Wodospad Kamieńczyka
Dolnośląskie,  Karkonosze,  Sudety

Wodospad Kamieńczyka w Szklarskiej Porębie. Trasy wycieczkowe, opis szlaków, parkingi, cennik.

Wodospad Kamieńczyka to najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach. Spadająca tu woda tworzy bajeczny spektakl, którego zobaczenie warte jest przejścia niezbyt długiego i bardzo łatwego szlaku ze Szklarskiej Poręby. Wodospad Kamieńczyka opada trzema kaskadami z wysokości 27 metrów i wpada do przepięknego Wąwozu Kamieńczyka. Wąwóz ten ma ok. 100 metrów długości a otaczające go skalne ściany osiągają wysokość do 25 metrów. Pod wodami wodospadu na wysokości drugiej kaskady ukryte jest wejście do niewielkiej, sztucznie wykutej jaskini “Złota Jama”. Wodospad Kamieńczyka można zwiedzać zarówno latem jak i w okresie zimowym. Dzięki dwóm platformom widokowym można podziwiać go zarówno z góry jak i z dołu wąwozu. W lecie w wąwozie można spotkać psa bernardyna, który zapozuje z wami do pamiątkowego zdjęcia. W zimie na wodospadzie tworzą się wspaniałe lodowe kaskady. W tym wpisie zabierzemy was na wspólną wycieczkę nad Wodospad Kamieńczyka. Podpowiemy wam również gdzie szukać miejsc parkingowych, ile kosztują bilety wstępu i co jeszcze warto zwiedzić po drodze. Zapraszamy!

Parkingi na Wodospad Kamieńczyka

Na dobry początek kilka wskazówek na temat dojazdu oraz parkingów na Wodospad Kamieńczyka. Przy głównym szlaku prowadzącym nad wodospad znajdziecie dwa dogodnie ulokowane parkingi, z których bez problemu dojdziecie na miejsce. Sugerujemy żebyście na wycieczkę nad Wodospad Kamieńczyka wybrali się z samego rana. Miejsca na parkingach kończą się bardzo szybko, gdyż jest to jedna z najpopularniejszych atrakcji w Szklarskiej Porębie. Jeżeli na jednym parkingu skończą się wolne miejsca, możecie spróbować szczęścia na drugim, który znajduje się jakiś 1 kilometr dalej w górę Szosy Czeskiej. Ceny za parkowanie są typowo kurortowe czyli zaczynają się od 15 zł wzwyż za 2-3 godziny parkowania lub 30 zł za cały dzień. Jeżeli zamierzacie zwiedzić tylko Wodospad Kamieńczyka i uważacie że uwiniecie się w miarę szybko to zapłaćcie 15 zł za 2 godziny. Jeżeli zamierzacie spędzić tu więcej czasu i na przykład wejść jeszcze na Szrenicę to lepiej zapłacić za cały dzień 30 zł. Poniżej znajdziecie mapkę z zaznaczonym parkingiem na Wodospad Kamieńczyka, który znajduje się na początku czerwonego szlaku. Widać na niej również drugi parking, gdyby ten zaznaczony na mapie był już pełny.

Szlaki na Wodospad Kamieńczyka

Na Wodospad Kamieńczyka wchodzi się czerwonym szlakiem turystycznym ze Szklarskiej Poręby. Jest jednak dodatkowa opcja dojścia do czerwonego szlaku w zależności od dostępności miejsc parkingowych czy lokalizacji pensjonatu, w którym odpoczywacie. Poniżej przedstawiliśmy krótkie zestawienie najważniejszych informacji na temat każdej z proponowanych przez nas tras wycieczkowych nad Wodospad Kamieńczyka. Bardziej szczegółowy opis wycieczki znajdziecie w dalszej części wpisu.

Trasa ze Szklarskiej Poręby Huta
Czas: 1 godzina. Dystans: 3,3 km. Suma podejść: 143 m.

Najpopularniejsza trasa wycieczkowa nad Wodospad Kamieńczyka, do tego jedna z najkrótszych. Wycieczkę należy rozpocząć w Szklarskiej Porębie na osiedlu Huta, gdzie zlokalizowane są dwa spore parkingi samochodowe. Gdy wysiądziecie z auta wejdźcie na czerwony szlak turystyczny, który zaprowadzi was prosto nad wodospad. Pokonując tą trasę nie musicie nigdzie skręcać ani szukać właściwej drogi na mapie. Cały czas idziecie prosto i na pewno dojdziecie do wodospadu. Szlak ma długość ok. 3,3 km. i na jego pokonanie wystarczy jakieś pół godziny. Doliczając wejście do wąwozu Kamieńczyka, czas na robienie zdjęć, zakup pamiątek w schronisku i powrót na parking spokojnie zmieścicie się w 2 godzinach.

Kolor szlakuszlak czerwony
Punkt startowySzklarska Poręba – Huta
Odległość do celu1,6 km.
Długość całej trasy3,3 km.
Czas przejściaok. 1 godzina
Stopień trudnościBardzo łatwy
Punkty GOT6

Trasa spod wyciągu na Szrenicę
Czas: 1,5 godziny. Dystans: 4 km. Suma podejść: 177 m.

Alternatywna trasa nad Wodospad Kamieńczyka spod wyciągu na Szrenicę. Jest to świetna opcja jeżeli macie pensjonat w Marysinie. Trasa ta sprawdzi się również w przypadku braku jakichkolwiek miejsc parkingowych przy Szosie Czeskiej. Wystarczy wtedy podjechać na ul. Turystyczną w Szklarskiej Porębie i na jej końcu znajdziecie sporych rozmiarów parking. W okresie zimowym korzystają z niego narciarze, którzy przyjeżdżają tu szusować po zboczach Szrenicy. Trasa ta jest nieco dłuższa od prezentowanej powyżej. Za to podczas wędrówki cały czas będą towarzyszyły wam wody potoku Kamieńczyk, które spadają z wodospadu Kamieńczyka do wąwozu i płyną dalej przez Szklarską Porębę.

Kolor szlakuczarny
Punkt startowySzklarska Poręba – wyciąg
Odległość do celu2 km.
Długość całej trasy4 km.
Czas przejściaok. 1,5 godziny
Stopień trudnościBardzo łatwy
Punkty GOT6

Ceny biletów wstępu

Zarówno wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego (KPN), jak i na Wodospad Kamieńczyka jest płatny. Bilet do KPN można zakupić online skanując kod QR umieszczony na słupkach drogowskazów znajdujących się przy szlakach turystycznych. Można również zarejestrować się na stronie eparki.pl i tam kupić bilet w wersji elektronicznej. Warto wspomnieć że zakupienie biletu do KPN nie upoważnia do wejścia nad wodospad. Bilet wstępu na Wodospad Kamieńczyka zakupicie w kasie biletowej znajdującej się tuż przy zejściu do wąwozu. Poniżej zamieszczamy obowiązujące ceny biletów:

Wyruszamy ze Szklarskiej Poręby

Naszą wycieczkę nad Wodospad Kamieńczyka rozpoczęliśmy z drugiego parkingu przy Szosie Czeskiej. W stronę parkingu wyruszyliśmy autem około godziny 8:30 rano i gdy dotarliśmy na miejsce było jeszcze sporo wolnych miejsc parkingowych. Obsługa parkingu wskazała nam miejsce, w którym mieliśmy zostawić auto, zapłaciliśmy 15 zł za 2 godziny postoju, zarzuciliśmy plecaki na plecy i ruszyliśmy w stronę Wodospadu Kamieńczyka. Bilety wstępu do Karkonoskiego Parku Narodowego mieliśmy już zakupione w aplikacji i nie musieliśmy tracić czasu na szukanie wiszących na słupach kodów QR pozwalających na zakup wejściówki. Z parkingu weszliśmy na ścieżkę, która doprowadziła nas do czerwonego szlaku turystycznego prowadzącego nad wodospad z osiedla Huta w Szklarskiej Porębie. Jako że byliśmy w Szklarskiej w lutym na szlaku zalegało mnóstwo śniegu. Wiele osób wybierało się nad wodospad z dziećmi, które radośnie jechały na sankach. Na szlaku minęliśmy też kilku narciarzy, którzy tego dnia wybrali się na wycieczkę skiturową.

Wodospad Kamieńczyka parking
Drugi parking na Wodospad Kamieńczyka i sklepik z pamiątkami
Ścieżka, którą dotarliśmy do czerwonego szlaku turystycznego

Po krótkim 15 minutowym marszu dotarliśmy do Rozdroża pod Kamieńczykiem. Tutaj spotkaliśmy już dużo więcej osób podążających w stronę wodospadu. Na rozdrożu znajdują się specjalnie ustawione budki, w których lokalni handlarze sprzedają turystom różnego rodzaju pamiątki oraz grillowane serki. Akurat trafiliśmy na moment otwierania się tych kramów więc rzeczy do kupienia nie były jeszcze wystawione. Największą popularnością cieszyły się tu chyba różnokolorowe plastikowe sanki, które można było zakupić za kilkanaście złotych. Na rozdrożu skręciliśmy w prawo i ruszyliśmy w stronę Wodospadu Kamieńczyka. Z tego miejsca możecie jeszcze dojść do dolnej stacji wyciągu na Szrenicę (15 minut drogi) oraz do Wodospadu Szklarki (1 godzina i 15 minut drogi) podążając za czarnym szlakiem.

Rozdroże pod Kamieńczykiem
Rozdroże pod Kamieńczykiem
Czerwony szlak nad Wodospad Kamieńczyka

Wejście na Wodospad Kamieńczyka

Podejście czerwony szlakiem z Rozdroża pod Kamieńczykiem do kasy biletowej zajmuje około 20 minut. Do kasy biletowej Wodospadu Kamieńczyka pokierują was tabliczki przyczepione do słupków przy czerwonym szlaku. Na końcowym odcinku drogi czeka was pokonywanie niewielkiego wzniesienia. W zimie warto zabrać ze sobą raczki, gdyż szlak jest w tym miejscu często oblodzony i śliski. Aby dojść do kasy biletowej od głównego szlaku odbijamy w lewo za drogowskazami. Pamiętajcie że zakupione bilety wstępu do Karkonoskiego Parku Narodowego nie uprawniają do zwiedzania Wodospadu Kamieńczyka. Kupujemy więc kolejny bilet tym razem na zwiedzanie wodospadu i zakładamy na głowę kask ochronny. Założenie kasku jest obowiązkowe, gdyż za chwilę będziecie schodzić do głębokiego wąwozu otoczonego wysokimi skałami. Zawsze istnieje ryzyko że w dół spadnie jakiś odłamek skalny. W przypadku gdyby taki odłamek skalny uderzył was w głowę może on spowodować poważne obrażenia a założony kask pozwoli tego uniknąć. Kaski znajdują się na stojaku naprzeciwko kasy biletowej i obowiązuje samoobsługa.

bilety wodospad kamieńczyka
Kasa biletowa na Wodospad Kamieńczyka
Stojak z kaskami

Po zakupieniu biletu i założeniu kasku możecie rozpocząć zejście do Wąwozu Kamieńczyka. Zejście odbywa się po wąskich metalowych schodach, które zaprowadzą was na specjalnie przygotowaną metalową platformę widokową. Platforma ta zawieszona jest nad płynącym przez wąwóz potokiem Kamieńczyk. Zarówno latem jak i zimą spotkacie tu ogromne tłumy turystów więc przygotujcie się że zarówno na schodach jak i na platformie widokowej będzie dość tłoczno. Aby zobaczyć sam Wodospad Kamieńczyka po zejściu na dół po metalowych schodach należy dojść aż do końca platformy widokowej i tam będziecie mogli zobaczyć wodospad w pełnej krasie.

wejście na wodospad kamieńczyka
Platforma widokowa nad potokiem Kamieńczyk

Wodospad Kamieńczyka

Najlepsze widoki czekają na was na końcu platformy widokowej. Latem wody wodospadu Kamieńczyka spadają do wąwozu trzema kaskadami z wysokości 27 metrów. Zimą wodospad jest całkowicie zamarznięty ale co ciekawe pod warstwą lodu można dojrzeć nadal płynącą wodę. Jest to fantastyczny spektakl, który warto zobaczyć na własne oczy. W połączeniu z pokrytymi śniegiem ścianami wąwozu Kamieńczyka całość przypomina scenerie rodem z bajki. Dla osób, które mają problemy z zejściem po schodach przygotowano dodatkowy punkt widokowy. Znajduje się on naprzeciwko schroniska Kamieńczyk i otoczony jest metalowymi barierkami. Świetnie widać z niego cały wodospad oraz wąwóz i przy okazji można zobaczyć górny odcinek potoku Kamieńczyka.

Wodospad Kamieńczyka
Wodospad Kamieńczyka zimą
Wody potoku cały czas płyną pod lodem
Wodospad Kamieńczyka widziany z górnego punktu widokowego

Co jeszcze można zwiedzić?

Po zwiedzaniu wodospadu w okolicy jest jeszcze kilka ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Jeżeli polujecie na pieczątki, odznaki, pinsy czy magnesy to koniecznie wejdźcie do schroniska Kamieńczyk. Budynek schroniska stoi zaraz obok górnego punktu widokowego na Wodospad Kamieńczyka. Jest to prywatne schronisko, które już w dawnych czasach było bardzo popularne wśród turystów. Pierwszą drogę prowadzącą z Piechowic na Halę Szrenicką wybudowano tu już w 1848 roku i już wówczas przy wodospadzie znajdowało się niewielkie schronisko zwane Zackelfallbaude (od niemieckiej nazwy wodospadu). Po II wojnie światowej obiekt ten służył jako strażnica, potem strawił go pożar a całkowicie zrujnowany budynek przejęło małżeństwo Sieleckich, które ponownie zagospodarowało budynek pod schronisko turystyczne.

schronisko kamieńczyka
Schronisko Kamieńczyk
Wnętrze schroniska Kamieńczyk

Obok schroniska znajdziecie szałas Sielanka i sklepik z pamiątkami. Polecamy wam również podejść za schronisko gdzie znajduje się wysunięty punkt widokowy i kilka skałek. Na jednej z nich przysiadła metalowa “Sówka”, na kolejne wpełzły małe czarne jaszczurki. Jest to doskonałe miejsce aby zrobić kilka pamiątkowych zdjęć lub usiąść z kubkiem gorącej herbaty i po prostu cieszyć się wspaniałą górską atmosferą i cudownymi widokami. Tutaj warto zdecydować czy chcecie wędrować dalej – wtedy możecie ruszyć czerwonym szlakiem na Halę Szrenicką, Szrenicę i Trzy Świnki a jeżeli nie to po prostu wróćcie po własnych śladach na parking i udajcie się na dalsze odkrywanie ciekawych atrakcji na terenie Szklarskiej Poręby. Tutaj zakończymy nasze wspólne zwiedzanie Wodospadu Kamieńczyka. Dziękujemy za waszą uwagę i do zobaczenia na szlaku!

Za schroniskiem Kamieńczyk
Punkt widokowy za schroniskiem Kamieńczyk
“Sówka” i jaszczurki czekają na was na skałach

Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze