Karpacz atrakcje
Karkonosze,  Przewodnik

Karpacz: atrakcje. Co warto zobaczyć w Karpaczu? 25 najciekawszych atrakcji Karpacza.

Karpacz to niewielkie miasto położone na Dolnym Śląsku u stóp Śnieżki, które jest popularnym celem wyjazdów wakacyjnych w Karkonosze. Ta urokliwa miejscowość w Karkonoszach słynie z wyjątkowo pięknej okolicy, gęstej sieci szlaków turystycznych, świetnie przygotowanej infrastruktury turystycznej oraz licznych atrakcji. Karpacz jest świetną bazą wypadową w góry i każdego roku jest wręcz oblegany przez turystów z całej Polski. Na terenie Karpacza czeka na was mnóstwo wyjątkowych miejsc, które urozmaicą wam czas pomiędzy górskimi wędrówkami. W tym artykule przygotowaliśmy dla was spis 25-ciu najciekawszych atrakcji, które warto zwiedzić w Karpaczu. Znajdziecie tu również wskazówki na temat cen biletów i godzin otwarcia poszczególnych atrakcji w Karpaczu, wskazówki na temat korzystania z komunikacji miejskiej Karpacza oraz propozycje na krótkie wycieczki pieszych w Karkonosze z Karpacza. Zapraszamy!

Karpacz – dojazd i parkingi

Karpacz to niewielkie miasto położone u stóp Karkonoszy w woj. dolnośląskim, w powiecie karkonoskim. Do Karpacza turyści najczęściej dojeżdżają własnym samochodem od strony Kowar lub Mysłakowic. Czas dojazdu samochodem do Karpacza z różnych regionów Polski prezentuje się następująco: z Wrocławia – ok. 2 godziny, z Warszawy – ok. 5 godzin, z Krakowa – ok. 4 godz. i 30 min. z Gdańska – ok. 6 godzin, z Rzeszowa – ok. 5 godz. i 30 min. Do Karpacza możecie również dojechać autokarem. Rozkłady jazdy autokarów z waszej miejscowości bez trudu znajdziecie w Internecie. Do Karpacza obecnie nie kursują pociągi PKP, trwają jednak prace nad przywróceniem dawnego połączenia kolejowego z Jeleniej Góry. Jeżeli chodzi o parkingi w Karpaczu to polecamy wam korzystać z miejskich parkingów, na których można płacić za parkowanie za pomocą gotówki, karty płatniczej lub aplikacji MoBilet. Pełną listę parkingów w Karpaczu znajdziecie na naszej mapce atrakcji Karpacza, którą zamieściliśmy na końcu tego artykułu.

Karpacz – komunikacja miejska

Większość turystów odpoczywających w Karpaczu porusza się po mieście samochodem. Mało kto jednak wie, że Karpacz posiada własną komunikację miejską, która pozwala na sprawne poruszanie się pomiędzy głównymi atrakcjami turystycznymi. Korzystanie z komunikacji miejskiej w Karpaczu pozwala oszczędzić sporo pieniędzy, które w przypadku jeżdżenia po mieście autem musielibyście wydać na parkingi (a parkowanie w Karpaczu do najtańszych nie należy). Autobus miejski, którym możecie poruszać się po Karpaczu nazywa się KarpaczBus. Autobus ten kursuje na trasie Karpacz Osiedle Skalne – Karpacz Centrum – Karpacz Biały Jar – Karpacz Kopa – Kościół Wang. Dokładną lokalizację przystanków, na których zatrzymuje się KarpaczBus oraz rozkład jazdy autobusu znajdziecie tutaj: Przystanki autobusowe KarpaczBusa.

Karpacz atrakcje – co warto zobaczyć w Karpaczu?

Czas zatem na najważniejszą część artykułu czyli listę najciekawszych naszym zdaniem atrakcji w Karpaczu. Proponowane przez nas atrakcje w Karpaczu spokojnie możecie zwiedzić poruszając się po mieście pieszo lub korzystając z KarpaczBusa. Oprócz listy najciekawszych atrakcji Karpacza poniżej znajdziecie również krótkie opisy wycieczek w Karkonosze, na jakie warto wybrać się z terenu Karpacza. A oto nasza propozycja 25 najciekawszych atrakcji w Karpaczu, które naszym zdaniem warto zwiedzić:

Zwiedzanie Karpacza polecamy wam rozpocząć od Multimedialnego Muzeum Karkonoszy. W Multimedialnym Muzeum Karkonoszy czeka was niezwykła przygoda podczas której poznacie fascynującą historię Karkonoszy. Cała wystawa w muzeum przygotowana jest w taki sposób, aby przekazywana tu wiedza była łatwa w odbiorze zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Podczas zwiedzania Multimedialnego Muzeum Karkonoszy odbędziecie fantastyczną, multimedialną wyprawę przez miliony lat dziejów Karkonoszy. Podczas zwiedzania cały czas będą towarzyszyć wam młodzi, wirtualni przewodnicy. Oprócz multimedialnej prezentacji w muzeum czekają na was liczne gry i zabawy, które na pewno zainteresują wasze dzieci. Na naszej stronie jest już pełny artykuł na temat Multimedialnego Muzeum Karkonoszy, z którego dowiecie się więcej na temat zwiedzania tej wyjątkowo ciekawej atrakcji. Artykuł ten dostępny jest tutaj: Multimedialne Muzeum Karkonoszy w Karpaczu.

Wstęp do Multimedialnego Muzeum Karkonoszy jest płatny:

 • Bilet normalny: 29 zł
 • Bilet ulgowy: 23 zł

Godziny otwarcia Multimedialnego Muzeum Karkonoszy:

 • Multimedialne Muzeum Karkonoszy czynne jest codziennie w godz. 10:00 – 18:00

Kolejną atrakcją, którą koniecznie musicie zobaczyć w Karpaczu jest skocznia narciarska Karpacz „Orlinek”. Skocznia narciarska Karpacz Orlinek w Karpaczu to unikatowa atrakcja turystyczna i okazja do pooglądania wspaniałych widoków. Pierwsza skocznia narciarska w Karpaczu o konstrukcji drewnianej powstała w roku 1912 i niestety uległa ona zawaleniu. Na jej miejsce w roku 1979 powstała nowa, stalowa skocznia narciarska. Skocznia narciarska „Orlinek” została następnie przebudowana w 2000 roku w związku z przygotowaniami do organizacji Mistrzostw Świata Juniorów. Ostatnie zawody odbyły się na niej w sezonie 2009/2010 i od tego czasu skocznia narciarska Karpacz „Orlinek” wykorzystywana jest jako atrakcja turystyczna i punkt widokowy. Skocznia ta ma aż 54 metry wysokości co czyni ją obecnie jedną z najwyższych wież widokowych w Polsce. Na jej szczycie znajduje się szeroka platforma widokowa, na którą wchodzi się po metalowych stopniach wzdłuż zjazdu narciarskiego. Ze skoczni narciarskiej Karpacz „Orlinek” rozpościerają się fantastyczne widoki na cały Karpacz jak i Karkonosze.

Wejście na punkt widokowy na skoczni narciarskiej Karpacz Orlinek jest płatny:

 • Bilet normalny: 19 zł
 • Bilet ulgowy: 14 zł

Godziny otwarcia skoczni narciarskiej Karpacz Orlinek:

 • Codziennie od godz. 10:00 do 18:00 lub do zachodu słońca

Lubicie jeździć na nartach? Jeżeli tak to w Karpaczu jest sporo miejsc gdzie możecie wybrać się na zimowe szusowanie. Jednym z takich miejsc jest Stacja Winterpol Karpacz Biały Jar -ośrodek narciarski położony w rejonie potoku Łomnica przy ulicy Olimpijskiej. Stacja narciarska Winterpol Karpacz Biały Jar posiada nowoczesną, całoroczną kolej linowa, która jest czynna zarówno zimą jak i latem. Wybierając się na narty do ośrodka Winterpol Karpacz Biały Jar czekają na was szerokie, łagodne i nowoczesne stoki narciarskie, świetnie przygotowana infrastruktura zjazdowa oraz zaplecze gastronomiczne. Na terenie stacji narciarskiej Winterpol Karpacz czekają na was aż trzy trasy zjazdowe o różnym poziomie trudności. Trasy te świetnie sprawdzą się do stawiania pierwszych kroków na nartach. Osoby bardziej doświadczone w narciarstwie zjazdowym też znajdą tu coś dla siebie. Korzystanie z wyciągu Winterpol Karpacz Biały Jar jest płatne.

Ceny biletów na kolej Winterpol Karpacz Biały Jar:

 • WIOSNA, LATO, JESIEŃ:
 • Bilet normalny: w dwie strony – 30 zł, w górę – 25 zł, w dół – 22 zł
 • Bilet ulgowy: w dwie strony – 25 zł, w górę – 20 zł, w dół – 22 zł
 • ZIMA Ceny Ski Pass Karpacz:
 • W zależności od sezonu ceny wahają się od 65 zł do 125 zł

Godziny otwarcia kolei Winterpol Karpacz Biały Jar:

 • Wyciąg czynny jest w godzinach 09:00 – 21:00

Kolejnym miejscem, które koniecznie musicie zobaczyć w Karpaczu jest Dziki Wodospad. Dziki Wodospad znajduje się w pobliżu wyciągu narciarskiego Winterpol Karpacz Biały Jar oraz dolnej stacji kolei linowej na Kopę. Dziki wodospad powstał na rzece Łomnica w wyniku spiętrzenia jej wód kamienną zaporą przeciwrumowiskową. Nadrzędnym celem tej zapory jest zatrzymywanie skalnego rumowiska i ochrona niżej położonych terenów Karpacza. Zapora, na której tworzy się Dziki Wodospad w Karpaczu powstała jako system zabezpieczający miasto przed powodzią. Pierwsza poważna powódź miała tu miejsce w 1815 roku podczas oberwania chmury. Kolejna powódź z roku 1897, która dla Karpacza była tragiczna w skutkach skłoniła ówczesne władze miasta to wzniesienia systemu zbiorników zabezpieczających. Jednym z jego elementów jest właśnie zapora przeciwrumoszowa, na której dzisiaj tworzy się Dziki Wodospad. Dziki Wodospad zwiedza się bez żadnych opłat.

Godziny otwarcia Dzikiego Wodospadu:

 • Dziki Wodospad w Karpaczu można zwiedzać całą dobę.

Kolej linowa na Kopę pod Śnieżką to jedna z najbardziej znanych atrakcji Karpacza. Dolna stacja kolei linowej „Zbyszek” na Kopę zlokalizowana jest przy ulicy Turystycznej w Karpaczu. I to właśnie w tym miejscu w sezonie wakacyjnym gromadzą się ogromne tłumy turystów czekających w długiej kolejce na wjazd kolejką pod Śnieżkę. Z tak ogromnym zainteresowaniem turystów nie spotyka się chyba żadne inne miejsce, jest to zatem niekwestionowany lider wśród atrakcji Karpacza. Kolej linowa na Kopę to wyciąg krzesełkowy, którym wjeżdża się na 4-osobowej kanapie na szczyt Kopa (1367 m. n.p.m.) w Karkonoszach. Następnie z Kopy czeka was kilkunastominutowy marsz do schroniska Dom Śląski gdzie rozpoczyna się właściwe podejście na szczyt Śnieżki. Wjazd koleją linową na Kopę z Karpacza trwa około 8 minut, dodatkowo przy dobrej pogodzie podczas wjazdu na szczyt będziecie mogli podziwiać piękne krajobrazy Karkonoszy. Korzystanie z kolei linowej na Kopę w Karpaczu jest płatne.

Ceny biletów na kolej linową na Kopę w Karpaczu:

 • Ceny biletów zmieniają się w zależności od sezonu.
 • Koszt wjazdu wyciągiem pod Śnieżkę: ok. 60-70 zł w jedną stronę, 70-80 zł wjazd i zjazd.

Godziny otwarcia kolei linowej na Kopę w Karpaczu:

 • W sezonie niskim: od 09:00 do 16:00
 • W sezonie wysokim: od 09:00 do 17:00

Anomalia grawitacyjna w Karpaczu to kolejne miejsce warte uwagi. Miejsce anomalii grawitacyjnej w Karpaczu zlokalizowane jest nieopodal Dzikiego Wodospadu w ciągu ulicy Olimpijskiej. Oznaczone jest ono dużą, zieloną tablicą oraz kamieniem z napisem „Anomalia Grawitacyjna” ustawionym na poboczu drogi. Według przeprowadzonych w tym miejscu badań istnieje tu strefa anomalii, w której grawitacja jest mniejsza o 4%. Jak można to sprawdzić? Możecie na przykład podjechać tu samochodem. Po dojechaniu na miejsce zatrzymajcie się, wrzućcie jałowy bieg i puśćcie hamulec. Ku waszemu zdumieniu wasze auto zamiast toczyć się w dół zbocza zacznie podjeżdżać do góry. Taki sam efekt można zaobserwować obserwując płynącą w tym miejscu wodę lub puszczając po chodniku butelkę. Czy rzeczywiście w Karpaczu istnieje anomalia grawitacyjna? Warto przekonać się o tym samemu. Zwiedzanie anomalii grawitacyjnej w Karpaczu jest bezpłatne.

Godziny otwarcia anomalii grawitacyjnej w Karpaczu:

 • Anomalię grawitacyjną w Karpaczu można zwiedzać całą dobę.

Jeżeli szukacie atrakcji turystycznej w Karpaczu gdzie możecie spędzić wspaniałe chwile z waszymi dziećmi polecamy wam odwiedzić Świat Kolejek. Świat Kolejek to miejsce gdzie czeka was fantastyczna zabawa elektrycznymi pojazdami szynowymi. Do waszej dyspozycji oddane są tu stanowiska sterowania elektrycznymi pociągami i dźwigami, gry multimedialne dla dzieci w każdym wieku oraz sala wirtualnej rzeczywistości. Podczas zwiedzania Świata Kolejek w Karpaczu będziecie mieli też okazję podziwiać piękną panoramę Karkonoszy z punktu widokowego wewnątrz atrakcji oraz zakupicie tu autorskie pamiątki i zabawki związane z kolejowymi bohaterami bajek czy profesjonalne zestawy kolejek elektrycznych. Świat Kolejek w Karpaczu zlokalizowany jest przy ulicy Karkonoskiej nieopodal Kościoła Wang. Zwiedzanie Świata Kolejek w Karpaczu jest płatne.

Ceny biletów wstępu do Świata Kolejek:

 • Bilet normalny – 26 zł
 • Bilet ulgowy – 21 zł

Godziny otwarcia Świata Kolejek:

 • Świat Kolejek jest czynny codziennie w godzinach 10:00 – 18:00

Kościół Wang to jedna z największych atrakcji turystycznych w Karkonoszach. Świątynia Wang zlokalizowana jest przy ulicy Karkonoskiej tuż obok wejścia do Karkonoskiego Parku Narodowego. Kościół Wang to ewangelicki kościół parafialny i jeden z najstarszych kościołów drewnianych w Polsce. Świątynia ta została wzniesiona w XII wieku w miejscowości Vang w Norwegii w początkowym okresie chrystianizacji Skandynawii. Kościół Wang został skonstruowany z sosnowych bali jako jeden z tysiąca norweskich kościołów klepkowych a cała konstrukcja została połączona bez użycia ani jednego gwoździa. Do Polski został od sprowadzony z Norwegii przez rodzinę von Reden. Zwiedzanie Świątyni Wang to obowiązkowy punkt wycieczki do Karpacza. Więcej szczegółów na temat zwiedzania Kościoła Wang w Karpaczu znajdziecie tutaj: Świątynia Wang w Karpaczu. Zwiedzanie Kościoła Wang jest płatne.

Godziny otwarcia Świątyni Wang w Karpaczu:

 • 15 kwietnia – 31 października: od 09:00 do 18:00
 • 1 listopada – 14 kwietnia: od 09:00 do 17:00

Szukacie miejsca na krótki spacer w Karpaczu z pięknymi widokami? Koniecznie wybierzcie się na Krucze Skały. Krucze Skały to granitognejsowa wychodnia skalna w postaci filarów skalnych, które sięgają 25 metrów wysokości. Krucze Skały występują na zboczach wzniesienia Krucza Kopa w dolinie Płomnicy w Karpaczu. Miejsce to jest chętnie odwiedzane przez turystów, wspinaczy skałkowych i zbieraczy minerałów. Trasa prowadząca przez Krucze Skały czyni je idealnym miejscem na krótką pieszą wędrówkę dla każdego. Wejście na Krucze Skały znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Obrońców Pokoju, Wilczej i Skalnej. Główną atrakcją Kruczych Skał jest kilka punktów widokowych, z których można podziwiać przepiękną panoramę Karkonoszy wraz ze Śnieżką. Znajdziecie tu również dwie jaskinie o długości ok. 8 metrów. Na osoby wspinające się w skałach czekają tu liczne trasy wspinaczkowe o różnym stopniu trudności. Zwiedzanie Kruczych Skał jest bezpłatne.

Godziny otwarcia Kruczych Skał:

 • Krucze Skały w Karpaczu można zwiedzać całą dobę.

Jedną z ciekawszych i bardziej nietypowych atrakcji w Karpaczu jest Aleja Entuzjastów Harley-Davidson. Atrakcja ta znajduje się nieopodal Kruczych Skał w ciągu ulicy Obrońców Pokoju i została ona oficjalnie otwarta z 2011 roku. Aleja Entruzjastów Harley-Davidson ma związek z odbywającymi się na przełomie lipca i sierpnia w Karpaczu Piknikami Harley-Davidson. Na alei tej każdego roku montowane są w chodniku nowe metalowe tablice-ślady. Tablice wmontowywane są w chodnik i są uhonorowaniem każdej nowej osoby, która przechodzi specjalny motocyklowy rytuał smakując napój harleyowców czyli whisky. Po przejściu tego rytuału odsłaniania jest nowa tablica pamiątkowa na alei entuzjastów Harley-Davidson, która następnie skrapiana jest trunkiem typu Jack Daniel’s lub Jim Beam. Jest to wyjątkowe miejsce na mapie atrakcji Karpacza, które naszym zdaniem warto zobaczyć. Zwiedzanie Alei Entuzjastów Harley-Davidson jest bezpłatne.

Godziny otwarcia:

 • Aleję Entuzjastów Harley-Davidson można zwiedzać całą dobę.

Kamienna Tama na Łomniczce to kolejne miejsce, które warto zobaczyć w Karpaczu. Tama ta powstała jako jeden z elementów systemu przeciwpowodziowego chroniącego dolną część Karpacza. Kamienna Tama na Łomnice zlokalizowana jest nieco na uboczu i obecnie jest trochę zapomniana przez turystów. A szkoda bo jest to bardzo urokliwe miejsce gdzie można odpocząć od miejskiego zgiełku przy odgłosach szumu spadającej z kamiennej tamy wody. Kamienną Tamę na Łomniczce możecie odwiedzić podczas spaceru żółtym szlakiem turystycznym prowadzącym z ulicy Obrońców Pokoju w Karpaczu do Schroniska PTTK Nad Łomniczką. Aby dojść nad Kamienną Tamę podążajcie wybrukowanym chodnikiem w stronę schroniska PTTK Nad Łomniczką cały czas trzymajcie się brzegu potoku. W momencie gdy potok Łomniczka zacznie znikać wam z oczu musicie zejść z chodnika i udać się wąską, ledwie widoczną i niknącą wśród zarośli gruntową ścieżką, która biegnie brzegiem potoku. Po dwóch, trzech minutach marszu przez zarośla wyjdziecie prosto nad Kamienną Tamę na Łomniczce. Zwiedzanie Kamiennej Tamy na Łomniczce jest bezpłatne.

Godziny otwarcia:

 • Kamienną Tamę na Łomniczce można zwiedzać całą dobę.

Jeżeli macie ochotę na łatwą i krótką wycieczkę pieszą w centrum Karpacza to polecamy wam wybrać się na szczyt Pohulanka. Wzgórze to świetnie nadaje się na bardzo lekki i przyjemny spacer, na który możecie wybrać się całą rodziną. Pohulanka znajduje się w centrum Karpacza i wznosi się na wysokość 712 m. n.p.m. Na Pohulankę nie prowadzi żaden znakowany szlak turystyczny – na szczyt wędruje się szerokimi ścieżkami, które swój początek mają przy Cmentarzu Komunalnym w Karpaczu przy ul. Wolnej lub obok Muzeum Sportu i Turystyki przy ul. Mikołaja Kopernika. Na Pohulance czeka na was Trasa Zdrowia z przyrządami do ćwiczeń fizycznych dla osób w każdym wieku. Obok każdej stacji Trasy Zdrowia znajdziecie tabliczki ze szczegółowymi instrukcjami na temat ćwiczeń, jakie możecie na nich wykonać. Z kilku miejsc na Pohulance będziecie mieli okazję pooglądać wspaniałe widoki na Karkonosze oraz Kotlinę Jeleniogórską. Jest tu też miejsce na rodzinny biwak. Pohulankę w Karpaczu zwiedza się całkowicie bezpłatnie.

Godziny otwarcia:

 • Szczyt Pohulanka w Karpaczu można odwiedzać przez całą dobę.

Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu to kolejna atrakcja, którą koniecznie musicie odwiedzić. Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu zlokalizowane jest przy ul. Kopernika w centrum miasta. Muzeum to powstało w 1974 roku w zabytkowym budynku przysłupowym. W Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu czekają na was ekspozycje stałe składające się z działów: Geneza i Rozwój Turystyki, Dzieje Sportów Zimowych oraz Ochrona Przyrody. Podczas zwiedzanie Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu będziecie mieli okazję zobaczyć dawne narty, sanie i sprzęt narciarski jaki używali niegdyś nasi pradziadowie. W zbiorach muzeum są też liczne medale olimpijskie, puchary i nagrody wygrane na międzynarodowych zawodach przez znanych polskich sportowców. Dowiecie się tu też co nieco na temat dziejów Karkonoskiego GOPR czytając dawne zapisy w kronice prowadzonej przez ratowników górskich. Obok wystaw stałych w muzeum prezentowane są też ciekawe ekspozycje czasowe na temat sportu i turystyki w Karkonoszach. Zwiedzanie Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu jest płatne.

Ceny biletów do Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu:

 • Bilet normalny – 15 zł
 • Bilet ulgowy – 10 zł

Godziny otwarcia:

 • Od wtorku do niedzieli – 10:00 – 17:00
 • W poniedziałki muzeum jest nieczynne

Tuż obok Muzeum Sportu i Turystyki znajduje się Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Kościół ten powstał na początku XX wieku i został poświęcony w 1908 roku jako kościół ewangelicko-augsburski. Po zakończeniu II wojny światowej został on przekształcony w kościół katolicki. Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa zlokalizowany jest w samym centrum Karpacza przy ul. Parkowej. Świątynia zbudowana jest w stylu tyrolskim a jej wnętrze skrywa wiele ciekawych elementów dekoracyjnych. Podczas zwiedzania wnętrza kościoła zobaczycie duży ołtarz wykonany z piaskowca upamiętniający 1000-lecie chrztu Polski, liczne obrazy przedstawiające Jezusa Chrystusa oraz świętych na tle Karkonoszy, które wyszły spod pędzla Jana Stępnia w latach 1948-1949. Nie brakuje tu też pięknych witraży czy płaskorzeźb, które motywowane są roślinnością i Karkonoszami. Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa jest chętnie odwiedzany przez turystów, którzy schodzą z gór do Karpacza. Zwiedzanie kościoła jest całkowicie bezpłatne.

Godziny otwarcia:

 • Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa otwierany jest tuż przed mszą św.

Park przy ulicy Kościelnej to główny punkt odpoczynku turystów w Karpaczu. Ten niewielki plac zlokalizowany jest przy głównym deptaku Karpacza przy ul. Kościelnej i jest wykorzystywany przez turystów jako miejsce na odpoczynek po zwiedzaniu atrakcji czy po zejściu z gór. Zimą na placu przy ul. Kościelnej ustawiana jest piękna, świąteczna dekoracja w postaci świecącego napisu „Karpacz” oraz wysokiej choinki. Latem turyści odwiedzający Karpacz odpoczywają tu przy miejskiej fontannie, robiąc sobie na jej tle pamiątkowe zdjęcia. Fontanna ta jest dodatkowo podświetlona i wieczorem można podziwiać tu ciekawy spektakl wody i światła. W parku przy ul. Kościelnej znajduje się też dawna lipa sądowa, która została posadzona ponad 200 lat temu. Lipa ta uznawana jest za pomnik przyrody a według dawnych tradycji przy ładnej pogodzie pod tą właśnie lipą odbywały się w Karpaczu sołtysie sądy. Zwiedzanie parku przy ul. Kościelnej w Karpaczu jest bezpłatne.

Godziny otwarcia:

 • Park przy ul. Kościelnej w Karpaczu można zwiedzać całą dobę.

Ciekawą atrakcją turystyczną w Karpaczu jest też Budka Nietelefoniczna Tadeusza Różewicza. Budka ta jest kreatywną instalacją artystyczną i powstała z przearanżowanych starych budek telefonicznych, które niegdyś stały w całym Karpaczu. Budka Nietelefoniczna, która zainstalowana jest w Karpaczu poświęcona jest twórczości Tadeusza Różewicza. Tadeusz Różewicz był polskim poetą, dramaturgiem, prozaikiem i scenarzystą, który bardzo mocno związany był z Karpaczem i Karkonoszami. Po śmierci Tadeusz Różewicz został pochowany na terenie cmentarza Świątyni Wang. Budka Nietelefoniczna Tadeusza Różewicza ustawiona jest na skwerze obok parku przy ul. Kościelnej. Wewnątrz budki znajdziecie aparat telefoniczny, z którego co prawda nie można już nigdzie zadzwonić ale po podniesieniu słuchawki będziecie mogli posłuchać słów samego Tadeusza Różewicza. Jeżeli jesteście fanami twórczości Tadeusza Różewicza lub po prostu ciekawi was cała instalacja to koniecznie dodajcie Budkę Nietelefoniczną do waszych planów zwiedzania Karpacza. Budkę Nietelefoniczną w Karpaczu zwiedza się bezpłatnie.

Godziny otwarcia:

 • Budka Nietelefoniczna w Karpaczu czynna jest przez całą dobę.

Kościół Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny to kolejne miejsce, które warto odwiedzić w Karpaczu. Kościół ten został zaprojektowany przez wrocławskiego architekta Ludwiga Schneidera a jego budowa rozpoczęła się w 1909 roku. Kościół Nawiedzenia NMP w Karpaczu wyróżnia się charakterystycznym kształtem zarówno budynku świątyni jaki i wieży, która nakryta jest cebulastym dachem hełmowym. Całość nawiązuje stylem do barokowej architektury tyrolskiej. We wnętrzu kościoła czeka na was ołtarz utrzymany w stylu późnobarokowym z obrazem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Po obu stronach ołtarza znajdują się posągi św. Piotra i św. Antoniego. Jeżeli lubujecie się w zabytkach architektury sakralnej to Kościół Nawiedzenia NMP w Karpaczu koniecznie powinien znaleźć się na waszej liście atrakcji do zwiedzania. Zwiedzanie Kościoła Nawiedzenia NMP w Karpaczu jest bezpłatne.

Godziny otwarcia:

 • Kościół Nawiedzenia NMP w Karpaczu można zwiedzać tuż przed mszą świętą.
Kościół Nawiedzenia NMP w Karpaczu

Deptak w centrum Karpacza to miejsce, które każdego roku cieszy się ogromną popularnością i jest najchętniej odwiedzanym miejscem w Karpaczu. Deptak w Karpaczu utworzony został na wyłączonym z ruchu odcinku ulicy Konstytucji 3 Maja. Deptak rozpoczyna się przy parku na ul. Kościelnej i kończy przy ul. Mickiewicza. Od kilku lat deptak ten to stanowi swoiste turystyczne centrum Karpacza. To właśnie w tym miejscu na spacerowiczów czeka najwięcej restauracji, kawiarni, pubów i sklepów z pamiątkami. Przy deptaku w centrum Karpacza znaleźć można inne atrakcje Karpacza jak wspomniany wyżej Kościół Nawiedzenia NMP, lunapark z diabelskim młynem czy Skwer Zdobywców przed budynkiem Urzędu Miasta. Przejście całego deptaku w Karpaczu zajmuje około 10 minut. Deptak w centrum Karpacza to obowiązkowy punkt zwiedzania miasta i miejsce na odpoczynek po całym dniu zwiedzania miasta i Karkonoszy. Deptak w centrum Karpacza zwiedza się całkowicie bezpłatnie.

Godziny otwarcia:

 • Deptak w Karpaczu można zwiedzać przez całą dobę.
 • Restauracje, puby i kawiarnie czynne są tu mniej więcej do godz. 21:00-22:00
karpacz atrakcje
Deptak w centrum Karpacza
Na deptaku w centrum Karpacza czekają na was restauracje, puby, sklepy i stoiska z pamiątkami

Karkonoskie Tajemnice to wyjątkowo ciekawa atrakcja na terenie Karpacza, którą polecamy wam odwiedzić. Karkonoskie Tajemnice to interaktywna przygoda skierowana zarówno do osób dorosłych jak i rodzin z dziećmi. Karkonoskie Tajemnice zostały zbudowane w miejscu odkrycia wiekowego kostura Ducha Gór. Kostur Ducha Gór to przedmiot, który został wydobyty w Karpaczu z ziemi w czasie prac budowlanych i wywołał ogromne poruszenie wśród lokalnej społeczności. W podziemiach Karkonoskich Tajemnic czeka was poznawanie fascynujących legend i ludowych przekazów, które pochodzą z Karkonoszy i były przekazywane w dawnych, ludowych podaniach. Wnętrze zostało zaaranżowane przez światowej sławy artystów a dzięki nowoczesnej technologii przeżyjecie tu fantastyczną przygodę pełną magii, czarów i potęgi drzemiącej w Karkonoszach. Karkonoskie Tajemnice to atrakcja, którą koniecznie musicie odwiedzić z waszymi dziećmi podczas pobytu w Karpaczu. Wejście na Karkonoskie Tajemnice jest płatne.

Ceny biletów wstępu na Karkonoskie Tajemnice:

 • Bilet normalny – 36 zł
 • Bilet ulgowy – 29 zł

Godziny otwarcia:

 • Karkonoskie Tajemnice czynne są codziennie od 10:00 do 18:00
Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu
W Karkonoskich Tajemnicach poznacie historie związane z Duchem Gór
Karkonoskie Tajemnice to miejsce pełne magii, czarów i ludowych opowieści

Jeżeli lubicie klocki Lego to w Karpaczu czeka na was prywatne Muzeum Techniki i Budowli z Klocków Lego. W Muzeum Klocków Legow Karpaczu znajdują się liczne makiety najciekawszych serii Lego o tematyce: Star Wars, Miners, Technic, Atlantis i wiele wiele innych. W Muzeum Klocków Lego w Karpaczu znajdziecie wiele autorskich budowli oraz interaktywne elementy dekoracji wykonane z klocków Lego jak pociągi, sterowalna maszyna budowlana oraz liczne makiety, które można wprawić w ruch. Podczas zwiedzania wystawy muzeum będziecie mogli podziwiać wesołe miasteczko, górską wioskę oraz aranżacje z postaciami, które znane są z filmów i książek jak Harry Potter czy Piraci z Karaibów. Eksponaty w Muzeum Klocków Lego w Karpaczu zgromadzone na dwóch kondygnacjach w aż 9 salach tematycznych. Oprócz Klocków Lego w jednym budynku zlokalizowane jest też muzeum Gier Wideo. Zwiedzanie Muzeum Klocków Lego w Karpaczu jest płatne.

Ceny biletów wstępu:

 • Bilet do Muzeum Klocków Lego dla 1 osoby: 29 zł
 • Bilet do Muzeum Gier Wideo dla 1 osoby: 25 zł
 • Łączony bilet do obu muzeów: 45 zł

Godziny otwarcia Muzeum Klocków Lego w Karpaczu:

 • Muzeum jest czynne codziennie w godzinach 10:00 – 18:00

Kolejnym miejscem, który polecamy wam odwiedzić jest park przy zaporze na Łomnicy. Park ten znajduje się przy ul. Konstytucji 3-go Maja w ciągu Głównego Szlaku Sudeckiego. Przez środek parku przechodzi ścieżka w postaci białej kostki brukowej, która poprowadzi was prosto nad zaporę na Łomnicy. Dlaczego warto tu zajrzeć? W parku umieszczone są rzeźby zwierząt wykonane z metalu oraz słynna, kamienna rzeźba Ducha Gór. Przy rzeźbie Ducha Gór umieszczono kamień ze specjalnym wgłębieniem, w którym możecie usiąść i cyknąć sobie ekstra fotkę. Podchodząc na zaporę na Łomnicy przez park od strony ulicy Konstytucji 3-go Maja przywita was ciekawe rzeźbiona drewniana brama. Zimą w parku przy zaporze na Łomnicy ustawiana jest przepiękna dekoracja ze świateł, przy której będziecie mogli zrobić sobie fantastyczne zdjęcia z zimowego wyjazdu. Zwiedzanie parku przy zaporze w Karpaczu jest bezpłatne.

Godziny otwarcia:

 • Park przy zaporze na Łomnicy jest czynny przez całą dobę.

Zapora na Łomnicy to jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych i obowiązkowy punkt wycieczki w Karpaczu. Zapora na Łomnicy w Karpaczu jest uwielbiana przez turystów, którzy wybierają się tu na spacery w celu zrobienia pamiątkowej fotki z wycieczki do Karpacza. Podczas spaceru po Zaporze na Łomnicy w Karpaczu będziecie mogli nie tylko cyknąć sobie super fotkę, ale również będziecie mogli odpocząć nad przepięknym zbiornikiem wodnym. Zapora na Łomnicy znajduje się w Karpaczu przy ulicy Konstytucji 3-go Maja nieopodal ronda Karpacz Biały Jar. Zapora ta została wzniesiona na rzece Łomnica aby zapobiec powodziom, które przez lata nawiedzały miasto. Na naszej stronie jest już artykuł na temat zwiedzania Zapory na Łomnicy w Karpaczu, który znajdziecie tutaj: Zapora na Łomnicy, super atrakcja Karpacza. Zwiedzanie Zapory na Łomnicy jest bezpłatne.

Godziny otwarcia:

 • Zaporę na Łomnicy w Karpaczu można zwiedzać całą dobę.

Po zwiedzaniu Zapory na Łomnicy polecamy wam wybrać się na spacer na Karpatkę. Karpatka w Karpaczu to niewielki szczyt, który jest doskonałym punktem widokowym na Karpacz i Karkonosze. Jeżeli szukacie miejsca na króciutką wycieczkę z Karpacza z pięknymi widokami to Karpatka sprawdzi się do tego idealnie. Na Karpatkę prowadzi bardzo łatwy szlak turystyczny, który nie wymaga praktycznie żadnego górskiego doświadczenia. Wybierając się na Karpatkę w Karpaczu będziecie mogli nie tylko zwiedzić super ciekawe miejsce i pooglądać wspaniałe widoki, ale też zrobić super zdjęcia z wakacji na tle panoramy Karkonoszy. Więcej na temat wycieczki pieszej na Karpatkę dowiecie się tutaj: Karpatka – łatwy szlak w Karpaczu. Na Karpatkę wchodzi się bez ponoszenia jakichkolwiek opłat.

Godziny otwarcia:

 • Na Karpatkę możecie wybrać się przez całą dobę.

Pora na nieco bardziej nietypową atrakcję czyli Kolejkę turystyczną „Karpacz Express”. Po terenie Karpacza możecie poruszać się nie tylko samochodem czy autobusem miejskim. Możecie też przejechać się tu stylowymi kolejkami turystycznymi Karpacz Express oraz Western Express. Przejażdżka Karpacz Expressem to świetna okazja aby zobaczyć główne atrakcje miasta. Podczas przejazdu Karpacz Expressem będziecie mogli posłuchać wielu ciekawych informacji na temat Karpacza, dawnej historii miasta i znajdujących się tu atrakcji turystycznych. Wycieczka Karpacz Expressem trwa około 75-85 minut w zależności od wybranego wariantu Expressu. Cała trasa przejazdu ma długość ok. 16 kilometrów a przejazd można w każdym momencie przerwać i dokończyć później według rozkładu, gdybyście chcieli zatrzymać się na dłużej przy jakiejś atrakcji. Szczegółowy rozkład jazdy Karpacz Expressu znajdziecie na oficjalnej stronie atrakcji. Korzystanie z Karpacz Express jest oczywiście płatne.

Ceny biletów na Karpacz Express:

 • Bilet normalny: 35 zł /dzień
 • Bilet ulgowy: 25 zł / dzień
 • Dzieci do lat 4: przejazd darmowy pod opieką osoby dorosłej

Godziny kursowania Karpacz Express:

 • Kolejka Karpacz Express kursuje od 1 lipca do 30 września
 • W pozostałych miesiącach kursuje w weekendy, w święta i w dni wolne od pracy.
 • Kolejka kursuje w godzinach od 09:50 do 17:05

Karpacz słynie też ze swoich tras spacerowych a jedną z nich jest popularny Szlak Górniczy w Karpaczu. Wytyczony w Karpaczu Szlak Górniczy przybliży wam miejscowe tradycje górnicze oraz dowiecie się na nim sporo informacji związanych z Walończykami. Trasa górnicza w Karpaczu zawiera pięć stacji, przy których zamieszczono specjalne tablice informacyjne. Szlak Górniczy w Karpaczu oznaczony jest pomarańczowym wzorem imitującym dawny znak waloński. Szlak Górniczy w Karpaczu rozpoczyna się przy skwerze w centrum Karpacza, gdzie znajdziecie kilka głazów z replikami znaków walońskich. Następnie zaprowadzi was on przez miejsca w Karpaczu związane z działalnością górniczą i przez liczne stanowiska geologiczne. Przy jednym ze stanowisk czeka na was ciekawa rzeźba o nazwie „Pomnik Szlaku Górniczego” oraz siedziska wykonane z różnych rodzajów skał występujących w Sudetach. Przebycie całego Szlaku Górniczego w Karpaczu zajmie wam około 2-3 godziny. Wejście na Szlak Górniczy w Karpaczu jest bezpłatne.

Godziny otwarcia:

 • Szlak Górniczy w Karpaczu można zwiedzać całą dobę.

Wycieczki w góry z Karpacza

Karpacz to nie tylko miasto pełne ciekawych atrakcji turystycznych ale też świetny punkt wypadowy w Karkonosze. Z Karpacza można wyruszyć zarówno na szlaki w Karkonoszach jak i na ciekawe wycieczki do Kotliny Jeleniogórskiej. Poniżej zamieściliśmy kilka propozycji najciekawszych wycieczek pieszych w góry, na jakie możecie wybrać się z Karpacza:

Jedną z najbardziej oczywistych wycieczek w góry z terenu Karpacza jest wycieczka na Śnieżkę. Szlaki prowadzące na Śnieżkę z Karpacza są stosunkowo łatwe do pokonania, co czyni ją świetnym celem wycieczki dla początkujących turystów jak i rodzin z dziećmi. Od wielu lat pod szczyt Śnieżki można również wjechać z Karpacza szalenie popularnym wyciągiem krzesełkowym, co czyni Śnieżkę jeszcze bardziej dostępną dla wszystkich turystów. Śnieżka zaliczana jest do Korony Gór Polski, Korony Sudetów i wielu innych tego typu odznak przez co jest chętnie odwiedzana przez turystów zdobywających różne górskie osiągnięcia. Na naszej stronie znajdziecie szczegółowy artykuł na temat tras wycieczkowych na Śnieżkę z Karpacza. Jeżeli to właśnie królowa Karkonoszy jest głównym celem waszego wyjazdu do Karpacza to zapraszamy was do zajrzenia do tego artykułu: Śnieżka z Karpacza. Opisy tras, szlaki, parkingi, wyciąg.

Karpacz to nie tylko wycieczki w Karkonosze ale również świetna okazja na wypad do Kotliny Jeleniogórskiej. W bliskiej okolicy Karpacza znajduje się góra Grabowiec, pod którą znajduje się przepiękny punkt widokowy o nazwie Patelnia. Patelnia pod Grabowcem to niewielka skała, na którą wchodzi się po kamiennych stopniach schodząc z czerwonego szlaku turystycznego prowadzącego do Mysłakowic. Na szczycie Patelni znajduje się spora platforma widokowa, z której rozpościerają się wspaniałe widoki na okoliczne góry. Szlaki, którymi można dotrzeć na Patelnię pod Grabowcem nie są trudne i świetnie sprawdzą się jako cel na jednodniową wyprawę w góry z dziećmi. Miejsce to nie jest zbyt popularne, dzięki czemu odpoczywając na Patelni pod Grabowcem będziecie mogli cieszyć się ciszą i kameralną atmosferą. Więcej na temat wycieczki na Patelnię Pod Grabowcem z Karpacza dowiecie się tutaj: Patelnia pod Grabowcem – punkt widokowy na Kotlinę Jeleniogórską.

Macie ochotę na krótką aczkolwiek widokową wycieczkę w Karkonosze z Karpacza? Wybierzcie się zatem na Słonecznik. Słonecznik to jedna z licznych granitowych formacji skalnych w Karkonoszach, która położona jest powyżej Wielkiego Stawu przy czerwonym szlaku turystycznym między schroniskami Odrodzenie i Dom Śląski. Słonecznik ma 12 metrów wysokości i jest świetnie widoczny z terenu Karpacza. Inna nazwa Słonecznika to Kamień Południa (z niem. Mittagstein) i pochodzi ona od tego, że gdy w południe spojrzycie na Słonecznik z terenu Karpacza to okaże się, że dokładnie nad nią będzie wisiało południowe słońce. Na Słonecznik z Karpacza wejdziecie zielonym szlakiem turystycznym spod Świątyni Wang. Na miejscu możecie liczyć na zapierające dech w piersi widoki na Karpacz, Kotlinę Jeleniogórską oraz na Śnieżkę i Karkonosze. Wchodząc na Słonecznik należy zakupić bilety wstępu do Karkonoskiego Parku Narodowego. Więcej na temat wycieczki na Słonecznik przeczytacie w innym artykule, który jest dostępny na naszej stronie.

Jedną z ciekawszych wycieczek na jakie możecie wybrać się z Karpacza jest wycieczka nad Kocioł Wielkiego i Małego Stawu w Karkonoszach. Kocioł Małego i Wielkiego Stawu to dwa kotły polodowcowe w Karkonoszach, na dnie których leżą piękne górskie jeziora – Wielki Staw oraz Mały Staw. Wysokie, skalisto-trawiaste ściany obu kotłów są wysokie na około 200 metrów i ostro opadają w dół skalnymi stopniami do polodowcowych mis zamkniętych skalnymi ryglami i morenami. Miejsca te są chętnie wybierane na cel wycieczki przez turystów, którzy szukają alternatyw dla najbardziej popularnych i często zatłoczonych szlaków turystycznych wychodzących z Karpacza. Szlak, a właściwie ścieżka przyrodnicza, prowadząca wokół Kotłów Wielkiego i Małego Stawu to jedna z najpiękniejszych pod względem widokowym tras w Karkonoszach. Więcej na temat wycieczki z Karpacza na Kocioł Wielkiego i Małego Stawu przeczytacie tutaj: Kocioł Wielkiego Stawu w Karkonoszach.

Szukacie celu na łatwą i przyjemną wycieczkę w Karkonosze bez dużego wysiłku? Koniecznie odwiedźcie kultowe schronisko PTTK „Samotnia”. Schronisko to usytuowane jest na brzegu Małego Stawu w Kotle Małego Stawu w Karkonoszach. Do schroniska PTTK Samotnia zaprowadzi was niebieski szlak turystyczny spod Świątyni Wang w Karpaczu. Samotnia to jedno z najbardziej rozpoznawalnych schronisk w Karkonoszach, które jest miejscem wręcz kultowym. Schronisko to jest jednym z najstarszych schronisk górskich w Polsce i słynie ono z przytulnej atmosfery i domowej kuchni. Jest ono otwarte przez cały rok i od kilkudziesięciu lat zarządzane jest przez rodzinę Siemaszków, dzięki którym Samotnia rozkwitła i stała się jednym z najczęściej nagradzanych schronisk w kraju. Po zwiedzaniu schroniska PTTK Samotnia możecie udać się w dalszą drogę na Śnieżkę bądź nad Wielki Staw Karkonoski.

Karpacz – mapa atrakcji turystycznych

Na koniec mamy dla was mapę z zaznaczonymi wszystkimi opisanymi powyżej atrakcjami w Karpaczu. Na mapie tej umieściliśmy również lokalizację parkingów samochodowych blisko atrakcji. Mapę tę możecie śmiało pobrać na wasz telefon w mapach Google i użyć jej jako nawigacji podczas wycieczki do Karpacza. Zachęcamy do korzystania i udostępniania mapki waszym znajomym. Życzymy wam przyjemnego zwiedzania i do zobaczenia w Karpaczu!


Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze