sprzęt do kupy w górach
Poradniki

Jak zrobić siku i kupę w lesie? Potrzeba fizjologiczna w terenie. Poradnik o załatwianiu potrzeby w trasie dla każdego.

Załatwianie potrzeby fizjologicznej podczas wycieczki terenowej to od wielu lat temat wielkiego tabu. Temat ten jest tabu zupełnie niepotrzebnie gdyż robienie siku czy kupy to naturalne zjawisko, z którymi mamy do czynienia praktycznie każdego dnia. Ile razy zdarzyło wam się podczas wycieczki, że nagle zachciało wam się siku na szlaku? A ile razy po obfitym posiłku czy mocnej kawie nagle w drodze przysłowiowy „krecik zastukał wam w taborecik”? Oddawanie moczu i robienie kupy na szlaku to czasami nie lada wyzwanie zwłaszcza dla osób, które nigdy nie biwakowały lub wybierają się w góry po raz pierwszy. Wbrew pozorom robienie siku i kupy w górach to stosunkowo prosta czynność. Trzymając się kilku prostych zasad robienie siku i kupy w terenie już nigdy nie będą dla was problemem. W tym poradniku przygotowaliśmy dla was garść wskazówek dotyczących załatwiania potrzeb fizjologicznych podczas górskich wędrówek. Zapraszamy!

Siku i kupa na szlaku – podstawy

Ile razy byliście w środku lasu albo wysoko w górach i nagle poczuliście, że wasz pęcherz jest pełny i natychmiast musicie iść w krzaki? A ile razy byliście w połowie drogi do celu wyprawy a między pośladkami nagle poczuliście duże ciśnienie na dwójeczkę? Takie sytuacje to norma na szlakach turystycznych. Takie sytuacje dotykają nie tylko początkujących turystów ale też dużo bardziej doświadczonych wędrowców. Możemy was zapewnić że potrzeba wysikania się czy zrobienia kupy w trasie to całkowicie normalne i powszechne zjawisko. Niestety wiele osób do tych czynności zabiera się w nieodpowiedni sposób, przez co w polskich lasach przy ścieżkach zalega mnóstwo pozostałości po osobach, które załatwiały swoją potrzebę tuż przy szlaku. W żargonie turystycznym takie pozostałości nazywane są „papierzakami”. Papierzaki to nic innego jak papier toaletowy zostawiony na widoku z reguły kilka metrów od ścieżki, po której wędrują inni turyści. Dlaczego takie praktyki są złe i powinny być piętnowane? Po pierwsze: pozostawione w taki sposób „papierzaki” psują estetykę całego krajobrazu. Po drugie: często miejsca takie nieprzyjemnie pachną a w pozostawione papierzaki można dodatkowo również wdepnąć. Schodząc ze szlaku za potrzebą warto zatem kierować się kilkoma prostymi zasadami, które pozwolą wam zrobić kupę i siku w terenie w taki sposób, aby nie uprzykrzać wędrówki innym turystom. Oto kilka podstawowych zasad, którymi warto kierować się podczas załatwiania potrzeby fizjologicznej w terenie:

  • 1. Nie sikaj oraz nie rób kupy bezpośrednio na szlaku turystycznym – odejdź na bok.
  • 2. Planując wycieczkę postaraj się skorzystać z toalety przed samym wyjściem na szlak.
  • 3. Nie oddawaj moczu i nie rób kupy w parkach narodowych. Postaraj się wytrzymać lub znajdź toaletę.
  • 4. Na wycieczkę zabierz ze sobą podstawowy sprzęt, który pozwoli Ci zrobić siku czy kupę higienicznie.
  • 5. Do podcierania się użyj zwykłego papieru toaletowego. Nawilżane chusteczki zostaw w domu.
  • 6. Nie załatwiaj się przy źródłach wody, strumieniach, potokach.
  • 7. Nigdy nie załatwiaj się bezpośrednio do wody!

Stosując się do tych kilku podstawowych zasad higieny i dobrego wychowania nie tylko sprawisz, że inni turyści będą wędrować w o wiele przyjemniejszej scenerii. Zadbasz również o to, że cała procedura załatwiania potrzeby fizjologicznej odbędzie się w zgodzie z naturą. W dalszej części tego artykułu przygotowaliśmy dla was kilka dodatkowych wskazówek, które z całą pewnością ułatwią wam załatwianie potrzeb w czasie waszych górskich wypadów.

Papierzaki to powszechny i niestety przykry widok na szlakach turystycznych

Jak zrobić siku podczas wycieczki?

Oddawanie moczu to najbardziej podstawowa potrzeba fizjologiczna. I to właśnie ta potrzeba najczęściej przydarza się turystom podczas górskich wycieczek. Ta na pozór prosta czynność wielu osobom z jakichś powodów przysparza wiele trudności. Na szczęście stosując kilka prostych zasad oddawanie moczu w terenie stanie się dla was mniej krępujące i będzie ono o wiele łatwiejsze i przede wszystkim mniej uciążliwe dla innych. Po pierwsze: pamiętajcie aby zawsze iść do toalety tuż przed wyruszeniem na szlak. W ten sposób zminimalizujecie ryzyko, że nagle w drodze zachcę wam się siku. Jeżeli jednak mimo wizyty w toalecie w drodze przyciśnie was na sikanie to pamiętajcie, aby zejść ze szlaku pieszego odległości co najmniej 100-200 metrów. W ten sposób będziecie mniej widoczni dla innych oraz wasz mocz nie wypłynie na szlak, po którym chodzą inni ludzie w tym dzieci. Zapach moczu może też przyciągnąć na szlak dzikie zwierzęta co w skrajnych przypadkach może być niebezpieczne dla innych turystów. Zasady oddawania moczu w lesie są też bardzo ważne w przypadku noclegu w terenie. Jeżeli planujecie rozbić się w lesie z namiotem to na nocne siku powinniście odejść co najmniej 200-300 metrów od obozu. Jeżeli wysikacie się tuż za namiotem to jest duże prawdopodobieństwo że w nocy wasz namiot odwiedzą nieproszeni goście (wiemy to z własnego doświadczenia).

Mocz powinno się oddawać w odległości co najmniej 50 metrów od szlaku pieszego.

Kupa w lesie – przydatny sprzęt

Zrobienie kupy w terenie to już dużo bardziej poważna sprawa. Zwykle taka sytuacja może was zastać gdy przed wycieczką nie skorzystacie z toalety lub gdy zjecie obfity posiłek czy wypijecie na przykład mocną kawę. „Krecik stukający w taborecik” w środku lasu to dla wielu turystów sytuacja stresująca, która odbiera radość z całej dalszej wycieczki. Warto zatem na taką okazję nosić ze sobą minimalistyczny sprzęt toaletowy, który ułatwi wam zrobienie kupy w terenie. My na nasze wycieczki zabieramy ze sobą rolkę zwykłego papieru toaletowego, którą to dodatkowo pakujemy w foliowy woreczek strunowy. Aby łatwiej było zapakować papier do woreczka wyciągamy z jego środka tekturowy rulon. Do całego ekwipunku toaletowego dokładamy lekką łopatkę do wykopania dołka, w którym ostatecznie wyląduje leśna „dwójeczka”. W roli łopatki świetnie sprawdzi się lekkie narzędzie ogrodnicze z dowolnego marketu. Łopatki takie zwykle ważą około 100-150 gramów. My ostatnio w roli łopatki nosimy ze sobą małą, plastikową łyżkę do butów, dzięki czemu nasz obecny „zestaw toaletowy” waży całe 55 gramów, czyli tyle co nic. Zestaw ten przydał nam się w terenie już niejednokrotnie, zwłaszcza podczas biwaków czy w sytuacji, gdy w publicznej toalecie zabrakło papieru. Wskazówka na temat ekwipunku toaletowego podyktowana jest naszym własnym górskim doświadczeniem. Gwarantujemy wam, że ten zestaw toaletowy sprawdzi się wam podczas niejednej wycieczki.

Na wycieczce w góry przyda się rolka papieru toaletowego oraz łopatka
My do kopania mini latryny używamy ultralekkiej łopatki zrobionej z łyżki do butów

Jak prawidłowo zrobić kupę w lesie?

Czas na kilka przydatnych wskazówek jak krok po kroku przygotować sobie miejsce do zrobienia kupy w terenie. Do zrobienia przysłowiowej dwójeczki na szlaku wykorzystamy sprzęt toaletowy, który zawsze nosimy ze sobą na każdej wycieczce. Wskazówki te powstały na podstawie naszych własnych doświadczeń, które zbieraliśmy przez wiele lat wędrowania po polskich górach i szlakach turystycznych. A oto kilka podstawowych czynności, jakie należy wykonać aby bez problemu zrobić kupę w terenie:

  • 1. W pierwszej kolejności należy odnaleźć odpowiednie miejsce na zrobienie kupy: Miejsce takie powinno być oddalone od szlaku turystycznego o co najmniej 200-300 metrów.
  • 2. Po znalezieniu odpowiedniego miejsca rękami lub łopatką należy odgarnąć wierzchnią warstwę ściółki leśnej lub mchu na bok: Nie wyrzucajcie zgarniętego materiału! Przyda się nam w końcowym etapie robienia dwójeczki.
  • 3. Po zgarnięciu ściółki łopatką kopiemy około 10-15 cm. dołek w ziemi: Staramy się przy tej czynności nie uszkodzić grubych korzeni drzew, których w lesie pod ziemią będzie całe mnóstwo. Po wykopaniu dołka w ziemi ściągamy spodnie i bieliznę do połowy ud a następnie kucamy nad wykopanym dołkiem w pozycji tzw. „słowiańskiego przykucu”. Pozycja ta może wielu z was wydać się niewygodna, ale jest ona jedną z najbardziej stabilnych pozycji do załatwiania tej potrzeby fizjologicznej – zwłaszcza gdy jest możliwość czegoś się przytrzymać (gałąź czy korzeń).
  • 4. Po zrobieniu dwójeczki podetrzyj się papierem toaletowym i wrzuć go do wykopanego dołka: Używany do podtarcia się papier toaletowy koniecznie musi być zwykłym papierem a nie chusteczką nawilżaną! Po wrzuceniu papieru toaletowego do dołka całość zasypujemy odgarniętą ziemią w taki sposób, aby nic nie wystawało na zewnątrz. Jeżeli w miejscu załatwiania potrzeby odgarnialiście mech to po prostu przywróćcie całość do pierwotnego stanu.

Gratulację! Właśnie prawidłowo zrobiliście waszą pierwszą kupę w terenie w zgodzie z naturą. Od tego momentu wszystkim zajmą się już leśne żuki gnojarze, które wykorzystają znaleziony materiał organiczny do nawożenia lasu.

1. Zgarnij ściółkę leśną z miejsca gdzie zamierzasz zrobić kupę
2. Za pomocą łopatki wykop niewielki dołek o głębokości ok. 10-15 cm.
3. Kucnij w wygodnej pozycji nad wykopanym dołkiem i zrób co trzeba
4. Zużyty papier toaletowy wrzuć do wykopanego dołka. Nie używaj chusteczek nawilżanych!
5. Zakop dołek za pomocą łopatki. Miejsce przysyp zgarniętą wcześniej ściółką leśną.

Siku i kupa w lesie na kilkudniowym trekkingu

Robienie siku oraz kupy w lesie to również nieodzowna część kilkudniowych górskich wypadów biwakowych. Dla wielu osób główną przeszkodą do wybrania się na biwak w terenie jest właśnie wstydliwy problem dotyczący załatwiania tam swoich potrzeb fizjologicznych. My na początku swojej przygody z turystyką również długo zastanawialiśmy się co zrobimy rano po śniadaniu w środku lasu, gdy nagle zachcę nam się kupę czy siku. Okazuje się że stosując się do wspomnianych powyżej zasad czynności te są naprawdę błahe i są one bardzo proste w wykonaniu. Należy jednak pamiętać, że wychodząc na siku czy kupę podczas biwaku należy odejść od obozu na jak największą odległość. Oszczędzi wam to wielu nieprzyjemnych zapachów dolatujących do obozu przy nagłej zmianie wiatru. Dodatkowo odchodząc na siku czy kupę nieco dalej od obozu oszczędzicie sobie odwiedzin dzikich zwierząt, które na pewno zostaną przyciągnięte pod namiot zapachem moczu i kału. Jeżeli wybieracie się na biwak w większym gronie warto porozmawiać z waszymi kompanami o zasadach załatwiania potrzeby możliwie z dala od obozu. Najlepiej wyznaczcie sobie wspólne miejsce „sławojki obozowej”. Dzięki temu unikniecie sytuacji że każdy chodzi za potrzebą gdzie popadnie. Załatwianie się gdziekolwiek może mieć przykre konsekwencje w środku nocy, gdy wychodząc na siku z namiotu w ciemności wdepniecie na pozostawioną przez kogoś innego „minę”. Mamy nadzieję że te kilka wskazówek na temat robienia siku i kupy w terenie przekona was, że jest to tak naprawdę trywialna sprawa i mamy nadzieję że wielu z was dzięki naszym wskazówkom zdecyduje się wybrać na kilkudniowy wypad z namiotem w teren.

Toaleta powinna być zlokalizowana przynajmniej 200-300 metrów od obozu
Nie zostawiaj kupy na powierzchni przy obozie – może ona w nocy przyciągnąć zwierzęta
Stosując się do kilku prostych zasad noc na szlaku upłynie wam spokojnie a biwak będzie przyjemny

Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze