańską komunikacją miejską. Do Jaszczurówki regularnie kursują autobusy linii 11 od godz. 5:45 aż do 22:45. Poniżej zamieszczamy mapkę z zaznaczoną lokalizacją Jaszczurówki w Zakopanem:

Jeżeli chodzi o dostępność miejsc parkingowych to przy Jaszczurówce funkcjonuje tylko jeden parking. Znajduje się on na drodze Oswalda Balzera tuż za zakrętem naprzeciwko kaplicy. Na parkingu tym spokojnie zmieści się kilkanaście samochodów. Jeżeli chcecie znaleźć tu wolne miejsce w sezonie wakacyjnym to radzimy wybrać się na wycieczkę jak najwcześniej rano. Poniżej podrzucamy link z zaznaczoną lokalizacją parkingu na mapach Google oraz zdjęcie parkingu:

Jaszczurówka parking
Parking w Jaszczurówce

Kaplica Najświętszego Serca Jezusa

Pierwszą ciekawą atrakcją turystyczną, która przyciąga do Jaszczurówki całe tłumy turystów jest Kaplica pw. Najświętszego Serca Jezusa. Budynek świątyni został zaprojektowany przez Stanisława Witkiewicza – polskiego malarza, architekta, pisarza i teoretyka sztuki, twórcę stylu zakopiańskiego. Budowa kaplicy w Jaszczurówce rozpoczęła się w 1904 roku. Po jej wybudowaniu została ona poświęcona została w roku 1907. Do kaplicy prowadzą drewniane schody, a cały budynek wznosi się na wysokiej kamiennej podmurówce. Dach pokryty jest drewnianym gontem, nad którym wznosi niewielka drewniana wieżyczka w której mieści się dzwon. Drewniane wnętrze zaprojektowane przez Stanisława Witkiewicza, jest bardzo skromne. Ołtarz główny, wyrzeźbiony w drewnie przedstawia ścianę chaty góralskiej. Powyżej znajduje się płaskorzeźba Najświętszego Serca Pana Jezusa. Kaplica jest częścią małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej. W kaplicy codziennie (od 1.05 do 30.09) o godz. 17:00 odbywają się msze święte. W niedzielę msze odbywają się o godz. 10:00 i 17:00. Zwiedzanie kaplicy w Jaszczurówce jest bezpłatne.

Kaplica pw. Najświętszego Serca Jezusa

Wnętrze kaplicy w Jaszczurówce zostało zaprojektowane przez Stanisława Witkiewicza. Oprócz głównego ołtarza w kaplicy znajdują się tu wykonane z drewna ołtarze boczne – oba pochodzą z lat 50-tych XX wieku. Wnętrze kaplicy w Jaszczurówce zdobi wiele pięknych witraży, które również zostały zaprojektowane przez Stanisława Witkiewicza. Przedstawiają one Matkę Boską Częstochowską i Ostrobramską oraz herby Polski i Litwy.

W sezonie letnim w podziemiach kaplicy działa Galeria Religijnej Sztuki Ludowej im. Jana Pawła II, w której prezentowane są obrazy malowane na szkle, wykonane przez podhalańskich artystów ludowych. Galeria jest czynna codziennie w godzinach 10:00 – 17:00. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Kaplica w Jaszczurówce jest naprawdę pięknym obiektem turystycznym, który koniecznie trzeba odwiedzić będąc w Zakopanem.

Obraz przedstawiający ks. Józefa Tishnera
Obraz przedstawiający kaplicę w Jaszczurówce

Cieplice w Jaszczurówce

Kolejnym ciekawym miejscem w Jaszczurówce są cieplice, czyli występujące tu gorące źródła. W połowie XIX wieku w rejonie Jaszczurówki zostały odkryte złoża wód termalnych. Na zlecenie krakowskiej Komisji Balneologicznej wykonano analizę chemiczną wody, która wykazała iż woda ta ma właściwości lecznicze. Podjęto więc działania mające na celu wybudowanie w tym miejscu zakładu zdrojowo-kąpielowego. W 1862 roku została oddana do użytku pierwsza niecka kąpielowa, a właściwy zakład powstał w 1887 roku. Do użytku oddano wtedy trzy niecki kąpielowe, pensjonat oraz restaurację. Ośrodek ten cieszył się ogromnym uznaniem wśród kuracjuszy w tamtym okresie. W latach 30-tych XX wieku nastąpił ogromny rozwój całego kompleksu, powstał tu nawet basen pływacki.

Dawne Cieplice

Kąpielisko w Jaszczurówce świetnie prosperowało aż do wybuchu II wojny światowej. Niestety po wojnie obiekt nie odzyskał już dawnej świetności. W 1957 roku prowadzone tu działania wiertnicze doprowadziły do połączenia źródeł termalnych z Potokiem Olczyskim. Temperatura wody spadła wtedy do ok. 18,5°C co doprowadziło do zamknięcia kąpieliska a jego tereny przejął Tatrzański Park Narodowy. Obecnie znajduje się tu otwarty dla zwiedzających Ośrodek Czynnej Ochrony Płazów i Gadów. Można tu obserwować wiele zagrożonych wyginięciem gatunków płazów: salamander, traszek i żab, oraz gadów: jaszczurek i węży.

Ośrodek Czynnej Ochrony Płazów i Gadów

Szlaki z Jaszczurówki

Niedaleko kaplicy w Jaszczurówce znajduje się wylot Doliny Olczyskiej – jednej z dolin reglowych w Tatrach. Zwiedzanie atrakcji turystycznych w Jaszczurówce warto połączyć właśnie z wycieczką w Tatry. Swój początek ma tu zielony szlak turystyczny, który prowadzi na Polanę Olczyską oraz Polanę Kopieniec. Tuż obok Polany Kopieniec znajduje się szczyt szczyt Wielki Kopieniec (1328 m. n.p.m), na który również warto skierować swoje kroki. Można z niego podziwiać wspaniałe widoki na szczyty Tatr Zachodnich, Giewont, Halę Gąsienicową oraz na Zakopane. Szlak z Jaszczurówki świetnie sprawdzi się na łatwy i krótki spacer w otoczeniu pięknej tatrzańskiej przyrody. Wycieczkę tą można zakończyć zejściem na Cyrhlę lub na Nosalu, skąd Nosalową Przełęczą dotrzecie do Kuźnic. Bardziej szczegółowy opis wycieczki do Doliny Olczyskiej znajdziecie w innym naszym wpisie dostępnym pod tym linkiem: Dolina Olczyska w Tatrach.

Szlaki turystyczne z Jaszczurówki

Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

4 1 Głosuj
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Anonimowo
Gość
Anonimowo
2 lat temu

Na serio fajnie jest w Zakopanym polecam nauraa