wielki staw polski
Tatry,  Tatry Wysokie

Dolina Pięciu Stawów Polskich: szlaki, mapy, dojazd | Zakopane

Dolina Pięciu Stawów Polskich do majestatyczna dolina położona wśród szczytów Tatr Wysokich. Dolina ta uważana jest za jedną z najpiękniejszych dolin w Tatrach i każdego roku odwiedzana jest przez tłumy turystów z całej Polski. W Dolinie Pięciu Stawów Polskich czekają na was piękne górskie jeziora, w tym najdłuższe i najgłębsze jezioro tatrzańskie – Wielki Staw Polski. W dolinie tej zlokalizowane jest również najwyżej położone schronisko górskie w Polsce. Dolina Pięciu Stawów Polskich to świetny cel na całodniową wycieczkę w Tatry, jest ona również dobrym punktem startowym dla wycieczek w wyższe partie Tatr Wysokich. W tym wpisie znajdziecie informacje na temat szlaków prowadzących do Doliny Pięciu Stawów Polskich, dojazdu i parkingów oraz ceny biletów wstępu. Przygotowaliśmy dla was również szczegółowy opis całej wycieczki. Zapraszamy!

Dojazd i parkingi

Zaczynamy jak zwykle od wskazówek na temat dojazdu oraz parkingów. Wycieczka do Doliny Pięciu Stawów rozpoczyna się się najczęściej w Palenicy Białczańskiej, skupimy się zatem na dojeździe właśnie w to miejsce. Do Palenicy Białczańskiej można dojechać z Zakopanego Drogą Oswalda Balzera. My najbardziej polecamy wybrać się na wycieczkę busem z Zakopanego. Busy te regularnie wyjeżdżają w stronę Palenicy Białczańskiej z przystanku Zakopane Watra z Alei 3 Maja. Koszt przejazdu to około 15 zł w jedną stronę. Jeżeli wolicie jechać na wycieczkę własnym autem to pamiętajcie o wcześniejszym zarezerwowaniu miejsca parkingowego w Palenicy Białczańskiej. Od jakiegoś czasu jest to obowiązkowe i bez rezerwacji nie ma możliwości zaparkowania tam auta. Rezerwacji e-biletu na parking w Palenicy Białczańskiej możecie dokonać tutaj: tpn.pl/zwiedzaj/e-bilety

Szlaki do Doliny Pięciu Stawów Polskich

Trasa z Palenicy Białczańskiej
Czas: 5 godz. 30 min. Dystans: 15.80 km. Suma podejść: 797 m.

Trasa z Palenicy Białczańskiej to najczęściej wybierany wariant wycieczki do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Wycieczkę rozpoczynamy na parkingu samochodowym w Palenicy, skąd ruszamy do wejścia do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Następnie czeka was około 45 minutowy marsz asfaltową drogą Oswalda Balzera na Wodogrzmoty Mickiewicza. Po dotarciu do wodospadów pora wejść na zielony szlak turystyczny, który zaprowadzi was do Doliny Roztoki. Przejście całej Doliny Roztoki zajmie wam około 2,5 godziny w zależności od tempa waszego marszu. Zielonym szlakiem, którym przyjdzie wam wędrować wzdłuż Roztoki, dojdziecie prosto do Doliny Pięciu Stawów i nad Wielki Staw Polski. Bardziej szczegółowy opis całej trasy znajdziecie w dalszej części tego wpisu.

Kolor szlakuszlak zielony
Punkt startowyPalenica Białczańska
Odległość do celuok. 7,70 km.
Długość całej trasyok. 15,80 km.
Czas przejściaok. 5 godz. 30 min.
Stopień trudnościŚredni
Punkty GOT23

Ruszamy z Palenicy Białczańskiej

Naszą wycieczkę do Doliny Pięciu Stawów Polskich rozpoczęliśmy w Palenicy Białczańskiej. Do Palenicy postanowiliśmy dojechać z pomocą zakopiańskich busów, aby nie płacić dodatkowo za miejsce parkingowe i nie tracić czasu na rezerwowanie miejsca parkingowego. Dojazd busem do Palenicy Białczańskiej zajmuje około 35 minut a koszt przejazdu w jedną stronę to około 15 złotych. Po dotarciu na miejsce ruszyliśmy prosto do wejścia do Tatrzańskiego Parku Narodowego, odbiliśmy przy kasie zakupione wcześniej w Internecie e-bilety wstępu i ruszyliśmy na szlak. Pierwszy etap wycieczki do Doliny Pięciu Stawów Polskich to pokonanie prawie 3 kilometrowego odcinka asfaltowej drogi – Drogi Oswalda Balzera. Jest to jedna z najbardziej znanych i popularnych dróg w polskich Tatrach, która prowadzi prosto na Morskie Oko. My udajemy się Drogą Oswalda Balzera tylko do Wodogrzmotów Mickiewicza, gdzie czeka na nas początek zielonego szlaku turystycznego. Szlak ten zaprowadzi nas spod wodogrzmotów prosto do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Przy okazji warto wspomnieć że na drodze Oswalda Balzera cały czas będą towarzyszyć wam wspaniałe widoki na Tatry Wysokie. Marsz tym odcinkiem trasy będzie wam więc upływał w przyjemnej, górskiej atmosferze.

droga oswalda balzera
Droga Oswalda Balzera z Palenicy Białczańskiej
Widoki z drogi Oswalda Balzera

Szlak przez Dolinę Roztoki

Pierwszy etap wycieczki do Doliny Pięciu Stawów Polskich kończy się przy Wodogrzmotach Mickiewicza. Za wam będzie już około 45 minut marszu, przychodzi więc tu czas na chwilę odpoczynku i podziwianie pięknych wodospadów. Przy Wodogrzmotach Mickiewicza znajduje się spory plac, na którym stoi kilka toalet typu TOI-TOI oraz liczne drewniane ławy. Na placu tym w okresie letnim panują istne tłumy, gdyż to właśnie w tym miejscu krzyżują się szlaki prowadzące na Morskie Oko i do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Siedząc pod drzewem i korzystając z chwili odpoczynku, obserwujemy jak jeden za drugim, mijają nas konne zaprzęgi po brzegi wypełnione turystami. Większość turystów wybiera się właśnie w stronę Morskiego Oka czy to pieszo, czy korzystając z usług Fiakrów, jadąc na zaprzęgniętych w konie bryczkach. My przy Wodogrzmotach Mickiewicza odbijamy jednak w prawo i wchodzimy na zielony szlak turystyczny. Szlak ten zaprowadzi nas prosto do Doliny Pięciu Stawów Polskich przez malowniczą Dolinę Roztoki.

Plac przy Wodogrzmotach Mickiewicza
szlak do doliny pięciu stawów polskich
Wejście na zielony szlak do Doliny Pięciu Stawów Polskich

Z Wodogrzmotów Mickiewicza do Doliny Pięciu Stawów Polskich pozostaje nam około 2 godziny i 10 minut marszu. Tutaj rozpoczynamy drugi etap całej wycieczki. Zielony szlak, którym przyjdzie wam wędrować z Wodogrzmotów Mickiewicza zaprowadzi was do przepięknej Doliny Roztoki. Dolina ta często nie jest traktowana przez turystów jako osobny punkt wycieczkowy, tylko jako stały element szlaku na Pięć Stawów Polskich. A szkoda, bo dolina ta sama w sobie jest naprawdę fantastycznym miejscem. Dolina Roztoki to wąska i głęboko wcięta dolina o długości ponad 4 kilometrów. Otaczają ją przepiękne, wysokie tatrzańskie szczyty jak Turnia Nad Szczotami (1741 m. n.p.m.) czy Roztocka Czuba (1425 m. n.p.m.). Wchodząc w głąb Doliny Roztoki, po waszej prawej stronie będziecie mieli szczyty Wielki Wołoszyn, Pośredni Wołoszyn i Skrajny Wołoszyn – wszystkie o wysokości ponad 2000 m. n.p.m. Przez Dolinę Roztoki przepływa również piękny potok o nazwie – a jakże – Roztoka.

wejście do doliny pięciu stawów
Wchodzimy do Doliny Roztoki
Zielony szlak przez Dolinę Roztoki
dolina roztoki
Dolina Roztoki w pełnej okazałości

Spacer Doliną Roztoki to praktycznie sama przyjemność. Zielony szlak łagodnie wspina się do góry i będzie to raczej przyjemny spacerek, niż ciężka górska wyrypa. Trudności rozpoczynają się na samym końcu doliny, w pobliżu przepięknego wodospadu Siklawa. Wodospad ten tworzy się w odległości około 120 metrów od Wielkiego Stawu i jest to najwyższy wodospad w polskich Tatrach. Tutaj czeka na was strome podejście po skałach, które dodatkowo są śliskie od wody. Podczas naszej wycieczki dwa razy interweniował tu śmigłowiec TOPR, gdyż dwie osoby w krótkich odstępach czasu poślizgnęły się na mokrym szlaku i spadły w dół po skałach. Zachowajcie więc zatem szczególną ostrożność na tym odcinku szlaku. Gdy wejdziecie już nieco wyżej, cały wysiłek włożony w pokonanie tego podejścia zostanie nagrodzony pięknymi widokami na cały wodospad Siklawa. Po minięciu wodospadu Siklawa, do Doliny Pięciu Stawów Polskich pozostanie wam już do przejścia tylko jakieś 300 metrów po ogromnych, skalnych odłamkach.

siklawa
Siklawa w Dolinie Roztoki

Dolina Pięciu Stawów Polskich

Po trzech godzinach marszu i około ośmiu przebytych kilometrach docieramy do celu dzisiejszej wycieczki – do przepięknej Doliny Pięciu Stawów Polskich. Skąd wzięła się nazwa tej doliny? Oczywiście od znajdujących się tam polodowcowych stawów. I tak w Dolinie Pięciu Stawów Polskich możemy zobaczyć Wielki Staw Polski – największe i najgłębsze jezioro tatrzańskie, położone na wysokości 1665 m. n.p.m., Zadni Staw Polski, Czarny Staw Polski, Mały Staw Polski oraz Przedni Staw Polski. Można tu jeszcze wyróżnić tzw. Wole Oko, które jest najmniejszym jeziorkiem okresowym i z tego też powodu nie jest brane pod uwagę w nazwie całej doliny. Pierwszy staw, który przyjdzie wam podziwiać po wejściu do Doliny Pięciu Stawów Polskich to właśnie Wielki Staw Polski. Jeżeli będziecie chcieli zobaczyć pozostałe stawy w tej dolinie, to polecamy wam wybrać się niebieskim szlakiem turystycznym w stronę Zawratu. Podejście jest dość męczące, ale naprawdę warto. Przez Dolinę Pięciu Stawów Polskich przechodzą również szlaki prowadzące na Kozi Wierch oraz na słynną Orlą Perć.

wielki staw polski
Wielki Staw Polski w Dolinie Pięciu Stawów
pięć stawów polskich
Wielki Staw Polski

My przy Wielkim Stawie Polskim odbiliśmy w lewo i ruszyliśmy niebieskim szlakiem w stronę Przedniego Stawu Polskiego. Lustro wody Przedniego Stawu Polskiego leży na wysokości 1668 m. n.p.m. a jego głębokość dochodzi aż do 34,6 metrów. Od strony południowej do Przedniego Polskiego Stawu opadają stoki Opalonego Wierchu, a od północy jezioro te otaczają szczyty Wyżniej i Niżniej Kopy. Całość robi fantastyczne wrażenie. Woda w Przednim Stawie ma kolor lazurowy i odbijają się w niej tatrzańskie szczyty – po prostu magia. Wędrując niebieskim szlakiem obok jeziora mijamy jeszcze budynek strażnicówki TPN i zbliżamy się powolutku do najwyżej położonego schronisko w polskich Tatrach, czyli do Schroniska Górskiego PTTK w Dolinie Pięciu Stawów.

przedni staw polski
Przedni Staw Polski
Strażnicówka Tatrzańskiego Parku Narodowego
Szlak do Schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów

Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich to wręcz wymarzone miejsce na górski odpoczynek. Schronisko to zostało wybudowane w latach 1947-1953 nad Przednim Stawem. W schronisku znajduje się pełen węzeł sanitarny, bezpłatna przechowalnia bagażu oraz duża i przytulna sala jadalna. Szczególnie poleca się tu zjeść żurek z kiełbasą i ziemniakami oraz szarlotkę. Goście do dyspozycji mają 13 pokoi – 2, 4, 7, 8 i 10 osobowych. Rezerwacji noclegu trzeba oczywiście dokonywać z dużym, często kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Miejsce to cieszy się ogromną popularnością wśród turystów, którzy odwiedzają schronisko całymi tłumami. Często schronisko to wykorzystywane jest jako punkt noclegowy podczas wycieczek na Krzyżne, Kozi Wierch czy na Zadni Granat. No i oczywiście osoby, które uwielbiają łapać wschody czy zachody słońca, również często korzystają z uroków tego schroniska. Ruszając na wycieczkę do Doliny Pięciu Stawów Polskich koniecznie zajrzyjcie do tego schroniska. Atmosfera jest tu naprawdę wspaniała.

schronisko w dolinie pięciu stawów polskich
Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

Po odpoczynku w schronisku przychodzi wreszcie czas na powrót do Palenicy Białczańskiej. Zejście z Doliny Pięciu Stawów Polskich warto zrealizować czarnym szlakiem turystycznym, który schodzi zboczem Niżniej Kopy (1711 m. n.p.m.) do Doliny Roztoki. Widoki ze szlaku są naprawdę wspaniałe, a zejście tym szlakiem, naszym zdaniem jest bezpieczniejsze od zejścia szlaku prowadzącym obok wodospadu Siklawa. Schodząc wąską ścieżką do Doliny Roztoki będziecie mogli również zobaczyć, jak przebiega niebieski szlak prowadzący do Morskiego Oka przez Świstową Kopę i Kępę (1683 m. n.p.m.). My jednak dzisiaj się tam nie wybieramy. Schodzimy powoli do Doliny Roztoki i po własnych śladach ruszamy w drogę powrotną do Palenicy Białczańskiej. Tam czekają na nas busy, które zabiorą nas z powrotem do Zakopanego. Wycieczka do Doliny Pięciu Stawów Polskich zajęła nam łącznie około 7 godzin i przeszliśmy łącznie ok. 16 kilometrów. Jest to wycieczka wymagająca niezłej kondycji fizycznej, ale cały wysiłek zostanie wam sowicie wynagrodzony pięknymi widokami.


Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze