śnieżka
Karkonosze,  Sudety

Śnieżka z Karpacza. Opisy tras, szlaki, parkingi, wyciąg. Wycieczka na Śnieżkę.

Śnieżka (1602 m. n.p.m.) to jeden z najpopularniejszych szczytów w Karkonoszach. Każdego roku szczyt Śnieżki zdobywany jest przez licznych turystów, którzy wyruszają na pieszą wycieczkę na Śnieżkę z terenu Karpacza. Szlaki prowadzące na Śnieżkę są stosunkowo łatwe do pokonania, co czyni ją świetnym celem wycieczki dla początkujących turystów jak i rodzin z dziećmi. Od wielu lat pod szczyt Śnieżki można również wjechać z Karpacza szalenie popularnym wyciągiem krzesełkowym, co czyni Śnieżkę jeszcze bardziej dostępną dla wszystkich turystów. Śnieżka zaliczana jest do Korony Gór Polski, Korony Sudetów i wielu innych tego typu odznak przez co jest chętnie odwiedzana przez turystów zdobywających różne górskie osiągnięcia. W tym wpisie przygotowaliśmy dla was obszerny opis szlaków na Śnieżkę z Karpacza oraz różne warianty tras wycieczkowych na Śnieżkę. Znajdziecie tu również przydatne informacje na temat wjazdu kolejką linową na Śnieżkę z Karpacza, dojazdu na do samego Karpacza czy parkingów pod Śnieżką. Nie zabraknie tu też przydatnych wskazówek, które pomogą wam zdobyć Śnieżkę, najwyższy szczyt Karkonoszy. Zapraszamy!

Dojazd do Karpacza i parkingi pod Śnieżką

Na Śnieżkę najłatwiej dostać się wyruszając na wycieczkę z Karpacza. Karpacz to niewielkie miasto leżące u podnóża Karkonoszy w woj. dolnośląski. Do Karpacza najłatwiej jest dojechać własnym samochodem i to właśnie ten rodzaj transportu jest najczęściej wybierany przez turystów. Aby dojechać do Karpacza z różnych rejonów Polski najpierw trzeba kierować się w stronę Wrocławia. Następnie we Wrocławiu należy wjechać na autostradę A4 i ruszyć dalej w stronę Kostomłotów. W Kostomłotach zjeżdżamy z autostrady i ruszamy w stronę Jeleniej Góry przez Strzegom gdzie skręcamy już na właściwą drogę do Karpacza. Orientacyjny czas dojazdu samochodem do Karpacza z Wrocławia to około 2 godziny. Jeżeli nie możecie skorzystać z auta to do Karpacza możecie również dojechać autokarem lub prywatnymi busami. Rozkłady jazdy autokarów czy busów z waszej miejscowości bez problemu znajdziecie w Internecie. Do Karpacza obecnie nie kursują niestety żadne pociągi. Jeżeli chodzi o parkingi w Karpaczu, na których możecie zostawić wasze auto na czas wycieczki na Śnieżkę to poniżej zostawiamy dla was linki z zaznaczonymi lokalizacjami na mapach Google:

Szlaki na Śnieżkę z Karpacza

Na Śnieżkę można dotrzeć z Karpacza na kilka sposobów. Najlepszym punktem na rozpoczęcie wycieczki na Śnieżkę jest Karpacz Biały Jar, dlatego też poniżej przygotowaliśmy dla was ciekawe trasy wycieczkowe prowadzące na Królową Karkonoszy właśnie z tej dzielnicy Karpacza. Wszystkie proponowane przez nas trasy cechują się niskim stopniem trudności i nie powinny one sprawić problemów nawet osobom, które nigdy nie chodziły po górach. A oto nasze propozycje tras wycieczki na Śnieżkę z Karpacza:

Trasa na Śnieżkę przez Schronisko Strzecha Akademicka
Czas: 6 godzin. Dystans: 16,60 km. Suma podejść: 960 m.

Wycieczka na Śnieżkę z Karpacza przez Schronisko Strzecha Akademicka to jedna z łatwiejszych tras wycieczkowych w naszym zestawieniu. Marsz na Śnieżkę rozpoczynamy w Karpaczu na ul. Strażackiej, gdzie wchodzimy na żółty szlak turystyczny. Szlak ten poprowadzi was wzdłuż potoku Łomnica do popularnego Schroniska PTTK Strzecha Akademicka. Podejście na schronisko Strzecha Akademicka z Karpacza nie jest trudne gdyż wędruje się tu szeroką drogą gruntową o łagodnym nachyleniu. Po dotarciu do schroniska Strzecha Akademicka należy kontynuować marsz na Śnieżkę niebieskim szlakiem turystycznym o nazwie „Droga Na Śnieżkę”. Niebieski szlak doprowadzi was do punktu „Stara Strażnica” i połączy się tam ze szlakiem czerwonym, którym dotrzecie pod kolejne schronisko Dom Śląski i dalej prosto na Śnieżkę. Powrót do Karpacza odbywa się następnie czarnym szlakiem przez Kopę lub można zjechać wyciągiem krzesełkowym „Zbyszek”.

Kolor szlakuszlak żółty
Punkt startowyKarpacz, ul. Strażacka
Odległość do celuok. 8,60 km.
Długość całej trasyok. 16,60 km.
Czas przejściaok. 6 godzin
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT26

Trasa na Śnieżkę przez Dolinę Łomniczki
Czas: 5 godz. 30 min. Dystans: 16,00 km. Suma podejść: 921 m.

Wycieczka na Śnieżkę z Karpacza przez Dolinę Łomniczki to kolejna ciekawa propozycja trasy wycieczkowej na najwyższy szczyt Karkonoszy. Wędrówka na Śnieżkę rozpoczyna się w Karpaczu Biały Jar, skąd ruszamy czerwonym szlakiem turystycznym w stronę skoczni narciarskiej „Orlinek”. Następnie wchodzimy na teren Karkonoskiego Parku Narodowego i ruszamy łagodnym podejściem w stronę Schroniska PTTK Nad Łomniczką. Po minięciu schroniska czeka na was przejście przez Dolinę Łomniczki wzdłuż potoku Łomniczka. W Dolinie Łomniczki czeka was zwiedzanie przepięknego wodospadu oraz wspinaczka po stromym zboczu Śnieżki do Domu Śląskiego skąd wejdziecie już na szczyt Śnieżki. Powrót ze Śnieżki realizujemy tu po własnych śladach z powrotem przez Dolinę Łomniczki.

Kolor szlakuszlak czerwony
Punkt startowyKarpacz, Biały Jar
Odległość do celuok. 7,80 km.
Długość całej trasyok. 16,00 km.
Czas przejściaok. 5 godz. 30 min.
Stopień trudnościŚredni
Punkty GOT25

Trasa na Śnieżkę przez Schronisko Samotnia
Czas: 6 godzin. Dystans: 17,20 km. Suma podejść: 978 m.

Wycieczka na Śnieżkę przez Schronisko Samotnia to jedna z łatwiejszych i ciekawszych tras wycieczkowych w Karkonosze. W tym wariancie wycieczki wejście na szczyt Śnieżki poprzedzone jest zwiedzaniem Świątyni Wang – wielkiej i unikatowej na skalę światową atrakcji turystycznej Karpacza. Po zwiedzaniu Świątyni Wang ruszamy na Śnieżkę żółtym szlakiem w stronę Polany w Karkonoszach, a następnie wchodzimy na szlak niebieski, który prowadzi do kultowego Schroniska Samotnia. Przy schronisku tym czeka na was kolejne przepiękne miejsce, Mały Staw Karkonoski. Ze schroniska Samotnia ruszamy w dalszą drogę niebieskim szlakiem do Schroniska Strzecha Akademicka i dalej na Spaloną Strażnicę, do Domu Śląskiego i na Śnieżkę. Powrót do Karpacza odbywa się tu albo wyciągiem krzesełkowym „Zbyszek” albo pieszo czarnym szlakiem przez Biały Jar.

Kolor szlakuszlak żółty
Punkt startowyKarpacz, Świątynia Wang
Odległość do celuok. 10,60 km.
Długość całej trasyok. 17,20 km.
Czas przejściaok. 6 godzin
Stopień trudnościDość łatwy
Punkty GOT27

Wycieczka na Śnieżkę – dlaczego warto?

Śnieżka w Karkonoszach to szczyt, który jest bardzo popularnym celem wycieczek turystów z całej Polski. Ale skąd w ogóle wzięła się jego popularność? Okazuje się, że szczyt ten już od wielu stuleci cieszy się ogromnym zainteresowaniem, głównie ze względu na łatwą dostępność i łatwe szlaki turystyczne. Głównym atutem Śnieżki jest to, że szczyt ten mocno góruje nad całą okolicą co pozwala na podziwianie z jego wierzchołka pięknych wschodów i zachodów słońca a także fenomenalnych krajobrazów tak latem jak i zimą. Kolejnym powodem, dla którego Śnieżka jest tak popularna są funkcjonujące w Karpaczu jak i w Czechach kolejki linowe, które pozwalają na wjechanie wyciągiem praktycznie pod sam szczyt. Turyści, którzy nie chcą zatem ruszać na Śnieżkę piechotą mogą wygodnie wjechać na jej szczyt albo z terenu Polski albo z Czech specjalną kolejką gondolową. Za to dla turystów, którzy uwielbiają piesze wędrówki Karkonoski Park Narodowy przygotował ogromną liczbę szlaków, które pozwalają bez problemów zdobyć szczyt Śnieżki z Karpacza. Wybierając się na wycieczkę na królową Karkonoszy można zaplanować fascynującą, całodniową wycieczkę wypełnioną pięknymi widokami i arcyciekawymi atrakcjami. W następnym akapicie przyjrzymy się bliżej pierwszej z opcji dostania się na szczyt Śnieżki i jest nią wjazd wyciągiem krzesełkowym na Kopę w Karpaczu.

Szlaki z Karpacza na Śnieżkę nie są wcale trudne do pokonania
Podczas wycieczki na Śnieżkę czeka na was mnóstwo pięknych widoków
W drodze na Śnieżkę jest okazja zwiedzić kultowe schroniska i arcyciekawe miejsca

Wyciąg na Śnieżkę z Karpacza

Jedną z najłatwiejszych opcji dostania się na Śnieżkę jest wjazd pod szczyt koleją linową „Zbyszek” z Karpacza. Dolna stacja kolei linowej „Zbyszek” zlokalizowana jest na ulicy Turystycznej w Karpaczu. To właśnie w tym miejscu w sezonie wakacyjnym tworzą się przeogromne kolejki turystów, którzy czekają na swoją kolej wjazdu wyciągiem krzesełkowym pod szczyt Śnieżki. Kolej ta nie dojeżdża jednak bezpośrednio na sam szczyt Śnieżki a na pobliską Kopę (1367 m. n.p.m.). Wyciągiem na Kopę wjeżdża się siedząc wygodnie na 4-osobowej kanapie (wyciąg przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych). Wjazd koleją linową na Kopę z Karpacza trwa około 8 minut. Przy dobrej pogodzie podczas jazdy wyciągiem będziecie mieli okazję podziwiać piękne krajobrazy Karkonoszy. Po dojechaniu na górną stację kolejki pod Kopą czeka was jeszcze krótki marsz czarnym szlakiem do Schroniska Dom Śląski skąd już rzut kamieniem na szczyt Śnieżki. Kolejka linowa z Karpacza na Śnieżkę jest płatna. Ceny biletów są obecnie dość wysokie, dodatkowo ich cena zmienia się w zależności od sezonu: w sezonie wysokim (wakacje, ferie zimowe) bilety są nieco droższe niż w sezonie niskim. Wjazd wyciągiem na Śnieżkę z Karpacza kosztuje ok. 60-70 zł w jedną stronę, lub ok. 70-80 zł jeżeli chcecie wjechać i zjechać jednego dnia. Wyciąg na Kopę w Karpaczu czynny jest w godzinach 09:00 – 16:00 w sezonie niskim i 09:00 – 17:00 w sezonie wysokim.

Wyciąg na Kopę pod Śnieżką w Karpaczu – dolna stacja kolejki
Wjeżdżamy na Śnieżkę wyciągiem krzesełkowym z Karpacza
Po dojechaniu wyciągiem na Kopę trzeba jeszcze przejść kawałek szlaku na Śnieżkę

Wejście na Śnieżkę zimą

Na wycieczkę na Śnieżkę można wybrać się nie tylko latem ale również zimą. Wyprawa zimowa na Śnieżkę to zupełnie inne doświadczenie. Karkonosze to góry o charakterze alpejskim, przez co zimą panują tu często ekstremalne warunki pogodowe. Wybierając się na zimową wycieczkę w Karkonosze należy odpowiednio się do tego przygotować zarówno pod kątem sprzętu jak i kondycyjnie. Szlaki na Śnieżkę, które w lecie są łatwe do pokonania zimą często pokryte są grubą warstwą śniegu i lodu, stąd zresztą wzięła się właśnie nazwa najwyższego szczytu Karkonoszy. Na całe szczęście główne szlaki prowadzące na Śnieżkę są regularnie odśnieżane przez służby parku narodowego dzięki czemu nie trzeba się tutaj przedzierać po pas w śnieżnych zaspach. Warto jednak wziąć po uwagę fakt, że pokonywanie szlaków z Karpacza na Śnieżkę zimą wymaga dużo większego wysiłku a i cała wycieczka będzie też dużo dłuższa. Szlaki na Śnieżkę, które zwykle są odśnieżone to: żółty szlak z Karpacza na Schronisko PTTK Strzecha Akademicka i Droga na Śnieżkę czyli niebieski szlak na Spaloną Strażnicę i do Domu Śląskiego. Trzeba też wspomnieć, że zimą niektóre szlaki w Karkonoszach są zamykane z uwagi na realne zagrożenie lawinowe. Szlaki na Śnieżkę zamykane w zimie to: czerwony szlak przez Dolinę Łomniczki, czarny szlak (Droga Śląska) prowadzący na Biały Jar czy żółty szlak ze Schroniska Strzecha Akademicka na Biały Jar.

Podejście na Śnieżkę zimą niebieskim szlakiem przez Schronisko Strzecha Akademicka
Zimą na Śnieżce często panują ciężkie warunki do uprawiania turystyki
Na zimowe wejście na Śnieżkę warto dobrze się przygotować – zwłaszcza ciepło ubrać

Wybierając się na zimową wycieczkę na Śnieżkę trzeba zaopatrzyć się w ciepłe ubrania, porządne buty zimowe i przynajmniej mapę Karkonoszy. Polecamy wam też zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne. Może się to wydawać śmieszne i wielu z was popuka się tu w głowę myśląc: „No jak okulary przeciwsłoneczne w zimie…”. Okulary przeciwsłoneczne w zimie pomogą ochronić wasze oczy przed odbijającym się od śniegu promieniowaniem UV oraz osłonią wasze oczy od lodowatego wiatru, który często niesie ze sobą drobinki lodu. No i obowiązkowo zabieramy ze sobą specjalne nakładki na buty z kolcami czyli raczki. Na szlaku prowadzącym na szczyt Śnieżki spod Domu Śląskiego pod warstwą świeżego śniegu często ukryty jest lód. Dlatego też bez raczków będzie wam bardzo trudno pokonać to ostatnie podejście. Wiele razy widzieliśmy na Śnieżce turystów w adidasach, którzy nie byli w stanie stać na szlaku albo cały czas przewracali się na lodzie. W górach zimową porą raczki to absolutna podstawa. Należy też absolutnie pamiętać aby zimą nie wchodzić na szczyt Śnieżki tzw. Drogą Jubileuszową, która jest wtedy zamknięta. Łamanie tego zakazu grozi upadkiem ze skutkiem śmiertelnym. Zimowa wyprawa na Śnieżkę z Karpacza to zupełnie unikatowe wyzwanie i swoista przygoda, którą trudno będzie przeżyć gdzie indziej. Jeżeli jeszcze nigdy nie byliście w górach zimą to zimowa wycieczka na Śnieżkę będzie dla was nie lada przeżyciem ale i fascynującą przygodą. Polecamy!

Szczyt Śnieżki zimową porą – lód, zaspy i niesamowity klimat

Na Śnieżkę przez Dolinę Łomniczki

Na letnią wycieczkę na szczyt Śnieżki z Karpacza polecamy wam wybrać się przez Dolinę Łomniczki. Jest to naszym zdaniem jedna z ciekawszych tras wycieczkowych na Śnieżkę, która w pełni oddaje charakter Karkonoszy. Jest to również świetna okazja, aby zdobyć szczyt Śnieżki wędrując jednym z odcinków Głównego Szlaku Sudeckiego. Początkowy odcinek czerwonego szlaku z Karpacza to spacer szeroką drogą leśną o łagodnym nachyleniu. Droga ta doprowadzi was do budynku niewielkiego Schroniska PTTK Nad Łomniczką. Miejsce to od dawna jest niestety nieczynne i obecnie nadal jest w remoncie. Ostatnio można było tu jedynie skorzystać z zewnętrznej toalety oraz zjeść coś ciepłego w prowizorycznym food-trucku. Po minięciu schroniska czerwony szlak wyprowadzi was do Doliny Łomniczki. Dolina Łomniczki to jeden z najbardziej malowniczych terenów w całych Karkonoszach, który na pewno was zachwyci. Wędrówka odbywa się tutaj wąską, kamienną ścieżką w otoczeniu unikatowej przyrody wzdłuż potoku Łomniczka, na którym występuje cała seria kaskad. Na końcu Doliny Łomniczki czeka was podziwianie największej atrakcji w dolinie czyli Wodospadu Łomniczki. Wodospad ten ogląda się stojąc na wąskim metalowym mostku, pod którym przepływają wartko wody potoku Łomniczka.

Czerwony szlak z Karpacza do Doliny Łomniczki
Budynek Schroniska PTTK Nad Łomniczką
Odcinek czerwonego szlaku przed wspinaczką zboczem Śnieżki
Wodospad Łomniczki w Dolinie Łomniczki w Karkonoszach

Po zwiedzaniu Wodospadu Łomniczki pora na wspinaczkę zboczem Śnieżki do Domu Śląskiego. Podczas wspinaczki na szczyt Śnieżki czerwonym szlakiem za waszymi plecami będą rozpościerać się coraz piękniejsze widoki na Karpacz jak i Kotlinę Jeleniogórską. Tutaj też poczujecie się tak, jak osoby które pokonują Główny Szlak Sudecki na odcinku Karpacz – Szklarska Poręba. Pokonanie zbocza Śnieżki będzie wymagało sporo wysiłku, ale jest to naprawdę fajna przygoda. Mniej więcej w połowie podejścia do Domu Śląskiego z Doliny Łomniczki czeka na was kolejne super ciekawe miejsce i jest to Symboliczny Cmentarz Ofiar Gór. Jest to niewielka samotnie stojąca skała, do której przymocowane są liczne metalowe tabliczki z imionami i nazwiskami osób, które straciły życie w górach. Miejsce to jest dość ponure ale też z drugiej strony ciekawe. Przypomina ono turystom o tym, że górom należy się odpowiedni szacunek i czasem bywają one bardzo niebezpieczne. Gdy miniecie już symboliczny cmentarz ofiar gór będzie to znak że docieracie do końca podejścia zboczem Śnieżki i za chwilę wejdziecie na teren Domu Śląskiego, ostatniego schroniska górskiego przed szczytem królowej Karkonoszy.

To właśnie takimi serpentynami wchodzi się na Śnieżkę z Doliny Łomniczki
Dolina Łomniczki widziana spod Domu Śląskiego pod Śnieżką

Schronisko Dom Śląski i Droga Jubileuszowa

Ostatnim miejscem gdzie będziecie mogli odpocząć przed wspinaczką na szczyt Śnieżki jest Schronisko Dom Śląski. W Domu Śląskim oprócz odpoczynku można też zjeść ciepły posiłek czy napić się piwa lub czegoś ciepłego. W weekendy oraz w okresie wakacyjnym w Domu Śląskim zwykle są ogromne tłumy, więc aby zamówić tu coś ciepłego do jedzenia przyjdzie wam postać do baru w bardzo długiej kolejce. My w Domu Śląskim mieliśmy okazję nawet nocować a było to podczas przechodzenia Głównego Szlaku Sudeckiego i możemy powiedzieć że spało się tu całkiem nieźle. Gdybyście i wy chcieli zanocować w tym schronisku, to pamiętajcie żeby dokonać rezerwacji miejsca z dużym wyprzedzeniem. Po odpoczynku w Domu Śląskim pora na pokonanie ostatniego odcinka szlaku na szczyt Śnieżki czyli tzw. Zakosów i Drogi Jubileuszowej. W ostatnich latach ruch turystyczny w rejonie Śnieżki znacząco wzrósł. Z tego też powodu w rejonie Śnieżki wprowadzono zasadę ruchu jednokierunkowego. Na szczyt Śnieżki obecnie wchodzi się tzw. „Zakosami”, czyli łączonym szlakiem czerwonym i czarnym z Przełęczy Pod Śnieżką. Szlak ten jest wąski, stromy i co chwilę zmienia kierunek, stąd właśnie jego nazwa. To właśnie na Zakosach zdecydowano się wprowadzić ruch jednokierunkowy i obecnie można po nich tylko wchodzić na szczyt. Po zdobyciu Śnieżki powrót do Domu Śląskiego odbywa się już wyłącznie po Drodze Jubileuszowej czyli wybrukowanej drodze dojazdowej z Przełęczy Pod Śnieżką na Śnieżkę. Sama Droga Jubileuszowa nie jest już jednokierunkowa więc jeżeli nie chcecie pokonywać zakosów możecie też nią wejść na szczyt Śnieżki.

Dom Śląski pod Śnieżką – ostatnie schronisko górskie na trasie wycieczki
Dom Śląski na tle Śnieżki w Karkonoszach

Na szczycie Śnieżki również czeka na was sporo ciekawych atrakcji. Przede wszystkim Śnieżkę zdobywa się dla roztaczających się z niej pięknych widoków na Karkonosze, Karpacz oraz Kotlinę Jeleniogórską. Oprócz pięknych widoków na Śnieżce znajduje się kultowe obserwatorium astronomiczne kształtem przypominające latające spodki. Do środka obserwatorium wchodzić niestety nie można, choć są ponoć jakieś plany rewitalizacji działającej niegdyś na szczycie Śnieżki restauracji. Obok obserwatorium na Śnieżce znajduje się Kaplica Świętego Wawrzyńca oraz górna stacja kolejki gondolowej, która dojeżdża na Śnieżkę od strony czeskiej. Przy pięknej pogodzie na Śnieżce zwykle można spotkać tłumy turystów, którzy robią sobie pamiątkowe zdjęcia do książeczki Korony Gór Polski lub po prostu odpoczywają na murkach i podziwiają piękne widoki. A jeżeli już przy pieczątce jesteśmy: pieczątka ze Śnieżki jest dostępna jedynie w Domu Śląskim. Na szczycie niestety nie udało nam się jej odnaleźć więc zakładamy że zwykle jej tam nie ma. Jeżeli więc chcecie wbić sobie stempel do książeczki KGP czy GOT to konieczne będą odwiedziny Domu Śląskiego. Po zdobyciu Śnieżki pozostaje jeszcze powrót do Karpacza i tutaj też jest sporo opcji do wyboru: możecie zjechać w dół koleją linową „Zbyszek” z Kopy, zejść innym szlakiem (np. czarnym przez Biały Jar) czy po prostu wrócić tak jak weszliście na górę. To właśnie dzięki tej różnorodności szlaków do wyboru Śnieżka jest tak popularnym celem na wspaniałą i ekscytującą górską wycieczkę w Karkonosze.

Artykuł powstał przy współpracy z Sandra SPA Karpacz – górskim resortem, w którym spędzisz rodzinny wypoczynek.


Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

5 1 Głosuj
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze