Kolej Linowa na Kasprowy Wierch
Małopolskie,  Tatry

Kolej linowa na Kasprowy Wierch. Ciekawa atrakcja w Zakopanem. Ceny biletów, przydatne informacje.

Kolej Linowa na Kasprowy Wierch to całoroczna kolej linowa w Kuźnicach ora jedna z z największych atrakcji w Zakopanem. Każdego roku z jej usług korzystają dziesiątki tysięcy turystów, którzy pragną wjechać na Kasprowy Wierch. Jest to jedyna w Polsce kolej wysokogórska, która w całości przebiega przez teren Tatrzańskiego Parku Narodowego. Przejazd koleją linową na Kasprowy Wierch to świetna atrakcja i ciekawy dodatek do planów zwiedzania Tatr. Przejazd wagonikiem na szczyt Kasprowego Wierchu dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń. Dzięki zastosowaniu w wagonikach panoramicznych szyb turyści mogą podziwiać mijane po drodze szczyty oraz wspaniałą tatrzańską przyrodę. W tym wpisie znajdziecie garść przydatnych informacji, które pozwolą wam zaplanować wjazd Koleją Linową PKL na Kasprowy Wierch. Dowiecie się również jak i gdzie zakupić bilety na Kasprowy Wierch, gdzie rozpoczniecie przejazd, jakie są aktualne ceny biletów na Kasprowy Wierch oraz czego możecie się spodziewać podczas wjazdu na szczyt. Zapraszamy!

Kolej linowa na Kasprowy Wierch

Podróż na szczyt Kasprowego Wierchu rozpoczyna się w Kuźnicach w Zakopanem. Ze stacji w Kuźnicach wyruszycie wagonikiem w stronę Myślenickich Turni. Po dotarciu na miejsce będziecie musieli przesiąść się do drugiego wagonika, który przewiezie was nad Suchą Kasprową Doliną i zakończy swój bieg na górnej stacji, znajdującej się na wysokości 1959 m n.p.m. Kiedy wyjdziecie ze stacji do szczytu Kasprowego Wierch pozostanie wam zaledwie kilkadziesiąt metrów. W budynku górnej stacji kolei na Kasprowym Wierchu znajdują się: restauracja, kiosk, warsztat narciarski, przechowalnia sprzętu i niewielki hotelik z 11 miejscami do przenocowania. Obecnie długość trasy, którą pokonuje wagonik Kolei Linowej PKL na Kasprowy Wierch wynosi 4252,81 metra. Po modernizacji w 2007 roku wagonik przewozi jednorazowo do 60 osób i w zależności od pory roku dziennie może wywieźć ponad 3 tys. osób.

kolej po przebudowie
Wagonik kolejki wyjeżdzający ze stacji

Zakup biletów w kasie biletowej w Kuźnicach

Bilety na Kolej na Kasprowy Wierch możecie zakupić na trzy sposoby: w kasie biletowej w Kuźnicach, w biletomatach rozlokowanych na terenie Zakopanego lub przez Internet. W tym rozdziale przedstawimy wszystkie trzy opcje zakupu biletów na Kasprowy Wierch tzw. “Tourpassów”. Co warto wiedzieć:

  • Wyjazd kolejką na Kasprowy Wierch trwa około 20 minut.
  • Wjazd na szczyt odbywa się z jedną przesiadką na Myślenickich Turniach.
  • Przy zakupie Tourpassu góra-dół czas pobytu na Kasprowym Wierchu wynosi 1 godzinę 40 minut.
  • Ceny biletów różnią się w zależności czy jest to sezon niski czy wysoki.
  • Ceny biletów w sezonie wysokim w kasie w Kuźnicach są niższe niż w biletomatach czy na stronie internetowej. Jednak do kasy w Kuźnicach ustawia się ogromna kolejka.

Kasa w Kuźniach sprzedaje wyłącznie bilety na jazdy bieżące. W tej kasie nie można kupić biletów na Kasprowy Wierch na inny dzień lub późniejszą godzinę. W kasie biletowej w Kuźnicach możecie zakupić Tourpassy i Skipassy expressowe na najbliższą godzinę tego samego dnia.

Kolej Linowa na Kasprowy Wierch
Kolejka do kasy biletowej w Kuźnicach

Bilety Kasprowy Wierch cennik 2023

Poniżej przedstawiamy aktualny cennik biletów na Kasprowy Wierch. Ceny biletów różnią się w zależności od sezonu, w jakim wybieracie się w Tatry, oraz miejsca, w którym kupujecie bilety na Kasprowy Wierch. Zwróćcie szczególną uwagę na ceny w zależności od sezonu oraz miejsca zakupu. W sezonie wakacyjnym bilety kupione w kasie w Kuźnicach są tańsze od tych, kupionych przez Internet czy w biletomacie. Aktualne ceny biletów na Kasprowy Wierch prezentują się następująco:

Sezon Niski 2023

1.10.2023-15.12.2023
Bilet góra-dół:
Normalny – 99 zł
Ulgowy – 79 zł
Bilet w jedną stronę:
Normalny – 75 zł
Ulgowy – 69 zł
Opłata za bagaż dodatkowy: 10 zł

Sezon Niski (Tourpass Ekspresowy) 2023

1.10.2023-15.12.2023
Bilet góra-dół:
Normalny – 119 zł
Ulgowy – 99 zł
Bilet w jedną stronę:
Normalny – 99 zł
Ulgowy – 79 zł
Opłata za bagaż dodatkowy: 10 zł

Sezon Wysoki 2023

08.06.2023-30.09.2023
Bilet góra-dół:
Normalny – 129 zł
Ulgowy – 109 zł
Bilet w jedną stronę:
Normalny – 109 zł
Ulgowy – 89 zł
Opłata za bagaż dodatkowy: 10 zł

Sezon wysoki (Tourpass Ekspresowy) 2023

08.06.2023-30.09.2023
Bilet góra-dół:
Normalny – 179 zł
Ulgowy – 149 zł
Bilet w jedną stronę:
Normalny – 149 zł
Ulgowy – 129 zł
Opłata za bagaż dodatkowy: 10 zł

Zakup Tourpassów w biletomatach

Bilety na Kasprowy Wierch możecie również zakupić w biletomatach na terenie miasta Zakopane. Polecamy ten sposób zakupu, gdyż kolejki do biletomatów są zawsze dużo mniejsze niż do kasy w Kuźnicach. Przy okazji podczas zakupu biletów w biletomatach wyświetlają się wszystkie dostępne terminy wjazdu na Kasprowy Wierch, co pozwala na dużą swobodę w planowaniu wycieczki. W biletomatach możecie zakupić bilety na dowolną godzinę z dwudniowym wyprzedzeniem. Poniżej zamieszczamy mapę z zaznaczonymi biletomatami na terenie Zakopanego, w których możecie dokonać zakupu biletów na Kolej Linową na Kasprowy Wierch:

biletomat PKL
Jeden z biletomatów na terenie Zakopanego
mapa biletomatów PKL
Mapa z zaznaczoną lokalizacją biletomatów na terenie Zakopanego

Zakup biletów na Kasprowy Wierch online

Bilety na Kasprowy Wierch możecie również zakupić online przez stronę internetową Polskich Kolei Linowych. Link do strony znajdziecie tutaj (link do sklepu online). Bilety online możecie kupić z dwudniowym wyprzedzeniem i dokonać rezerwacji na dowolną godzinę. Bilet online należy pobrać na telefon w formie pliku .pdf lub wydrukować. Zamieszczamy krótki filmik, który wyjaśni wam jak skorzystać ze sklepu online. Więcej szczegółów na temat zakupu biletów znajdziecie na stronie głównej Polskich Kolei Linowych dostępnej tutaj (link do strony PKL).

Podróż Koleją Linową PKL na Kasprowy Wierch

Podczas jednego z naszych wyjazdów do Zakopanego zdecydowaliśmy się na wjazd Koleją Linową na Kasprowy Wierch aby wyruszyć szlakiem na Czerwone Wierchy. Z samego rana ruszyliśmy do Kuźnic zaopatrzeni już w bilety zakupione online na pierwszy tego dnia wjazd na szczyt Kasprowego Wierchu. Do samych Kuźnic dojechaliśmy z pomocą kursujących po Zakopanem busów. Do Kuźnic dotarliśmy o godzinie 6:30 rano (pierwszy wjazd tego dnia realizowany był o godzinie 7:00). Przy kasie biletowej zdążyła się już uformować dość spora kolejka osób oczekujących na otwarcie. Jako że my mieliśmy już zakupione bilety w przedsprzedaży, byliśmy uprawnieni do skorzystania z drugiego wejścia co pozwoliło nam ominąć długą kolejkę.

wejście na PKL
Wejście dla osób z biletami zakupionymi w przedsprzedaży

Tuż przed godziną 7:00 pracownicy PKL otworzyli wejście i mogliśmy wejść do środka. W poczekalni przed drzwiami do wagoników utworzył się spory tłum. Po chwili również te drzwi zostały otworzone i mogliśmy wejść do wagonika. Nawet o tak wczesnej godzinie wagonik zapełnił się praktycznie po same brzegi. Jest w nim jednak na tyle przestronnie, że mogliśmy bez przeszkód podziwiać z niego piękne widoki. Po chwili drzwi wagonika zamknęły się i równo o godzinie 7:00 ruszyliśmy w podróż do pierwszej stacji kolei na Myślenickie Turnie. Wraz z nabieraniem wysokości naszym oczom ukazywało się za to coraz piękniejsze widoki.

wnętrze wagonika widok 2
Powoli nabieramy wysokości, pojawiają się też coraz ciekawsze widoki

Po kilku chwilach w oddali dostrzegliśmy stację na Myślenickich Turniach. Wagonik zbliżał się do celu dość szybko i ani się obejrzeliśmy, byliśmy już na miejscu. Drzwi otworzyły się a pracownicy obsługi zaprosili nas do drugiego wagonika, którym mieliśmy wjechać na Kasprowy Wierch. Dalszej części trasy z Myślenickich Turni na Kasprowy Wierch już wam nie pokażemy. Jeżeli wybierzecie się na przejażdżkę sami będziecie mogli to wszystko zobaczyć. Powiemy wam tylko że drugi odcinek jest o wiele ciekawszy i zapewnia zapierające dech w piersiach widoki. Z naszej strony gorąco polecamy wam wybrać się na przejażdżkę Polskimi Kolejami Linowymi. Widoki są przepiękne, a i sam przejazd zapewnia niezapomniane wrażenia. Jest to atrakcja, z której warto skorzystać będąc w Zakopanem, zwłaszcza gdy planujecie na przykład wycieczkę na Czerwone Wierchy lub na Świnicę.

myślenickie turnie
Stacja kolejki PKL na Myślenickich Turniach
Widoki z wagoniku są przepiękne

Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

3.6 5 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze