Korona Gór Polski

Korona Gór Polski to 28 szczytów górskich, zlokalizowanych w różnych pasmach górskich na terenie Polski. Została ona zatwierdzona w 1997 roku i miała służyć jako odciążenie dla obleganych tatrzańskich szlaków, poprzez zachęcanie do zdobywania szczytów Korony Gór Polski. Aby zdobyć całą Koronę Gór Polski musimy o własnych siłach wejść na każdy ze szczytów. W 1997 roku został również powołany Klub Zdobywców Korony Gór Polski, do którego obecnie należy już ponad 30 000 osób. Godnością Zdobywcy Korony Gór Polski cieszy się ok. 1600 osób. Zdobywanie Korony Gór Polski nie jest określone przez żadne ramy czasowe, szczyty Korony można zdobywać przez całe życie jak i wszystkie w jednym roku. Możliwe jest również wielokrotne zdobycie tytułu Zdobywcy Korony Gór Polski.

korona gór polski logo

Przystąpienie do Klubu Zdobywców Korony Gór Polski

Aby zostać członkiem należy wypełnić deklarację przystąpienia, opłacić wpisowe oraz zakupić książeczkę, w której będą zbierane potwierdzenia zdobycia koronnych szczytów. Do Klubu Zdobywców Korony Gór Polski może przystąpić każdy, minimalny wiek wymagany do przystąpienia to 7 lat. Koszt zapisania się do Klubu Zdobywców KGP to 32 zł wpisowego, 5 zł na zakup książeczki do potwierdzania zdobycia koronnych szczytów, oraz według uznania odznaki klubowej (15 zł). Do całości należy doliczyć koszty przesyłki zwrotnej w kwocie 12 zł. Po otrzymaniu książeczki można ruszać na szlak aby zdobyć godność Zdobywcy Korony Gór Polski. WAŻNE! Zdobyte szczyty przez przystąpieniem do klubu nie są zaliczane.

korona gór polski logo

Zdobywanie Korony Gór Polski

Zdobywanie szczytów Korony Gór Polski to świetna okazja do zaplanowania ciekawych wycieczek w górskie rejony, większość szlaków na poszczególne szczyty nie sprawia trudności nawet początkującym turystom. Należy przy tym pamiętać, że potwierdzeniem zdobycia szczytu jest pieczątka wbita na odpowiedniej stronie książeczki oraz zdjęcie na szczycie, najlepiej przy słupku z tabliczką z nazwą szczytu. Zdjęcie należy następnie wydrukować i wkleić na odpowiedniej stronie, posłuży ono do późniejszej weryfikacji. Weryfikacja odbywa się podczas Zlotu Loży Zdobywców w wybranym przez Lożę terminie i miejscu w Polsce.

korona gór polski logo

Godność Zdobywcy Korony Gór Polski

Po zdobyciu wszystkich 28 szczytów wraz z fotografiami i pieczątkami wbitymi w książeczkę należy wybrać się na jedno ze spotkań weryfikacyjnych organizowanych przez Lożę. Na spotkanie należy się uprzednio zapisać poprzez stronę internetową Korony Gór Polski. Więcej na ten temat możecie znaleźć tutaj: https://kgp.info.pl/nadanie-godnosci-zdobywcy/. Informacje o szczytach i szlakach turystycznych Korony Gór Polski znajdziecie w naszych artykułach. Jeżeli jesteście zainteresowani dołączeniem do Klubu Zdobywców Korony Gór Polski lub chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat, odwiedźcie stronę główną KGP: https://kgp.info.pl/.

Mapa szczytów Korony Gór Polski

Szczyty Korony Gór Polski

Poniżej zamieszczamy listę szczytów należących do Korony Gór Polski. Pod każdym przyciskiem znajdziecie artykuł szczegółowo opisujący trasy wycieczkowe na dany koronny szczyt. Jeżeli przycisk jest szary a zamiast zdjęcia ze szczytu umieszczone jest logo Korony Gór Polski oznacza to że jeszcze nie odbyliśmy tej wycieczki. Przyciski, które posiadają kolorowe zdjęcie zawierają szczegółowy opis trasy wycieczkowej.