Góry Świętokrzyskie

Najciekawsze atrakcje i miejsca w Górach Świętokrzyskich – co warto zwiedzić, opisy miejsc, szlaków i górskich szczytów.

Góry Świętokrzyskie to łańcuch górski położony w centralnej części Wyżyny Kieleckiej. Najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n.p.m) w paśmie Łysogór. Są to najstarsze obok Sudetów góry w Polsce. Łysogóry objęte są ochroną w postaci Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który sprawia, iż corocznie odwiedzany jest przez tysiące turystów z Polski jaki i zagranicznych.

Góry te kojarzone są głównie z czarownicami, które obok Stefana Żeromskiego i Scyzoryka są najbardziej rozpoznawalnym symbolem regionu. Istnieje wiele legend związanych z górami świętokrzyskimi, niektóre opisujące powstanie gołoborza, inne związane z końcem świata. Przez wiele lat góry te były tajemnicze i trudno dostępne, co pobudzało wyobraźnie gawędziarzy i miejscowej ludności. Przykładami takich legend są:

  • Legenda o dwóch siostrach z łysickiego pałacu i źródle św. Franciszka,
  • Legenda o czarcim kamieniu,
  • Legenda o pielgrzymie,
  • Legenda z zbóju Madeju,
  • i wiele innych

Wizytówką Gór Świętokrzyskich jest po benedyktyńskie opactwo z Relikwiami Świętego Krzyża od których nazwę wzięły góry i województwo. W opactwie znajduje się muzeum oraz krypta, w której złożono ciało księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Na szczyt można dostać się z Nowej Słupi szlakiem zwanym Traktem Królewskim.