Zamek Chojnik panorama
Atrakcja turystyczna,  Dolnośląskie,  Karkonosze

Zamek Chojnik – najłatwiejszy szlak z Sobieszowa. Ceny biletów, parking, dojazd.

Zamek Chojnik to średniowieczny zamek i arcyciekawa atrakcja turystyczna położona na szczycie wzgórza Chojnik nieopodal Jeleniej Góry. Wycieczka na zamek Chojnik to świetny pomysł na weekendowy wypad za miasto dla całej rodziny. Jest to też okazja do poznania fascynujących legend i historii średniowiecza. Zamek Chojnik to jeden z najwyższej położonych zamków warownych w Polsce. Dzięki znajdującej się tu wieży widokowej z terenu zamku można podziwiać piękną panoramę całej okolicy. Podczas zwiedzania zamku Chojnik czeka was przejście przez głazowisko, wspinaczka po zamkowych murach, przeciskanie się przez wąski tunel a nawet zwiedzanie jaskini. Szlaki prowadzące na zamek Chojnik są łatwe do pokonania i poradzą sobie z nimi nawet najmłodsi wędrowcy. W tym artykule przygotowaliśmy dla was opis wycieczki na zamek Chojnik wraz ze wskazówkami na temat dojazdu, parkingów w okolicy, cen biletów wstępu i godzin otwarcia atrakcji. Zapraszamy!

Zamek Chojnik – dojazd i parkingi

Na Zamek Chojnik polecamy wam wystartować z Sobieszowa pod Jelenią Górą. W Sobieszowie swój początek ma główny szlak turystyczny, który zaprowadzi was na szczyt góry Chojnik. Do Sobieszowa możecie dojechać własnym samochodem, jak również koleją i autobusami. Dojazd do Sobieszowa autem z centrum Jeleniej Góry zajmuje około 15 minut. Samochód możecie następnie pozostawić na jednym z kilku parkingów ulokowanych nieopodal szlaków prowadzących na zamek Chojnik. Listę proponowanych przez nas parkingów znajdziecie poniżej. Do Sobieszowa można również dotrzeć pociągiem oraz autobusami jeleniogórskiej komunikacji miejskiej. Stacja kolejowa Jelenia Góra Sobieszów zlokalizowana jest około 800 metrów od wejścia na szlak turystyczny na zamek Chojnik. Natomiast jadąc do Sobieszowa autobusem miejskim polecamy wam wysiąść na przystanku przy Centrum Przyrodniczo Edukacyjnym KPN – Pałac Sobieszów. Szczegółowy rozkład jazdy pociągów oraz autobusów do Sobieszowa bez trudu znajdziecie w Internecie.

Parkingi samochodowe w Sobieszowie przy szlaku na zamek Chojnik:

Na Zamek Chojnik wyruszamy z miejscowości Sobieszów pod Jelenią Górą

Godziny otwarcia i ceny biletów na Zamek Chojnik

Zwiedzanie zamku Chojnik jest płatne. Jako że zamek Chojnik znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, aby wejść na zamek należy zakupić nie tylko bilet wstępu do samej twierdzy ale również bilet wstępu do KPN. Zwiedzanie terenu zamku Chojnik odbywa się bez asysty przewodnika. Szczegółowe informacje na temat godzin otwarcia atrakcji oraz cen biletów wstępu tak na zamek Chojnik jak i do Karkonoskiego Parku Narodowego znajdziecie poniżej:

Zamek Chojnik – ceny biletów

Aby wejść na Zamek Chojnik należy osobno zakupić bilet wstępu do Karkonoskiego Parku Narodowego. Ceny biletów wstępu do KPN:
Bilet normalny: 10 zł
Bilet ulgowy: 5 zł
Ceny biletów wstępu na Zamek Chojnik:
Bilet normalny: 15 zł
Bilet ulgowy: 8 zł

Zamek Chojnik – godziny otwarcia

Zamek Chojnik czynny jest w godzinach:
Styczeń, luty, marzec:
wtorek – niedziela od 10:00 do 16:00
Kwiecień, maj, czerwiec:
codziennie od 10:00 do 17:00
Lipiec, sierpień:
codziennie od 09:00 do 17:00
Wrzesień, październik:
codziennie od 10:00 do 17:00
Listopad, grudzień:
wtorek – niedziela od 10:00 do 16:00

Zamek Chojnik – najłatwiejsze szlaki

Wybierając się na wycieczkę na zamek Chojnik trzeba pokonać krótkie podejście na szczyt góry Chojnik. Najłatwiejszy szlak na zamek Chojnik prowadzi z miejscowości Sobieszów. Tutaj do wyboru będziecie mieli dwa warianty podejścia: pierwszy i najłatwiejszy wariant to podejście na zamek łagodnym szlakiem czerwonym. Wybierając szlak czerwony do przejścia będziecie tu mieli około 3 kilometry po wybrukowanej ścieżce. Jest to świetna opcja dla osób, które wybierają się na zamek Chojnik z małymi dziećmi lub wózkiem dziecięcym. Jeżeli macie ochotę na więcej wspinaczki i bardziej górski teren to na zamek Chojnik polecamy wam wejść szlakiem czarnym przez Zbójeckie Skały. Wtedy cała trasa wycieczki na zamek będzie o około 300 metrów krótsza ale czeka was tu nieco więcej wysiłku. Bardziej szczegółowy opis obu szlaków z Sobieszowa na zamek Chojnik znajdziecie w dalszej części artykułu.

Zamek Chojnik – startujemy z Sobieszowa

Wycieczka na zamek Chojnik to świetna okazja na zobaczenie pięknych ruin średniowiecznej twierdzy i krótki górski trekking. Naszą wędrówkę na zamek Chojnik rozpoczynamy w Sobieszowie na jednym z tutejszych parkingów, gdzie rozpoczynają się szlaki turystyczne prowadzące na szczyt góry. Jeżeli zależy wam na łatwej wycieczce lub chcecie zwiedzić zamek z małymi dziećmi to polecamy wam wybrać się na zamek czerwonym szlakiem turystycznym. Szlak ten rozpoczyna się przy Jelonku Bolko III przy Centrum Edukacyjno-Przyrodniczym KPN w Sobieszowie. Stamtąd czerwony szlak poprowadzi was przez chwilę brzegiem potoku Wrzosówka przy ul. Bronisława Czecha a następnie doprowadzi was deptakiem pod kasy biletowe Karkonoskiego Parku Narodowego. Tutaj trzeba będzie zakupić bilet wstępu do KPN. I tutaj też ważna informacja: bilet do KPN nie uprawnia do wejścia na zamek Chojnik! Podejście czerwonym szlakiem na zamek Chojnik ma długość około 2 kilometrów i zajmuje około godzinę czasu. Wędrując na szczyt góry Chojnik czerwonym szlakiem przez cały czas przyjdzie wam spacerować brukowanym chodnikiem o niskim kącie nachylenia. Główne wejście na teren twierdzy znajduje się tuż za wieżą bramną, w której ulokowana jest kasa biletowa zamku Chojnik. Ciężko ją przeoczyć gdyż zwykle ustawia się do niej długa kolejka turystów. Po zakupieniu biletów wstępu na zamek Chojnik wchodzimy do środka twierdzy i rozpoczynamy zwiedzanie tej wspaniałej atrakcji.

Kasa biletowa do Karkonoskiego Parku Narodowego w drodze na zamek Chojnik
Czerwony szlak turystyczny na zamek Chojnik z Sobieszowa
Brama wejściowa na zamek Chojnik
Kasa biletowa na zamku Chojnik znajduje się tuż przed wysokimi murami twierdzy

Zwiedzanie wnętrza zamku Chojnik

Zwiedzanie wnętrza zamku Chojnik zajmuje od godziny do około dwóch godzin czasu. Po zakupieniu biletów wstępu w wieży bramnej skierujcie się do wąskiego wejścia w murach zamku, za którymi przywita was duży zamkowy dziedziniec. Główny dziedziniec zamku Chojnik to najlepszy punkt na rozpoczęcie zwiedzania całej twierdzy. Polecamy wam pokręcić się chwilę po głównym dziedzińcu, gdyż znajduje się tu szalenie popularna atrakcja w postaci zielonego baldachimu liści pnących się po jednej ze ścian zamku. Korzenie tej rośliny tworzą tu spektakularny wzór i jest to świetne miejsce na zrobienie sobie wyjątkowego zdjęcia z wycieczki. Po zrobieniu sobie fotki przy pnączach zwiedzanie zamku Chojnik polecamy wam rozpocząć od obejścia dolnych partii zamkowych murów. Z głównego dziedzińca wychodzi nieoznakowana ścieżka, którą będziecie mogli obejść cały teren twierdzy dookoła. Podczas spacerowania po zamku Chojnik natkniecie się na wiele ciekawych miejsc i odkryjecie sporo sekretów jak małe smoki strzegące terenu zamku czy wykute w skale wąskie przejście prowadzące do jednej z baszt. Ścieżka jest tu poprowadzona w taki sposób, że na pewno nie przegapicie żadnych kryjących się na zamku Chojnik atrakcji.

Główny dziedziniec zamku Chojnik
Zamku Chojnik strzegą dwa małe smoki
Zwiedzanie terenu zamku Chojnik odbywa się indywidualnie bez przewodnika
Na zamku Chojnik zwiedzicie zarówno dolną część warowni jak i zamkowe mury

Zamek Chojnik – wieża widokowa

Główną atrakcją turystyczną na zamku Chojnik jest punkt widokowy ulokowany na najwyższej baszcie obronnej. Wejście na szczyt baszty znajduje się w ciągu ścieżki spacerowej wokół zamkowych murów. Do baszty prowadzą również kamienne schody wychodzące z dziedzińca głównego. Wchodząc na punkt widokowy będziecie mogli przez chwilę poczuć się jak rycerze biorący udział w obronie zamku. Ruch turystyczny zorganizowany jest tutaj jednokierunkowo – osoby wchodzące na basztę widokową korzystają z przejścia po zamkowych murach i ustawiają się w kolejce, stojąc na drewnianych galeriach obronnych. Na sam szczyt baszty prowadzą jedne wąskie schody. Ilość miejsca na punkcie widokowym jest dość ograniczona, jeżeli więc na zamku będzie sporo osób to nastawcie się na długie oczekiwanie w kolejce. Osoby, które przebywają na szczycie baszty widokowej po jej zwiedzaniu schodzą z punktu widokowego kamienną klatką schodową wewnątrz samej baszty. Dopiero po zejściu jednej grupy kolejka zacznie posuwać się naprzód. Podczas naszej wizyty szło to dość powoli, warto jednak ustawić się w kolejce do zwiedzania baszty gdyż roztaczają się z niej wspaniałe panoramy na Sobieszów, Jelenią Górę oraz okoliczne góry w tym na Karkonosze.

Wejście na wieżę widokową na zamku Chojnik
Widoki na zamek Chojnik i całą okolicę ze szczytu wieży widokowej
Widoki na Karkonosze z wieży widokowej na zamku Chojnik

Zamek Chojnik – czarny szlak turystyczny

Po zwiedzaniu całego zamku polecamy wam jeszcze na chwilę przysiąść na jednej z ławeczek na głównym dziedzińcu i posłuchać lecących z głośników legend oraz opowieści o historii zamku Chojnik. Gdy stwierdzicie że zwiedziliście na zamku już wszystko co było do zobaczenia, pora ruszyć w drogę powrotną do Sobieszowa. I tutaj dla odmiany możemy wam polecić zejście z zamku Chojnik czarnym szlakiem turystycznym przez Zbójeckie Skały. Warto rozważyć tą małą zmianę trasy gdyż w ciągu czarnego szlaku ukryte jest kilka dodatkowych ciekawych atrakcji. Jedną z nich są Zbójeckie Skały, na szczycie których znajdziecie niewielką platformę widokową. W Zbójeckich Skałach kryje się też kolejna ciekawostka czyli najdłuższa w Karkonoszach jaskinia szczelinowa o nazwie „Dziurawy Kamień”. Co ciekawe jaskinię tę również można zwiedzać. Do wnętrza jaskini wchodzi się przez spory otwór w skale. Następnie czeka was przejście około 20 metrowego korytarza, który kończy się 3 metrowym pionowym kominem. Wyjście z jaskini wymaga krótkiej wspinaczki ale nie jest to nic trudnego. Na zwiedzanie „Dziurawego Kamienia” warto zabrać ze sobą latarkę „czołówkę”. Jeżeli nie lubicie takich atrakcji to po prostu omińcie Dziurawy Kamień i podążajcie czarnym szlakiem w dół zbocza aż do wyjścia z Karkonoskiego Parku Narodowego. Cała wycieczka na zamek Chojnik kończy się w Sobieszowie na parkingu, z którego rozpoczynaliśmy całą wyprawę.

Fragment czarnego szlaku na zamek Chojnik
Zbójeckie Skały przy czarnym szlaku na zamek Chojnik
Czarnym szlakiem można zarówno wejść jak i zejść z zamku Chojnik

Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze