Głaz Chybotek
Atrakcja turystyczna,  Dolnośląskie,  Góry Izerskie,  Sudety

Głaz Chybotek w Szklarskiej Porębie. Skała, którą można rozkołysać. Szlaki, dojazd, parkingi.

Głaz Chybotek to rzadka i szalenie ciekawa atrakcja turystyczna, która znajduje się na pograniczu Szklarskiej Poręby Średniej i Dolnej. Chybotkiem nazywamy blok skalny, który styka się z podłożem niewielkim fragmentem i jest on tak zrównoważony, że możliwe jest wprawienie go w ruch wahadłowy poprzez popchnięcie. Na świecie jest tylko kilka takich skał i jedną z nich mamy możliwość zobaczyć właśnie w Szklarskiej Porębie. Wbrew powszechnej opinii atrakcja ta nie znajduje się w Karkonoszach a w obrębie Gór Izerskich. Według legendy głaz ten blokuje wejście do podziemnej jaskini, w której znajduje się ukryty skarbiec. Inne legendy mówią że Chybotek znajduje się w posiadaniu legendarnego Ducha Gór. Czy tak jest w rzeczywistości? Przekonajmy się! W tym wpisie podpowiemy wam jakie szlaki doprowadzą was do Głazu Chybotek oraz jakie parkingi wybrać jadąc na wycieczkę samochodem. Przygotowaliśmy również krótki opis całej wycieczki. Zapraszamy!

Szlaki na Głaz Chybotek

Trasa z ul. Piastowskiej
Czas: 30 minut. Dystans: 1,4 km. Suma podejść: 48 m.

Najłatwiejsza trasa ze Szklarskiej Poręby, która prowadzi na Głaz Chybotek. Wycieczka rozpoczyna się na ul. Piastowskiej obok kościoła pw. Matki Boskiej Różańcowej. Na miejsce można dojechać samochodem, który pozostawicie na parkingu nieopodal kościoła. Następnie należy znaleźć oznaczenia niebieskiego szlaku turystycznego, który prowadzi na Sowie Skały i Sowiniec. W ciągu tego szlaku znajduje się ścieżka prowadząca na Głaz Chybotek. Jest to bardzo łatwa trasa wycieczkowa, nie ma tu żadnych stromych wzniesień do pokonania, szlak jest szeroki i dobrze oznaczony. Przejście całej trasy nie powinno zająć wam więcej niż 30 minut. Polecamy ten wariant wycieczki dla osób, które niekoniecznie lubią wędrować bo trudniejszym terenie i liczą na łatwy i spokojny spacer.

Kolor szlakuszlak niebieski
Punkt startowyParking „Szklarka”
Odległość do celuok. 0,7 km.
Długość całej trasyok. 1,4 km.
Czas przejściaok. 30 minut
Stopień trudnościBardzo łatwy
Punkty GOT2

Trasa z parkingu „Szklarka”
Czas: 30 minut. Dystans: 1,3 km. Suma podejść: 76 m.

Jest to trasa, która idealnie sprawdzi się zarówno na krótką wycieczkę oraz jako przedłużenie wycieczki na Wodospad Szklarki. Wycieczkę na Głaz Chybotek rozpoczynamy na parkingu „Szklarka”. Będąc na miejscu przechodzimy na drugą stronę ulicy Jeleniogórskiej aby odnaleźć oznaczenia czarnego szlaku turystycznego. Następnie należy podejść tym szlakiem jakieś 300 metrów w górę a następnie pokonać krótki odcinek leśnej nieoznakowanej ścieżki. Ścieżka ta wyprowadzi was na niebieski szlak prowadzący na Chybotek. Podejście tą trasą oceniamy jako łatwe z uwagi na niewielkie przewyższenia, które trzeba będzie pokonać w drodze do głazu. Ścieżka, którą będziecie wędrować porośnięta jest licznymi korzeniami. zalegają na niej również niewielkie odłamki skalne. Jest ona jednak na tyle łatwa że nikt nie powinien mieć problemów z jej przejściem.

Kolor szlakuczarny
Punkt startowyParking „Szklarka”
Odległość do celuok. 0,6 km.
Długość całej trasyok. 1,3 km.
Czas przejściaok. 30 minut
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT3

Parkingi na Głaz Chybotek

Jeżeli na wycieczkę wybieracie się samochodem to najwygodniejszą opcją jest pozostawienie samochodu na parkingu „Szklarka”. Jest to płatny parking zlokalizowany w ciągu drogi krajowej nr. 3 prowadzącej do Szklarskiej Poręby. Najczęściej jest on wybierany przez osoby odbywające wycieczkę nad Wodospad Szklarki. Pierwsze 30 minut parkowania na tym parkingu jest bezpłatne, każda kolejna godzina to koszt 5 zł. Wybierając się na wycieczkę należy wziąć pod uwagę, że jest to jeden z najbardziej zatłoczonych parkingów w Szklarskiej Porębie i możecie nie znaleźć na nim wolnego miejsca. Ale jak zwykle mamy dla was dobrą alternatywę!

Głaz Chybotek parking
Parking „Szklarka” o godzinie 10:00 jest już w pełni obłożony

W razie gdyby zabrakło wolnych miejsc na parkingu „Szklarka” podjedźcie jakieś 500 metrów w dół drogi krajowej nr. 3. Znajdziecie tam niewielki parking leśny zlokalizowany naprzeciwko hotelu „Las”. Jest tam miejsca na około 10 aut i jest on całkowicie darmowy. Nam udało się bez problemu znaleźć na nim wolne miejsce. Pamiętajcie tylko że będziecie musieli pokonać dodatkowe 500 metrów szlaku aby dojść do trasy prowadzącej na Głaz Chybotek. Poniżej zamieściliśmy mapę z zaznaczoną lokalizacją tego parkingu.

Wyruszamy z Piechowic

Na Głaz Chybotek wybraliśmy się zaraz po zwiedzaniu Wodospadu Szklarki. Samochód pozostawiliśmy na parkingu przy hotelu „Las” z uwagi na brak jakichkolwiek wolnych miejsc na parkingu „Szklarka”. Trasa, którą wybraliśmy aby dojść do Chybotka zakładała podejście czarnym szlakiem z parkingu „Szklarka”. Przechodzimy zatem na drugą stronę drogi krajowej nr. 3 i szukamy oznaczeń szlaku na okolicznych drzewach. Podpowiemy że wejście na szlak znajduje się tuż obok drogi w miejscu gdzie jest wyjazd z przeciwległego parkingu. Czasami pierwszy znak czarnego szlaku jest zasłonięty przez stragan z pamiątkami więc rozglądajcie się uważnie. Pierwsze kilkadziesiąt metrów czarnego szlaku to dość strome podejście, które usiane jest wystającymi z ziemi korzeniami i niewielkimi odłamkami skalnymi. Po przejściu tego krótkiego odcinka będzie już nieco łatwiej ale nie spodziewajcie się tu wygodnej wybrukowanej ścieżki jak w przypadku szlaku nad Wodospad Szklarki.

Szlak na głaz chybotek
Wejście na czarny szlak przy DK3
Czarny szlak to wąska leśna ścieżka porośnięta korzeniami

Czarnym szlakiem turystycznym wędrujemy aż do pierwszego skrzyżowania. Na skrzyżowaniu czarny szlak odbija w prawo, a w lewo odchodzi wydeptana, nieoznakowana leśna ścieżka. Jest ona bardzo dobrze widoczna wśród drzew, nie powinniście więc mieć żadnych problemów z jej zlokalizowaniem. Łączy ona czarny szlak turystyczny wychodzący z parkingu „Szklarka” ze szlakiem niebieskim prowadzącym ze Szklarskiej Poręby na Sowiniec, ul. Piastowską i na dworzec kolejowy Szklarska Poręba Dolna. Ścieżka ta jest bardzo krótka i po krótkim marszu ponownie wejdziecie na oznakowany szlak. Po zejściu ze ścieżki aby dojść na Głaz Chybotek skierujcie się niebieskim szlakiem w prawo. Po przejściu około 200 metrów dotrzecie do miejsca, gdzie ponownie będziecie musieli zejść ze szlaku. Miejsce to wskaże wam niewielka tablica, na której widnieje napis „Wędrówki z Fraszką”. Jakieś 50 metrów od tablicy między drzewami zobaczycie ustawione na sobie bloki skalne.

Odcinek niebieskiego szlaku zmierzający w stronę Głazu Chybotek
W tym miejscu trzeba zejść ze szlaku aby dojść do Chybotka

Czy da się kołysać Chybotkiem?

Głaz Chybotek jak najbardziej da się rozkołysać – stąd właśnie wzięła się jego nazwa. Kołysać da się głazem leżącym na szczycie całego bloku skalnego. Aby zachybotać skałą wejdźcie na niewielką półkę skalną, która znajduje się po prawej stronie. Stojąc pewnie na nogach chwyćcie krawędź najwyższego głazu i mocno pociągnijcie ją do góry a potem zwolnijcie chwyt. Osoby stojące pod skałą będą mogły zobaczyć jak cały górny głaz się kołysze. Możecie również stanąć na szczycie skały i próbować nią kołysać używając waszego ciężaru – wystarczy dobrze balansować swoim ciałem. Zachowajcie przy tym ostrożność i uważajcie aby nie spaść na dół. Do ziemi nie jest może wysoko ale podłoże jest twarde i usiane drobnymi odłamkami skalnymi. Gwarantujemy wam że Głaz Chybotek naprawdę się chybota i zachęcamy was abyście przekonali się o tym sami. Wycieczka nie jest długa, szlaki prowadzące na miejsce nie są trudne, będzie to więc świetne urozmaicenie waszego wypoczynku w Szklarskiej Porębie.

Próbujemy rozkołysać Chybotka

Tutaj kończymy naszą wspólną wycieczkę na Głaz Chybotek. Jeżeli chcecie upewnić się co do trasy prowadzącej na Chybotka, lub chcecie połączyć zwiedzanie tego miejsca z innymi wycieczkami to zapraszamy was do obejrzenia krótkiego filmiku z naszej wycieczki do Szklarskiej Poręby. Przedstawiliśmy tam trasy prowadzące na kilka atrakcji w okolicy, w tym na Głaz Chybotek. Film dostępny jest na naszym kanale Youtube. Znajdziecie pod również pod tym linkiem – „Szklarska Poręba – Wodospady i Skała Chybotek” – kliknij. Zachęcamy was również do zapoznania się z innymi naszymi wpisami na temat Karkonoszy oraz Gór Izerskich. Życzymy wam przyjemnej wędrówki i do zobaczenia na szlaku!

Rzeczywiście się chybota!

Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

5 1 Głosuj
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze