Góry Izerskie,  Sudety

Chatka Górzystów: Góry Izerskie. Legendarne naleśniki z Sudetów.

Schronisko Chatka Górzystów to szalenie popularne miejsce w Górach Izerskich, które słynie z serwowanych tam przepysznych naleśników. Wycieczka do Chatki Górzystów uchodzi za bardzo łatwą, a prowadzące na Halę Izerską szlaki turystyczne pozwalają na spokojny spacer w otoczeniu pięknej, izerskiej przyrody. Do Chatki Górzystów w Górach Izerskich można dotrzeć nie tylko pieszo, wiele osób wybiera się na Halę Izerską również rowerami. Wycieczka do Chatki Górzystów to nie tylko górski spacer ale też okazja do spróbowania serwowanych w tym schronisku kultowych naleśników z jagodami. Połączenie pysznej kuchni i pięknych widoków każdego roku przyciąga do Chatki Górzystów ogromne tłumy turystów z całej Polski. W tym wpisie przygotowaliśmy dla was szczegółowy opis wycieczki do Chatki Górzystów ze Świeradowa Zdroju. Znajdziecie tu również wskazówki na temat dojazdu, parkingów, mapy turystyczne i oczywiście zdjęcia z całej wycieczki. Zapraszamy!

Dojazd i parkingi

Do Świeradowa Zdrój najłatwiej dojechać własnym samochodem. Jeżeli nie macie takiej możliwości to istnieje opcja wybrania się na wycieczkę busem z Wrocławia lub dojechanie do Świeradowa Zdroju pociągiem Kolei Dolnośląskich. Zacznijmy od opcji dojazdu do miasteczka busem: do Świeradowa – Zdroju kursują autokary i busy firmy SPEEDBUS, które wyjeżdżają z Dworca Autobusowego we Wrocławiu. Dziennie są to niestety tylko dwa kursy: pierwszy o godzinie 11:45 i drugi o godzinie 18:00. Koszt biletu z Wrocławia do Świeradowa Zdrój to około 35-40 zł. Do Świeradowa Zdroju dojeżdżają również pociągi Kolei Dolnośląskich. Rozkład jazdy pociągów z waszej miejscowości bez trudu znajdziecie w Internecie. Najwygodniej będzie oczywiście wybrać się w podróż do Świeradowa własnym autem. Czas dojazdu autem z różnych regionów Polski przedstawia się następująco:

  • z Wrocławia: 2 godziny i 30 minut,
  • z Warszawy: 5 godzin,
  • z Krakowa: 4 godziny i 30 minut,
  • z Gdańska: 6 godzin.

Dla osób zmotoryzowanych zostawiamy linki do polecanych przez nas parkingów w Świeradowie-Zdroju, gdzie będziecie mogli pozostawić wasze auto na czas wycieczki do Chatki Górzystów:

Szlaki do Chatki Górzystów

Trasa przez Stóg Izerski
Czas: 6 godzin. Dystans: 20,20 km. Suma podejść: 721 m.

Trasa wycieczkowa do Chatki Górzystów przez Stóg Izerski to najdłuższy wariant trasy w naszym zestawieniu. Jest to propozycja dla osób, które chciałyby spędzić w Górach Izerskich cały dzień. Wycieczka rozpoczyna się w Świeradowie Zdroju przy Domu Zdrojowym, skąd należy ruszyć na Stóg Izerski czerwonym szlakiem turystycznym. Jeżeli nie chcecie pokonywać tego podejścia pieszo jest również możliwość wjechania na Stóg Izerski wyciągiem narciarskim. Po dotarciu na pierwszy szczyt należy ruszyć w dalszą drogę na Łącznik i Drogę Telefoniczną, którą dojdziecie aż do Odejścia Białej Drogi. Tutaj należy odbić na niebieski szlak prowadzący na Halę Izerską i do Chatki Górzystów. Cała wycieczka zajmuje około 6 godzin, do tego należy doliczyć czas oczekiwania na zamówienie w schronisku. Bardziej szczegółowy opis tej trasy znajdziecie w dalszej części wpisu.

Kolor szlakuszlak czerwony
Punkt startowyŚwieradów-Zdrój
Odległość do celuok. 12,90 km.
Długość całej trasyok. 20,20 km.
Czas przejściaok. 6 godzin
Stopień trudnościDość łatwy
Punkty GOT29

Trasa z Rozdroża Izerskiego
Czas: 5 godzin. Dystans: 17,20 km. Suma podejść: 408 m.

Trasa z Rozdroża Izerskiego to jedna z częściej wybieranych wycieczek do Chatki Górzystów. Wędrówka rozpoczyna się na Rozdrożu Izerskim, do którego należy dojechać autem. Samochód zostawiamy na tamtejszym parkingu i ruszamy żółtym szlakiem turystycznym na Rozdroże pod Kopą. Podejście to nie jest szczególnie wymagające a przez większość czasu wędruje się tam szeroką, żwirową drogą leśną. Po dotarciu na Rozdroże pod Kopą cały czas należy trzymać się oznaczeń żółtego szlaku turystycznego, który zaprowadzi was dalej prosto do Chatki Górzystów. Trasę tę polecamy dla początkujących turystów z uwagi na jej niski stopień trudności.

Kolor szlakuszlak żółty
Punkt startowyRozdroże Izerskie
Odległość do celuok. 8,60 km.
Długość całej trasyok. 17,20 km.
Czas przejściaok. 5 godzin
Stopień trudnościDość łatwy
Punkty GOT22

Trasa przez Sky-Walk Świeradów
Czas: 4 godz. 30 min. Dystans: 14,60 km. Suma podejść: 578 m.

Trzecia proponowana przez nas trasa do Chatki Górzystów rozpoczyna się przy wieży widokowej Sky-Walk Świeradów. Jest to opcja wręcz idealna dla rodzin z dziećmi, gdyż można połączyć tu zwiedzanie dwóch atrakcji Gór Izerskich jednego dnia. Wycieczkę rozpoczynamy przy Domu Zdrojowym w Świeradowie Zdroju, skąd ruszamy w stronę wieży widokowej Sky-Walk Świeradów. Do wieży zaprowadzi was niebieski szlak turystyczny wytyczony na Starej Drodze Izerskiej. Po zwiedzaniu Sky-Walk należy kontynuować marsz niebieskim szlakiem. Zaprowadzi was on najpierw na Polanę Izerską a następnie na Halę Izerską gdzie znajduje się Chatka Górzystów. Trasa ta świetnie sprawdzi się nie tylko na trekking ale też świetnie sprawdzi się na wycieczkę rowerową w Góry Izerskie. Bardziej szczegółowy opis tej trasy znajdziecie w dalszej części wpisu.

Kolor szlakuszlak niebieski
Punkt startowyŚwieradów-Zdrój Dom Zdrojowy
Odległość do celuok. 7,30 km.
Długość całej trasyok. 14,60 km.
Czas przejściaok. 4 godz. 30 min.
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT22

Czerwony szlak do Chatki Górzystów

Jednym z ciekawszych szlaków, który zaprowadzi was do Chatki Górzystów jest czerwony szlak turystyczny. Szlak ten rozpoczyna się w Świeradowie Zdroju przy dawnym dworcu kolejowym: Stacji Kultury i jest też znany pod nazwą: Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza. W tym wariancie trasy wycieczkowej do Chatki Górzystów będzie mieli okazję zwiedzić naprawdę spory kawałek Gór Izerskich. Decydując się na wycieczkę czerwonym szlakiem ze Świeradowa Zdroju będziecie mogli zwiedzić szczyt Stóg Izerski wraz ze znajdującym się tam Schroniskiem PTTK „Na Stogu Izerskim”. Podejście na ten szczyt jest dość mozolne, istnieje jednak możliwość pominięcia całego podejścia korzystając z wyciągu narciarskiego Ski&Sun. W ten sposób skrócicie całą wycieczkę i oszczędzicie sobie nieco wysiłku. Po zdobyciu Stogu Izerskiego należy ruszyć w dalszą drogę czerwonym szlakiem w stronę Łącznika, na którym znajduje się Kamień Zochy. Będąc na Łączniku nadarzy się wam świetna okazja, aby odbić na chwilę na szlak zielony i wybrać się na Smreka. Jest to niewielki szczyt po czeskiej stronie granicy, na którym ulokowana jest stalowa wieża widokowa. Powiemy tu krótko: naprawdę warto wejść na Smreka. Dalsza część wycieczki do Chatki Górzystów czerwonym szlakiem to maszerowanie Drogą Telefoniczną, która zaprowadzi was na Polanę Izerską pod Osadę Drwale. Na polanie tej będzie okazja na chwilę odpoczynku pod drewnianą wiatką. Tutaj też szlak czerwony połączy się ze szlakiem niebieskim. Od tego momentu dalsza część wędrówki odbywać się będzie już wzdłuż niebieskiego szlaku turystycznego, który zaprowadzi was prosto na Halę Izerską, na której czeka na was Chatka Górzystów.

Droga telefoniczna na Polanę Izerską
Polana Izerska
MakeMake – jeden z kamieni układu solarnego w Górach Izerskich

Chatka Górzystów niebieskim szlakiem

Drugi polecany przez nas wariant wycieczki do Chatki Górzystów to wędrówka niebieskim szlakiem ze Świeradowa Zdrój połączona ze zwiedzaniem wieży widokowej Sky-Walk Świeradów. Jest to krótszy wariant wycieczki w Góry Izerskie, który polecamy przede wszystkim rodzinom z dziećmi, osobom starszym oraz początkującym turystom. Wędrówka rozpoczyna się przy Domu Zdrojowym w centrum miasta. Wchodzimy tu na Starą Drogę Izerską, która poprowadzi was prosto na Polanę Izerską. Zanim jednak ruszycie na odkrywanie tajemnic Gór Izerskich niebieski szlak zaprowadzi was pod jedną z największych atrakcji Świeradowa Zdroju: Wieżę Widokową Sky-Walk Świeradów. Zwiedzanie wieży widokowej opisaliśmy dla was w osobnym artykule, który znajdziecie tutaj: (dostępne wkrótce). Po zwiedzaniu Sky-Walk udajemy się w dalszą drogę cały czas podążając za oznaczeniami niebieskiego szlaku turystycznego. Za wieżą widokową będziecie mieli krótki odcinek asfaltowej drogi, która po chwili ustępuje miejsca łagodnemu podejściu po kamienistej, gruntowej drodze. Na tym szlaku co jakiś czas będziecie mieli możliwość pooglądać bardzo ładne panoramy na Pogórze Izerskie i Sępią Górę. Niebieski szlak turystyczny zaprowadzi was następnie na Polanę Izerską, gdzie połączy się ze szlakiem czerwonym, przychodzącym tu ze Stogu Izerskiego. Dalsza wędrówka do Chatki Górzystów odbywa się już tak samo jak w przypadku pierwszego wariantu wycieczki.

Początek niebieskiego szlaku przy Sky-Walk Świeradów
Niebieski szlak turystyczny do Chatki Górzystów
Widoki na niebieskim szlaku turystycznym

Rezerwat Przyrody Torfowiska Doliny Izery

Wędrując do Chatki Górzystów będziecie przy okazji mieli możliwość zwiedzić niezwykły rezerwat przyrody. Niebieski szlak turystyczny, którym będziecie maszerować wprowadzi was na Halę Izerską i do Rezerwatu Przyrody Torfowiska Doliny Izery. Rezerwat ten został utworzony w 2000 roku, aby zachować występujące w Górach Izerskich unikatowe torfowiska i żyjące na nich gatunki roślin i zwierząt. I tak możemy tutaj natknąć się na rosiczki, widłaczki torfowe czy arniki górskie. Jeżeli chodzi o zwierzęta to będąc w tym rezerwacie przy odrobinie szczęścia będziecie mogli zobaczyć np. orła bielika. Co ciekawe zimą na terenie Rezerwatu Przyrody Torfowiska Doliny Izery notuje się najniższe temperatury w całej Polsce. Przez rezerwat przebiega asfaltowa droga, po której biegnie niebieski szlak turystyczny ze Świeradowa Zdroju. I to właśnie tą drogą będziecie mieli przyjemność dotrzeć do stojącej na hali Chatki Górzystów. Tutaj jeszcze dodatkowa informacja dla osób, które uwielbiają wycieczki rowerowe: szlak rowerowy na Halę Izerską poprowadzony jest tak samo jak niebieski szlak pieszy ze Świeradowa Zdroju. Pokonanie go na rowerach nie powinno więc sprawić wam żadnych większych problemów. Jeżeli nie macie własnych rowerów nic nie szkodzi! W Świeradowie Zdroju funkcjonuje wiele wypożyczalni. Oprócz standardowych rowerów można w nich wypożyczyć również rowery elektryczne, które znacząco ułatwią wam podjeżdżanie pod każde strome wzniesienie.

Wchodzimy do Rezerwatu Przyrody Torfowiska Doliny Izery
Torfowisko na Hali Izerskiej
Główna droga prowadząca do Chatki Górzystów

Chatka Górzystów i legendarne naleśniki

Pora zatem przejść do opisu bohaterki naszego wpisu, czyli Chatki Górzystów. Schronisko to jest wyjątkowym miejscem na mapie Gór Izerskich. Chatka Górzystów powstała dzięki inicjatywie studentów, którzy w latach 80-tych XX wieku zaadaptowali na cele schroniskowe stojący na hali budynek dawnej szkoły. Dzięki panującej w nim niepowtarzalnej atmosferze oraz za sprawą serwowanych tam obecnie legendarnych naleśników z jagodami, miejsce to jest chętnie odwiedzane przez tłumy turystów z całej Polski. My na wycieczkę do Chatki Górzystów wybraliśmy się w weekend majowy i zdecydowanie nie był to najlepszy termin na taką wyprawę. Dlaczego? Ano dlatego że w okresie gdy wypada długi weekend czy dłuższe wolne w Chatce Górzystów tworzy się przeogromna kolejka turystów czekających na naleśniki i inne serwowane tu przysmaki. W naszym przypadku było to około 2-3 godziny czekania na złożenie samego zamówienia. Kuchnia pracuje oczywiście w pocie czoła i uwija się bardzo szybko z przygotowywaniem potraw. Spodziewajcie się jednak, że trzeba będzie odstać swoje, zanim będziecie mogli złożyć wasze zamówienie. Czy warto czekać? Naszym zdaniem jak najbardziej tak! Po otrzymaniu waszego jedzonka, jeżeli pogoda dopisze warto ulokować się na polance wokół budynku schroniska. Bez problemu znajdziecie na polance wolny kawałek trawki, a podczas zajadania się słodkościami towarzyszyć wam będą piękne widoki na Góry Izerskie.

Chatka Górzystów na Hali Izerskiej
Po naleśniki z Chatki Górzystów zawsze ustawiają się ogromne kolejki
Boczne wejście do Chatki Górzystów

Po zjedzeniu pysznych naleśników i odpoczynku na polance przed Chatką Górzystów przychodzi pora na powrót do Świeradowa Zdroju. Do miasteczka najłatwiej będzie wrócić niebieskim szlakiem turystycznym przez Polanę Izerską. Oprócz wspomnianych wyżej dwóch tras wycieczkowych na Halę Izerską możecie jeszcze dotrzeć z Rozdroża Izerskiego żółtym szlakiem. My jednak tego szlaku jeszcze nie mieliśmy okazji pokonać. Ponoć jest on bardzo łatwy i świetnie sprawdzi się na krótką wycieczkę. Jeżeli więc planujecie odwiedziny tylko w Chatce Górzystów to warto będzie rozważyć wybór trasy z Rozdroża Izerskiego. Na Rozdrożu Izerskim zlokalizowane są też dwa parkingi samochodowe. Będzie to zatem świetny punkt startowy dla osób zmotoryzowanych. Wycieczka do Chatki Górzystów na pewno wam się spodoba. Prowadzące do niej szlaki turystyczne są naprawdę łatwe, a po powrocie z wycieczki na pewno zostanie wam dość sił, aby udać się na dalsze zwiedzanie ciekawych atrakcji turystycznych, które czekają na was w Świeradowie-Zdroju.


Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze