trzy świnki
Karkonosze

Trzy Świnki: Karkonosze – wycieczka ze Szklarskiej Poręby.

Trzy Świnki to ciekawa formacja skalna w Karkonoszach, chętnie odwiedzana co roku przez turystów odwiedzających Szklarską Porębę. Trzy Świnki to grupka granitowych skał, które leżą przy czerwonym szlaku turystycznym, tzw. Drodze Przyjaźni, na południowym zboczu Szrenicy. Skałki te znajdują się na wysokości 1290 m. n.p.m. a ich wysokość dochodzi aż do 8 metrów. Trzy Świnki są często bezpośrednim celem wycieczek turystów, którzy uwielbiają robić sobie z nimi zdjęcia. Jest to również jeden z punktów pośrednich podczas wycieczki Głównym Szlakiem Sudeckim oraz wycieczki na Śnieżne Kotły. W tym wpisie podpowiemy wam, jakie szlaki zaprowadzą was na Trzy Świnki ze Szklarskiej Poręby, gdzie szukać dogodnie ulokowanych parkingów oraz co czeka na was podczas wycieczki na Trzy Świnki. Zapraszamy!

Dojazd i parkingi

Wycieczka na Trzy Świnki rozpoczyna się w Szklarskiej Porębie. Do Szklarskiej Poręby można dojechać z pomocą pociągów Kolei Dolnośląskich, busem lub własnym samochodem. Ostatnimi czasy coraz większą popularnością cieszy się właśnie podróż koleją, gdyż zostało uruchomione świetne połączenie kolejowe Wrocław – Szklarska Poręba. Podróż pociągiem z Wrocławia zajmuje około 2 godz. 30 minut a koszt biletu w jedną stronę to około 35-40 zł (bez ulg). Jeżeli wolicie podróżować własnym autem to podróż z Wrocławia do Szklarskiej Poręby zajmie wam około 2 godziny i 20 minut. Z Krakowa będą to około 4 godziny, z Warszawy 5 godzin, a z Gdańska około 6 godzin jazdy. Będąc już w Szklarskiej Porębie trzeba będzie znaleźć jakieś miejsce parkingowe. Poniżej zostawiamy wam zatem nasze propozycje dogodnie ulokowanych parkingów przy szlaku prowadzącym na Trzy Świnki:

Szlaki na Trzy Świnki

Trasa ze Szklarskiej Poręby
Czas: 4,5 godziny. Dystans: 12,3 km. Suma podejść: 676 m.

Trasa na Trzy Świnki ze Szklarskiej Poręby rozpoczyna się w Szklarskiej Porębie Górnej na skrzyżowaniu ulic II Armii Wojska Polskiego i Jedności Narodowej. Ze skrzyżowania należy ruszyć za oznaczeniami czerwonego szlaku turystycznego w stronę Wodospadu Kamieńczyka. Po minięciu wodospadu dotrzecie do granicy Karkonoskiego Parku Narodowego – tutaj trzeba będzie zakupić bilet wstępu. Od tego miejsca rozpoczyna się również dość długie podejście na Halę Szrenicką. Wędrówka odbywa się po szerokiej, brukowanej drodze. Po dojściu na Halę Szrenicką czeka was jeszcze podejście na Graniczną Łąkę. Tuż obok niej znajduje się cel naszej wycieczki – Trzy Świnki. Bardziej szczegółowy opis tej trasy znajdziecie w dalszej części wpisu.

Kolor szlakuszlak czerwony
Punkt startowySzklarska Poręba Górna
Odległość do celuok. 6,20 km.
Długość całej trasyok. 12,30 km.
Czas przejściaok. 4,5 godziny
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT20

Początek wycieczki na Trzy Świnki

Naszą wycieczkę na Trzy Świnki w Karkonoszach rozpoczęliśmy w Szklarskiej Porębie, do której dotarliśmy pociągiem Kolei Dolnośląskiej. Po przyjemnej i wygodnej podróży wysiedliśmy z pociągu na stacji kolejowej Szklarska Poręba Górna i ruszyliśmy w stronę czerwonego szlaku turystycznego. Po dotarciu do skrzyżowania ulic II Armii Krajowej i Jedności Narodowej skręciliśmy w prawo i rozpoczęliśmy marsz w kierunku pierwszej atrakcji na trasie wycieczki – do Wodospadu Kamieńczyka w Karkonoszach. Opis tej wycieczki możecie znaleźć w innym naszym wpisie, link zostawiamy dla was powyżej. Po minięciu Wodospadu Kamieńczyka ruszamy w stronę wejścia do Karkonoskiego Parku Narodowego. Aby wejść na teren parku należy obowiązkowo kupić bilet wstępu. Cena biletu normalnego to 8 zł, bilet ulgowy kosztuje 4 zł. Po zakupieniu biletu i wejściu na teren KPN rozpocznie się podejście na Halę Szrenicką. Podejście to ma długość około 2,20 km. i kończy się przy Schronisku PTTK “Na Hali Szrenickiej”. Podchodząc na Halę Szrenicką przygotujcie się na mozolne podejście po szerokiej, wybrukowanej drodze dojazdowej. W okresie letnim na drodze tej jest bardzo gorąco, gdyż promienie słońca padają bezpośrednio na bruk i nagrzewają go do wysokiej temperatury. Podejście na Halę Szrenicką z Wodospadu Kamieńczyka zajmuje około godzinę czasu.

Schronisko Kamieńczyk
Podejście na Szrenicę z Hali Szrenickiej

Mijamy Szrenicę

Po minięciu Hali Szrenickiej czeka was jeszcze krótki odcinek podejścia w stronę Szrenicy. Podejście to kończy się przy skrzyżowaniu czerwonego szlaku ze szlakiem czarnym na Granicznej Łące (1313 m. n.p.m.). Czarny szlak odbija na Szrenicę i do Schroniska Szrenica. Aby dotrzeć na Trzy Świnki, należy na Granicznej Łące odbić w prawo i podążać dalej za czerwonym szlakiem. Warto tutaj wspomnieć, że wędrując czerwonym szlakiem ze Szklarskiej Poręby, będziecie mogli pochwalić się, że przeszliście fragment Głównego Szlaku Sudeckiego. Szlak ten ma swój początek w Świeradowie Zdroju, a odcinek, którym przyjdzie wam wędrować na Trzy Świnki to właśnie odcinek karkonoskiego GSS. My odcinek tego szlaku pokonywaliśmy w ramach drugiego etapu GSS. Ze skrzyżowania na Granicznej Łące do Trzech Świnek pozostaje nam już zatem do przejścia około 300 metrów szlaku. Podczas pokonywania ostatnich metrów szlak, po waszej lewej stronie będą wam towarzyszyć wspaniałe widoki na Szrenicę i znajdujące się na jej szczycie Schronisko Szrenica.

Szlak na Szrenicę
Przed Szrenicą odbijamy w prawo

Trzy Świnki w Karkonoszach

Po około 2 godz. i 30 minutach marszu ze Szklarskiej Poręby docieramy do celu naszej dzisiejszej wycieczki – na Trzy Świnki. Trzy Świnki leżą na wysokości 1290 m. n.p.m. także od momentu rozpoczęcia wycieczki pokonaliśmy wspólnie około 648 metrów podejścia. Na miejscu czekają na was po obu stronach szlaku trzy przepiękne formacje skalne otoczone przez zieloną kosodrzewinę. Skałki te powstały za sprawą procesów erozji i wietrzenia skał na przestrzeni milionów lat. Skąd w ogóle wzięła się nazwa “Trzy Świnki”? Otóż związana jest z tym ciekawa legenda: Opowiada ona o Liczyrzepie, który pewnego razu najął się do pomocy przy wypasie świń. Gdy nadszedł czas zapłaty za pracę, chciwy gospodarz nie chciał zapłacić Liczyrzepie i ukrył świnie w górach, chcąc oskarżyć go o ich stratę i na tej podstawie nie wypłacić pieniędzy. Duch Gór przejrzał jednak plany nieuczciwego gospodarza i przywiódł go w miejsce gdzie ukrył świnie. Następnie za karę nadymał je tak długo aż pękły, a na koniec zamienił je w kamień. Kamienne Trzy Świnki możemy do dzisiaj podziwiać na południowych zboczach Szrenicy.

Trzy Świnki w Karkonoszach
Jedna z Trzech Świnek widzianych z bliska

Tutaj zatem przychodzi czas na zakończenie wycieczki na Trzy Świnki w Karkonoszach. Jest to zdecydowanie miejsce, które warto odwiedzić w Karkonoszach. Szlak prowadzący na Trzy Świnki jest łatwy do pokonania i świetnie nada się na wycieczkę dla osób, które nigdy przedtem nie były w górach. Polecamy go również dla rodzin z dziećmi oraz osób starszych. Po zwiedzaniu Trzech Świnek możecie jeszcze wybrać się na szczyt Szrenicy, aby odpocząć w schronisku i podziwiać roztaczające się z jej szczytu wspaniałe widoki. Polecamy wam też wybrać się w dalszą wędrówkę i dotrzeć do Śnieżnych Kotłów oraz na Łabski Szczyt. O tych wycieczkach opowiemy wam już jednak w kolejnych naszych wpisach. Dziękujemy wam za uwagę i jak zwykle do zobaczenia na kolejnym szlaku!


Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze