Góry Świętokrzyskie

Co warto zwiedzić w Górach Świętokrzyskich? Jakie są największe atrakcje w świętokrzyskim? Co warto zwiedzić? Tutaj odpowiadamy na te pytania.

Nasze artykuły na temat Gór Świętokrzyskich

Trochę o Górach Świętokrzyskich

“Góry Świętokrzyskie? To gdzieś koło Kielc nie? Coś słyszałem ale nigdy nie byłem….”

Słyszeliśmy to już tak wiele razy że postanowiliśmy stworzyć zbiór artykułów na temat atrakcji Gór Świętokrzyskich. Mało kto zna takie miejsca jak “Jaskinia Raj” czy “Krzemionki Opatowskie”, dlatego postaramy się tutaj przybliżyć wam ten region Polski.

Góry Świętokrzyskie to łańcuch górski położony w centralnej części Wyżyny Kieleckiej. Najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n.p.m) w paśmie Łysogór. Góry te są najstarszymi obok Sudetów górami w Polsce. Charakterystyczne dla krajobrazu najwyższych partii Gór Świętokrzyskich są strome stoki, głęboko wcięte doliny i gołoborza. Są one porośnięte lasami jodłowymi (Puszcza Jodłowa) i bukowymi. Gospodarczym i turystycznym centrum regionu są Kielce. Do ważniejszych ośrodków turystycznych należą Święta Katarzyna i Nowa Słupia. Góry Świętokrzyskie objęte są ochroną w postaci Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Region ten kojarzony jest z czarownicami, które obok Stefana Żeromskiego i Scyzoryka są najbardziej rozpoznawalnym symbolem tych gór. Istnieje również wiele legend związanych z górami świętokrzyskimi. Przez wiele lat były one tajemnicze i trudno dostępne, co pobudzało wyobraźnie gawędziarzy i miejscowej ludności. Wizytówką Gór Świętokrzyskich jest opactwo z Relikwiami Świętego Krzyża od których nazwę wzięły zarówno góry jak i całe województwo. W opactwie znajduje się muzeum oraz krypta, w której złożono ciało księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Na szczyt można dostać się z Nowej Słupi szlakiem zwanym Traktem Królewskim.

Świętokrzyski Park Narodowy

Świętokrzyski Park Narodowy

Świętokrzyski Park Narodowy to jeden z 23 parków narodowych na terenie Polski. Został on utworzony w 1950 r. i jest położony w centralnej części Gór Świętokrzyskich. Park ten obejmuje pasmo Łysogór z najwyższym szczytem Łysicą i Łysą Górą, część Pasma Klonowskiego z górami Psarską i Miejską, Doliny Wilkowskiej i Doliny Dębniańskiej, a także Górę Chełmową, Las Serwis i Skarpę Zapusty. W roku 1920 powstał pierwszy w Górach Świętokrzyskich rezerwat na Chełmowej Górze. Cztery lata później utworzono kolejne dwa rezerwaty na najwyższych wzniesieniach: Łysicy i Łysej Górze. Jeszcze przed formalnym ustanowieniem parku powstał rezerwat „Mokry Bór”. Z chwilą powstania parku wszystkie istniejące wcześniej rezerwaty oraz obszar położony w Dolinie Czarnej Wody między Miejską Górą a Łysicą nazwany „Czarny Las”, stały się rezerwatami ścisłymi w granicach parku. Od wejścia w życie ustawy o ochronie przyrody z 1991 r. są one zwane obszarami ochrony ścisłej.

Szlaki turystyczne na obszarze Świętokrzyskiego Parku Narodowego:

  •  z Trzcianki przez Święty Krzyż, Przełęcz Hucką, Łysicę do Świętej Katarzyny
  •  z Nowej Słupi na Święty Krzyż
  •  z Bodzentyna do Świętej Katarzyny
  •  w granicach parku: Zagórze (Pomarańczowy Stok)–Psary Podlesie
  •  w granicach parku: Klonów–Bukowa Góra
  •  przez enklawę ŚPN Góra Chełmowa

Przykładowe atrakcje turystyczne Gór Świętokrzyskich

Jaskinia Raj

Jaskinia Raj

Jaskinia Raj położona w Chęcinach w województwie świętokrzyskim na terenie rezerwatu przyrody Jaskinia Raj. Wyróżnia się wyjątkowo bogatą, różnorodną i dobrze zachowaną szatą naciekową; obok Jaskini Niedźwiedziej w Sudetach należy do unikatowych w Polsce obiektów krasowych. Jest udostępniona dla ruchu turystycznego.

Łysica

Łysica

Łysica czyli najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich o wysokości 614 m n.p.m. Należy do Korony Gór Polski. Znajduje się w obszarze ochrony ścisłej Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Jest najpopularniejszym celem wycieczek turystów w regionie świętokrzyskim.

Święty Krzyż

klasztor

Łysa Góra lub inaczej Święty KrzyżŚwięty Łysiec czy Łysiec to szczyt w górach świętokrzyskich położony we wschodniej części pasma Łysogór i wznoszący się na wysokość 594 m. n.p.m. Szczyt ten objęty jest ochroną Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Jest to drugi po Łysicy najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich.

Sabat Krajno – Park Rozrywki i Miniatur

Sabat Krajno

Park Rozrywki i Miniatur – Sabat Krajno to całoroczny ośrodek turystyczny. Zapoczątkowany rodzinną Stacją Narciarską z najdłuższymi trasami zjazdowymi w centralnej Polsce. Następnie rozbudowany o Aleję Miniatur, Park Linowy oraz atrakcje lunaparku.

Zamek Królewski w Chęcinach

Zamek Królewski w Chęcinach

Zamek Królewski w Chęcinach wzniesiony na grzbiecie skalistego wzgórza (367 m. npm.) najprawdopodobniej na przełomie XIII i XIV wieku, z inicjatywy Wacława II, króla Czech i Polski. Zamek góruje nad miejscowością Chęciny.

Więcej informacji na temat szlaków i atrakcji turystycznych w Górach Świętokrzyskich znajdziecie w naszych artykułach. Odnośniki do nich znajdują się na początku strony.