Dolnośląskie

Rezerwat Przyrody Stawy Milickie. Wycieczka rowerowa do Doliny Baryczy.

Rezerwat Przyrody Stawy Milickie to największy rezerwat przyrody na terenie województwa dolnośląskiego i jeden z najcenniejszych przyrodniczo obszarów w Polsce. Składa się on z pięciu kompleksów stawów i zbiorników wodnych, które położone są w malowniczych fragmentach największego polskiego parku krajobrazowego – Parku Krajobrazowego Doliny Baryczy. Miejsce to stanowi dom dla największych populacji ptactwa w Polsce i Europie, skupiając na swoim terenie ponad 300 różnych gatunków. Rezerwat Przyrody Stawy Milickie to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów, którzy wybierają się tutaj na wycieczki piesze jak i wycieczki rowerowe. Jednym z najlepszych terminów, aby wybrać się na wycieczkę do Rezerwatu Przyrody Stawy Milickie jest wiosna oraz wczesne lato. Przy ciepłej słonecznej pogodzie można przysiąść na brzegu stawów i słuchać odgłosów gęsi, żurawi, kosów czy drozdów. Wokół stawów rośnie wtedy bujna, zielona roślinność, co sprawia że miejsce to jest naprawdę magiczne. W tym wpisie dowiecie się, co warto zobaczyć w Rezerwacie Przyrody Stawy Milickie w czasie wycieczki pieszej jak i rowerowej. Podpowiemy wam jak dojechać na miejsce i gdzie zaparkować wasze auto, opowiemy wam również o Kolorowym Szlaku Karpia jak i o parku krajobrazowym w Dolinie Baryczy. Zapraszamy!

Dojazd i parkingi

Rezerwat Przyrody Stawy Milickie znajduje się nieopodal miasta Milicz w województwie dolnośląskim. Do Milicza możecie dojechać własnym samochodem, jak również z pomocą pociągów PKP. Jeżeli na miejsce chcecie dojechać własnym autem to do Milicza prowadzi droga krajowa nr. 15 z Wrocławia oraz z Krotoszyna. Czas dojazdu do Milicza z okolic Wrocławia wynosi około 1 godzinę, z Krakowa jak i z Warszawy dojazd zajmie wam około 4 godziny. Jeżeli nie chcecie wybierać się w podróż autem to polecamy wam wybrać się w podróż pociągiem Kolei Dolnośląskich, który regularnie kursuje z Wrocławia lub z Oleśnicy do Milicza. Czas podróży z tych miast do Rezerwatu Przyrody Stawy Milickie wyniesie wtedy około 1,5 godziny. Jeżeli chodzi o parking samochodowy, to dla przedstawionych poniżej tras wycieczkowych proponujemy wam zostawić pojazd na bezpłatnym parkingu w Rudzie Milickiej. Link do mapy Google z zaznaczoną lokalizacją parkingu znajdziecie poniżej:

Parking samochodowy w Rudzie Milickiej

Trasy wycieczkowe Stawy Milickie

Trasa z Rudy Milickiej
Czas: 1,5 godziny. Dystans: 23 km.

Trasę wycieczkową z Rudy Milickiej do Rezerwatu Przyrody Stawy Milickie można przebyć zarówno pieszo jak i rowerem. Wycieczka rozpoczyna się na parkingu w Rudzie Milickiej, skąd ruszamy pieszo lub rowerem do wsi Grabownica. Tutaj znajduje się punkt widokowy, z którego będziecie mieli okazję podziwiać różnego rodzaju ptactwo wodne, żyjące w zaroślach stawu Grabownica. Nieco dalej w ciągu ul. Rzecznej ulokowana jest drewniana wieża widokowa – świetny punkt obserwacji ptaków niebieskich. Po zwiedzaniu wieży widokowej wróćcie po własnych śladach do Rudy Milickiej i udajcie się w stronę Stawna. To właśnie tu rozpoczyna się Ścieżka Przyrodnicza Stawu Słonecznego Górnego. Tutaj też wejdziecie na groblę na Stawie Słonecznym Górnym, która jest główną atrakcją tego miejsca. Więcej szczegółów na temat grobli znajdziecie w dalszej części wpisu.

Kolor szlakuszlak czerwony
Punkt startowyParking w Rudzie Milickiej
Długość trasyok. 23 km.
Czas przejściaok. 4,5 godziny
Czas przejazduok. 1,5 godziny

Trasa do Potaszni i Gądkowic
Czas: 2 godziny. Dystans: 38 km.

Trasa do Potaszni i Gądkowic to trasa przeznaczona na wycieczkę rowerową. Początek trasy znajduje się na parkingu samochodowym w Rudzie Milickiej, skąd ruszamy w stronę wsi Grabownica. Tam odwiedzamy punkt widokowy oraz drewnianą wieżę widokową przy stawie Grabownica. Następnie ruszamy rowerem w dalszą drogę w stronę miejscowości Henrykowice i Wielgie Milickie oraz dalej do Potaszni. W drodze czeka na was przejazd groblą koło stawów Jan, Uroczy czy Niezawodny. Warto zatrzymać się tam na chwilę aby móc podziwiać tamtejsze ptactwo wodne. Ze wsi Potasznia jedziemy dalej w stronę Gądkowic, gdzie wjedziecie na teren Parku Krajobrazowego Doliny Baryczy. Tam również czeka na was mnóstwo ciekawych i pięknych miejsc, w tym odpoczynek nad brzegami stawu Gądkowickiego. Z Gądkowic należy udać się na Nowe Grodzisko gdzie wjedziecie na Groblę na Stawie Słonecznym Górnym i wrócicie nią do Rudy Milickiej.

Kolor szlakuszlak czerwony
Punkt startowyParking w Rudzie Milickiej
Długość trasyok. 38 km.
Czas przejazduok. 2 godziny

Szlaki rowerowe wokół Milicza

Naszą wycieczkę rowerową rozpoczynamy w miejscowości Ruda Milicka nieopodal Milicza. Wokół miejscowości rozpościera się całkiem spora sieć szlaków pieszych oraz rowerowych. Na szczególną uwagę zasługują szlaki rowerowe, którymi z Rudy Milickiej dojedziecie do Stawu Słonecznego, Nowego Grodziska, Cieszkowa, Odolanowa oraz Grabownicy. Po drodze będziecie mieli wiele okazji, aby zwiedzić wiele interesujących miejsc na terenie Rezerwatu Przyrody Stawy Milickie oraz w Parku Krajobrazowym Doliny Baryczy. Jeżeli chodzi o szlaki piesze to polecamy wam wybrać się na czerwony szlak turystyczny z Milicza do Grabownicy i dalej do Krośnic czy na zielony szlak prowadzący z Rudy Milickiej do Nowego Grodziska i Gajdówki przez groblę na Stawie Słonecznym Górnym. Tras wycieczkowych jest tu całkiem sporo, my jednak skupimy się na tych najbardziej naszym zdaniem ciekawych atrakcjach na terenie parku. Pierwszym miejscem na szlaku, które warto odwiedzić jest jaz wodny w Rudzie Milickiej. Jest to zabytkowy, drewniany jaz na rzece Prądnia, który jest jednocześnie jednym z najciekawszych zabytków hydrotechnicznych w Dolinie Baryczy. Powstał on na przełomie XIX i XX wieku i dzięki jego istnieniu zapewniany jest odpowiedni poziom wód na Stawach Jaskółczych i na Stawie Słupickim Dużym. Przez jaz przebiega szlak rowerowy, który prowadzi do Grabownicy, nie będziecie więc nadkładać drogi, aby zobaczyć to wyjątkowe miejsce.

Szlaki rowerowe na Staw Słoneczny, do Cieszkowa, oraz Grabownicy
Szlak rowerowy przebiega obok Jazu w Rudzie Milickiej

Obserwacja ptaków niebieskich – wieża widokowa

Nieco dalej za Jazem leży staw Grabownica, przy którym wznosi się drewniana wieża widokowa do obserwacji ptaków niebieskich. Staw Grabownica to największy staw w kompleksie Stawno w Dolinie Baryczy. Kompleks Stawno jest to największy kompleks stawów ze wszystkich pięciu kompleksów i liczy on sobie aż 1737 ha. Na brzegu stawu Grabownica ustawiona jest wysoka na 13 metrów wieża obserwacyjna zwana Wieżą Ptaków Niebieskich. Ze szczytu tej wieży będziecie mieli okazję swobodnie obserwować zarówno piękne krajobrazy jak i będzie okazja podziwiać różne gatunki ptaków żerujących przy stawie. A jest co podziwiać bo występują tu siedliska lęgowe żurawi, podgorzałek, wąsatek czy brzeczek. Można tu spotkać również czaple białe czy gęsi zbożowe. Ze względu na niewielką odległość od Milicza, kompleks Stawno jest również jednym z najlepiej zagospodarowanych kompleksów pod względem turystycznym. Poprowadzone są tu aż trzy szlaki turystyczne (czerwony, zielony i niebieski) oraz wytyczone są trzy ścieżki dydaktyczne. Na północy kompleksu płynie rzeka Barycz, którą prowadzi bardzo popularny szlak kajakowy i odbywa się tam spływ kajakowy Doliną Baryczy. Dobrze rozwinięta jest tu również baza noclegowa, więc jeżeli chcecie poobserwować ptaki nocą, to nic nie stoi na przeszkodzie aby zostać tu na noc.

Wieża widokowa do obserwacji ptaków niebieskich
Stawy Milickie – widok z wieży widokowej

Kolorowy Szlak Karpia

Będąc na wycieczce w Dolinie Baryczy warto odnaleźć Kolorowy Szlak Karpia. Kolorowy szlak Karpia w Dolinie Baryczy powstał z inicjatywy najmłodszych mieszkańców tego regionu i jest unikalną ofertą zwiedzania pięknego pogranicza województw dolnośląskich i wielkopolskich. Pogranicze to słynie z ponad 800-letniej tradycji hodowli karpia. Na kolorowym szlaku karpia znajdziecie 30 figur karpia wykonanych przez artystów z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Głównym celem tego projektu jest oznakowanie i połączenie w jeden szlak wszystkich najważniejszych atrakcji, zabytków, miejsc aktywności i edukacji regionalnej i przyrodniczej. Poprzez ustawianie pięknych, kolorowych rzeźb karpia w miejscach z ciekawą ofertą rekreacyjno-edukacyjną wspomaga się popularyzację Doliny Baryczy wśród turystów. Nam podczas naszej wycieczki udało się zobaczyć niebieskiego karpia nieopodal stawu Grabownica, żółtego karpia w Potaszni oraz rzeźbę ciemnoniebieskiego karpia nieopodal miejscowości Nowy Zamek. Pozostało nam zatem do zobaczenia jeszcze 27 rzeźb. Jeżeli interesuje was zbieranie takich pamiątek, to Kolorowy Szlak Karpia na pewno będzie wam się podobał.

Niebieski karp nieopodal Grabownicy
Karp we wsi Potasznia
Lista wszystkich rzeźb karpia na Kolorowym Szlaku Karpia

Rezerwat Przyrody Stawy Milickie

Zostawiamy za sobą Kolorowy Szlak Karpia i ruszamy dalej w głąb Rezerwatu Przyrody Stawy Milickie. Kolejne ciekawe miejsca na proponowanych przez nas trasach wycieczkowych znajdziecie nieopodal wsi Potasznia oraz Gądkowice. Są to niewielkie miejscowości, przez które po prostu przejeżdżamy. W Gądkowicach warto zatrzymać się w lokalnej piekarni, aby spróbować przesmacznych słodkich wypieków. Mówimy wam – palce lizać! Cały rezerwat przyrody Stawy Milickie składa się z pięciu oddzielnych kompleksów stawowych: Stawno, Potasznia, Ruda Sułowska, Radziądz i Jamnik. Na terenie rezerwatu rybacy mogą prowadzić w zasadzie taką samą gospodarkę rybacką, jak w stawach poza rezerwatem. Różnica jest taka, że na terenie rezerwatu nie wolno polować, wędkować oraz wycinać trzcinowisk na stawach legowiskowych. Ponadto obowiązuje tu zakaz wstępu na groble dla osób postronnych, oprócz oczywiście tych, które są udostępnione dla ruchu turystycznego. Warto również wspomnieć, iż Stawy Milickie objęte są ochroną międzynarodowej Konwencji Ramsarskiej jak również widnieją one na liście ONZ „Living Lakes” (żyjące jeziora) obok takich akwenów wodnych jak Jezioro Bajkał czy Jezioro Bodeńskie. Znaczna część rezerwatu przyrody pozostaje jednak dostępna z dróg publicznych oraz specjalnie wytyczonych ścieżek dydaktycznych i przyrodniczych. Nie martwcie się więc że podczas wycieczki zabraknie wam pięknych krajobrazów. Naprawdę jest tu co oglądać i na pewno będzie wam się tu podobało.

Staw „Niezawodny” w Rezerwacie Przyrody Stawy Milickie
Na brzegu stawów często można spotkać piękną faunę

Park Krajobrazowy Dolina Baryczy

Po minięciu Gądkowic jedziemy rowerami w stronę miejscowości Nowy Zamek i Nowe Grodzisko. W tym momencie jesteśmy już na terenie Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy. Park ten został utworzony w 1996 roku na terenie dziesięciu gmin. Na jego terenie znajdują się najcenniejsze przyrodniczo obszary Kotlin Milicko-Odolanowskiej oraz Żmigrodzkiej. Oś parku stanowi rzeka Barycz, obok której już w średniowieczu wybudowano tanim kosztem duże zbiorniki wodne przeznaczone do hodowli ryb. W okresie letnim na rzece odbywają się również spływy kajakowe, które są wręcz uwielbiane przez turystów z okolicznych miast. Na obszarze parku krajobrazowego Dolina Baryczy zachowały się również liczne zabytki kultury materialnej oraz pozostałości osadnictwa wczesnośredniowiecznego. Dobrze zachowała się tu sakralna architektura barokowa – przykładem jest np. kościół św. Andrzeja Boboli w Miliczu. Na terenie parku krajobrazowego Doliny Baryczy udostępnione jest siedem ścieżek dydaktyczno-przyrodniczych, które przeprowadzą was przez ciekawe fragmenty tutejszych lasów i udostępnione do zwiedzania kompleksy stawów hodowlanych.

Słoneczny Górny Staw
Grobla na Słonecznym Górnym Stawie

Na szczególną uwagę zasługuje spacer po grobli na Słonecznym Górnym Stawie. Grobla ta jest poprowadzona w taki sposób, że podczas spaceru będziecie cały czas otoczeni przez wody stawu Słonecznego Górnego. Można wówczas cieszyć się bliskością przyrody, obserwować ptactwo wodne i zrelaksować się w ciepłych promieniach słońca. Tutaj zakończymy zatem naszą wspólną wycieczkę do Rezerwatu Przyrody Stawy Milickie i do Doliny Baryczy aby nie zdradzać wam zbyt wiele szczegółów. Mamy nadzieje że znaleźliście w tym wpisie przydatne informacje, które pomogą wam zaplanować waszą wycieczkę w te rejony. Zachęcamy was do zapoznania się z innymi naszymi wpisami na temat atrakcji turystycznych na Dolnym Śląsku i jak zwykle do zobaczenia na szlaku!


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Grzegorz
Gość
Grzegorz
1 rok temu

Super. fajnie by było wstawić plik gpx.